BMW’nin En Merak Edilen Özellikleri ve Açıklamaları | BMW Türkiye

BMW SÖZLÜĞÜ VE OTOMOBİL TERİMLERİ.

En çok merak edilen BMW teknolojileri ve terimleri artık BMW otomobil terimleri sözlüğünde.

BMW SÖZLÜĞÜ VE OTOMOBİL TERİMLERİ.En çok merak edilen BMW teknolojileri ve terimleri artık BMW otomobil terimleri sözlüğünde.

Park asistanı nasıl çalışır? BMW otomobillerde Apple Car Play var mı? M xDrive teknolojisi nedir? BMW'nin son teknoloji donanım özellikleri ve diğer merak ettiğiniz her şeyi bu sözlükte keşfedin.

Devamı

A-B

 • ADAPTİF mod nedir ve ne işe yarar?

  Sürüş Deneyimi Kontrolü, sürücünün standart COMFORT Modu, verimliliğe yönelik olarak ECO PRO modu ve çok daha dinamik sürüşe olanak tanıyan SPORT Modu arasında seçim yapabilmesini sağlar. Yeni etkileşimli fonksiyon ADAPTİF Mod, Dinamik Amortisör Kontrolünü, direksiyonu ve Steptronic şanzımanı mevcut sürüş durumuna uygun şekilde sürekli olarak ayarlar.

 • Akıllı Telefon Entegrasyonu nedir?

  BMW’nizi alıştığınız gibi kullanmaya devam ederken akıllı telefonunuzun özelliklerinden de mahrum kalmayın. Akıllı telefon entegrasyonu sayesinde otomobiliniz akıllı telefon ve otomobil arasındaki kablosuz bağlantı aracılığıyla Apple CarPlay® ve Android Auto® fonksiyonlarını destekler. Bu sayede alıştığınız fonksiyonları ve çeşitli uygulamaları otomobilinizin içinde kullanabilirsiniz.

 • Apple Car Play nedir?

  Bu özellik, Apple Car Play sistemini, iPhone model telefonlarda desteklenen uygulamalar ile otomobilinizin merkezi bilgi ekranında kullanabilmenizi sağlar. Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamaları ve fonksiyonları otomobilin multimedya ekranı ile tam uyumlu hale getirebilir ve dikkatinizi yoldan ayırmak zorunda kalmadan bu fonksiyonları kullanabilirsiniz. Böylece telefonunuzda yapacağınız işlemleri, araç üzerindeki dijital ekran üzerinden rahatça yapabilirsiniz.

 • BMW BluePerformance teknolojisi nedir?

  BMW BluePerformance Teknolojileri, dizel motor tarafından üretilen nitrojen oksidi (NOx) minimum düzeye indirir. Dizel partikül filtresi ve NOx katalitik konvertöre ek olarak, bazı modellerde AdBlue® enjeksiyonuyla birlikte SCR katalitik konvertör (SCR = Seçimli Katalitik İndirgeme) entegre edilir. Bu teknolojiler dizel motorun emisyonunu daha da iyileştirir.

 • BMW Böbrek Izgaraları ilk ne zaman çift olarak kullanıldı?
  BMW Böbrek Izgaraları ilk ne zaman çift olarak kullanıldı?

  BMW’nin en ayırt edici tasarım özelliklerinden biri olan Çift Böbrek Izgaraları, 1933’ten beri neredeyse her BMW’nin ön kısmında görülüyor. Zaman içerisinde tasarımı daha akılcı ve daha işlevsel olacak şekilde değişse de bu detay, marka kimliğinin ayırt edici bir özelliği olarak kaldı. İlk kez 1933 yılında BMW 303 modelinde böbrek şeklindeki iki parçadan oluşan hava girişleri kullanıldı. Izgaranın üst ve alt kısmındaki yuvarlaklık ve BMW ambleminin mavi ve beyaz çeyrek dairelerinin üst kemerler arasına yerleştirilmesi sayesinde BMW 303, radyatör ızgarasıyla yükseltilmiş, heykele benzer bir etkiye sahip oldu. Izgara ile logonun bu yerleşimi kolaylıkla tanınan bir özellik haline geldi. İkinci Dünya Savaşı’na kadar çift Böbrek Izgara daha da daraltılarak efsanevi BMW 327/BMW 328 modellerinde olduğu gibi her BMW modelinde çok daha şık bir hale geldi; fakat her zaman BMW 303 ile belirlenen biçimini korudu. Konu ilginizi çekiyorsa, BMW Çift Böbrek Izgaraları’nın evrimini anlatan Joy Blog yazısına göz atmanızı şiddetle öneririz.

