BORN ELECTRIC.

BMW i

BMW i.

BORN ELECTRIC.BMW i.

BMW i sürdürülebilir mobilite açısından kapsamlı ve çığır açan bir konsepttir. Vizyon sahibi elektrikli otomobiller ve mobilite hizmetleri, ilham veren tasarım ve sürdürülebilirlik kavramı ile ön plana çıkan yeni premium anlayışını temsil eder. Örneğin, yenilikçi tarzıyla heyecan yaratan tamamen elektrikli BMW i3, şehir içi kullanıma uygun baştan sona sürdürülebilir özellikte tasarlanmış, yerel ölçekte emisyonsuz bir otomobildir.

Devamı

BİR OTOMOBİLDEN DAHA FAZLASI.

BMW i: Genel bakış - Görsel 1

BMW i.

Dünyamız hızla değişiyor; her geçen gün daha fazla kişi giderek artan bir şekilde bir yerden başka bir yere taşınırken, şehirler mega şehir halini alıyor. Aynı zamanda, otantik değerler ve sürdürülebilir, bilinçli bir yaşam tarzına duyulan istek de artıyor. BMW i de bu değişen istekleri sistematik ve kapsamlı bir şekilde ele alıyor.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 2

MOBİLİTE YENİDEN YORUMLANIYOR.

BMW i'de, mobilite hakkında daha önceden bildiğimiz her şeyi sorguladık. Buna paralel olarak, “konsept otomobil”, yeni üretim yerleri ve üretim süreçleri, elektrikle gerçekleştirilen güçlü ve emisyonsuz sürüş ve vizyon sahibi, sürdürülebilir bir tasarım açısından tümüyle yeniden ele alındı. Böylece, bireysel gerekliliklere uyum sağlayan modern bir mobilite konsepti ile BMW i3 ve BMW i8 ortaya çıktı.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 3

MOBİL GELECEĞİN ÖNCÜSÜ.

Elektrikli, heyecan uyandıran BMW i3, geleceğe işaret etme açısından kendini aşan, tam olarak gelişmiş yüksek teknolojili bir otomobildir. Vizyon sahibi, yenilikçi ve sistematik olarak sürdürülebilir bu otomobil, mobiliteyi yeniden tanımlıyor. BMW i3, bir otomobilden çok daha fazlasıdır; bir yaşam biçimidir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 4

CESARET VE VİZYON.

BMW i8, bir plug-in hybrid olarak, bir spor otomobilin performansını, kompakt otomobil tüketimiyle birleştiriyor. Tasarımı, aerodinamiği ve şık ayrıntıları, sürdürülebilirliğin fedakarlık değil, bir tavır olduğunu kanıtlıyor.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 5

LIFE DRIVE MİMARİSİ.

BMW LifeDrive, özellikle elektrikli mobilite için tasarlanan ilk otomobil mimarisidir. Tüm yürüyen aksam ve sürüş bileşenlerinin yanı sıra bataryası, sürüş modülü içine tam anlamıyla güvenli bir şekilde yerleştirilmiştir. Böylece yaşam modülü, kullanılabilir bir yaşam alanı olmaya tamamen müsaittir. İlk kez olarak, bir yolcu bölümü bir üretim otomobilinde yüksek dayanımlı karbondan üretildi. Karbon lifler, insan saçından on kat daha incedir. Çok güçlüdürler, fakat ağırlıkları çeliğin yalnızca yarısı kadardır. Bu da, yolda daha fazla güvenlik, daha az ağırlık ve daha fazla çeviklik anlamına gelir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 6

AYNI ELEKTRİĞİ PAYLAŞANLAR.

AYNI ELEKTRİĞİ PAYLAŞANLAR.

2013’te BMW i doğduğundan beri, tüm dünyadaki elektrikli otomobil öncüleri, gelecek mobilite vizyonumuzu deneyimliyor, yaşıyor ve paylaşıyor. Sosyal medya platformlarında, kişisel alanlarını açıyor, elektrikli otomobillerle ilgili hikayelerini anlatıyor ve günlük hayatlarında BMW i3 modelleriyle yaşadıkları anları paylaşıyorlar.

Devamı

AKILLI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.

BMW i'de sürdürülebilirlik basit bir kelimeden çok daha fazlasıdır. Bizim için önde gelen yol gösterici bir ilkedir. Bu nedenle, BMW i3'ün tüm yaşam döngüsünü kaynakların maksimum korunması ve sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak tasarladık.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 8

GELİŞTİRME.

Önceden var olan bir modele bir elektrikli hareketli aksam eklemek yerine, tüm BMW i otomobil konsepti elektrikli mobilite için tasarlandı. Bu durum aerodinamik otomobil tasarımının yanı sıra kullanılan malzemeleri de etkiler. Mümkün olan her yerde sürdürülebilir veya geri dönüştürülebilir malzemeler kullandık.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 9

ÜRETİM.

Leipzig'deki BMW i tesisi, kullanılan enerjinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eder. Bu kaynaklar arasında, tesise özellikle bu amaç doğrultusunda kurulan dört rüzgar türbini yer alır. Karbon lifler, %100 oranında su gücüyle üretilir.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 10

KULLANIM.

Sıfır emisyona sahiptir ve neredeyse hiç gürültü ve koku üretmez. BMW i'yi kullanmak hem eğlencelidir hem de örneğin şehirlerde görülen hava kirliliğini azaltır. Ek olarak, ECO PRO Modu gibi yenilikler, güç tüketimini azaltır ve elektrikli sürüş menzilini artırır.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 11

GERİ DÖNÜŞÜM.

Yeni değerlerin elde edildiği BMW i3'te kullanılan malzemelerin %95'i geri dönüştürülebilirdir. Örneğin, üretim fazlası karbon lifleri üretim sürecine geri beslenebilir veya diğer alanlarda geri dönüştürülebilir. Batarya modülleri de güneş veya rüzgar enerjisiyle işletilen tesisler için ara depolama alanı olarak geri dönüştürülebilir.
Devamı

VİZYON SAHİBİ MOBİLİTE.

BMW i: Genel bakış - Görsel 12

CHARGE NOW.

BMW i tarafından sunulan mobilite hizmeti, hareket halindeyken dünyanın en büyük ev-dışı şarj istasyonları ağı dahilinde kapsamlı bir şarj hizmeti sunar. Türkiye’deki ChargeNow hizmetini “Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.” vermektedir.
Devamı

GÜNLÜK ELEKTRİK.

BMW i: Genel bakış - Görsel 14

GÜNLÜK YAŞAMDA E-MOBİLİTE.

BMW i3, tamamen elektrikli mobilite için tasarlanan ilk otomobil olarak, sürdürülebilir mobiliteyi her gün deneyimleyebilmenizi kolaylaştırır. BMW i8, temel ilkesine bağlı olarak, modern ve sürdürülebilir bir spor otomobil vizyonunu gerçekleştirir. BMW i otomobillerinde, stilinizi ve tavrınızı sergilersiniz.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 15

SÜRÜŞ KEYFİNİN YENİLENMİŞ HALİ.

BMW i3 ve BMW i8, yeni bir çağın öncüleridir. Yalnızca kısa bir süre önce motor gürültüsü işitilebilirken artık güç, sessizlik içinde üretiliyor. Bir anda, tamamen rahat bir şekilde, şehirlerde dinamizmi deneyimlemeye başladık. Bunun nedeni, BMW i'nin elektrikli mobiliteyi tutarlı olarak yeni ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden tasarlamış olmasıdır.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 16

EVDE KOLAYCA ŞARJ ETME.

Ortalama olarak, bir otomobil günde 22 saat park halindedir. Bu süreyi optimum şekilde kullanarak, örneğin, standart şarj kablosu, BMW i Wallbox veya BMW i Wallbox (pro) yardımıyla BMW i3 veya BMW i8'inizi kolayca şarj edebilirsiniz.
Devamı
BMW i: Genel bakış - Görsel 17

HER YERDEN ŞARJ ETME OLANAĞI.

Hareket halindeyken bile, BMW i3 veya BMW i8'inizi şarj edebilmeniz için birçok seçenek vardır. ChargeNow mobilite hizmeti, bulunduğunuz bölgedeki şarj istasyonlarının konumunu gösterir. Bu, otomobilinizin siz alışverişteyken, çalışırken veya dinlenirken pratik bir şekilde şarj edilebilmesine olanak sağlar.
Devamı
BMW i VISUALIZER UYGULAMASI: BMW i3 VE i8 PARMAK UÇLARINIZDA.
BMW i Marka işbirlikleri

BİRBİRİNDEN ELEKTRİK ALAN ORTAKLIKLAR.

BMW i

BMW i marka işbirlikleri.

BİRBİRİNDEN ELEKTRİK ALAN ORTAKLIKLAR.

BMW i marka işbirlikleri.

BMW i MARKA İŞBİRLİKLERİ.

BMW i, çığır açan, vizyon sahibi teknolojilerin öncüsüdür. Bu nedenle, benzer düşüncede olan yenilikçileri araması da sürpriz değildir. İster sanat, kültür, tasarım ve mimari alanlarındaki ortaklarla birlikte heyecan verici projeler, ister BMW i otomobilleri için kusursuz tamamlayıcı ürünler sunan premium markalarla işbirliği projeleri olsun BMW i her zaman otomobilin ötesini düşünür.
 

