SORUNSUZ PARK.

Akıllı Park Etme.

Bu özellikle BMW'nizle yapacağınız yolculukların yanı sıra, otomobilinizi park etmeyi de seveceksiniz. Akıllı park asistanı sistemleri artık BMW ConnectedDrive'da. BMW'niz her türlü park durumunda size yardımcı olur ve manevraları kolay, hızlı ve çaba gerektirmeyen bir hale getirir.

Geri Görüş Kamerası ile arkanızdaki her şeyi de rahatlıkla görebilirsiniz. Geniş açılı lensler tüm engelleri en ince ayrıntısına kadar Kontrol Ekranı'nda renkli olarak gösterir. İnteraktif şerit çizgileri, sürücüyü park yerinin yeterince geniş olup olmadığı hakkında bilgilendirir ve park işlemini daha kolay hale getirir. Bir römork ile manevra yaparken de Geri Görüş Kamerası genişletilmiş yakınlaştırma fonksiyonu aracılığıyla destek sağlar. Böylece, artık hiçbir şey gözünüzden kaçmaz.
Her şeye yeni bir gözle bakmanın yolu; Çevre Görüş Kamera Sistemi 270 derecelik panoramik görünüm sunar. Zorlu alanlara giriş ve çıkışlarda veya dar alanlara park ederken görüşünüzü önemli ölçüde iyileştirir. Bu iyileştirme dış aynalardaki kameralar ve Geri Görüş Kamerası bir araya getirilerek sağlanır. Ayrıca, otomobilin sol ve sağ ön kısmında yer alan iki dijital kamera yandaki durumu algılar ve Kontrol Ekranına yansıtır. Bu durum karşıdan yaklaşan trafiği zamanında görmenizi ve buna göre tepki vermenizi sağlar.
Sınırlı alanlarda park etme ve manevra yapmanızı kolaylaştırır. Ön ve arkada yer alan Park Mesafe Kontrolü (PDC) karşınıza çıkabilecek engellerle mesafenizi ölçmek için ultrason kullanır, sizi sesli olarak uyarır ve Kontrol Ekranında engellerin uzaklığını gösterir. Sistem otomobil hareket halindeyken 80 cm'in, hareketsizken 30 cm'in altındaki mesafelerde devreye girer.

PARK ASİSTANI.

Rahat park etme. Park Asistanı, uygun bir park yeri aramak da dahil olmak üzere her şeyi sizin için kolaylaştırır. BMW'nizin ultrasonik sezicileri 35km/sa hıza ve yanda park etmiş otomobil sırasından 1,5m uzaklığa kadar potansiyel park yerlerini ölçer ve sistem aracılığı ile size gösterir. Sadece bir yer seçmeniz ve Park Asistanı düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. BMW'niz vitesi kendi seçer, direksiyonu yönlendirir ve otomatik olarak hızlanır veya fren yapar. Bir park yeri ararken veya park manevrası yaparken ilgili tüm bilgiler Kontrol Ekranı'nda gösterilir.

 • Gereklilikler/kullanılabilirlik

  Kullanılabilirlik:
  • Park Asistanı, Aralık 2013 itibarıyla Tam Otomatik Park Asistanı ile değiştirilecektir, bu özellik pek çok BMW modelinde sunulacaktır
  • BMW modellerinde kullanılabilirliği hakkında ülkeniz için tasarlayıcıda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

HER BİR YOLCULUĞUN KEYFİNİ ÇIKARIN.

Akıllı Sürüş.

Yolculuğunuz boyunca rahat olun. Artık BMW ConnectedDrive sürücü destek sistemlerine güvenebilirsiniz. Trafik sıkışıklıklarında hassas manevralar yapabilmenizi, gerektiğinde güvenli mesafeyi koruyabilmenizi ve tehlikeli durumlara hızlı tepki verebilmenizi sağlar. BMW'nizde güven duygusunun keyfini çıkarın.

