BORN ELECTRIC.

BMW i

BMW i.

BORN ELECTRIC.BMW i.

BMW i sürdürülebilir mobilite açısından kapsamlı ve çığır açan bir konsepttir. Vizyon sahibi elektrikli otomobiller ve mobilite hizmetleri, ilham veren tasarım ve sürdürülebilirlik kavramı ile ön plana çıkan yeni premium anlayışını temsil eder. Yenilikçi otomobilleriyle heyecan yaratan tamamen elektrikli BMW i3, şehir içi kullanıma uygun baştan sona sürdürülebilir özellikte tasarlanmış, yerel ölçekte emisyonsuz bir otomobildir; BMW i8 ise en yenilikçi spor otomobildir.

Devamı

BİR OTOMOBİLDEN DAHA FAZLASI.

BMW i: Genel bakış - Görsel 1

BMW i.

Dünyamız hızla değişiyor; her geçen gün daha fazla kişi giderek artan bir şekilde bir yerden başka bir yere taşınırken, şehirler mega şehir halini alıyor. Aynı zamanda, otantik değerler ve sürdürülebilir, bilinçli bir yaşam tarzına duyulan istek de artıyor. BMW i de bu değişen istekleri sistematik ve kapsamlı bir şekilde ele alıyor.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 2

MOBİLİTE YENİDEN YORUMLANIYOR.

BMW i'de, mobilite hakkında daha önceden bildiğimiz her şeyi sorguladık. Buna paralel olarak, “konsept otomobil”, yeni üretim yerleri ve üretim süreçleri, elektrikle gerçekleştirilen güçlü ve emisyonsuz sürüş ve vizyon sahibi, sürdürülebilir bir tasarım açısından tümüyle yeniden ele alındı. Böylece, bireysel gerekliliklere uyum sağlayan modern bir mobilite konsepti ile BMW i3 ve BMW i8 ortaya çıktı.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 3

MOBİL GELECEĞİN ÖNCÜSÜ.

Elektrikli, heyecan uyandıran BMW i3, geleceğe işaret etme açısından kendini aşan, tam olarak gelişmiş yüksek teknolojili bir otomobildir. Vizyon sahibi, yenilikçi ve sistematik olarak sürdürülebilir bu otomobil, mobiliteyi yeniden tanımlıyor. BMW i3, bir otomobilden çok daha fazlasıdır; bir yaşam biçimidir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 4

CESARET VE VİZYON.

BMW i8, bir plug-in hybrid olarak, bir spor otomobilin performansını, kompakt otomobil tüketimiyle birleştiriyor. Tasarımı, aerodinamiği ve şık ayrıntıları, sürdürülebilirliğin fedakarlık değil, bir tavır olduğunu kanıtlıyor.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 5

LIFE DRIVE MİMARİSİ.

BMW LifeDrive, özellikle elektrikli mobilite için tasarlanan ilk otomobil mimarisidir. Tüm yürüyen aksam ve sürüş bileşenlerinin yanı sıra bataryası, sürüş modülü içine tam anlamıyla güvenli bir şekilde yerleştirilmiştir. Böylece yaşam modülü, kullanılabilir bir yaşam alanı olmaya tamamen müsaittir. İlk kez olarak, bir yolcu bölümü bir üretim otomobilinde yüksek dayanımlı karbondan üretildi. Karbon lifler, insan saçından on kat daha incedir. Çok güçlüdürler, fakat ağırlıkları çeliğin yalnızca yarısı kadardır. Bu da, yolda daha fazla güvenlik, daha az ağırlık ve daha fazla çeviklik anlamına gelir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 6

ELEKTRİKLİ TASARIM.

ELEKTRİKLİ TASARIM.

2013’te BMW i doğduğundan beri, tüm dünyadaki elektrikli otomobil öncüleri, gelecek mobilite vizyonumuzu deneyimliyor, yaşıyor ve paylaşıyor. Sosyal medya platformlarında, kişisel alanlarını açıyor, elektrikli otomobillerle ilgili hikayelerini anlatıyor ve günlük hayatlarında BMW i3 modelleriyle yaşadıkları anları paylaşıyorlar.

Devamı

AKILLI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.

BMW i'de sürdürülebilirlik basit bir kelimeden çok daha fazlasıdır. Bizim için önde gelen yol gösterici bir ilkedir. Bu nedenle, BMW i3'ün tüm yaşam döngüsünü kaynakların maksimum korunması ve sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak tasarladık.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 8

GELİŞTİRME.

Önceden var olan bir modele bir elektrikli hareketli aksam eklemek yerine, tüm BMW i otomobil konsepti elektrikli mobilite için tasarlandı. Bu durum aerodinamik otomobil tasarımının yanı sıra kullanılan malzemeleri de etkiler. Mümkün olan her yerde sürdürülebilir veya geri dönüştürülebilir malzemeler kullandık.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 9

ÜRETİM.

Leipzig'deki BMW i tesisi, kullanılan enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eder. Bu kaynaklar arasında, tesise özellikle bu amaç doğrultusunda kurulan dört rüzgar türbini yer alır. Karbon lifler, %100 oranında su gücüyle üretilir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 10

KULLANIM.

