BMW 4 SERİSİ’NE GENEL BAKIŞ.

2013 yılında pazara sunulduğundan bu yana BMW 4 Serisi, benzersiz estetiğin ve sportif dinamiklerin kombinasyonunu temsil ediyor. Modern benzinli ve dizel motorlardan M donanımına kadar tüm özellikler, serinin kusursuz genel konseptini tamamlıyor. BMW 4 Serisi'nin atası ise BMW 3 Serisi Coupé idi. BMW 3 Serisi Coupé, 1990 model klasik BMW 3 Serisi spor sedan modelinin pazara sunulan daha çevik bir versiyonuydu ve yıllar sonra BMW 4 Serisi'nin ilk nesline ilham verdi.

 

BMW 4 Serisi'nin ikinci nesil ise çok daha iddialı, kendinden emin tasarımıyla ayırt edilirken, eski 3 Serisi modellerine kıyasla daha uzun ve geniş bir görünüme sahip. Büyüleyici estetiği ve heyecan verici sportif karakteri gibi bağımsız özellikleri otomobili daha da güçlendirerek, BMW’nin belirgin stilini öne çıkarıyor. BMW 4 Serisi şimdilik Coupé ve Cabrio gövdeleriyle sunuluyor ve yeni Gran Coupé gövdesinin de (G26) 2021'de lanse edilmesi planlanıyor.  Tüm BMW 4 Serisi otomobilleri ayrıcalıklı tasarım, kaliteli iç donanım ve güçlü motor gibi özellikler açısından serinin premium karakterini taşıyor.

Devamı

YENİ BMW 4 SERİSİ İLE İLGİLİ 4 ÖNEMLİ NOKTA

  • 01 Benzersiz, ayrıcalıklı tasarım
  • 02 Olağanüstü sürüş dinamikleri
  • 03 374 bg güce ulaşan dinamik, M TwinPower Turbo 6 silindirli motor
  • 04 Esnek otomobil konsepti: Coupé, Cabrio veya Gran Coupé
Yeni BMW 4 Serisi Coupé G22 BMW 4 Serisi Cabrio G23 park halinde

BMW 4 SERİSİ’NİN GEÇMİŞİNE GENEL BAKIŞ.

Bu bölümde, BMW 4 Serisi’nin doğuşunu, nesillerinin geçmişini ve tüm gövdelerini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Devamı

BMW 4 SERİSİ’NİN GEÇMİŞİNE GENEL BAKIŞ.

BMW 4 SERİSİ’NİN KÖKENİ

BMW 4 Serisi’nin Tarihi

2013’ten beri BMW 4 Serisi, konfor ve ayrıcalıklı özelliklerle bir araya gelen sportif, çevik görünümüyle hayranlık uyandırıyor. Ancak serinin önceki modelleri çok daha uzun süredir bizimle birlikte. BMW 4 Serisi, efsanevi spor sedan BMW 02 (seri 114) ile BMW 3 Serisi Coupé’den hemen sonra ortaya çıktı. Spor sedan otomobilin iki kapılı versiyonu piyasaya sunulduğundan beri model bir coupé olarak tanımlandı. BMW 3 Serisi Coupé, 1990’dan beri tıpkı E36 gövdesi gibi, sedan otomobilden biraz daha geniş ve düz olan büyüleyici tasarımını gururla taşıdı. Uzun kapılar ve çerçevesiz camlar, eğimli tavan çizgisiyle birlikte otomobilin sportif karakterini gözler önüne seriyordu. Bunun ardından iki model nesli daha seriye eklendi (E46, E92).

 

2013’te ise yeni bir dönem başladı – BMW 3 Serisi Coupé’den, yepyeni bir seri olan BMW 4 Serisi doğdu (F32, F33, F36). Böylelikle BMW 4 Serisi, bir zamanlar devrim yaratan BMW 02 serisi sedan otomobillerin başlattığı sürüş keyfi, dinamikler ve kendinden emin sürüş gibi özellikleri taşımaya devam etti.

BMW 4 SERİSİ'NİN BİRİNCİ NESLİ.

BMW 4 Serisi Coupé F32 birinci nesil yolda önden görünüm

(BMW F32, F33, F36)

BMW 3 Serisi’nin Sedan ve Coupé gövdeleri arasındaki net farklılaşmayla birlikte, bu iki model 2013’te iki farklı seri olarak ayrıştırıldı. BMW 4 Serisi dikkat çekici bir şekilde daha geniş yapısı ve aks aralığıyla apayrı, bağımsız bir otomobile dönüşerek aslında yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

 

Bu seride kısa aks dışı mesafeler, uzun, eğimli motor bölümü kapağı ve geriye doğru yaslanmış yolcu bölümü hem tasarımın farkını belirliyor hem de güçlü bir silüet oluşturuyordu. Yuvarlak çift farlar, düz çift Böbrek Izgaraları ve C sütununda yer alan Hofmeister kıvrımı gibi marka özellikleri dar stop lambalarını içeren geniş arka bölümle çarpıcı bir kontrast sunuyordu. Bu özellikler geniş arka tekerlekleri gözler önüne sererken, BMW 4 Serisi’nin ilk nesline etkileyici bir görünüm kazandırdı. Gösterişli ve kusursuz tasarım, otomobilin iç bölümünde de hız kesmedi. İşlevsel tasarım ve sürücü odaklı geometri otomobili yönlendirmeyi harika bir deneyim haline getirdi.

