CONTEMPORARY ISTANBUL’DA SANAT ve OTOMOBİLİN MUHTEŞEM BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ.

  14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında 12.’si gerçekleşen Contemporary Istanbul (CI), bu yıl yalnızca sanatseverler için değil, sanat ve otomobil için de harika bir buluşması noktası haline geldi Borusan Otomotiv’in BMW markasıyla co-sponsor olduğu CI kapsamında; Güney Afrikalı sanatçı Esther Mahlangu’nun tasarladığı BMW Art Car/Sanat Otomobili, İstanbul Kongre Merkezi B1 katında sanatseverlerle buluştu.

  Devamı
  Contemporary Istanbul

  İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Contemporary Istanbul Fuarı girişinde sanat ve otomobil tutkunlarını ilk olarak iki adet BMW i8 karşıladı. Sanatçı Esther Mahlangu’nun BMW Art Car Projesi için bir sanat eserine dönüştürdüğü 1991 model BMW 525i ise Türkiye’de ilk kez sergilenme şansına erişmiş oldu.

  Sanatçı Mahlangu’nun üyesi olduğu Güney Afrika’daki Ndebele kabilesinin kadınları, evlilik ve diğer kutlamalarda evlerinin dış duvarlarını ince desenlerle ve grafiklerle süsleyerek, bu duvarları adeta aktif bir iletişim panosu olarak kullanmaktaydı. 10 yaşında, annesinin ve büyükannesinin rehberliğinde resme başlayan Mahlangu ise, evlerin dış duvarlarıyla sınırlı tutulan bu geleneksel desenleri, kap ve halı gibi gündelik yaşamda kullanılan farklı objelerin yüzeylerine taşıyarak, onlara yepyeni bir evrenin kapılarını araladı. 25 yıl önce ilk kez BMW Art Car Projesi’nde yer alan ve bu güçlü geleneği BMW ruhuyla bir araya getirmeye karar veren sanatçı, 1991 model bu aracın gövdesini Ndebele sanatının tipik özelliği olan parlak renkler ve benzersiz motiflerle süsleyerek bir BMW Sanat Otomobili’ne dönüştürmüş oldu.

  Devamı
  contemporary istanbul
  contemporary istanbul

  81 yaşındaki sanatçı, “Resim yapmak benim kanımda var. Boyama tekniğimi annem ve büyükannem öğretti. Görüntüler ve renkler zaman içerisinde değişti ve çok sayıda farklı yüzeye resim yaptım fakat boyamayı hep sevdim. BMW parçaları üzerine yaptığım desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor. BMW boyanacak panelleri bana ilk gönderdiğinde tasarımı hemen kafamda canlandı ve sadece başlamak istedim! Önce yüzeyi tanımak için küçük parçalardan başladım, sonrasında ise tasarım panel çizgilerini takip ettiğinden geri kalanı kolay oldu” diyor. Sanatçı “Sanatım beni dünyanın dört bir yanına taşıdı, çok yer gördüm, çok sayıda duvara ve nesneye resim yaptım ve çalışmalarım çok sayıda müzede yer aldı ama ben hala Güney Afrika’daki Mpumalanga’dan Esther Mahlangu’yum” diye de ekliyor.

  Devamı

  BMW ART CAR PROJESİ HAKKINDA.

  BMW Art Car Projesi fikri, ilk kez Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain tarafından ortaya atıldı. Poulain, bir sanatçıyı davet ederek otomobil kaportasını bir kanvas olarak kullanmasını istediğinde yıl 1975’ti ve BMW 3.0 CSL modelini bir sanat eserine dönüştürme görevi Alexander Calder’a verildi. Bir otomobilin görsel sanata bu şekilde aracı olması o zaman için çığır açıcı bir fikirdi. BMW daha sonra Calder’in eserini Le Mans 24 Saat yarışlarında da kullandı.

  1976’da proje, aynı BMW modeli üzerinde bu defa Frank Stella ile hayata geçirildi. Takip eden yıllarda da bir BMW geleneği olarak zamanın ruhuna uygun şekilde tekrarlandı. Günümüze gelene kadar Andy Warhol, David Hockney, Jeff Koons gibi birçok önemli modern sanat dehası BMW modelleri üzerinde yeteneklerini konuşturdular.

  BMW Art Car modelleri kimi zaman BMW’nin o yıllardaki yarış otomobillerinden, kimi zaman da dönemin ikonlaşmış BMW modellerinden seçildi. 1991 yılında A.R. Penck’in illüstrasyonlarıyla bezediği Z1 modeli sınırlı üretimi modeliyle döneminin özel araçlarından biriydi.

  BMW’nin Art Car projesi kapsamında bugüne kadar yaratılan birbirinden estetik otomobiller, 2010’da dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmekte oldukları yerlerden çağırıldılar ve projenin 35. yılı nedeniyle Münih’teki BMW müzesinde 1 yıl boyunca bir arada sergilendiler.

  Devamı