FAYDAYI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARIR.

BMW X5'in sürüş dinamikleri ve verimliliği.

FAYDAYI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARIR.BMW X5'in sürüş dinamikleri ve verimliliği.

BMW X5'in dinamikleri tüm manevralarda, tüm hızlarda ve tüm yolculuklarda keyifli bir sürüş sağlar. Dar virajlarda Sürücü Destek sistemleri ister dağ yollarında ister yüksek hızlarda olsun, mükemmel yol tutuşu sunar. Aynı zamanda BMW X5, çeşitli BMW EfficientDynamics önlemleri, ekonomik motorları ve gelişmiş aerodinamiği sayesinde olağanüstü verimliliği ile etkileyicidir. Bu özellike eDrive teknolojisine sahip BMW X5 xDrive40e için geçerlidir.

Devamı

BMW EFFICIENTDYNAMICS TEKNOLOJİLERİ.

Hedef ister maksimum performans, ister minimum yakıt tüketimi olsun BMW için odak noktası her zaman saf BMW sürüş keyfidir. BMW EfficientDynamics, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu en aza indirirken aynı anda dinamikleri ve sürüş keyfini artırmak üzere geliştirilen bir stratejidir. Motor, enerji yönetimi ve otomobil konseptini içeren ve her BMW ile birlikte standart olarak sunulan kapsamlı bir teknoloji paketidir.
Bir BMW TwinPower Turbo motorla bir elektrikli motorun akıllı birleşimi otomobilin yakıt tüketimini aynı seviyede korurken performansının artmasını sağlar.
Doğru parçalar için doğru malzemenin kullanılmasıyla aynı anda ağırlığı azaltırken otomobilin sağlamlığını da artıran BMW EfficientLightweight teknolojisinin sunduğu iyileştirilmiş aerodinamik özellikler de verimliliğin artmasına katkıda bulunur. Son derece hafif ve yüksek sertliğe sahip karbon fiber (CFRP) kullanan tek büyük otomobil üreticisi olan BMW'nin yenilik konusunda etkileyici liderliğinin göstergesidir. Bu akıllı enerji yönetim sistemi ve yakıt tüketimini iyileştiren bir sürüş stilini destekleyen opsiyonel ECO PRO Modu dahil olmak üzere kapsamlı teknolojilerden oluşan bir bileşimdir.

 • EU6 emisyon standardı

  BMW X5 motorlarının öncü teknolojileri EU6 emisyon standardını şimdiden karşılar.
  1917 yılından bu yana BMW'nin temel rekabet alanında yer aldıklarından BMW motorları daima zamanının ötesindedir. BMW X5'in motorları bunu özellikle etkileyici bir biçimde kanıtlar. Olağanüstü performans, anında tepki ve akıcı sürüş özellikleriyle sürüş konforunun yüksek standartlarını karşılar.
  Geleceğe güvenle bakmamızın bir diğer sebebi tüm dizel modellerde standart olarak yer alan BMW BluePerformance teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde, dizel motorların emisyon tepkilerini daha da azaltmak mümkün olmuştur. Dizel partikül filtresi ve oksidasyon katalitik konvertörüne ek olarak, bir nitrojen oksit katalizörü egzoz gazı içerisindeki azot oksidi çok daha fazla azaltır. Azot oksidin azaltılması için bir başka yöntem daha kullanılır: AdBlue enjeksiyonu ile SCR katalitik konvertörü (SCR= Seçici Katalitik Azaltma). Üre çözeltisi AdBlue enjeksiyonu ile harekete geçirilen kimyasal reaksiyon, azot oksit emisyonunu büyük oranda azaltır. Böylece EU6 emisyon standardının katı gerekliliklerini karşılayan oldukça azaltılmış egzoz emisyon değerlerine sahip, dünyanın en temiz dizel otomobillerinden birini sürdüğünüzden emin olabilirsiniz.

BMW X5 Sedan Sürüş Dinamikleri | BMW Türkiye

SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ.

Gücünün doruğunda BMW X5'in karşı konulamaz sürüş dinamiklerini keşfedin.

SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ.

Gücünün doruğunda BMW X5'in karşı konulamaz sürüş dinamiklerini keşfedin.

8 İLERİ STEPTRONIC ŞANZIMAN.