Her tehlikeye hassas şekilde tepki verir. Kritik bir durumda Aktif Koruma özelliği, emniyet kemerlerini sıkıştırma, koltukları dik konuma getirme ve camları ve açılır tavanı kapatma gibi sizi koruyacak önlemleri başlatır. Kazadan sonra otomatik fren, otomobili hareketsiz duruma getirerek ikinci bir çarpışma olasılığını önler veya azaltır. Buna ek olarak, Dikkat asistanı, herhangi bir yorgunluk belirtisi olması halinde tehlikelerin doğmasını ilk anda önlemek üzere fren yapılmasını tavsiye eder.
Rotanızdan çıkmayın. Kamera tabanlı Çarpışma Uyarısı içeren Şerit Terk Uyarısı, yaklaşık 70km/sa'in üzerindeki hızlarda şerit çizgilerini 50 metre mesafeden kaydeder. Sinyallerinizi etkinleştirmeden soldaki veya sağdaki şerit çizgileri üzerinde ilerlemeye başladığınızda, kamera tabanlı sistem direksiyonunuzu hafifçe titreştirerek sizi uyarır. Kamera tabanlı Çarpışma Uyarısı öndeki otomobilleri algılar ve aradaki mesafenin çok kısalması veya çarpışma riskinin belirmesi durumunda sizi uyarır. Bu sayede zamanında tepki vererek kazaları önleyebilirsiniz.
BMW’niz sizin için gözcülük yapar. Başka bir aracın arkadan yüksek hızla yaklaşması veya kör noktaya girmesi durumunda, Şerit Değiştirme Uyarısı durumu doğru şekilde değerlendirmenizi sağlar. Yan şeritte bir otomobil varsa radar sensörleri dış aynalardaki sembol aracılığıyla sizi uyarır. Sinyal lambalarını yakarsanız, direksiyon titreşir ve sembol yanıp söner.
Sürüş Asistanı, Şerit Terk Uyarısı ve Çarpışma Uyarısı kamera temelli sistemleri bir araya getirir. Şehir İçi Fren Aktivasyonlu Yaklaşma ve Yaya Uyarı sistemi 10 ila 60 km/sa arasındaki hızlarda otomobil veya yayalar ile çarpışmalara karşı uyarır ve acil durumda fren yapar. Şerit Terk Uyarısı yoldaki şerit çizgilerini algılar ve yaklaşık 70 km/sa üzerindeki hızlarda otomobilin istem dışı olarak şeridi terk etme riski bulunduğunda direksiyonu titreştirerek sürücüyü uyarır. Sinyal verilerek şerit değişikliğinin kasıtlı olduğu belirtilirse, herhangi bir uyarı gönderilmez.

DUR KALK İŞLEVLİ AKTİF CRUISE CONTROL.

Güvenli mesafenizi koruyun ve keyfinize bakın. Fren Aktivasyonlu radar tabanlı yaklaşma kontrol uyarısı içeren Dur Kalk işlevli Aktif Cruise Control size her zaman etkili destek sağlar. Radar sensörleri önünüzdeki yolu sürekli olarak tarayarak hızınızı ayarlar ve önünüzdeki otomobil ile mesafenizi korur. Yol açıldığında sistem otomatik olarak hızlanır. Yaklaşma kontrol uyarısı sayesinde, her koşulda, Cruise Control özelliği aktif olmasa bile son derece güvenli bir sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz. Öndeki araç ani fren yaparsa, önce görsel ve ardından sesli bir sinyal vererek ilk önce sizi uyarır. Fren yapmazsanız, BMW otomobilinizin devreye girerek sizin için frene basar.

 • Gereklilikler/kullanılabilirlik

  Kullanılabilirlik:
  • Trafik Sıkışıklığı Asistanı Aralık 2013 itibariyle pek çok BMW modelinde sunulacaktır ve ilk olarak yalnızca Avrupa ve ABD'deki otobanlarda kullanılabilecektir
  • BMW modellerinde kullanılabilirliği hakkında ülkeniz için tasarlayıcıda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz

HER ŞEY GÖRÜŞ ALANINDA.