 • BMW ismi nereden geliyor, hikayesi nedir?

  “BMW” ismi “Bayerische Motoren Werke GmbH” şirket isminin kısaltmasından oluşuyor, yani çok kabaca “Bavyera Motor İşleri Şirketi” olarak tercüme edebiliriz. Şirket ismi, şirketin çıkış yeri olan Alman Bavyera eyaletine net bir atıfta bulunurken aynı zamanda BMW’nin çeşitli uygulamalara yönelik motorlardan oluşan orijinal ürün yelpazesini de ifade ediyor.

  Hikayeyi detaylıca keşfetmek isterseniz sizi Joy Blog’daki yazımıza alalım.
   

 • BMW İşletim Sistemi 7.0 nedir?

  BMW İşletim Sistemi 7.0'ın yenilikçi çalışma konsepti, otomobil işlevlerinin hareketler, konuşma, dokunmatik ekran ve işlevi oldukça arttırılmış iDrive Butonu aracılığıyla çok daha kolay ve sezgisel olarak çalıştırılmasını sağlar.

 • BMW Live Cockpit Professional nedir?

  BMW’nin yeni nesil kokpit sistemi olan BMW Live Cockpit Professional'da modern bir otomobilden beklenen tüm özellikler mevcut.

  Navigasyon fonksiyonuna sahip BMW Live Cockpit Professional, dokunmatik olarak kullanılabilen yüksek çözünürlüklü 10,25 inç Kontrol Ekranı ve tam dijital 12.3 inç gösterge ekranından oluşur. Merkezi Multimedya Ekranı ve tamamen dijital gösterge panelinin boyutları modelden modele farklılık gösterebilmektedir.

  BMW’nin en güncel işletim sistemi olan iDrive 7 sayesinde otomobilinizi kişiselleştirebilir ve geliştirilmiş iController’ınız ile otomobilinizi sezgisel olarak yönetebilirsiniz. Kişisel arayüz özelliği sayesinde otomobilinizle bütünleşebilir ve onu siz nasıl isterseniz öyle kullanabilirsiniz.

  Farklı sürücü profilleri oluşturabilir, yakıt tüketiminizi görüntüleyebilir, koltuk ayarları, iç aydınlatmalar, klima ısısı gibi kişisel ayarlarınızı hafızaya alabilirsiniz.

  ID7 ile sunulan BMW sesli komut sistemi, siz ve otomobiliniz arasında sesli iletişim kurulmasını sağlar. Multimedia sisteminde sunulan geniş kapasiteli saklama alanı BMW’nizde kendi medyanızı saklamanıza imkan tanır.

D-K

 • Değişken spor direksiyon nedir?

  Servotronic değişken spor direksiyon direkt ve çevik direksiyon tepkisi sağlayarak direksiyonu çevirmek için daha az çaba sarf edilmesini sağlar. Değişken direksiyon oranları sayesinde direksiyon açısına tepki verir. Bu durum, daha dinamik sürüş sırasında hakimiyeti artırır ve park ederken ya da dönerken direksiyonu döndürmek için sarf edilen çabayı azaltır.

 • Dinamik Amortisör Kontrolü nedir?

  Dinamik Amortisör Kontrolü, olağanüstü akıcı bir sürüş ve daha fazla sürüş dinamikleri için sürücünün amortisör özelliklerini iki farklı şekilde değiştirebilmesini sağlar.

 • Dinamik Denge Kontrolü (DSC) nedir?
  Dinamik Denge Kontrolü (DSC) nedir?

  Dinamik Denge Kontrolü (DSC), otomobilin hareketlerini kalıcı olarak değerlendirir ve dengesiz sürüş koşulları tespit ettiğinde motor ve frenlemeyi düzenleyerek yeniden denge sağlar. DSC'nin ilave işlevleri arasında örneğin fren kurutma, fren hazırlığı veya otomobilin yokuşlarda geri kaymasını önleyen Yokuşta kalkış yardımı yer alır.

 • Drivelogic ile 8-ileri M Steptronic şanzıman nedir?

  Drivelogic’li 8-ileri M Steptronic şanzıman, son derece kısa vites değiştirme aralıklarına ve atletik ve dinamik stilden konforlu ve yakıt tasarruflu özelliğe kadar çeşitli vites değiştirme modlarına sahiptir. Vites aynı zamanda vites kolu veya direksiyon üzerindeki vites kulakçıkları aracılığıyla manuel olarak da değiştirilebilir.

 • Dur Kalk işlevli aktif cruise control nedir?

  Dur & Kalk İşlevli Aktif Cruise Control önde seyreden otomobille aranızda önceden belirlenmiş bir mesafeyi korur, sıkışık trafikte durdurma ve yeniden çalıştırma özelliğini içerir. Fren fonksiyonuna sahip yaklaşma kontrolü uyarısı hareketsiz otomobillere, yayalara ve bisiklet sürücülerine tepki gösterir.

 • ECO PRO modu nedir ve ne işe yarar?

  Sürüş Deneyimi Kontrolü, sürücünün standart COMFORT Modu, daha çok verim sağlayan ECO PRO modu ve çok daha dinamik sürüşe olanak tanıyan SPORT ve SPORT+ Modu arasında seçim yapabilmesini sağlar. ECO PRO modunda, sürüşün yakıt açısından mümkün olduğu kadar verimli olmasını sağlamak amacıyla gaz pedalı, Steptronic şanzıman karakterinin yanı sıra ısıtma/klima ayarları da değiştirilir.

 • Efficient Dynamics nedir?

  Maksimum performans ve minimum yakıt tüketimi sayesinde gerçek sürüş keyfi. BMW EfficientDynamics, BMW'nin bir yandan yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltan, diğer yandan dinamikleri ve sürüş keyfini artıran stratejisinin adıdır. BMW'lerin standart bir özelliği olan bu fonksiyon paketi sürüş sistemini, enerji yönetimini ve otomobil konseptini kapsar.

  Aerodinamikler ve motor verimliliği önlemleri, BMW EfficientDynamics için temel özelliler arasındadır; akıllı enerji yönetimi ve hafif yapı sayesinde ivme kazanan sürdürülebilir mobilite, bugün her BMW’de standart bir özellik olarak yer alır.