BMW EfficientDynamics'in temel bir öğesi olan 8 ileri Steptronic şanzıman, dinamik performans ve verimlilik açısından yeni standartları belirler.
Viteslerin özellikle hassas şekilde ayarlanmış kademeleri, düşük hızlardan yüksek hızlara kadar optimum güç dağıtımı sağlar. Bu da yakıt tüketimini azaltırken, daha fazla sportif sürüş ve dinamik performansın keyfini çıkarmanıza olanak tanır.
Özellikle yüksek hızlarda, ek vitesler motor devrini azaltarak yakıt tüketimi ve motor gürültüsünü de azaltır. Dönüştürücü debriyaj, manuel vites moduna geçiş yapıldığında bile bu duruma katkıda bulunur. Yüksek motor devri geçişleri ve hassas şanzıman ayarı ile bir araya gelerek, vites geçiş konforunu artırır ve gürültüyü belirgin şekilde azaltır.

BMW X5 M50d.

BMW X5 M50d, özel, hassas şekilde ayarlanmış motoru, süspansiyon ve direksiyon sistemi ile BMW M mühendislerinin benzersiz uzmanlığının eseridir. Böylece gerçek dinamizm, konfor ve günlük kullanım özelliklerine sahip bir otomobil elde edilmiştir.

 • Motor

  M Performance TwinPower Turbo 6 silindirli sıralı dizel motor, commonrail direkt enjeksiyon ve benzersiz üç aşamalı turboşarjı değişken türbin geometrisiyle birleştirir. Son derece istekli tepki, düşük devirlerde yüksek tork ve geniş devir aralığı bu sıra dışı motorun özellikleridir.
  Bu motor özellikleri sayesinde 740 Nm tork, 381bg (280kW) maksimum güç çıkışı ve yalnızca 5,3 saniyede 0'dan 100 km/sa'e hızlanma elde edilir. Bu etkileyici performans 6,6 l/100km ortalama yakıt tüketimini 173 g/km CO2 emisyonu ile birleştirerek olağanüstü bir dinamik-verimlilik oranı sağlar ve bir kez daha BMW'nin yenilikçi gücüne vurgu yapar.

 • Süspansiyon

  Adaptif M Süspansiyon, BMW X'e özgü çevikliğin çok daha sportif bir hale gelmesini sağlar. Dinamik Amortisör Kontrolü ve arka aks için havalı süspansiyon son derece sportif sürüş için tasarlanmıştır ve net, hassas bir şekilde kontrol edilebilen kullanım özelliklerinden faydalanır.
  Adaptif süspansiyon / Dynamic paketi, BMW X6 M50d'ye maksimum çeviklik, hassasiyet ve yanal dinamikler kazandırır. Modele özgü Dinamik Performans Kontrolü ve Dinamik Sürüş çok daha doğal bir direksiyon kullanımı sağlar ve virajlarda gövdenin yana eğilmesini azaltır.

%100 SPORTİF.

Aktif direksiyon sistemi ve Adaptif Süspansiyon Paketleri gibi seçenekler BMW X5 otomobilinizin sportifliğini ve konforunu arttırmaya yardımcı olur. Aktif direksiyon daha hassas sürüş ve daha fazla çeviklik sağlar. Adaptif Süspansiyon Paketlerinden birini tercih ettiğinizde, daha fazla sürüş konforu, daha fazla dinamikler ya da bu ikisinin etkileyici bir birleşimini seçebilirsiniz.

