YENİLİKÇİLİĞİ İLE NEFESLERİ KESER.

BMW i

BMW i3'ün tasarımı.

YENİLİKÇİLİĞİ İLE NEFESLERİ KESER.

BMW i3'ün tasarımı.

YENİLİKÇİLİĞİ İLE NEFESLERİ KESER.BMW i3'ün tasarımı.

Her şey boş bir kağıtla başladı. Farklı perspektiflerden düşünebilmek için öncelikle otomobil konseptini her zamankinden daha temel biçimde yeniden düşünmek zorundaydık. Bu bakış açısı da bize keşfedilecek yeni alanlar sundu. Bir otomobilde bulmacanın her parçası diğerlerine bağlı olduğundan, elektrikli sürüş de şehir yaşamına yeni bir bakış açısını yansıtacak tamamen yeni biçimler aldı. BMW i3'ün orijinal bir BMW olarak hemen algılanabilmesine rağmen, örneğin dış tasarımına yakından bakılması ile heyecan verici tasarımının mobilite imajımızı dönüştürdüğü anlaşılacaktır.

İlerici ve aynı zamanda son derece sürdürülebilir BMW i3 tasarımı birçok ödül kazandı. Uluslararası başarıları arasında iF altın ürün tasarımı ödülü, Dünya Yeşil Otomobil ödülü ve Dünya Yılın Otomobil Tasarımı ödülü gibi saygın ödüller yer alır.

BMW i

TASARIM KONSEPTİ.

Tasarım Müdürü Benoît Jacob, geliştirme mühendislerinden oluşan ekibiyle birlikte baştan sona sürdürülebilir elektrikli mobiliteye yönelik bir otomobil yarattı. LifeDrive modülü ile karbondan üretilen yolcu bölümünü içeren Life modülü ve yürüyen aksam ile hareketli aksamın yanı sıra yüksek gerilimli bataryanın yer aldığı alüminyumdan Drive modülü olmak üzere iki bağımsız birimden oluşan yeni bir mimari geliştirildi. Aynı zamanda otomobilde kullanılan ve titizlikle vurgulanmış karbon ve ahşap gibi yenilikçi ve sürdürülebilir malzemeler, otomobilin benzersiz karakterini iç tasarımda öne çıkarır. Bu yolla BMW i3 hem görünür hem de elle dokunulabilir yeni değerler yaratır.

ÇAĞDAŞ DÜŞÜNCENİN ÖTESİNE GEÇEN BMW i3'ÜN DIŞ TASARIMI.

VERİMLİ.

Elektrikli mobilite, özellikle başından itibaren sistematik olarak tasarlandığında bir kazan/kazan durumu sağlar. Örneğin arkaya yerleştirilen görece kompakt elektrikli motor, ön tekerleklerin daha fazla içe döndürülebilmesini sağlayan bir boşluk yaratır ve böylelikle otomobilin daha kolay park edilebilmesini sağlar ve manevra kabiliyetinin artırılmasına neden olur. BMW i3'ün sürdürülebilirliğinin bir diğer belirleyici özelliği de büyük ancak yine de dar tekerlekleri ve aerodinamik jantlarıdır. Her iki özellik de sürtünme oranını azaltmaya yardımcı olur ve her yönden BMW i3'ün genel performansını kusursuz hale getirir.

KARBON YAPI.

Bir diğer örnek de daha açık bir yolcu bölümünün ortaya çıkmasını sağlayan karbon kullanımıdır. Karbon yapı, merkezi B sütununun kapılara entegre edilmesini sağlar. Böylece, karşılıklı otobüs tipi kapılar açıldığında, iç mekana kısıtlamasız erişim sağlarlar. Hafifçe yükseltilmiş oturma konumu ve birbirine karışan camlardan oluşan BMW'nin akıcı tasarımı sayesinde çepeçevre bir görüş açısının keyfini çıkarırsınız.

LED FARLAR.

Geceleri kusursuz bir görüş sunmak U şeklindeki LED farların görevidir. Bu farlar BMW i3 için özel olarak tasarlanmıştır ve otomobilin ön kısmına karakteristik görünümünü verir.

SİYAH KEMER.

BMW i3'ün özellikle ayırt edici bir özelliği de motor kapağından başlayarak tavan üzerinden arkaya uzanan Siyah Kemerdir. Bu özellik, otomobilin yenilikçi LifeDrive mimarisini ön plana çıkarır ve yolcu bölmesine daha da aydınlık bir görünüm kazandırır.

BMW i BÖBREK IZGARALARI.

Elektrikli motorlar için de soğutma gereklidir, ancak soğutma gerekliliğinin içten yanmalı motorlara kıyasla çok daha düşük olması nedeniyle karakteristik BMW Böbrek Izgaraları kapalı bir tasarıma sahiptir. Özellikle bir renkle kaplandığında, bu özellik BMW i3'ün öncü karakterini ortaya çıkarır.

İÇ TASARIM.

Sürücü ve ön koltukta oturan yolcu arasında merkezi bir tünel bulunmaz. Ayrıca, karşılıklı kapılar arasında B sütunu da bulunmaz.

Kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğu yenilenebilir ve geri dönüşümlü ham maddelerden elde edildiğinden, BMW i3'ün içinde sürdürülebilirliği ilk elden deneyimleyebilirsiniz. Aynı zamanda, bu malzemeler iç tasarımın gelişmiş özelliklerini ve ferahlığını öne çıkararak, şık bir atmosfer oluşturur ve genel sürdürülebilirliği bir üst seviyeye taşır.

Sürdürülebilir. İşlevsel. Benzersiz.

BMW i3'ün iç tasarımını deneyimleyin.

İÇ DÜNYA.

 • ATELIER.

  ATELIER standart donanım tipi orijinal, yüksek kalitede malzeme deneyimi sunar. Orijinal ve kolay algılanabilen malzemenin oluşturduğu kontrast, bu iç dünyaya ait canlı bir izlenimi destekler. 'Neutronic' Aragaz Grisi malzeme kombinasyonu iç tasarımın modern görünümünü öne çıkarır.

 • LOFT.

  LOFT donanım tipi şık bir denge izlenimini öne çıkarır. KENAF'ın doğallık açısından geleceğe dönük ortamı, hafif malzeme keyif verici, sakin bir iç atmosfer oluşturur. Özel olarak yerleştirilmiş BMW i mavi vurgular, sade görünümü öne çıkarır. BMW i tanecikli yapıdaki parlak kontrol paneli modern bir tasarım vurgusu oluşturmak üzere parlak deri direksiyonla bir araya getirilir.

 • LODGE.

  LODGE, özgün yüksek kaliteyi doğal bir estetikle birleştirir. Yün/doğal deri kombinasyonu Solaric’ Cassia ile birlikte, parlak yüzeyler samimi ve açık bir atmosfer yaratır. Deri direksiyonda yer alan vurgu burada saten gümüş rengindedir. Onaylı sürdürülebilir orman yönetiminden elde edilen büyük gözenekli siyah, kireçlenmiş okaliptüs ağacı, iç tasarımı yeniden keşfedilecek bir öğe haline getirir.

 • SUITE.

  Kontrol paneli ve koltuklarda kullanılan doğal tabaklanmış deriden, doğal deri kombinasyonu 'Stellaric' Dalbergia Kahverengisi, SUITE temasının premium özelliklerini öne çıkarır. Büyük gözenekli siyah, kireçlenmiş okaliptüs ağacı, özel bir detay olarak etkiler. İç tasarımda yer alan mat galvanize vurgular, bu donanım versiyonunun sofistike özelliğini tamamlar.

MR PORTER'DAN İLHAM ALINAN SINIRLI SAYIDA BMW I3.

BMW i, stil odaklı erkeklere yönelik ödüllü çevrimiçi bir platform olan mrporter.com ile iş ortaklığına gittiğinde ne olur? Bu benzersiz, sınırlı üretim BMW i3, eşsiz MR PORTER tasarımına sahiptir. Dikkatleri üzerine çeken BMW i3, iddialı görünümü seven, moda odaklı erkekler için mükemmel bir yol arkadaşıdır.

Bu premium versiyon Mr Porter tasarım ekibiyle işbirliği içinde yaratılırken, BMW i'nin karakteristik özellikleri de çeşitli benzersiz özelliklerle zenginleştirilir. Otomobilin kendine özgü smokin mavisi dış tasarımı, yan aynalar, kapı eşikleri ve böbrek ızgaralarındaki beyaz vurgularla dengelenir. Mr Porter yazısındaki el boyaması beyaz vurgu çizgileri de diğer bir özelliktir. Direksiyon üzerindeki beyaz bir iç halka, zemin paspasları üzerindeki beyaz dikişler ve Mr Porter işlemeli koyu meşe kaplama, yüksek kaliteli tasarım konseptini tamamlar ve stil, iç tasarıma da uzanır.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • BMW i3 (60 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 0
  kWsa/100 km'de güç tüketimi: 12,9

  BMW i3 (94 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 0
  kWsa/100 km'de güç tüketimi: 12.6 / 13.1*

  Range Extender özelliğine sahip BMW i3 (60 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 13
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 13,5
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0,6

  Range Extender özelliğine sahip BMW i3 (94 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 12
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 11,3 / 11,9**
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0,6

  Plug-In Hybrid BMW eDrive özellikli BMW i8 için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 49
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 11,9
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 2,1

  * Jant grubu 2: 20 inç Stil 431
  ** Jant grubu 2: 20 inç kış lastikleri

  Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi değerleri, seçilen jant ve lastik boyutuna bağlıdır.

  Sürüş menzili birçok faktöre dayanır; bunlar arasında özellikle kişisel sürüş tekniği, seçili güzergah, hava koşulları, ısıtma/soğutma kullanımı ve önceden ayarlama yer alır.

  Yakıt tüketimi, AB 80/1268/EWG tarafından belirlenen standart sürüş normlarına göre saptanır. Bu değer; sürüş tarzı, yükleme, yol şartları, trafik yoğunluğu ve akışı, hava şartları, lastik hava basıncı gibi birçok faktörle ilişkili olan ortalama yakıt tüketimi değeriyle aynı değildir 1, 73760 Ostfildern, Almanya.