  Motora yönelik verimlilik önlemleri, elektrik enerjisi, hafif yapı yöntemleri ve iyileştirilmiş aerodinamik özellikler sayesinde BMW, filosunun CO2 emisyonunu %33 oranında düşürmeyi başardı. Bu önlemleri biraz daha detaylı açıklayalım. Hava kapakçığı kontrolü, aktif arka spoiler veya ön rüzgarlıktaki Hava Perdesi gibi özel amaçlı aerodinamik önlemler sayesinde BMW'niz ideal bir sürtünme katsayısına olur. Bunun verimlilik ve sürüş dengesi üzerinde olumlu etkisinin yanında, iç mekanın ses düzeyini düşürmesinden de söz edilebilir. BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip yenilikçi benzinli ve dizel motorlar her BMW'nin en önemli parçasını oluşturur. Bu motorlar, en son enjeksiyon sistemlerini, tümüyle değişken performans kontrolünü ve yenilikçi turboşarj teknolojisini birleştirir. Elektrikli sürüş konsepti BMW eDrive maksimum sürüş keyfi sunarken bunu neredeyse sessiz ve emisyonsuz şekilde gerçekleştirir. BMW eDrive'ın çekirdeğini, elektrikli motor, lityum iyon yüksek performanslı akü ve akıllı enerji yönetimi bileşenleri oluşur. BMW EfficientLightweight, verimli sürüş ile dinamik sürüşün nasıl kusursuz bir şekilde bir araya gelebileceğini gösteren bir örnektir. Yolcu bölmesinde kullanılan karbon, yürüyen aksamda kullanılan alüminyum, gövdede kullanılan yüksek dayanıklılığa sahip çelik veya motorda kullanılan ultra modern magnezyum alaşımlar gibi son derece hafif ve dayanıklı malzemelerin kullanımı sayesinde yakıt tüketimi düşerken sürüş performansı ve dinamikleri arttırılır.

  Her BMW otomobili, standart olarak Otomatik Start/Stop fonksiyonu, Fren Enerjisi Geri Kazanımı veya Elektrik Destekli Direksiyon gibi BMW EfficientDynamics teknolojilerine sahiptir. Akıllı enerji üretimi sağlamak üzere bir araya gelen bu teknolojiler, sürdürülebilirlik adına şimdiden çok önemli faydalar sağlamaktadır.

 • Elektrikli otomobil çeşitleri nelerdir?

  Elektrikle çalışan araçlar, Tamamen elektrikli otomobiller (BEV), Hibrit otomobiller (HEV), Hafif hibrit otomobiller (MHEV), Plug-in hybrid otomobiller (PHEV) ve Yakıt hücreli otomobiller (FCEV) olarak sayılabilir. Bu araç çeşitleriyle ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımıza göz atın.

 • Geri Sürüş Asistanı nedir?

  Geri Sürüş Asistanı 35 km/sa’e kadar hızlarda öne doğru yapılan son 50 metredeki manevraları kaydeder ve gerektiğinde geri çağırır. Bu sayede direksiyonu yönlendirmenize gerek kalmaz; yalnızca otomobilin çevresini izlemeye ve gerektiğinde müdahale etmeye konsantre olabilirsiniz. Özellikle dar bir sokakta ilerledikten sonra geri gitmeye mecbur kaldığınızda bu özelliğin tam bir kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Harekete Duyarlı Komut Sistemi (BMW Gesture Control) nedir?
  Harekete Duyarlı Komut Sistemi (BMW Gesture Control) nedir?

  BMW Gesture Control ile belirli işlevleri, tanımlanmış el hareketleri ile çalıştırabilirsiniz. Bazı işlemlere yönelik olarak sistem, örneğin gelen bir aramanın kabul edilmesi veya reddedilmesi için, 'kaydırma' veya 'işaret etme' gibi jestleri veya sesin ayarlanması için işaret parmağı ile yapılan dairesel hareketleri tanır.

 • Head-up display (HUD) nedir?

  BMW otomobiliniz sizin güvenliğinizi ve konforunuzu düşünür. Head-up display, yolculuğunuza dair navigasyon verisi, hız ve yakıt tüketimi gibi tüm detayları gözünüzü yoldan ayırmadan görebilmenizi sağlar. BMW Head-up Display, ihtiyacınız olan verileri doğrudan görüş alanınızın içine yansıtır, böylece yolculuğunuzla ilgili istediğiniz detayları kolaylıkla edinebilir, yolculuğunuza yola odaklanarak devam edebilirsiniz. Ayrıca iDrive Controller sayesinde Head-up display’inizi kullanıcı dostu bir şekilde özelleştirebilirsiniz.

 • Hidrojen Yakıt Hücreli Otomobiller nasıl çalışır?