 

BMW 4 Serisi Cabrio (F33), BMW 4 Serisi Coupé’den (F32) kısa bir süre showroom’lardaki yerini aldı. Modern katlanır metal tavan ve kendinden emin tasarım, otomobil sürüşünü yıl boyu süren bir keyif haline getiriyordu. 2014 yazında BMW 4 Serisi modellerine BMW 4 Serisi Gran Coupé (F36) eklendi. Spor coupé ve BMW 4-Kapı kombinasyonu, konfor ve şıklığı bir araya getirdi.

 

Üretim dönemi: 2013 – 2020
Motorlar: 2,0 – 3,0 litre (136 – 326 bg), 4 ve 6 silindirli
Uzunluk/genişlik/yükseklik: 4.640 mm/1.825 mm/1.377 mm

BMW 4 SERİSİ'NİN İKİNCİ NESLİ.

BMW 4 Serisi Coupé G22 ikinci nesil yolda yandan görünüm

(BMW G22, G23, G26)

BMW 4 Serisi’nin ikinci nesli, bir önceki gövdeye yani BMW F32’ye kıyasla on iki santimetre daha uzun ve daha geniş. Modeldeki çarpıcı tasarım özelliklerinden biri de dikey, öne yatık Böbrek Izgaraları. Açılı farlarla birlikte Böbrek Izgaraları kendine güveni ve dinamizmi yansıtan, nefesleri kesen bir ön bölüm oluşturuyor. Coupé modelinin (G22) iddialı karakteri geniş arka tekerlekler ve siyah renkli yükseltilmiş yan camlarla öne çıkıyor. Aynı zamanda yan kısmı saran kıvrımlı arka far grubu, eğimli tavanla birlikte çarpıcı bir görünüm oluşturuyor.

 

İşlevselliğe yönelik iç tasarım, kullanılan özel malzemelerle BMW 4 Serisi’nin kusursuz tasarım dilini yakalarken otomobile modern bir özgürlük havası da katıyor.


Tıpkı önceki modellerde olduğu gibi BMW 4 Serisi’nin en yeni nesli de güncel BMW 3 Serisi’ni temel alıyor. Ancak gelişmiş dinamikler için modelde ağırlık merkezi iki santimetre daha alçak ve arka aks izi 23 milimetre daha geniş.


Rüzgarı saçlarınızda, güneşi yüzünüzde hissetmek istiyorsanız, cabrio gövdesi (BMW G23) sizin için ideal bir seçim olabilir. Bu model, sportif estetiği uyumlu çizgiler ve çeviklikle bir araya getiriyor.

 

Gran coupé gövdesine sahip bir otomobil olarak, BMW 4 Serisi zarafet ve sportifliği oldukça özgüvenli bir şekilde bir araya getiriyor. Dörrt kapısı ve geniş bagaj kapağı otomobilin ferah iç mekanına optimum erişim sağlıyor.

 

Üretim dönemi: Ekim 2020’den itibaren.
Motorlar: 2,0 – 3,0 litre (184 – 374 bg), 4 ve 6 silindirli
Uzunluk/genişlik/yükseklik: 4.768 mm/1.852 mm/1.383 mm

BMW 4 Serisi BMW Onaylı İkinci El Otomobiller

BMW ONAYLI İKİNCİ EL ARAÇLAR.

BMW 4 Serisi Coupé G22 önden görünüm

YENİ BMW 4 SERİSİ COUPÉ.

BMW 4 Serisi Cabrio G23 model ve yandan görünüm

YENİ BMW 4 SERİSİ CABRIO.

BMW 4 Serisi Gran Coupé G26

BMW 4 SERİSİ GRAN COUPÉ.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

BMW 420i Coupé:
Yakıt tüketimi (litre/100 km) (ortalama): 7.4
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 169

BMW 430i Coupé:
Yakıt tüketimi (litre/100 km) (ortalama): 6.6
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 151

BMW 420i Gran Coupé:
Yakıt tüketimi (litre/100 km) (ortalama): 7.3-8.1
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 165-183 gr/km

Yeni BMW M440i xDrive Gran Coupé:
Yakıt tüketimi (litre/100 km) (ortalama): 8.2
CO2 emisyonu (g/km) (ortalama): 187

Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve enerji tüketim bilgileri onay sırasında yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’de belirtilen ölçüm prosedürüne uygun olarak belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’da temel konfigürasyona sahip bir otomobile aittir ve gösterilen menzil seçilen modelde yer alan opsiyonel donanım ve farklı boyutta jant ve lastikleri göz önünde bulundurur.


Değerler yeni WLTP mevzuatını temel alır. Otomobille ilişkili vergiler veya CO2 emisyonuyla ilişkili diğer harçlar (diğerlerine ek olarak) burada belirtilen CO2 değerlerinden farklı olabilir.

Devamı