 • Aktif direksiyon

  Direksiyon konforunda yeni boyut; aktif direksiyon yolda karşılaşılabilecek her türlü durumda hassasiyet, çeviklik ve konfor sunar.
  Yerleşim yerlerinde sürerken, park sırasında ya da virajlı yollarda düşük hızlarda, aktif direksiyon, direksiyon açısını büyültür. Dar manevraları direksiyonun daha küçük bir hareketi ile yapabilirsiniz; bu BMW'nizin çevikliğini artırır ve park etmek çok daha kolay hale gelir.
  Daha üst hız aralıklarında üstünlüğü artırmak için, aktif direksiyon 120-140km/sa hızlardan (modele ve düzeneğe bağlı olarak) itibaren daha dolaylı direksiyon oranı sağlar. Böylece, direksiyon hareketini azaltır. Bunun size avantajı, tekerlekleri daha hassas şekilde ve daha geniş dönüşle yönlendirebilmenizdir; bu da daha fazla denge ve konfor sunar. Otomobilin arkadan savrulması ya da dengesiz yol yüzeyinde fren yapmak gibi kritik durumlarda, aktif direksiyon, savrulma hareketini en usta sürücülerden bile çok daha hızlı bir şekilde sönümleyerek, yardımcı olmak üzere devreye girer.
  Aktif sistem, destekleyici bir sistem olduğundan ve sürücü ve tekerlek arasındaki doğrudan bağlantıya müdahale etmediğinden, sistem çalışmasa bile BMW tam olarak yönlendirilebilir. Arıza tespit edildiğinde, aktif direksiyon mekanizması, güvenlik döngüsünde yer alan bir pim ile anında engellenir. Böylece her türlü durumda kontrol sizde kalır.

 • Adaptif Süspansiyon Paketleri

  BMW X5, özellikle de Adaptif Süspansiyon Paketleri ile göründüğü kadar görkemli bir sürüşe sahiptir. İster sportif ister konforlu olsun, bu paketler her türlü durumda mümkün olan en iyi yol tutuşunu sağlar.

 • Konfor

  Marka haline gelen BMW sürüş dinamikleri özelliklerini korurken maksimum sürüş konforu: Adaptif Süspansiyon / Comfort Paketi, süspansiyon ve amortisör tepkilerini her an ayrı ayrı ayarlayabilmenizi sağlar. Arka aks havalı süspansiyonu, otomobilin yük durumundan bağımsız olarak tutarlı bir biçimde yüksek sürüş konforu sağlar.
  Kimi zaman daha dinamik süspansiyon düzeneği tercih ederseniz, Sürüş Deneyimi Kontrolü Sport ve Sport+ modları ile daha fazla seçenek sunar.

 • Dynamic

  Adaptif Süspansiyon / Dynamic Paketi, otomobilinizin dinamik performansını daha fazla optimize etmenize olanak tanır. Özellikler içinde yer alan Dinamik Performans Kontrolü ve Dinamik Sürüş genel olarak son derece sportif sürüş dinamiklerini garanti eder. Bu durum yüksek sürüş konforunu korurken, son derece nötr direksiyon tepkisi ve virajlarda gövdenin minimum seviyede yana yatmasıyla sergilenir.

 • Professional

  Her iki dünyanın en iyisi, maksimum sürüş konforu ve olağanüstü sürüş dinamikleri için Adaptif Süspansiyon / Comfort Paketi ve Adaptif Süspansiyon / Dynamic Paketi özelliklerini birleştiren Aktif Süspansiyon Paketi Professional ile sağlanır.

 • Adaptif M Süspansiyon

  Daha fazla sürüş dinamikleri sunan Adaptif M Süspansiyon, otomobilinizin maksimum potansiyelini ortaya çıkarır. Özellikler arasında özellikle sportif sürüş tepkisi için tasarlanmış düzeneğe sahip arka arks üzerinde yer alan havalı süspansiyon ve Dinamik Amortisör Kontrolü yer alır. Adaptif M Süspansiyon, yalnızca M Sport Paketin bir parçası olarak sunulur.

BMW xDRIVE.

BMW akıllı xDrive dört çeker sürüş sistemi en zorlu yol koşullarına bile mükemmel şekilde uyum sağlar ve otomobile optimum yol tutuşu kazandırır. xDrive ve Dinamik Denge Kontrolü (DSC), BMW'nin yol boyunca güvenli ve dengeli ilerlemesine olanak tanır. DSC sezici sistemi ile kontrol edilen xDrive sürüş gücünü esnek ve hızlı bir biçimde akslara dağıtır, virajlarda arkadan ve önden savrulmanın önüne geçer ve olağanüstü bir yön dengesi sağlar. Ayrıca kaygan veya dik yokuşlarda bile çabuk ve güvenli hızlanma sağlar. Zorlu yol koşullarında DSC sistemi sürüşe gereğinden fazla müdahale etmez. Böylece BMW xDrive, dört çeker sürüş sisteminin çekiş, yön dengesi ve sürüş güvenliği avantajlarını klasik BMW çevikliği ile bir araya getirir.

AERODİNAMİK.

