DAHA KEYİFLİ SÜRÜŞE GİDEN AKILLI YOL.

BMW 3 Serisi Sedan'daki BMW ConnectedDrive Sürücü Destek Sistemleri.

Sürüşe ne kadar odaklanırsanız o kadar keyif alırsınız. Bu yüzden BMW 3 Serisi Sedan birçok işi üstlenerek sizi sürüş keyfi ile başbaşa bırakır. Sürüş Desteği size olası tehlikeler hakkında uyarıda bulunur. BMW 3 Serisi Sedan Professional Navigation Sistemi, yabancı ortamlarda dahi hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmanızı önler. Ayrıca elinizin altındaki araç içi yardımcılar sayesinde, hiç olmadığı kadar rahat park edersiniz.

Devamı

BMW 3 SERİSİ SEDAN SÜRÜŞ ASİSTANI.

BMW 3 Serisi Sedan Sürüş Asistanı paketi Şerit Terk Uyarısı, Yaklaşma Kontrolü ve Hafif Şehir İçi Fren Özellikli Yaya Uyarısı gibi kamera tabanlı yardımcı sistemleri bir arada sunar.
Şerit Terk Uyarısı yoldaki şerit çizgilerini algılar ve yaklaşık 70 km/sa'nin üstündeki hızlarda seyrederken mevcut şeridinizden isteğiniz dışında ayrılmanız durumunda direksiyonu titreterek sizi uyarır. Sinyal lambası etkinleştirilir ve şerit değişikliği bilerek yapıldıysa uyarı etkinleştirilmez.
Hafif şehir içi fren özellikli yaklaşma uyarısı fonksiyonu bir aracı algılarken, hafif şehir içi fren özellikli yaya uyarısı işlevi yayalara tepki gösterir. Öndeki araç aniden durursa Yaklaşma Kontrolü Uyarısı etkin halde ise, BMW 3 Serisi Sedan derhal tepki verir. Sistem adımlar halinde çalışır. İlk adımda bir ikaz işareti görüntülenir, ikinci adımda işaret yanıp sönmeye başlar ve sesli bir sinyal duyulur ve son adımda da hafifçe fren uygulanır (60 km/sa'in altındaki hızlarda seyrederken). Yaya uyarısı 10 ila 60 km/sa hızlar arasında çalışır ve şiddetli tehlike durumu varsa tek seviyeli bir uyarı verir. Sistem potansiyel bir çarpışma konusunda uyarı verdiğinde frenler daha hızlı bir tepki için aynı anda önceden hazırlanır. Acil bir durum olduğunda sistem fren uygular. Karanlık ve sis olduğu durumlarda sistem sınırlanabilir.

DUR & KALK İŞLEVLİ AKTİF CRUISE CONTROL.

 BMW Serisi Sedan yolda seyir halinde, önden görünüm

DUR & KALK İŞLEVLİ AKTİF CRUISE CONTROL.

Radar tabanlı tam hız kesme ve frenleme özelliğine sahip Yaklaşma Kontrolü Uyarısı İçeren Dur & Kalk İşlevli Aktif Cruise Control, trafiğin sıkışık olduğu zamanlarda daha fazla konfor ve emniyet sunar. Sistem sürücünün daha önceden belirlediği sabit bir hızı ve öndeki araçla olan mesafeyi korur. Otomobil hızlanma ve fren işlemlerini üstlenir ve yavaş ilerleyen bir trafikte ve trafik sıkışıklıklarında hareketsiz kalana dek öndeki otomobille önceden belirlenen mesafeyi korur. Otomobil öndeki otomobile yaklaşırsa veya şeride başka bir otomobil girerse sistem diğer otomobili hesaba katarak hızı hassas bir şekilde ayarlar. En fazla 210 km/sa hızda etkinleştirilebilir.
BMW 3 Serisi Sedan'ın Dur & Kalk işlevi yalnızca hızı durma noktasına kadar düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda trafiğin akışı izin verdiğinde sınırlı bir zaman içerisinde otomatik olarak istenen hıza yeniden çıkar.
Öndeki araç birden bire durursa Yaklaşma Kontrolü Uyarısı etkinleştirilmişse BMW'niz hemen yanıt verir. Sistem aşamalar halinde çalışır. Birinci aşamada bir ikaz işareti gösterir, sonrasında işaret yanıp sönmeye başlar ve bu kez sesli bir sinyal duyulur. Sonunca adımda da sistem sert bir fren uygular.