Akıllı Görüş.

Yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün, her zaman her şeyi görebilmelisiniz. Yenilikçi görüş asistanı teknolojileri ile artık bu çok kolay. Belirsiz durumlarda size yardım eder ve geceleri mümkün olan en iyi görüşü sağlar. BMW'niz ile daha fazlasını görün.

Yolda sizin neyin beklediğini önceden görün. Yan Görüş sayesinde görüş açınız kapalı olsa bile kör kavşaklara ve çıkışlara "göz atabilirsiniz". Ön çamurluk davlumbazlarına entegre edilen iki kamera karşıdan yaklaşan trafiği görmenizi sağlar. Video görüntüsünü Kontrol Ekranı'nda görebilirsiniz ve böylelikle her şey gözünüzün önünde olur.
Sollama yapılmaz işareti içeren Hız Limit Bilgisi, takılı ise Head-up Display'de veya kontrol panelinde tüm sollama kısıtlama detaylarını ve geçerli hız sınırını gösterir. Özel bir kamera, yoldaki tüm trafik işaretlerini izler. İç aynaya yerleştirilen bir kamera tüm ek görsel işaretleri tanır (kamyonlar, römorklar vb.). Bu sayede tüm dikkatinizi yola ve yoldaki diğer sürücülere verebilirsiniz.
Gece sürüş güvenliğinde devrim. Dinamik aydınlatma spotu içeren BMW Gece Görüşü tehlikeli durumlarda farkındalığınızı artırır. Termal görüntü kamerası karanlıkta yayaları veya hayvanları algılar ve bunları doğrudan Kontrol Ekranı'nda gösterir. Daha sonra bunlar yüksek güçlü bir ışık ile seçici şekilde aydınlatılır. Bunun sonucunda, gece gözden kaçırmamanız gereken her şeyin net bir görüntüsüne sahip olursunuz. Ayrıca ışık yayalar ve hayvanlar için etkili bir uyarı sağlar.
Daha fazla ışık, daha fazla güvenlik demektir. Uzun Far Fonksiyonu, BMW otomobilinizi gece kullanırken uzun ve kısa huzme arasında geçiş yapma işini otomatik olarak üstlenir. İç aynanın yakınına takılı kamera trafiğin durumunu izler ve 1.000 metreye kadar mesafedeki tüm ışık kaynaklarına hemen tepki verir. Görüş durumuna bağlı olarak sistem farların ne zaman uzun huzmeye geçirileceğine karar verir.
BMW Seçici Far, gece sürüşünü sizin için daha keyifli ve güvenli hale getirir. Diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasına neden olmadan karanlıkta mükemmel bir görüş sağlar. Sistem yoldaki diğer sürücüleri tespit eder ve uzun far ışığının dağılımını titizlikle onlardan uzağa yönlendirir. 400m'lik ışık mesafesi risklerin erken fark edilmesini sağlar.

BMW HEAD-UP DISPLAY.

Bir sonraki dönüşün nerede olduğunu her zaman bileceksiniz. Üstelik, siz yola konsantre olurken, tam renkli BMW Head-Up Display yolculuğunuzla ilgili tüm bilgileri görüş alanınıza yansıtır. Mevcut hız, çarpışma uyarıları, Hız Limit Bilgisi veya kontrol mesajları gibi bilgileri kapsar. Gözünüzü devamlı yoldan gösterge paneline kaydırmak zorunda kalmadan, yüksek güvenlik ve konforla yolculuk edebilirsiniz.

 • Gereklilikler/kullanılabilirlik

  Kullanılabilirlik:
  • BMW modellerinde kullanılabilirliği hakkında ülkeniz için tasarlayıcıda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz