BMW i

  ŞEHİR İÇİ MOBİLİTENİN GELECEĞİ.

  BMW i.

  BMW i; vizyon sahibi elektrikli otomobiller, mobilite hizmetleri, ilham verici tasarım ve sürdürülebilirlik kavramı ile ön plana çıkan ve bütünsel bir yaklaşımı izleyen yeni Premium anlayışı temsil eder. BMW i amaca yönelik otomobil konseptiyle kişisel mobilite anlayışını yeniden tanımlayarak, tüm değer zinciri boyunca sürdürülebilirliğe ve eksiksiz tamamlayıcı mobilite hizmetlerine odaklanır.

  Devamı

  KARBON FİBER.

  BMW i, BMW EfficientDynamics hafif üretim teknolojisi sayesinde, karbondan imal edilen ilk seri üretim yolcu bölmeleriyle otomotiv mühendisliğinde bir devrim gerçekleştirir. Karbon, çeliğe kıyasla %50, alüminyumdan ise %30 oranında daha hafiftir ve hafif üretim açısından BMW i'nin yeni standartları belirlemesini mümkün kılarken, yüksek gerilimli lityum iyon bataryadan kaynaklanan ek ağırlığı tamamen telafi eder. Aynı zamanda karbon, üretim amacıyla ve otomobildeki tüm yolcuların güvenliğini artıracak şekilde çok yönlü kullanılabilen yüksek dayanıklılığa sahip bir malzemedir.

  • Seri üretim

  LIFEDRIVE MİMARİSİ.

  BMW LifeDrive özellikle elektrikli otomobiller için geliştirilen ilk otomobil mimarisidir. İki ayrı birimden oluşur: Karbondan üretilen yolcu bölümü olan Life modülü ve süspansiyon, motor bileşenleri ve yüksek gerilimli bataryanın yer aldığı Drive modülü. Bu modülün önemli bir avantajı var. Tüm motor bileşenlerinin alt modülde güvenli bir şekilde muhafaza edilmesiyle otomobilin ortasından geçen tünele gerek kalmaz böylelikle yolcular için daha fazla yer açılır. LifeDrive mimarisi bataryanın ekstra ağırlığını telafi etmenin yanı sıra otomobilin ağırlık merkezini de alçaltarak her BMW i'ye BMW'den beklenen çevikliği kazandırır.

  • Yolcu bölümü
  • Drive modülü

  BMW eDRIVE.

  Yenilikçi BMW eDrive teknolojisi uzun süreli BMW EfficientDynamics geliştirme çalışmalarının sonucudur. Benzersiz bir emisyonsuz sürüş deneyimi sunmanın üç temel öğesi şunlardır: Son derece çevik bir elektrikli motorun ürettiği tüm torku otomobilin harekete geçmesinden itibaren kullanılır kılmak ve maksimum hıza kadar kesintisiz bir hızlanmayı korumak. Yenilikçi batarya sistemi son derece güçlü yüksek gerilimli bataryayı ideal çalışma sıcaklığında tutan, performansını ve kullanım ömrünü artıran bir soğutma sistemiyle bir araya getirir.
  Minimum tüketimle maksimum performans elde etmek hedefiyle, elektrikli motor ve yüksek gerilimli batarya arasındaki optimum etkileşimi koordine eden akıllı enerji yönetim sistemi. Tek pedalla sürüşün aracılık ettiği geri kazanımlı frenleme otomobilin menzilini artırır. ECO PRO modlarıyla birlikte otomobilin tüm sistemlerini maksimum verimliliğe çıkarmak ve enerji kaynaklarını akıllıca kullanabilmek için bir düğmeye basmak yeterlidir.

  BMW EFFICIENTDYNAMICS.

  BMW EfficientDynamics tüketim ve emisyon açısından belirlenmiş bir azalma sağlarken aynı zamanda performansı ve sürüş keyfini artırır. BMW eDrive sayesinde verimli motor ve sürüş teknolojilerinin yanı sıra akıllı hafif yapı, sürdürülebilir mobilite de her BMW'de standarttır ve aerodinamik gibi birçok yenilikçi geliştirmelerle tamamlanır. BMW i mevcut teknolojiler temelinde elektromobilite açısından yeni fikirler de geliştiriyor.

  TASARIM FELSEFESİ.

  BMW i yenilikçi sürdürülebilirliği premium kaliteyle bir araya getirerek tüm BMW i modellerinde tutarlı bir tasarım felsefesi uygular. Örneğin motor bölümü kapağından başlayarak tavanı geçen ve arka kısma ulaşan siyah şerit, tipik BMW i akıcı tasarımı, hava flapları ve U şeklinde LED gündüz farları ve LED stop lambaları gibi karakteristik özellikler. Sürdürülebilir şekilde üretilmiş, hafif malzemeler de iç tasarımın tanımlayıcı bir özelliğidir.