BMW Serisi Sedan'da Head-Up Display ekran örneği

BMW 3 SERISI SEDAN HEAD-UP DISPLAY.

Renkli BMW 3 Serisi Sedan Head-Up Display, seyahatinizle ilgili tüm bilgileri doğrudan görüş alanınıza yansıtarak sürüşe konsantre olmanızı sağlar. Ekranda mevcut hız, navigasyon önerileri (donanıma bağlı olarak), telefon ve eğlence listelerinin yanı sıra bazı sürücü destek sistemi bilgileri ve ikazları gibi bilgiler yer alır.
Ön cama yansıtılan simgeler özellikle yüksek çözünürlüklü ve tam renkli görüntülenir. Görüntü sanki otomobilinizin 2-3 metre önündeymiş algısı yaratır. Böylece optimal bir konum sağlanır ve bilgileri hem hızla ve hem de dikkatinizi dağıtmayacak şekilde okumanızı mümkün kılar.
Yansıtılan bilgilerin parlaklığı dışarıdaki ışık koşullarına göre otomatik olarak uyarlanır, gündüz ve gece için farklı ayarlarda gösterilir ve aynı zamanda ekranın yüksekliği ayarlanabilir. Sürücü, mevcut hız bilgisi ve sürücü destek sistemlerinden akan ikazların dışında görmek istediği bilgileri ayrıca seçebilir.

 

PARK ETME.

BMW 3 Serisi Sedan'da park yerine girerken ve park yerinden çıkarken daha kolay manevraya imkan tanıyan akıllı sistemler opsiyonel olarak sunulmaktadır. BMW 3 Serisi Sedan Geri Görüş Kamerası, Park Asistanı ve Çevre Görüş Kamera Sistemi gibi faydalı yardımcılar, farklı park durumlarında ve özellikle görüşünüzün kısıtlı olduğu zor ve dar alanlarda konforunuzu artırır.

 • Geri görüş kamerası

  Geri Görüş Kamerası manevra ve otomobilin park edilmesi sırasında sürücünün Kontrol Ekranı üzerinden otomobilin arka alanını görmesini sağlar. Geri Görüş Kamerası 15km/sa'in altındaki hızlarda (örneğin otomobilin park edilmesi sırasında) geri giderken görüş alanını genişletir.
  Kontrol Ekranında görüntülenen kılavuz çizgileri ve renkli engel işaretleri sürücüye seçilen park yerinin otomobil için yeterli büyüklüğe sahip olup olmadığını gösterir ve böylelikle park etmeyi kolaylaştırır. Direksiyon sonuna kadar çevrildiğinde sistem direksiyon hareketlerine uyarlanan kırmızı dönüş dairelerini ve yeşil kılavuz çizgilerini görüntüler.
  Geri Görüş Kamerası on metre sonra veya otomobilin hızı 15km/sa'i geçtikten sonra devre dışı bırakılır. Geri Görüş Kamerası römork çekici ile birlikte kullanıldığında kullanışlı yakınlaştırma işlevi sayesinde römork bağlamak üzere yapılan yaklaşma manevrasını kolaylaştırır.