Otomobil tasarımının tamamı BMW EfficientDynamics felsefesini yansıtır. Optimize edilmiş, aerodinamik ön rüzgarlık ve alt gövde, hava direncini ve yakıt tüketimini azaltan yenilikçi geliştirmeleri içerir.

 • Hava Perdesi ve Havalandırma

  Ön rüzgarlık, BMW EfficientDynamics felsefesini hayata geçiren bir tasarım özelliğidir. Entegre Hava Perdesi, havayı iki dikey hava girişi boyunca ve ön çamurluk davlumbazları boyunca yönlendirir. Hızlandırılmış hava akışı tekerleklerin dış kısmında bir anlamda "perde" oluşturur. Hava akışını ön tekerleklere yönlendiren Havalandırma da mevcuttur. Bu yenilikçi teknolojiler türbülans ve hava direncini azaltarak yakıt tüketiminin de önemli ölçüde azalmasını sağlar.

 • Havalandırma kontrolü

  Otomatik havalandırma kontrolü sezici yardımıyla motorun mevcut soğutma ihtiyacını düzenli olarak değerlendirir ve buna karşılık radyatör havalandırmalarını açar ya da kapatır. Bu da aerodinamiği iyileştirirken, daha az yakıt tüketimi için ısınma aşamasını kısaltır.

 • Arka spoyler ve Hava Kanadı

  Tavanın kenarında yer alan arka spoyler ve yanlardan buna eklenen Hava Kanatları, son derece verimli "çekiş sınırı"nı oluşturmak üzere bir araya gelir. Hassas bir şekilde tanımlanmış hava akışı dengeyi bozucu hava girdabını azaltır ve negatif basıncın kırılma etkisini en aza indirir.

ECO PRO MODU.

ECO PRO modu, BMW tarafından şirket içerisinde gerçekleştirilen bir yakıt tüketimi çalışmasına göre, sürüş stillerine bağlı olarak sürücülerin yakıt tüketimini yüzde 20 oranına kadar düşürmelerine yardımcı olur. "Seyir" işlevi, İleri Rota Asistanı ve ECO PRO Rota, %5 daha fazla yakıt tasarrufuna olanak sağlar.
"Seyir" işlevi açık durumdayken, motor kapatılır, hareketli aksamla bağlantısı kesilir ve otomobil yakıt tüketmeden yolda seyreder.
İleri Rota Asistanı, navigasyon sisteminden gelen verilere bağlı olarak virajları, trafiğin biriktiği alanları, hız limitlerini ve otoyol çıkışlarını tanır ve sürücüye hızlanmayı ne zaman durduracağına dair önceden öneriler sunar.
ECO PRO rota, trafik durumu, sürüş stili ve yol koşullarına bağlı olarak en verimli rotayı gösterir. Yol bilgisayarı, ECO PRO Rota fonksiyonu kullanılarak otomobil seçilen rota boyunca sürüldüğünde tasarruf edilecek yakıt miktarını gösterir.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 tüketimi ve enerji tüketimi rakamları onay sırasında yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’ye göre belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’daki temel konfigürasyona sahip otomobiller için geçerlidir ve belirtilen menzilde seçilen opsiyonel jant ve tekerleklerin farklı boyutları göz önünde bulundurulmuştur.

  (3) işaretine sahip araçların değerleri halihazırda yeni WLTP düzenlemesini temel almaktadır ve araçlar arasında kıyaslamaya yapılabilmesi için NEDC'ye karşılık gelen değerlere çevrilmiştir. [Bu araçlara istinaden, araca ilişkin vergiler veya CO2 salınımına ilişkin diğer vergiler için CO2 değerleri burada ifade edilen değerlerden farklı olabilir.]

  CO2 verimliliğine ait teknik özellikler, 1999/94/EC Direktifine ve Avrupa Yönetmeliği'nin uygulanan güncel versiyonuna göre belirlenir. Gösterilen değerler yakıt sınıflandırma açısından NEDC çevrimine uygun yakıt tüketimini, CO2 değerlerini ve enerji tüketimini temel alır.

  Yeni binek otomobillerin resmi yakıt tüketimi ve özel CO2 emisyonları hakkında daha fazla bilgi “yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu”nda bulunabilir. Kılavuza satış noktalarından ve https://www.dat.de/co2/ adresinden ulaşabilirsiniz.