  Hidrojen yakıt hücreli otomobiller elektrikli motorla çalıştığı için elektrikli otomobil olarak sınıflandırılır. “Battery Electric Vehicle” (Batarya Elektrikli Otomobil) veya BEV denilen elektrikli otomobil tipinden farklı bu otomobiller için “Fuel Cell Electric Vehicle” (Yakıt Hücreli Elektrikli Otomobil) ifadesinin kısaltması olarak FCEV kullanılır.

  Hidrojenle çalışan otomobilleri neden elektrikli otomobiller olarak kabul ediyoruz? Sebebi; oksijen ve hidrojenin elektrik enerjisine dönüşmesi, bunun da elektrikli motora bir bataryayla güç sağlaması; yani günün sonunda yakıt hücreli elektrikli otomobillerin kendi elektriğini üretmesi.

  FCEV’ler ile diğer elektrikli otomobiller arasında önemli bir fark var. Hidrojenli otomobiller elektriği kendisi üretir. Bu nedenle tamamen elektrikli (BEV) veya plug-in hybrid (PHEV) otomobillerin aksine bu otomobiller, gücünü harici bir güç kaynağından şarj edilen yerleşik bir bataryadan almaz. Bunun yerine, hidrojenli otomobillerin verimli bir güç kaynağı sağlayan kendi yakıt hücresi vardır.

  Bu otomobillerin çalışma presileriyle ilgili detaylı bilgi almak için Joy Blog’daki yazımıza mutlaka göz atın.

 • iDrive nedir? iDrive kontrol düğmesi nasıl çalışır?

  iDrive, BMW otomobillerindeki ikincil araç sistemlerinin çoğunu kontrol etmek için kullanılan bir araç içi iletişim ve eğlence sistemidir. 2001 yılında piyasaya sürülen ve ilk olarak E65 gövde kodlu BMW 7 Serisi’nde görülen iDrive’da tüm kabin kontrol işlevleri tek bir yerden yönetilebiliyordu. Kontrol ekranı navigasyonla ilgili bilgileri, ses ve telefon ayarlarını gösteriyor ve bunlar vitesin hemen yanındaki bir kumanda aracılığıyla kontrol edilebiliyordu. Zaman içerisinde BMW iDrive sistemini oldukça geliştirdi ve bu sistem sezgisel ve kullanıcı dostu özellikleri ile BMW’nin en çok bilinen ve ilgi çeken özellikleri arasında yerini aldı.

  Özetle, iDrive sistemi, gösterge paneline monte edilmiş bir LCD panel ve orta konsoldaki bir kontrol düğmesinden oluşan tek bir kontrol mimarisi altında, bir dizi işlevi birleştiren bir sistemdir. Yani sürücünün ve bazı modellerde ön koltuktaki yolcuların ses sistemini, klima ve havalandırmayı, navigasyon sistemini ve iletişim sistemini kontrol etmesine olanak tanır.

  Bu sistem, iDrive kontrol düğmesi ile yönetilir. Bu düğme yukarı, aşağı, sola, sağa çekilerek, içe doğru basılarak veya sola, sağa döndürülerek kullanılır. Bu kontrol düğmesinin arkasındaki “Menu” butonu ise kontrol ekranının ana görünümünü getirir. Kontrol butonunun çekilebilen her bir yönü, belli bir işlev grubuna aittir ve ekranda belli renklerle ayrıştırılır: Yukarı taraf (mavi) iletişim özellikleri, sol taraf (yeşil) navigasyon özellikleri (navigasyon olmayan araçlarda “araç bilgisayarı” olarak kullanılır), aşağı taraf (kahverengi) eğlence özellikleri, sağ taraf (kırmızı) iklimlendirme özellikleri. Butonun içe doğru basılması ile de aracın kontrol paneline (iMenu) erişilir ve pek çok işletimsel değişkene erişim sağlanır.

K-M

 • Kablosuz Şarj özelliği ne işe yarar?

