Taş duvar önünde BMW Vision iNEXT’in önden görünümü

EN SEVDİĞİM YER.

BMW Vision iNEXT.

EN SEVDİĞİM YER.BMW Vision iNEXT.

BMW Vision iNEXT kabininde, otomobil sürmek gerçek bir keyfe dönüşür. BMW Vision iNEXT, sürücülerin güvendiği ve yoldayken evdeymiş gibi rahat edecekleri geleceğin otomobil vizyonunu temsil eder. Tamamen elektrikli, otonom sürüş sunan tam bağlantılı BMW Vision iNEXT, yepyeni bir yolculuk deneyimini mümkün kılar. Bu çok daha yenilikçi ve estetik otomobil, otonom sürüşü ve iç tasarımı baştan sona yeniden tanımlayarak rahatlayacağınız ve zaman geçireceğiniz bir mekan yaratır. Böylece BMW, yolculuğu en sevdiğiniz yere dönüştüren, geleceğe dönük bir sürüş deneyimi sunar.

Devamı

DÖRT ÖNEMLİ VİZYONER ÖZELLİK

  • 01 İnsan odaklı, bireysel bağlantılı mobilite
  • 02 En sevdiğim yer - yaşam kalitesi için yeni bir mekan
  • 03 Tamamen elektrikli, üstün otonom sürüş ve tam bağlantılı
  • 04 “Shy Tech”, iki kez düşünen sezgisel teknoloji
BMW Vision iNEXT’in sürücü konumu ve orta sehpanın görüldüğü iç tasarımı
BMW Vision iNEXT’in direksiyon ve ön konsolun görüldüğü iç tasarımı
BMW Vision iNEXT’in yolcu koltuğundaki koyu saçlı kadın arka koltuğa dönüyor

OLMAK İSTEDİĞİM YER.

Yeniden yaratılan iç tasarımıyla BMW Vision iNEXT yaşamın hareketli boyutunu yeniden yorumlamak üzere gelenekleri yıkıyor. İç tasarım, ahşap ve el dokuma Jakar kumaşın yanı sıra çeşitli öğelerin mobilya gibi açık tasarımını mükemmel şekilde destekleyen Purus Rosé Alcantara malzemeyle daha da çekici. Öne çıkan bir diğer tasarım özelliği de havada asılı duruyormuş gibi görünen orta sehpa. Zarif, gözenekli ahşap yüzey, Jakar kumaşla arka bölmeye kadar uzanan ışıklı bir kristal kabuk üzerine oturur ve salon atmosferine katkıda bulunur.

BMW Vision iNEXT’in ağaçlı göl kıyısında üstten görünümü
BMW Vision iNEXT’in açık alanda gün ışığı altında arkadan görünümü
BMW Vision iNEXT’in yol ayrımında park halinde yandan görünümü
BMW Vision iNEXT’in sürüş sırasında önden görünümü
BMW Vision iNEXT’in gece kırmızı stop lambalarıyla arkadan görünümü
BMW Vision iNEXT’in Böbrek Izgaralarla ön tasarımı

BİR VİZYON YARATMAK.

BMW Vision iNEXT’in zamanının ötesinde olduğu daha ilk bakışta anlaşılır. Geniş yüzeyler ve mavi vurgulara sahip zarif çizgiler, otomobilin tek parçadan yapılmış gibi görünmesini sağlar. Ölçülü tasarım dili, şık rengi ve göz kamaştıran detaylarıyla kontrast oluşturur. Liquid Greyrose Copper dış tasarım, sıcak bakır renginden koyu rozeye kademeli olarak geçer ve otomobile hareketsiz durumdayken bile dinamik bir hava kazandırır. Ön cam, büyük panoramik tavanla akıcı bir şekilde birleşerek otomobilin gövdesine aydınlık bir görünüm verir ve iç mekanı daha da ferahlatır. Büyük, birbirine bağlı çift Böbrek Izgaraları, ikonik yan cam şeklinin yanı sıra mavi vurgular BMW i genlerini açıkça öne çıkarır.