Devamı

TED.

BMW i, global bir inisiyatif olan Next Visionaries oluşumu için TED ile işbirliği gerçekleştirdi. Next Visionaries hayal ve vizyonun bugünden 30, 50 ve 200 yıl sonra hareket şeklimizi nasıl farklı hale getireceğini keşfetmeyi amaçlıyor. Bu amaçla yenilikçileri, değişim yaratmak isteyenleri, hayalleri olanları ve geleceğe dönük düşünce üretenleri ulaşımın geleceğini yeniden tasarlamaya teşvik ediyor.

Bu kapsamda, birkaç haftayla sınırlı başvuru süresince Next Visionaries yarışmasına toplam 180’in üzerinde vizyoner katıldı. En çok gelecek vaat eden projeler www.nextvisionaries.com adresinde tartışmaya açıldı. BMW i ve TED uzmanlarından oluşan bir seçim komitesi Frankfurt’taki son raund için altı katılımcı belirledi. Katılımcıların IAA Cars 2017 fuarına giden yolda hazırlanmalarına yardımcı olmak üzere, tümü TED konuşmacısı olan deneyimli danışmanlar atandı.

Next Visionaries yarışmasının finalistleri yaratıcı sektörlerden, iş dünyası ve medyadan 500 konuktan oluşan bir izleyici topluluğu karşısında fikirlerini canlı olarak sundular. Jüri sosyal ve şehir dışı faktörlere özel bir dikkat gösteren otomobil paylaşım vizyonu sunan Sandra Phillips’i yarışmanın kazananı olarak seçti. BMW Markası Başkan Yardımcısı ve Next Visionaries jürisi üyesi Hildegard Wortmann, verdikleri kararın gerekçesini açıklarken şunları söyledi, “Diğer tüm finalistler gibi Sandra Phillips de konuyu farklı bir açıdan ele almış. Sunduğu konsept şimdiden oldukça ilerici ve sosyal değişim açısını da göz önünde bulunduruyor.”

Kazananın ödülü ve Sandra Phillips için bir sonraki adım fikrini detaylı olarak sunduğu Kasım 2017’de New York TED sahnesinde gerçekleştirilen TED Talk’a hazırlanmak üzere onay alması oldu.

Devamı

GELECEĞE DÖNÜK YENİLİKLER. BMW I FIA FORMULA E ŞAMPİYONASINDA.

FIA FORMULA E ŞAMPİYONASI. #ELECTRICITEMENT dünyanın en büyük şehirlerinde.


Formula E; Hong Kong, Mexico City, Paris, Berlin, New York ve Montreal gibi bazı büyük şehirlere heyecan getiriyor. Tek kişilik, elektrikli yarış otomobillerine yönelik yenilikçi yarış serisi dünya genelinde göz alıcı caddelerden oluşan pistlerde gerçekleştiriliyor.


BMW FIA Formula E Şampiyonası’nı erken bir aşamadan beri takip ediyor ve o zamandan bu yana yarışların yapıldığı hafta sonlarında BMW i Destek Otomobilleri ie yarış meraklılarını heyecanlandırıyor. Qualcomm BMW i8 Güvenlik Otomobili, “Resmi Otomobil Ortağı” olarak BMW I’nin sağladığı en gösterişli otomobil oldu.


Andretti Autosport’un arkasındaki itici güç Amerikan motor yarışlarının yıldızı Michael Andretti. MS Amlin Andretti de Formula E’nin kurucu üyelerinden biri. BMW de uzmanlığıyla Amerikan takımını destekliyor. BMW 5. sezon itibariyle FIA Formula E Şampiyonası’na çalışma ekibi olarak katılmadan önce, 4. sezon başlangıcında bu yarış takımına verilen destek de uzatıldı.

BMW i ve Soho House Group (SHG)
BMW i ve Soho House Group (SHG)

SOHO HOUSE.

Ekim 2014'ten bu yana BMW i ve Soho House Group (SHG) çağdaş sanat, yenilikler ve tasarıma odaklanan deneyimler yaratmak için birlikte çalışıyor. Soho House Group’un global otomotiv ortağı olarak BMW i birçok etkinlikte üyelerine ve misafirlerine sürüş deneyimi sunmak üzere BMW i3 otomobillerini sunuyor. Bu keyifli işbirliğini 2017 yılından beri Türkiye’de sürdüren Soho House Istanbul ve BMW Türkiye ise tasarım ve çağdaş sanata yönelik inovatif etkinliklere ev sahipliği yapıyor.


Soho House'un öyküsü 1995'te Londra, Greek Street'te başladı. Yirmi yıl sonra şimdi portöyünde İngiltere, kıta Avrupa'sı, ABD ve Kanada'da çeşitli kulüpler, oteller, restoranlar ve spalar yer alıyor.

 • İngiltere

  Londra hiç şüphesiz İngiltere'nin önde gelen metropolü. En fazla sayıda Soho House mekanını barındırıyor olması da hiç de şaşırtıcı değil. Greek Street'teki Soho House'un köşesini döndüğünüzde 39 yataklı otel Dean Street Townhouse ve biraz doğusunda da Shoreditch House ile karşılaşırsınız. Mayfair'in en iyi korunan restoran, bar ve lounge mekanı Little House'un yanı sıra Notting Hill'deki Electric House ve Chiswick'teki sessiz bir mekan olan High Road House için batıya doğru ilerleyin. Tüm bu mekanlar olağanüstü yiyecek ve içecek çeşitlerinin yanında spor ve dinlenme fırsatları da sunuyor.

  Elbette kırsal bölgeleri sevenler için de hizmet sunuluyor. Londra'dan iki saat mesafede Somerset kırlarında 18 dönümlük bir alanda Babington House yer alıyor. Mekan 32 adet bağımsız tasarlanmış odaya, 24 saat açık restorana ve öncü Cowshes Spa'sına ev sahipliği yapıyor.

 • Kıta Avrupası

  Kıta Avrupası'ndaki ilk mekan Berlin'in canlı Mitte bölgesindeydi. Soho House Berlin, kapılarını Mayıs 2010'da açtı. Sekiz kata yayılan mekan geniş bir kulüp katı, teras havuz ve barı, tam donanımlı bir spor salonu, sinema salonu ve Hamam da bulunan bir Cowshed Spa'ya sahip.

  Mekanlar Avrupa'nın güneyine doğru da yöneliyor: 2015’te İstanbul’da ve 2016 başında da Barselona'da yepyeni Soho House mekanları açıldı.

 • Kuzey Amerika

  2003 yılı Meatpacking District'teki eski bir depo binasında Kuzey Amerika açılımına sahne oldu. Soho House New York 6 katta 30 geniş oda, restoran, bar, 44 kişilik bir sinema salonu ve teras havuzuna sahip olmasının yanı sıra Cowshed Spa’ya da ev sahipliği yapıyor.

  Bir sonraki adres 2010 ilkbaharında Sunset Boulevard'daki ikonik bir ofis binasında açılan Soho House West Hollywood. Bunu birkaç ay sonra Güney Amerika'nın ihtişamında iki havuz sunan ve kendi plajına sahip olan Miami Soho Beach House izledi.

  İki yıl sonra "yeşil sınırın" hemen karşısında Toronto Uluslararası Film Festivali’nin kutlandığı bir dizi etkinlikle açılan Soho House Toronto'nun lansmanı gerçekleşti.

  Ağustos 2014'te ise "En büyüğü sona sakla" sözüne uygun şekilde SHG şimdiye kadarki en büyük mekanının kapılarını açtı: Eski fabrika bölgesinde 10.000 metre karelik bir alandaki Soho House Chicago.

BMW ve Elektromobilite.

BMW ve Elektromobilite

Elektrikli Otomobiller

Elektrikli Otomobiller

BMW i: Genel bakış

BMW i3

BMW’ni Bul.

BMW’ni Bul

 

 

Devamı

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • BMW i3 (120 Ah):
  kWsa/100 km'de güç tüketimi: 14,2
  CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 0
  Yakıt tüketimi (litre/100 km) (ortalama): 0
  Elektrikli menzil (km): 335*
  Günlük kullanım için elektrikli menzil (km): 260

  Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve enerji tüketim bilgileri onay sırasında yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’de belirtilen ölçüm prosedürüne uygun olarak belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’da temel konfigürasyona sahip bir otomobile aittir ve gösterilen menzil seçilen modelde yer alan opsiyonel donanım ve farklı boyutta jant ve lastikleri göz önünde bulundurur.

  Yeni binek otomobiller için resmi yakıt tüketimi ve resmi belirli CO2 emisyonu ile ilgili bilgileri, satış noktalarımızdan ve DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Almanya adresinden ve https://www.dat.de/co2 adresinden edinebileceğiniz "Yeni Binek Otomobil Yakıt Tüketimi ve CO2 Emisyonu Kılavuzu”nda bulabilirsiniz .

  Değerler yeni WLTP mevzuatını temel alır ve otomobiller arasında kıyaslama yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülmüştür. Otomobille ilişkili vergiler veya CO2 emisyonuyla ilişkili diğer harçlar (diğerlerine ek olarak) burada belirtilen CO2 değerlerinden farklı olabilir.

  * Bu değer NEDC değerlerine göre ölçülmüştür.