  Kablosuz şarj istasyonu sayesinde akıllı telefonunuzu otomobil dışında da kablo gerekmeden rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Kablosuz şarj donanımı ile bardak tutucuların önünde veya ön kol dayama haznesinin içerisinde akıllı telefon saklama alanına sahip olursunuz.

  Aynı zamanda kablosuz şarj ünitesi sayesinde, telefonunuz otomatik olarak BMW’nizin antenine bağlandığından, daha yüksek çekiş gücüyle daha kesintisiz telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Telefonunuzu kablosuz şarj ünitesinde unutmanız durumunda ise BMW’niz sesli ve görsel olarak sizi uyarır.

 • Laserlight farların özelliği nedir?
  Laserlight farların özelliği nedir?

  Aydınlatma mesafesini geliştirmek için kullanılan BMW Laserlight farlar, 600 metreye kadar uzanan ve geleneksel LED'lerden çok daha uzun bir menzil sağlar. Karanlıkta daha iyi görüş sayesinde güvenlik artar.

  Lazer farlar, görüşü artırmasının yanı sıra hem tasarımcıları hem de teknisyenleri mutlu eden bir teknolojik geliştirme olmuştur. Lazer farlar normal farlardan çok daha az yer kaplar, dolayısıyla bi-xenon farlara ve halojen ışığa kıyasla daha avantajlıdır.

  BMW Laserlight’ı geliştiren Dr. Abdelmalek Hanafi’den Laserlight’ın çalışma prensibini basit ve anlaşılır bir şekilde açıklamasını ister misiniz? "Mavi bölgedeki en fazla enerjiye sahip yarı iletken lazer diyotlar, sarı fosforlu bir yansıtıcıyla karşılaştığında beyaz ışığa dönüşür.” diyor. Şöyle ki, lazer ışığı çok küçük bir alanda büyük miktarda enerji oluşturur, bu nedenle lazer farlar aynı fotometrik performansı sağladığı LED farlardan yaklaşık yüzde 30 daha az enerji gerektirir. Bu özelliği lazer farları oldukça etkili hale getiriyor, bu da sürücüler için daha iyi görüş anlamına geliyor. Ayrıca otomatik ışık sensörü karşıdan gelen otomobilin farlarını algıladığında kısa farlara geçiş yaptığı için aslında lazer farların kullanımı oldukça kolay. Bu özellik herkes için avantajlı zira uzun farlar karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir.

 • M Performance TwinPower Turbo 12 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?

  M Performance TwinPower Turbo 12 silindirli benzinli motor, mükemmel sürüş yetkinliğini temsil ediyor. Bu motor, sunmayı başardığı üstün güç aktarımı ve benzersiz akıcılığı ile öne çıkarken, rakipsiz bir sürüş ve yolculuk deneyimi sunuyor.

 • M TwinPower Turbo 8 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?

  BMW M TwinPower Turbo 8 silindirli benzinli motor, iki TwinScroll turboşarj, yüksek hassasiyetli enjeksiyon ve tam değişken valf kontrol teknolojisi Valvetronic ile düşük devirlerde bile enerjik bir itiş kuvveti, dinamik tepki ve çarpıcı bir güç sunuyor.

 • M Servotronic nedir?

  M Servotronic, her türlü sürüş durumunda, mevcut sürüş hızına uyumlu olacak şekilde, doğru direksiyon gücünü sunuyor. Buna ek olarak, her hızda direkt ve hassas direksiyon hakimiyeti sağlıyor. M Line için özel olarak kalibre edilen sistem, tek bir düğmeyle erişilebilen iki farklı ayar seçeneği sunuyor.

 • M xDrive Nedir?

  Aktif M diferansiyelli M xDrive günlük sürüş sırasında olduğu kadar yarış pistinde de maksimum seviyede çekiş gücünü ve sürüş dinamiklerini garanti ediyor. M modellerine özel teknoloji, arkadan itişli sürüşe özgü çevikliği dört çeker kontrolüyle bir araya getiriyor ve 4WD, 4WD Sport ve DSC kapalı modunda 2WD çekiş varyasyonları arasından değişiklik gösteriyor.

