ŞARJ EDİLEBİLİR SÜRÜŞ KEYFİ.

BMW Plug-in Hybrid modeller hakkında sık sorulan sorular.

BMW iPerformance

ŞARJ EDİLEBİLİR SÜRÜŞ KEYFİ.

BMW Plug-in Hybrid modeller hakkında sık sorulan sorular.

ŞARJ EDİLEBİLİR SÜRÜŞ KEYFİ.BMW Plug-in Hybrid modeller hakkında sık sorulan sorular.

BMW iPerformance modellerinin sürdürülebilirlik dünyasını ve tamamen yeni bir sürüş keyfi boyutunu keşfedin.

Tamamen elektrikli olarak otomobili kullanırken etkileyici dinamikler ve sıfır emisyonla BMW plug-in hybrid modelleri nelerin mümkün olduğunu gösteriyor. Yeni geliştirilen elektrikli senkronize motor sayesinde iPerformance modelleri ilk çalıştırma anından azami hıza kadar sundukları olağanüstü torkla gözleri kamaştırır.

Aynı şekilde çevik BMW i modelleri de en baştan itibaren elektromobiliteye yönelik tasarlanmıştır. İlerici tasarımı ve akıllı şekilde tasarlanmış elektrik konsepti, mobilitenin geleceğini şekillendiren bu otomobillerin uzaktan bile ayırt edilebilmelerini sağlar. Bu sayfada BMW'nin plug-in hybrid otomobilleri hakkındaki temel soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. BMW i modelleri hakkında aşağıdaki bağlantıyı izleyerek bilgi alabilirsiniz.

Devamı

GENEL BİLGİLER VE TASARIM.

BMW plug-in hybrid otomobillerde tahrik sistemi, birbiriyle kusursuz şekilde çalışan güçlü bir elektrikli motor ve verimli bir içten yanmalı motordan oluşur. Bu kusursuz iş birliği dinamizm ve verimliliğin kombinasyonunda da kendini belli eder. BMW plug-in hybrid otomobiller hakkında temel bilgileri burada bulabilirsiniz.

BMW 225xe modeli için yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu:
Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 2,1 - 2,0
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 49 - 46
Güç tüketimi (kWsa/100km) (ortalama): 11,9 - 11,8

 • Plug-in hybrid tam olarak nedir?

  Plug-in hybrid, güçlü bir elektrikli motor ve verimli bir içten yanmalı motordan oluşan tahrik sistemidir. Bu kombinasyon alışılagelmiş motor teknolojilerinden çevreyle daha dost bir genel otomobil performansı sunar.

  Ayrıca plug-in hybrid modeller ister evde, ister yolda doğrudan elektrik şebekesi üzerinden yeniden şarj edilebilir. Bu özellik yolculuk rotalarının büyük bir kısmında, özellikle şehir içinde emisyonsuz sürüşü mümkün kılar ve uzun mesafelerde tüketim azalır.

 • Plug-in hybrid modellerin geleneksel otomobile kıyasla sunduğu temel avantajlar nelerdir?

  Bir plug-in hybrid otomobil, düşük emisyonlu mobilite özelliği sağlamanın yanı sıra bir geleneksel otomobille aynı seviyede işlevselliğe sahip uzun mesafe kapasitesi sunar. Özellikle sessiz sürüş ve elektrikli takviye özelliklerinden yararlanırsınız. Bu durum sollama manevraları gibi hızın geçici olarak arttığı anlarda, daha üstün bir dinamik sürüş sunmak üzere yanmalı motorun elektrikli motorla takviye edilmesi anlamına gelir. Özellikle elektrikli modda ve otomobil bataryasının şebeke elektriği ile tekrar tekrar şarj edilebildiği durumlarda düşük işletme maliyeti elde etmek mümkündür.

  Altı çizilmesi gereken bir özellik de plug-in hybrid modellerdeki sabit ısıtma ve serinletmenin BMW Connected App üzerinden, ConnectedDrive web portalı veya doğrudan otomobilin içinden bağımsız olarak kontrol edilmesi seçeneğidir.

 • Bir plug-in hybrid satın alırken hangi gerekliliklerin ve koşulların yerine getirildiğine bakmalıyım?

  Bu kararı verirken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör evde otomobilin şarj edilmesine yönelik bir imkanın bulunmasıdır. Şarj işlemi ev tipi bir priz, size ait BMW i Wallbox veya çevrenizdeki başka bir konumdan kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Üstelik elektrikli modda çok sayıda yolculuk yapılması halinde bir plug-in hybrid otomobilin işletim maliyetinden (elektrik/yakıt fiyatı oranı) verimli bir biçimde yararlanmak mümkündür. Aynı zamanda iş yerinizde de şarj imkanı varsa, bu avantajdan çok daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Güvenlik ve sürüş hissi geleneksel motora sahip BMW otomobilleriyle benzer mi?

