MUHTEMELEN BUGÜNE KADARKİ EN İYİ YARDIMCI PİLOT.

BMW 2 Serisi Coupé'deki BMW ConnectedDrive sürücü destek sistemleri.

BMW 2 Serisi Coupé'de, BMW ConnectedDrive tarafından sunulan çeşitli destek sistemleri yer alır. Bu sistemler sürücüyü destekler ve benzersiz sürüş deneyiminin keyfini çıkarmasını sağlar. Gerektiğinde zamanında uyarı yapar ve otomobili park etmenize yardımcı olur. Geri Görüş Kamerası üçüncü bir göz görevi yaparken manevra sırasında size yardımcı olur. BMW 2 Series Coupé, rota üzerindeki en önemli şeye, yani yola konsantre olmanızı sağlayan güvenilir bir ortaktır.

SÜRÜŞ ASİSTANI.

Sürüş Asistanı güvenlik donanımı, Şerit Terk Uyarısı, yaklaşma kontrolü ve şehir içi fren özellikli yaya uyarısı gibi kamera tabanlı sistemleri bir araya getirir. Şerit Terk Uyarısı şerit çizgilerini algılar ve yaklaşık 70km/sa üzerinde hızlarda mevcut şeritten istem dışı ayrılma durumunda direksiyonu titreterek sürücüyü uyarır. Sinyal verilerek şerit değişikliği yapıldıysa uyarı etkinleştirilmez.
Şehir içi fren özellikli yaklaşma uyarısı işlevi, otomobilleri tespit ederken yaya uyarısı işlevi yayaları algılar. Öndeki otomobilin ani fren yapma durumunda, yaklaşma kontrol uyarısı derhal devreye girer. Önce bir uyarı sinyali görüntülenir, bu sinyal bir sonraki aşamada yanıp sönmeye başlar ve ardından sesli bir sinyal işitilir. Sürücü hala tepki vermiyorsa maksimum 60km/sa hızlara kadar sistem kendiliğinden fren yapmaya başlar. Yaklaşık 20-25km/sa arasındaki hızlarda Yaya uyarısı yayalara çarpmayı önler ve maksimum 60km/sa hıza kadar kazanın şiddetini azaltır. Sistemin müdahale etmesi gerekiyorsa daha hızlı tepki vermek için frenleri önceden koşullandırır ve gerektiğinde fren yapar. Dikkat Asistanı yorgunluk belirtilerini algılamak üzere sürücünün davranışlarını izler. Normalin dışında herhangi bir davranış tespit ettiğinde Kontrol Ekranında mola verilmesini tavsiye eden bir öneri görüntülenir.

iDRIVE DOKUNMATİK BUTONU.

iDrive Dokunmatik Butonu, iDrive sisteminin tek elle kolayca kullanılabilmesini sağlar. Buton içine entegre edilmiş dokunmatik pad sayesinde, sürücü varış noktası gibi bilgileri elle yazarak navigasyon sistemine girebilir. Aynı zamanda çeşitli fonksiyonlar ve kaydırma listelerine erişim ve yapılandırma amacıyla kullanılır. İşletim sistemi basit ve sezgiseldir (dokunma duyusunu temel alır). Böylelikle trafikte oluşan dikkat kaybını en aza indirdiği için sürücünün hayatını çok daha kolaylaştırır. Buton kullanarak çalıştırılan tüm işlevler Kontrol Ekranından rahat bir biçimde görülebilir.

HIZ LİMİT BİLGİSİ.

Daha sonra pişman olmaktansa güvenliği zamanında sağlamak kritik öneme sahiptir. Sollama yapılmaz işareti içeren Hız Limit Bilgisi mevcut hız limitinin yanı sıra sollama yapılmasının yasak olduğu alanlara ait bilgileri de gösterir. Bu bilgiler gösterge panelindeki Bilgi Ekranında gösterilir. Özel bir kamera, yoldaki trafik işaretlerini izler.
Bu bilgi, navigasyon sisteminden gelen verilerle birlikte bir kumanda birimi tarafından işlenir. Otomobilin ek özelliklerine sahip sistem, örneğin yolun ıslak olduğu durumlarda veya günün farklı saatlerinde, değişken hız limitlerini hesaplayabilir. Bu donanım yalnızca Business veya Professional Navigasyon Sistemi ile bir arada sunulur.

PARK ASİSTANI.

Park Asistanı paralel veya dikey park etmeyi kolaylaştırır. İster etkinleştirilsin ister etkinleştirilmesin, sistem düşük bir hızla (35km/sa'in altında) ve park etmiş otomobillerin sırasından maksimum 1,5 metrelik bir mesafeden geçerken potansiyel park boşluklarını ölçer.
Yeteri kadar geniş bir alan bulunduğunda sürücü sinyal lambasını yakar ve Park Asistanı direksiyonun yönetimini üstlenirken sürücü doğru vitesi seçmekten, gaz ve fren pedallarına basmaktan sorumludur. Sistem aynı zamanda talimatları Kontrol Ekranında gösterir ve ek sesli sinyaller yayar. Böylelikle sürücü park sırasında rahat eder ve daha fazla güvenliğin tadını çıkarır.
Otomobil bir engele yavaşça yaklaşmaktayken, Park Asistanı “Auto PDC“ (Otomatik Park Mesafesi Kontrolü) fonksiyonu aracılığı ile otomatik olarak aktifleşir. PDC aynı zamanda otomobilin bir engele çok yaklaşması halinde uyarı sinyali verir.
Park asistanı olmadan park edilirken Yan park yardımı, ek seziciler kullanarak otomobilin iki yanını da izler ve tespit ettiği engelleri Kontrol Ekranında gösterir. Böylece sürücü park ederken kendini daha rahat ve güvende hisseder.

GERİ GÖRÜŞ KAMERASI.

Geri Görüş Kamerası, manevra ve otomobilin park edilmesi sırasında Kontrol Ekranı üzerinden otomobilin arka alanını görmenizi sağlar. Geri görüş kamerası 20 km/sa'in altındaki hızlarda (örneğin otomobilin park edilmesi sırasında) geri giderken görüş alanını genişletir.
İnteraktif iz çizgileri, seçilen park alanının otomobil için yeterince büyük olup olmadığını gösterir ve Kontrol Ekranı'nda renkli işaretli bölgeler göstererek park etme sırasında sürücüye destek olur. Geri Görüş Kamerası çekici ile birlikte kullanıldığında kullanışlı yakınlaştırma işlevi sayesinde römork bağlamak üzere yapılan yaklaşma manevrasını kolaylaştırır.