EMİSYONSUZ SÜRÜŞ KEYFİ.

BMW i3 ve BMW i3s’in sürdürülebilirlik anlayışı.

EMİSYONSUZ SÜRÜŞ KEYFİ.BMW i3 ve BMW i3s’in sürdürülebilirlik anlayışı.

BMW i3, ulaşıma yeni bir boyut getirir. Geliştirme, üretim ve geri dönüşüm dahil olmak üzere her aşamada, otomobile yönelik bütünleşik bir yaklaşımı temel alır. Birçok malzeme yenilenebilir kaynaklardan üretilir; BMW i3 de %100 oranında yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyle üretilmiştir. Sürüş keyfi, kendinizi her zamankinden çok daha daha iyi hissetmenizi sağlar.

Devamı

KAPSAMLI BİR SÜRDÜREBİLİRLİK ANLAYIŞI.

SONSUZ KATMA DEĞER.

Sürdürülebilirlik BMW i için yalnızca bir sözcükten ibaret değildir. Bu, en önemli yol gösterici ilkedir. Bu nedenle BMW i3’ün tüm kullanım döngüsü maksimum seviyede kaynak koruma ve sürdürülebilirlik prensibi etrafında inşa edilir.

Devamı

GELİŞTİRME.

Tüm otomobil tasarımı, baştan aşağıya elektrikli mobiliteye yönelik geliştirilmiştir. Yenilikçi aerodinamik önlemler hava direncini ve enerji tüketimini azaltırken, sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeler çevreyi korur ve plastik gibi geleneksel malzemelerin yerini alır.
Devamı

ÜRETİM.

BMW i3 için kullanılan son derece sürdürülebilir Karbon fiber tamamen hidroelektrik gücüyle üretilmiştir. Üretimin gerçekleştirildiği Leipzig, Almanya’daki BMW fabrikası tamamen rüzgar enerjisiyle çalışır. Diğer BMW modelleriyle kıyaslandığında, üretim için ihtiyaç duyulan enerjinin yalnızca yarısı yeterlidir.

Devamı

KULLANIM.

BMW i3 ile otomobilinizi emisyonsuz, gürültüsüz ve kokusuz bir şekilde sürebilirsiniz. Böylece, şehirlerdeki hava kirliliği de azalacaktır. Çok daha önemlisi “yeşil enerji” veya kendi güneş panellerinizin ürettiği enerji ile şarj etmek çok daha kolaydır. ECO PRO modu menzili artırır ve enerji tüketimini azaltır.

Devamı

GERİ DÖNÜŞÜM.

BMW i3, %95 oranında geri dönüştürülür özelliktedir. Batarya modülü, güneş enerjisi depolama amacıyla yeniden kullanılabilir. Atık karbon fiber, yeniden üretim işlemine dahil edilebilir.

Devamı

GELECEĞİ OLAN MALZEMELER.

DOĞAL LİFLERDEN ÜRETİLEN ÖĞELER.

Görünür şekilde sürdürülebilirlik sağlanmaktadır. Yoğun olarak kullanılan kenaf, petrol bazlı plastiklerin yerini almıştır; kenaf liflerinin geleneksel malzemeye göre %30 daha hafif olması sayesinde BMW i3'ün toplam ağırlığı da azalmıştır. Malzeme, CO2’yi ortalamanın üzerindeki değerlerde oksijene dönüştüren malva bitkilerinden elde edilir.

Devamı

%40 SAF YÜNDEN KOLTUKLAR.

Sertifikalı saf yün son derece yüksek konfor sunan yenilenebilir bir kaynaktır. Lodge iç tasarımında koltuk örtülerinin %40’ı bu malzemeden yapılmıştır. Nefes alabilen yün, gövde ve koltuk yüzeyi arasındaki sıcaklığı düzenleyerek koltuğun yüksek sıcaklıklarda bile serin kalmasını sağlar.
Devamı

OKALİPTÜS AĞACINDAN ÜRETİLEN İÇ KAPLAMALAR.

Okaliptüs, doğal, yumuşak bir hisse ve doğal gözenekli bir yapıya sahiptir, bu nedenle geleneksel ahşap tiplerine göre %90 oranında daha az yüzey işlemi gerektirir. İç kaplamalarda kullanılan okaliptüs ağacı, sürdürülebilir orman uygulamalarını mümkün kılan Orman Yönetim Konseyi (FSC) tarafından onaylı dikim alanlarından temin edilir.
Devamı

%100 ZEYTİN YAPRAĞIYLA TABAKLANMIŞ DERİ.

BMW i3'te kullanılan deri, sıcaklık açısından dengelenmiştir ve tamamen zeytin yapraklarından elde edilen doğal ekstrakt kullanılarak tabaklanır. Bu özellik derinin doğal parlaklığını ve sıcaklık dengeleyici karakterini korumasını sağlar. Ek olarak, zeytin hasadının ardından zeytin yaprakları atık olarak bırakıldığından, bu amaçla duyarlı bir biçimde kullanılmış olur.

Devamı

YEŞİL ENERJİ.

BMW i3, sürdürülebilirliği günlük yaşamınıza uygulamayı kolaylaştırır. Otomobilinizi sürdüğünüzde emisyon üretilmez. Bu özelliği şehir içindeki hava kirliliğini azaltır ve size nefes alabileceğiniz daha temiz bir hava sağlar. Otomobilinizi “yeşil enerji” ya da güneş panellerinizden elde ettiğiniz enerjiyi kullanarak şarj ederseniz, sürekli olarak emisyonsuz şekilde yolculuk edebilirsiniz. ECO PRO modu menzili artırır ve genel olarak enerji tüketimini azaltır.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • BMW i3 için güç tüketimi ve CO2 emisyonu (94 Ah için)
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (g/km) (ortalama): 0
  Güç tüketimi (kWsa/100 km) (ortalama): 13,1
  Elektrikli menzil, (km) (ortalama): 255-235
  Müşteri odaklı elektrikli menzil, (km): Maksimum 200


  BMW i3 için güç tüketimi ve CO2 emisyonu (120 Ah için)
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (g/km) (ortalama): 0
  Güç tüketimi (kWsa/100 km) (ortalama): 13,1
  Elektrikli menzil, (km) (ortalama): 310-285
  Müşteri odaklı elektrikli menzil, (km): Maksimum 260


  BMW i3s için güç tüketimi ve CO2 emisyonu (94 Ah için)
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (g/km) (ortalama): 0
  Güç tüketimi (kWsa/100 km) (ortalama): 14,3
  Elektrikli menzil, (km) (ortalama): 245-235
  Müşteri odaklı elektrikli menzil, (km): Maksimum 200


  BMW i3s için güç tüketimi ve CO2 emisyonu (120 Ah için)
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (g/km) (ortalama): 0
  Güç tüketimi (kWsa/100 km) (ortalama): 14-14,6
  Elektrikli menzil, (km) (ortalama): 285-270
  Müşteri odaklı elektrikli menzil, (km): Maksimum 260


  Değerler yeni WLTP mevzuatını temel alır ve otomobiller arasında kıyaslama yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülmüştür. Otomobille ilişkili vergiler veya CO2 emisyonuyla ilişkili diğer harçlar (diğerlerine ek olarak) burada belirtilen CO2 değerlerinden farklı olabilir.

  Yeni binek otomobillerin resmi yakıt tüketimi ve özel CO2 emisyonları hakkında daha fazla bilgi “yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzunda” bulunabilir. Kılavuza satış noktalarından ve https://www.dat.de/co2/ adresinden ulaşabilirsiniz.