  BMW plug-in hybrid modeller geleneksel modellerle aynı güvenli otomobil yapısına dayanan, çok üstün teknik standartlara göre tasarlanır. Yüksek gerilimli bataryaya sahip plug-in hybrid otomobillerin güvenliği bağımsız kurumlar tarafından da onaylanmıştır.

  BMW plug-in hybrid otomobillerde bulunan elektrikli motor sayesinde elektrikli sürüş ve verimlilik artışı bir araya getirilir. Kalkıştan itibaren sunulan yüksek tork bu otomobillerin elektrikli motorların tipik bir özeliği olan anlık güç artışı özelliğini sunabilmesi anlamına gelir. Boost fonksiyonunun bir parçası olarak, bu elektrikli motor hızlanma ve dinamik kısa süreli hızlanma sırasında yanmalı motor için belirgin bir destek sunar. Üstelik BMW plug-in hybrid otomobiller elektrikli modda gerçekleştirilen yolculuk sırasında sessiz ve emisyonsuzdur.

 • Hangi farklı sürüş modları mevcuttur?

  BMW plug-in hybrid modeller elbette her türlü sürüş koşulu ve gerekliliğine uygun ECO PRO, Comfort ve Sport gibi bilinen sürüş modlarına sahiptir. Buna ek olarak plug-in hybrid modellere özgü aşağıdaki sürüş modları da eDrive düğmesi ile birlikte kullanılır:

  • AUTO eDRIVE: Bu sistem duruma göre, tamamen elektrikli, karma veya yanmalı motor gibi en verimli sürüş yöntemini seçer.
  • MAX eDRIVE: Modele bağlı olarak, MAX eDRIVE modunda yalnızca elektrik enerjisi kullanarak yaklaşık 140km/sa hıza kadar sürüş mümkündür. Daha yüksek hızlarda veya hızlanma potansiyelinin kullanılmasını gerektiren durumlarda, içten yanmalı motora otomatik olarak geçiş yapılır.
  • SAVE BATTERY veya Batarya Kontrol modunda (BMW 7 Serisi'nde), batarya yanmalı motor tarafından verimli şekilde şarj edilir veya şarj seviyesi korunur. Bu durum batarya kapasitesinin daha sonraki bir aşamada yalnızca elektrikli sürüş için aktif olarak saklanabilmesini sağlar.
 • Bir BMW plug-in hybrid otomobili nasıl tanırsınız?

  Geleneksel BMW modellerine kıyasla tasarım farklılığı çok tercih edilmediğinden alışılagelmiş ve hemen tanınan BMW tasarımı BMW plug-in hybrid otomobillerde de korunur. Bununla birlikte ve modele bağlı olarak bir BMW plug-in hybrid otomobili ayırt etmeye yardımcı olmak üzere aşağıdaki özellikler mevcuttur:

  Dış tasarım:

  • İki yandaki C sütunları üzerinde eDrive isimliği
  • Ön yan panellerde i isimliği
  • Mavi Böbrek Izgaraları çubukları ve mavi tekerlek poyraları
  • Otomobilin arka kısmında ve motor kapağı üzerinde eDrive yazısı
  • “e” harfini içeren model adı
  • Sürücü tarafında ön kısımda şarj soketi

  İç tasarım:

  • eDrive yazılı kapı eşik kaplamaları
  • Merkez konsol üzerinde eDrive düğmesi
  • Özel gösterge paneli ve Kontrol Ekranı grafikleri

BATARYA VE MENZİL.

BMW plug-in hybrid otomobillerde otomobilin acil durumda boş bir yakıt deposuyla ilerlemesini mümkün kılan uzun süre dayanıklı lityum iyon batarya ve yanmalı motor bir araya getirilir. Batarya ile ilgili özellikler hakkında daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

 • Yakıt deposu boşken elektrikli olarak sürüşe devam etmek mümkün müdür?

  Evet, mümkündür. Elektrikli motor ve yanmalı motorun toplam menzili 80km olduğunda sürücü gösterge panelinde görüntülenen bir mesajla uyarılır. Toplam menzil 50km'nin altına düştüğünde sürücü sürekli bir menzil uyarı mesajı alır. Yakıt deposu boşsa yeterli enerji olması ve sistemin elektrikli sürüşe izin vermesi koşuluyla kalan elektrikli sürüş menzili en yakın benzin istasyonuna ulaşmak üzere kullanılabilir.

 • Bir BMW plug-in hybrid otomobildeki yüksek gerilimli bataryanın ömrü ne kadardır?

  BMW plug-in hybrid otomobillerde kullanılan yüksek gerilimli bataryalar geleneksel nikel, kurşun veya kadmiyum akülerin aksine motorlu taşıtlarda kullanılmak üzere optimize edilmiş lityum iyon bataryalardır. BMW Akü Sertifikası kapsamında, BMW Yetkili Servisiniz yeni otomobilin teslim edilmesinin ardından ilk 100.000km veya maksimum 6 yıla kadar (yerine getirilen ilk kriter geçerlidir) yüksek gerilimli bataryadaki tüm kusurları garanti altına alır. BMW Akü Sertifikasının servis yetkileri ile ilgili detayları BMW Yetkili Servislerinden öğrenebilirsiniz.

 • Elektrikli menzil ne kadardır?

  Her BMW plug-in hybrid otomobil için belirli bir çevrimsel menzil belirtilir. Elektrikli menzil birçok faktöre bağlıdır. Etkileyen önemli özellikler klima ve ısıtma talebi, otomobilin elektrik sistemi üzerindeki genel yük (ör. navigasyon, radyo, koltuk ve ön cam ısıtması, yaz ve kış aylarındaki iklim koşulları) ve kişisel sürüş stilidir.

  Yüksek gerilimli batarya boşaldığında tamamen elektrikli sürüş mümkün değildir ancak yanmalı motor sayesinde normal şekilde sürüşe devam etmek mümkündür. Akıllı enerji yönetim sistemi, tamamen "boş" olarak gösterilse bile yüksek gerilimli bataryanın hasar görmeyeceği anlamına gelir.

 • Yüksek gerilimli batarya bagaj bölümünü daraltır mı?

  BMW plug-in hybrid otomobiller geleneksel BMW modellerine göre bagaj bölümünde az miktarda kısıtlamaya neden olur. Yükleme konforuna ilişkin olarak ilk olarak düz bir yükleme platformu oluşturmak, ikinci olarak da büyük hacimli nesnelerin taşınması için gereken derinliği sağlamak üzere akıllı çözümler geliştirilmiştir. Ayrıca BMW plug-in hybrid otomobiller için katlanan arka koltuk sistemleri de (ör. sırtlığın 40:20:40 oranında bölünebilmesi) mevcuttur.

 • Bir BMW plug-in hybrid otomobilin uzun süreli olarak park halinde kalması durumunda neye dikkat etmelisiniz?

  Uzun süreli park (ör. birkaç hafta) şüphesiz mümkündür ancak otomobilin önemli bir süre hareketsiz kalması durumunda yüksek gerilimli bataryanın şarj seviyesi düşebilir.

  Bu yüzden otomobilin neredeyse tam dolu bataryayla park edilmesi veya gerekli olursa yüksek gerilimli bataryayı otomatik olarak şarj edeceğinden uzun süreyle hareketsiz kaldığı dönemde otomobilin uygun bir şarj istasyonuna bağlanması tavsiye edilir.

  Ayrıca otomobille birlikte verilen kullanım talimatlarındaki uzun süreli hareketsiz kalma süresi ile ilgili tavsiyeleri de lütfen dikkate alın.

ŞARJ İŞLEMİ VE ŞARJ ALTYAPISI.

Yanmalı motorun yanı sıra yüksek gerilimli bataryanın da "doldurulması" gerekir. BMW plug-in hybrid otomobiller söz konusu olduğunda bu evde de mümkündür. Nasıl, nerede ve ne zaman şarj edileceği konusundaki açıklamaları burada bulabilirsiniz.

e-mobilite için kapsamlı servis hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • BMW, plug-in hybrid otomobiller için hangi şarj seçeneklerini sunar?

  Bir BMW plug-in hybrid otomobil alışılmış bir ev tipi priz kullanılarak şarj edilebilir ancak söz konusu prizin vasıflı bir uzman tarafından uyumluluk açısından (sürekli yük kapasitesi) kontrol edilmesi tavsiye edilir. Priz kontrolü veya bir Wallbox Pure ya da Pro'nun (BMW plug-in hybrid otomobillerin maksimum 3,7kW ile şarj edilmesini sağlar) kurulumu ve devreye alınması kalifiye elektrik teknisyeni ya da BMW i Kurulum Çözüm Ortağı tarafından gerçekleştirilebilir.

  Çevrenizde nerede bir şarj istasyonu olduğunu öğrenmek istiyorsanız çeşitli seçenekler mevcuttur:

  • BMW plug-in hybrid otomobilinizin navigasyon sistemine bakabilirsiniz. BMW ConnectedDrive App içerisindeki ilgi çekici yerler araması sayesinde çevrenizde bulunan tüm şarj istasyonlarına doğrudan erişebilirsiniz.

  • Akıllı telefonunuzdan arama yapabilirsiniz. Plug-in hybrid modeller için ConnectedDrive App kullanımı çok kolaydır.