O-T

 • Otomatik Start/Stop Fonksiyonu nedir?

  Otomatik start/stop fonksiyonu motoru durdurarak yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Geçitlerde, trafik ışıklarında veya trafik sıkışıklığında etkinleşen işlev, otomobilin ömrü boyunca çalışmak üzere tasarlanmıştır.

 • Otonom sürüş nedir ve şu an hangi aşamada?

  Uzmanlar, otonom sürüşün evrimini 5 seviye ile tanımlıyor. Her bir seviye, otomobilin görevleri ve sorumlulukları sürücüden ne dereceye kadar devraldığını ve otomobil ve sürücü arasındaki etkileşimi açıklıyor.

  0-5 arası seviyeler, ilgili otomasyon derecelerine göre tanımlanır. Otomasyonun hiç olmadığı 0. seviye, sürücünün sürüş asistan sisteminin desteği olmadan otomobili kontrol ettiği seviyedir.

  5. seviyeye gelince durum tersine döner ve burada otomobil herhangi bir insan etkileşimi olmadan ilerleyebilir. 3. seviye “Üst Düzey Otomatik Sürüş”, 4. seviye “Tam Otomatik Sürüş”tür. 5. seviye olan “Tam Otomasyon” ise hala test aşamasında. 1. seviyenin sürüş asistan sistemleri bugün oldukça yaygın ve tüm yeni BMW modellerinde zaten kullanılıyor.

  Bazı otomobiller direksiyon ve şerit koruma asistanının yanı sıra uzaktan kumandalı park etme gibi tümü 2. seviye “Kısmi Otomatik Sürüş (PAD)” olarak tanımlanan sistemleri bile sunuyor. Buna iyi bir örnek, BMW’nin sektörün lider sürüş asistan sistemi olan “Kişisel Yardımcı Pilot” sistemi.

  Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Joy Blog’daki yazımıza göz atın.

 • Özel Ortam İklimlendirme özelliği nedir?
  Özel Ortam İklimlendirme özelliği nedir?

  BMW’nin bazı modellerinde opsiyonel olarak sunulan Özel Ortam İklimlendirme Özelliği , koku dağıtım fonksiyonu ve hava iyonizasyonu fonksiyonundan oluşur. Tümü otomobil için özel olarak oluşturulan sekiz koku arasından seçim yapılabilir.

 • Park Asistanı Plus nedir ve nasıl kullanılır?

  Park Asistanı Plus, otomobili park etmeyi ve manevrayı kolaylaştırır. Diğer özelliklerinin yanı sıra Üstten Görünüm, Panoramik Görünüm, 3D Görünüm dahil olmak üzere Çevre Görüş Kamera Sistemi ile yanal park yardımı, Aktif Park Mesafe Kontrolü, acil fren fonksiyonu, doğrusal kılavuzlu Park Asistanı ve Geri Sürüş Asistanı'nı içeriyor.

 • Steptronic Sport şanzıman nedir?

  8-ileri Steptronic Sport şanzıman, sportif vites değiştirmeye olanak sağlar. Konforlu bir seyir veya son derece dinamik bir sürüş için ister otomatik ister manuel seçim kolu veya vites kulakçıkları kullanımı mümkündür. SPORT modunda ve sol tarafta S/M pozisyonunda seçim kolu ile vites değişimleri maksimum performansa yönelik olarak yapılandırılır.

 • Şasi numarasını (VIN) nasıl bulurum?