 • Park asistanı

  Park asistanı yola paralel ve dikey park etmeyi kolaylaştırır. Sistem etkin durumdayken ya da değilken düşük bir hızda (35km/sa'in altında) ve park edilmiş otomobil sırasından maksimum 1,5m mesafeden geçerken en dar paralel park alanları dahil olmak üzere potansiyel alanları ölçer. Yeterli genişlikte bir aralık bulunduğunda sürücü sinyal lambasını yakar ve Park asistanı direksiyonun idaresini üstlenirken sürücü gaz, vites ve frenleri kontrol etmeye devam eder. Sistem aynı zamanda talimatları Kontrol Ekranında gösterir ve ek sesli sinyaller yayar.
  Otomobil yavaşça bir engele yaklaşırken Park asistanı "Auto PDC" (Otomatik Park Mesafesi Kontrolü) işlevi aracılığıyla otomatik olarak etkinleştirilir. Sistemin geliştirilmiş işlevselliği yola dikey boşluklara park etme durumunda da sürücüyü destekler. PDC aynı zamanda her iki yandan nesnelere çok yaklaşıldığında da bir uyarı sinyali verir. Park asistanı olmadan park edilirken Yan park yardımı, ek seziciler kullanarak otomobilin iki yanını da izler ve tespit ettiği engelleri Kontrol Ekranında gösterir. Böylelikle sürücü kendini rahat hissederek, park sırasında daha üst düzeyde bir güvenliğin keyfini çıkarabilir.

 • Çevre Görüş Kamera Sistemi

  Çevre Görüş Kamera Sistemi Üstten Görünüm, Yandan Görünüm ve Geri Görüş Kamerası gibi kamera tabanlı işlevleri içerir. Dış aynalarda kameralar ve geri görüş kamerası otomobilin 270° derece çevresinin görünümünü sunar.
  Üstten Görünüm daha rahat bir manevra için otomobilin yan kısımlarındaki alanı görüntüler. Yan Görünüm çıkışlar veya karmaşık kavşaklar gibi görüşün zayıf olduğu yerlerde daha güvenli şekilde yol almanızı sağlar. Otomobilin sol ve sağ önünde yer alan iki dijital kamera otomobilin önündeki trafiğin durumunu izler. Bu özellik karşıdan gelen trafiğin erken tespit edilebilmesini ve sürücünün uygun şekilde tepki verebilmesini mümkün kılar. Yan Görünüm otomobil 15 km/sa hıza ulaştığında otomatik olarak devre dışı bırakılır. Daha sonra sürücü Geri Görüş Kamerası, Üstten Görünüm veya Yan Görünüm özelliğini etkinleştirmek üzere seçimini yapabilir.
  Kamera sistemleri otomobil geri vitese alındığında veya PDC düğmesine ya da Yan Görünüm düğmesine basıldığında etkinleştirilir. Kameralar tarafından yakalanan görüntüler Kontrol Ekranı üzerinde gösterilir.

PROFESSIONAL NAVIGATION SİSTEMİ.

BMW 3 Serisi Sedan Professional Navigation Sistemi, tasarımı ile zarif, servis çeşitleriyle üstündür. BMW 3 Serisi Sedan Professional Navigation Sistemi, iDrive işletim sistemi ve dokunmatik iDrive Butonu ile birlikte sorunsuzca BMW otomobilinize entegre edilmiş basit ve pratik bir navigasyon sistemi sunar. Sistem; USB arayüzüne sahip hands free özelliğine, ses kontrolüne, DVD sürücülü BMW Professional radyoya ve ses dosyaları için 20 GB'lık belleğe sahiptir. Ayrıca, Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi'nin (RTTI) kullanımını kolaylaştırır. 1.280 x 480 piksel çözünürlüğünde, bölünmüş ekran işlevine sahip yerleşik (ana ve yardımcı ekran) 8,8 inç renkli LCD ekran, görmesi ve okuması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

 • iDrive Dokunmatik Butonu

  Doğrudan menü kontrolü düğmelerine, sekiz işlevsel yer işaretine ve ses kontrolüne sahip iDrive Dokunmatik Butonu, dokunmaya hassas yüzeyinde el yazısıyla varış noktanızı girmenize olanak sağlayarak sezgisel bir şekilde çalışır. Uydu görüntülerini harita arka planı olarak kullanan, seçili manzaraların fotoğraf kalitesinde görüntülerini sunan üç boyutlu harita ekranı sayesinde, navigasyonu kullanmak heyecan verici görsel bir deneyime dönüşür.

 • Otomatik harita güncelleme

  Harita güncellemeleri üç yıl boyunca lisans ücreti olmadan BMW Yetkili Satıcılarında mevcuttur. BMW ConnectedDrive çerçevesinde, seçili Avrupa ülkelerinde sistem üç yıl boyunca, yılda dört defa otomatik olarak haritaları günceller.

BMW 3 SERİSİ SEDAN ŞERİT DEĞİŞTİRME UYARISI.

Radar tabanlı BMW 3 Serisi Sedan Şerit Değiştirme Uyarısı, 20 km/sa ve üzerindeki hızlarda, kör noktadan yaklaşmakta olan araçları ve hatta yan şeritteki araçları da tespit eder. Yan aynalarda gösterilen üçgen ikaz sembolü ile sürücü kritik alanlar içerisinde araç olduğu konusunda uyarılır. Sürücü eğer şerit değiştirme işleminin kasıtlı bir şekilde gerçekleştirdiği yönünde sinyal verirse, tehlikeli durumlardan direksiyonun titretilmesi ve dış aynalarda yanıp sönen üçgen ikaz işareti ile haberdar olur.

 

BMW 3 SERİSİ SEDAN HIZ LİMİT BİLGİSİ.

Önce güvenlik: Hız Limit Bilgisi mevcut hız limitini gösterge panelindeki bilgi ekranında gösterir. Geri görüş kamerasına entegre bir kamera ilgili trafik işaretlerini belirler. Sontasında kontrol ünitesi, bilgileri navigasyon sisteminden gelen verilerle birlikte görüntüler. 

BMW SEÇİCİ FAR.

BMW SEÇİCİ FAR.

BMW 3 Serisi Sedan Seçici Far ile gece saatlerinde daha rahat ve daha güvenli bir şekilde seyredersiniz. BMW 3 Serisi Sedan Seçici Far, diğer sürücüler için göz kamaşmasına sebep vermeden karanlıkta size kusursuz bir görüş kabiliyeti sunar. Yoldaki diğer sürücüleri algılayan sistem onları seçer, ayırır ve uzun huzmeli far ışığından korur. Işık mesafesinin 400 metre olması, hem olası risklerin erkenden tespit edilmesini sağlar hem de yönelimli izleme fonksiyonunu geliştirir.

 

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve enerji tüketim değerleri onay sırasında yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’ye göre belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’da temel konfigürasyona sahip bir otomobile aittir ve gösterilen menzil seçilen modelde yer alan opsiyonel donanım ve farklı boyutta jant ve lastikleri göz önünde bulundurur.

  (1) Değerler 15.04.2018 tarihine kadar geçerlidir. Mevcut olup olmadığını BMW Yetkili Satıcınızla görüşebilirsiniz.

  (3) ile etiketli tüm otomobil değerleri, yeni WLTP mevzuatını temel alır ve otomobiller arasında karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülür. [Bu otomobiller, otomobillerle ilişkili vergiler veya CO2 emisyonuyla ilişkili diğer harçlar (diğerlerine ek olarak) ile CO2 değerleri burada belirtilen değerlerden farklı olabilir.]

  CO2 verimliliğine dair teknik özellikler 1999/94/EC sayılı Direktife ve Avrupa Mevzuatının yürürlükteki versiyonuna göre belirlenmiştir. Burada gösterilen değerler bu sınıflandırmaya ait NEDC döngüsüne göre yakıt tüketimi, CO2 değerleri ve enerji tüketimini temel alır.

  Yeni binek otomobillerin resmi yakıt tüketimi ve özel CO2 emisyonları hakkında daha fazla bilgi “yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzunda” bulunabilir. Kılavuza satış noktalarından ve https://www.dat.de/co2/ adresinden ulaşabilirsiniz.