  • Türkiye’deki ChargeNow hizmetini “Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.” vermektedir.
 • Bir BMW plug-in hybrid otomobili ne sıklıkla şarj edebilirsiniz ve şarj etmelisiniz?

  Mümkünse, evde veya yolda fırsatınız olduğu anda BMW plug-in hybrid otomobilinizi şarj etmelisiniz. Bu alışkanlık sayesinde mümkün olan en üst seviyede elektrikli menzilin avantajından yararlanabilir ve dolayısıyla yakıt tüketimini en düşük seviyeye indirebilirsiniz.

 • Yüksek gerilimli bataryanın şarj edilmesi ne kadar sürer? DC (doğru akım) ile hızlı şarj etmenin bir yolu var mı?

  Kesin şarj süresi bir dizi faktöre bağlıdır. Yüksek gerilimli batarya tamamen boşaldığı takdirde, örneğin BMW X5 plug-in hybrid otomobilde şarj süresi Wallbox ya da ev-dışı şarj istasyonunda yaklaşık 2,5 saat sürerken, normal ev tipi prizle yaklaşık 4 saat sürer.

  Tamamen elektrikli otomobillere kıyasla daha küçük batarya boyutu ve dolayısıyla tam şarj için daha kısa süre gerekli olması sayesinde BMW plug-in hybrid otomobiller için hızlı DC şarj işlemi planlanmamaktadır.

 • Yurt dışındayken farklı bir şarj kablosuna gerek var mı?

  Otomobil ile birlikte temin edilen standart şarj kablosu bulunduğu ülkeye uygun ev tipi fişe sahiptir. BMW Yetkili Servisiniz farklı soket tiplerine uygun bir kablo satın alma fırsatını sunar.

 • BMW i tarafından sunulan 360° ELEKTRİKLİ teklifleri BMW plug-in hybrid otomobiller için de geçerli mi?

  Evet, bir BMW plug-in hybrid otomobilin sahibi olarak BMW i 360° ELEKTRİKLİ tarafından sunulan servis tekliflerinin tümü sizin için de geçerlidir.

 • Ev kullanımına uygun BMW şarj istasyonlarının maliyeti ne kadardır?

  BMW i Wallbox fiyatlarını BMW Yetkili Satıcı ve Servislerinden öğrenebilirsiniz.

BAĞLANTI ÖZELLİKLERİ.

Yenilikçi eDrive hizmetleri sayesinde BMW plug-in hybrid otomobiller her zaman üst düzeyde bağlantı özelliğine sahiptir. BMW ConnectedDrive App dahil olmak üzere çeşitli eDrive hizmetleri otomobilinizin şarj seviyesi hakkında önemli bilgiler sunar.

BMW 740Le iPerformance modeli için yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu:
Yakıt tüketimi, (l/100 km) (ortalama): 2,2 - 2,0
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 51 - 45
Güç tüketimi (kWsa/100km) (ortalama): 13,3 - 12,6

 • BMW plug-in hybrid otomobillere uygun BMW ConnectedDrive teklifinin şekli nedir?

  eDrive hizmetleri BMW plug-in hybrid otomobiller için özel olarak tasarlanmıştır ve bir uygulama, navigasyon sistemi veya müşteri portalı aracılığıyla kullanılabilir. BMW ConnectedDrive App aşağıdaki fonksiyonları içerir:

  • Şarj durumu ekranı ve şarj zamanlaması ayarı
  • Klima kumandası uzaktan kumandası (ısıtma/soğutma) ve zamanlayıcı ayarı
  • Şarj istasyonu arama ve görüntüleme
  • Kendi sürüş davranışınıza ait istatistikler, verimli sürüş konusunda bilgilendirmeler ve toplulukla kıyaslama
  • Kilometre, otomobil durumu ve servis gerekliliği ekranı

 • Hangi akıllı telefon işletim sistemleri desteklenir?

  Apple iOS ve Google Android.
   

 • Yukarıdaki işlevleri internet üzerinde kontrol edebilir miyim?

  Evet, belirli fonksiyonlar BMW ConnectedDrive portalı üzerinden de sunulur.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi değerleri, seçilen jant ve lastik boyutuna bağlıdır. Tüketim verileri, ECE sürüş döngüsüne göre belirlenir.

  Sürüş menzili birçok faktöre dayanır; bunlar arasında özellikle kişisel sürüş tekniği, seçili güzergah, hava koşulları, ısıtma/soğutma kullanımı ve önceden ayarlama yer alır.

  Yeni binek otomobiller için resmi yakıt tüketimi ve resmi belirli CO2 emisyonu ile ilgili bilgileri, satış noktalarımızdan ve DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Almanya adresinden edinebileceğiniz "Yeni Binek Otomobil Yakıt Tüketimi ve CO2 Emisyonu Kılavuzu" içerisinde bulabilirsiniz.