BMW i

  GELECEĞE DOĞRU, EMİSYONSUZ.

  Sürdürülebilirlik ve BMW i.

  Sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak mobilitenin yeniden keşfedilmesi bir vizyondan daha fazlasını gerektirir. Önce “sürdürülebilirlik nerede başlar?” ile başlayan birçok soruya yanıt vermeniz gerekir. Yanıtı ise sürdürülebirliğin tam da bittiği yerde başlamasıdır.
  Sürdürülebilirlik, BMW Group'un düşüncelerini ve eylemlerini belirler. BMW Group'un art arda sekizinci yılında da Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne göre bir kez daha otomotiv sektöründeki en sürdürülebilir şirket olmasının nedeni budur. EfficientDynamics ile BMW sürüş keyfini artırırken emisyonu sürekli olarak düşürmeyi kendisine hedef koymuştur. BMW i bir dizi yenilikçi BMW EfficientDynamics teknolojileri kullanır ve bunun da ötesine geçer: Tasarımdan üretime otomobilin kullanım ömrü süresince yararlı bir biçimde kullanımından bertaraf edilmesine kadar her detay sürdürülebilirliği temel alır. Çünkü sürdürülebilirlik başlangıcı veya sonu olmayan bir anlayıştır.

  Devamı

  GELIŞTIRME.

  BMW i otomobillerinin geliştirilme hedefi emisyonsuz otomobiller üretmenin yanı sıra, özellikle iç kısımda mümkün olan en yüksek geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir şekilde üretilmiş malzemenin kullanılmasıdır. BMW i3'ün iç tasarımı bu açıdan yeni standartları belirler ve sürdürülebilirliği somut hale getirir.
  Bir diğer kilometre taşı da karbon fiber yolcu bölümü ve ağırlığı önemli ölçüde azaltan ve otomobilin menzilini artıran alüminyum sürüş modülüyle birlikte tamamen yenilikçi LifeDrive otomobil mimarisidir.

  • LifeDrive
  • Aerodinamik
  • Sürdürülebilir malzemeler

  ÜRETIM.

  BMW Group dünyanın en sürdürülebilir otomobil üreticisi olarak 2005 yılından beri Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde her yıl zirvede kalmayı başardı. Rahatımızı bozmak yerine kendimizi yeni standartlar belirlemeye teşvik ediyoruz. Enerji açısından yoğunluklu karbon fiber üretim sürecinin, dünyanın en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Grand Coulee Barajı'ndan elde edilen temiz enerji kullanılarak işletilebilmesi nedeniyle ABD, Moses Lake'te gerçekleştirilmesine karar verildi. Ayrıca Leipzig'deki BMW i üretim tesisi tarafından kullanılan enerjinin %100'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Ek olarak Leipzig tesisinde BMW i3 üretmek için gereken enerji tüketimi %50 oranında, su tüketimi ise %70 oranında azaltıldı.
  *Sektörünün öncüsü BMW Standartlarıyla kıyaslandığında BMW i3 üretimi.

  KULLANIM.

  Akıllı bir soğutma sistemi bu elektrikli otomobillerin son derece çevik ve belirgin şekilde verimli olması için bataryayı her zaman ideal çalışma sıcaklığında tutar. BMW i sürücüleri aynı zamanda bir düğmeyle olağanüstü ekonomik sürüş modlarını etkinleştirerek menzili %30 civarında artırarak neredeyse 200km'ye çıkarabilir.*
  İstikrarlı sürdürülebilirlik, otomobilin kendisi tarafından üretilen CO2 emisyonunun yanı sıra otomobilin üretimi ve elektrik üretimi sırasında da önemli ölçüde azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelir. İşte bu yüzden BMW i yenilenebilir enerji üreticileri dahil olmak üzere, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriği BMW i sürücülerinin kolaylıkla erişimine sunmak üzere sürdürülebilirliğe önem veren iş ortaklarıyla çalışır.
  * Dahili BMW tüketim çalışmalarında elde edilen veridir. Sürüş menzili bir çok faktöre dayanmaktadır özellikle de kişisel sürüş tekniği, seçili güzergah, hava koşulları, ısıtma/soğutma kullanımı, önceden ayarlama bunlar arasındadır.

  GERI DÖNÜŞÜM.

  Elektrikli bileşenler en verimli şekilde nasıl geri dönüştürülür? Yeniden kullanılarak. Bir BMW i'ye ait yüksek performanslı lityum iyon yüksek gerilimli bataryanın daha sonra başka amaçla kullanılması için birçok yöntem mevcuttur. Güneş ya da rüzgar enerjisi sistemlerinde kolay ve verimli ara enerji depolaması olarak kullanmak örneklerden yalnızca biridir.
  BMW i ayrıca karbon fiber ve geri dönüşümü işleminde de öncüdür. BMW Group açısından karbon ve karbon bileşenleri üretiminden arta kalanlar, üretim sürecine geri aktarılan ya da farklı alanlarda kullanılan değerli materyallerdir.
  Fakat bu bile bizim için yeterli değildir: Bir BMW i3'ün üretiminde kullanılan materyallerin %95'i geri dönüştürülebilir özelliktedir.

  DOĞRULANABİLECEK ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLEBİLİR.

  BMW Group'un geçmişinde ilk kez olmak üzere yeni tasarımı yapılan bir otomobilin tüm kullanım ömrü döngüsüne yönelik zorlu sürdürülebilirlik hedefleri erken stratejik safhada tanımlanmıştır. Bunlar kaynak kullanımı, üretim, kullanım ve daha sonra geri dönüşüm dahil olmak üzere değer zincirini bir bütün olarak göz önünde bulundurur.
  Elde edilen somut hedeflerin değerlendirilmesi için BMW i3'ün tüm gelişimi sırasında bir çevresel ayak izi belirlenmiştir. Bu ayak izi BMW i3'ün genel yaklaşımının bir başarı modeli olduğunu onaylar.

  • Elektrikli motor
  • Yenilikçi hafif yapı
  • Sürdürülebilir üretim döngüsü
  • Yenilenebilir enerjinin kullanımı
  • ISO 14040/14044 sertifikasıyla onaylanmıştır