  Açılımı “Vehicle Identification Number”, yani Araç Tanıma Numarası olan VIN numarası otomobilleri ayırt etmek amaçlı kullanılan ve her otomobilde farklı olan benzersiz bir koddur ve genellikle 17* karakterden oluşur. Şasi no ya da şasi numarası olarak da bilinse de, kodun içinde numaraların yanında harfler de olur. BMW’nizin seri numarası, VIN kodunun son 7 hanesidir. Şasi (VIN) bilgisinin otomobilin neresinde yer aldığı modele göre değişiklik gösterebilir: Kaput altı, sağ tip etiketi ve iDrive gibi... Bu kodu bulmanın en doğru ve kestirme yolu ruhsat belgenize bakmak olabilir. BMW modellerinin şasi kodu "WB" karakterleriyle ile başlar.

  *1980’li yılların öncesinde VIN kodları 11 ile 17 karakter arasında değişiklik gösterebiliyordu.

 • Şerit Değiştirme Uyarısı nasıl ayarlanır?

  Şerit Değiştirme Uyarısı kör noktadaki veya yan şeritte arkadan yaklaşan araçları algılar ve algılanan araçlar yan aynalardaki ışıkla gösterilir. Yüksek riskli durumlarda ise direksiyon müdahalesi gerçekleşir. BMW Türkiye YouTube kanalında bu konu özelinde hazırladığımız açıklayıcı videoya göz atın.

 • TwinPower Turbo 4 silindirli dizel motor teknolojisi nedir?
  TwinPower Turbo 4 silindirli dizel motor teknolojisi nedir?

  Yeni nesil BMW TwinPower Turbo 2,0 litre 4 silindirli dizel motorlar düşük motor devirlerinde bile çevik güç üretimiyle birlikte son derece hızlı tepki sunuyor. Değişken türbin geometrisine sahip turboşarj teknolojisi ve CommonRail direkt enjeksiyon bu motorların yakıt açısından verimli ve düşük emisyonlu olmasını sağlıyor.

 • TwinPower Turbo 4 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?
  TwinPower Turbo 4 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?

  Hakim güç, kesintisiz çalışma ve heyecan verici ses BMW EfficientDynamics motor ailesinin en son nesli tarafından sunulan BMW TwinPower turbo 4 silindirli benzinli motor seçeneklerinin öne çıkan özellikleri arasında. Çift VANOS, Valvetronic, Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon, TwinScroll Turboşarj ve Twin Power Turboşarj ile benzinli motorlar, motor hacmine bağlı olarak 170 ile 306 arası beygir gücü üretebiliyor.

 • TwinPower Turbo sıralı 6 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?
  TwinPower Turbo sıralı 6 silindirli benzinli motor teknolojisi nedir?

  Hakim güç, kesintisiz çalışma ve heyecan verici ses: BMW EfficientDynamics motor ailesinin en yeni nesli tarafından sunulan BMW TwinPower Turbo sıralı 6 silindirli benzinli motor, Çift VANOS, Valvetronic, Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ve bir TwinScroll turboşarja sahiptir.

X-Z

 • xDrive nedir?
  xDrive nedir?

  BMW akıllı dört çeker xDrive sistemi, maksimum çekiş, sürüş dinamikleri ve her türlü sürüş durumunda güvenlik sağlamak üzere gücü ön ve arka tekerlekler arasında akıcı ve değişken biçimde dağıtıyor. Çok daha fazla çeviklik için, örneğin elektronik olarak kontrol edilen güç dağıtımı virajlarda arkadan ve önden savrulmayı dengeliyor.

 • Wallbox nedir?
  Wallbox nedir?

  BMW i Wallbox, BMW’nin evde şarj için sunduğu önemli bir şarj çözümüdür. BMW i3s (120 Ah) model otomobilinizi evde maksimum kapasitenin %80’ine getirecek şekilde, BMW i Wallbox kullanarak 3 Saat 10 dakika içinde şarj edebilirsiniz. Ayrıca BMW Yetkili Satıcıları’ndan yeni bir BMW i3 satın aldığınızda hem Wallbox’ınız hem de Wallbox kurulum hizmetinin hediye edildiğini hatırlatalım.

  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak BMW i Wallbox, BMW i Wallbox Plus ve BMW i Wallbox Connect’in detaylarını inceleyebilirsiniz.