Sıfır emisyona sahiptir ve neredeyse hiç gürültü ve koku üretmez. BMW i'yi kullanmak hem eğlencelidir hem de örneğin şehirlerde görülen hava kirliliğini azaltır. Ek olarak, ECO PRO Modu gibi yenilikler, güç tüketimini azaltır ve elektrikli sürüş menzilini artırır.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 11

GERİ DÖNÜŞÜM.

Yeni değerlerin elde edildiği BMW i3'te kullanılan malzemelerin %95'i geri dönüştürülebilirdir. Örneğin, üretim fazlası karbon lifleri üretim sürecine geri beslenebilir veya diğer alanlarda geri dönüştürülebilir. Batarya modülleri de güneş veya rüzgar enerjisiyle işletilen tesisler için ara depolama alanı olarak geri dönüştürülebilir.
Devamı

VİZYON SAHİBİ MOBİLİTE.

BMW i: Genel bakış - Görsel 12

CHARGE NOW.

BMW i tarafından sunulan mobilite hizmeti, hareket halindeyken dünyanın en büyük ev-dışı şarj istasyonları ağı dahilinde kapsamlı bir şarj hizmeti sunar. Türkiye’deki ChargeNow hizmetini “Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.” vermektedir.
Devamı

GÜNLÜK ELEKTRİK.

BMW i: Genel bakış - Görsel 14

GÜNLÜK YAŞAMDA E-MOBİLİTE.

BMW i3, tamamen elektrikli mobilite için tasarlanan ilk otomobil olarak, sürdürülebilir mobiliteyi her gün deneyimleyebilmenizi kolaylaştırır. BMW i8, temel ilkesine bağlı olarak, modern ve sürdürülebilir bir spor otomobil vizyonunu gerçekleştirir. BMW i otomobillerinde, stilinizi ve tavrınızı sergilersiniz.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 15

SÜRÜŞ KEYFİNİN YENİLENMİŞ HALİ.

BMW i3 ve BMW i8, yeni bir çağın öncüleridir. Yalnızca kısa bir süre önce motor gürültüsü işitilebilirken artık güç, sessizlik içinde üretiliyor. Bir anda, tamamen rahat bir şekilde, şehirlerde dinamizmi deneyimlemeye başladık. Bunun nedeni, BMW i'nin elektrikli mobiliteyi tutarlı olarak yeni ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden tasarlamış olmasıdır.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 16

EVDE KOLAYCA ŞARJ ETME.

Ortalama olarak, bir otomobil günde 22 saat park halindedir. Bu süreyi optimum şekilde kullanarak, örneğin, standart şarj kablosu, BMW i Wallbox veya BMW i Wallbox (pro) yardımıyla BMW i3 veya BMW i8'inizi kolayca şarj edebilirsiniz.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 17

HER YERDEN ŞARJ ETME OLANAĞI.

Hareket halindeyken bile, BMW i3 veya BMW i8'inizi şarj edebilmeniz için birçok seçenek vardır. ChargeNow mobilite hizmeti, bulunduğunuz bölgedeki şarj istasyonlarının konumunu gösterir. Bu, otomobilinizin siz alışverişteyken, çalışırken veya dinlenirken pratik bir şekilde şarj edilebilmesine olanak sağlar.
Devamı
BMW i VISUALIZER UYGULAMASI: BMW i3 VE i8 PARMAK UÇLARINIZDA.

BMW i: Genel bakış - Görsel 18

Born Electrics.

BMW i: Genel bakış - Görsel 19

BMW i Vision Otomobilleri.

 

 

Devamı

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • BMW i3 (60 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 0
  kWsa/100 km'de güç tüketimi: 12,9

  BMW i3 (94 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 0
  kWsa/100 km'de güç tüketimi: 12,6* / 13,1**

  Range Extender özelliğine sahip BMW i3 (60 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 13
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 13,5
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0,6

  Range Extender özelliğine sahip BMW i3 (94 Ah) için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (g/km) (ortalama): 12* / 13**
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 11,3* / 11,9**
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 0,6

  Plug-In Hybrid BMW eDrive özellikli BMW i8 için güç tüketimi ve CO2 emisyonu:
  CO2 emisyonu, (gr/km) (ortalama): 49
  kWsa/100 km'de güç tüketimi (ortalama): 11,9
  Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 2,1

  * Jant grubu 1: 19 inç jantlar
  ** Jant grubu 2: 20 inç jantlar; kış lastikleri

  Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi değerleri, seçilen jant ve lastik boyutuna bağlıdır.

  Sürüş menzili birçok faktöre dayanır; bunlar arasında özellikle kişisel sürüş tekniği, seçili güzergah, hava koşulları, ısıtma/soğutma kullanımı ve önceden ayarlama yer alır.

  Yeni binek otomobiller için resmi yakıt tüketimi ve resmi belirli CO2 emisyonu ile ilgili bilgileri, satış noktalarımızdan ve DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Almanya adresinden edinebileceğiniz "Yeni Binek Otomobil Yakıt Tüketimi ve CO2 Emisyonu Kılavuzu" içerisinde bulabilirsiniz.