YÜKSEK TEKNOLOJİDEN “SHY TECH”E.

BMW Vision iNEXT’deki öncü teknolojiler.

Neredeyse görünmez yapıda olsa da her zaman kullanıma hazır. İlk bakışta ekranların yalnızca sürücü alanında olduğu görülür, ön konsolda başka ekran veya düğme yoktur. Gelecekte odak noktasının teknoloji değil, insan olacağı öngörüsünden hareketle ahşap ve kumaş gibi yüzeyler hareketle veya sesle kontrol edilebilir özelliktedir. Bu sayede geleceğe doğru atılmış akıllı bir adım olarak dijital teknolojiler yalnızca sürücü ya da yolcu kullanmak istediğinde görünür hale gelir.

Devamı
BMW Vision iNEXT’in arka bölümünde el görünümü ve yeşil kumaş

Akıllı Malzeme.

BMW Vision iNEXT ihtiyaçlarınızı parmak uçlarınızdan okur. Otomobili “Boost” modunda sürerken kontrol ekranı dokunmatik fonksiyon kullanılarak çalıştırılabilir. “Ease” modunda ise bunun yerine mobilyaya benzer merkez konsolun ahşap yüzeyi kullanılır. Herhangi bir giriş yapıldığında, ışık noktaları parmağı sihirli bir biçimde takip ederek görsel bir geri bildirim sağlar. Arkadaki Jakar kumaş da dokunulduğunda aktif hale geçer ve çalan müziğin çeşitli hareketlerle kontrol edilebilmesini sağlar. Hareketler kumaşın altındaki LED’lerle görsel olarak vurgulanır. “Shy Tech” sayesinde hiç akla gelmeyen yüzeyler anında olağanüstü birer kullanıcı arayüzüne dönüşür.

Devamı
Açık kapıda bir kadın ve arka planda bir adam ile BMW Vision iNEXT’in yandan görünümü

Akıllı Kişisel Asistan.

Sesli komutlarla kontrol edilebilen Akıllı Kişisel Asistan, her zaman yanınızdadır ve gittiğiniz her yerde sizi destekler. İleriye dönük teknoloji, otomobilin tüm kapasitesini bilir ve size etkileşimli önerilerde bulunur. Ayrıca, zaman içinde öğrenir ve davranışlarınıza uyum sağlar. Akıllı Kişisel Asistan, BMW’nin dijital ekosistemiyle kesintisiz bir bağlantıya sahiptir, böylece sürücülerin akıllı ev sistemlerini kontrol etmesini ve otomobilleriyle mükemmel bir uyum içinde hareket etmesini sağlar.

Devamı
Parlayan çizim ve BMW Vision iNEXT içinde kadın

Akıllı Işın.

BMW Vision iNEXT’in geleceği yansıtan Akıllı Işın özelliği, modern ekranın çığır açan yeni bir yorumudur. İç mekanda etkileşimli, yansıtılmış yüzeyler oluşturan bu teknoloji çok yakında standart ekranların yerini alabilir. Akıllı ışık, nesneleri tanır ve onları izler. Örneğin, basılı bir kitaptaki metin, tamamı dokunmatik olarak kontrol edilebilen imgelerle, hareketli içerikle ve etkileşimli grafiklerle desteklenebilir. Dinamik yansıma haritalandırması, yüzey hareketli olsa bile içeriğin her zaman doğru şekilde görüntülenmesini sağlar.

Devamı
BMW Vision iNEXT’in direksiyon ve ön konsolun görüldüğü sürücü konumu

FARKI HİSSEDİN.

BMW Vision iNEXT’deki “Ease” ve “Boost” sürüş modları.

Yenilikçi BMW Personal CoPilot teknolojisi sayesinde BMW Vision iNEXT’in içindeyken, ister otomobili sürmeye ister direksiyonu otonom sürüşe teslim etmeye karar verebilirsiniz. “Boost” modunda direksiyon sizdedir. “Ease” modunda ise BMW Vision iNEXT otonom sürüş özelliği sayesinde sürüşü devralır. Sesli komutla veya direksiyon üzerindeki BMW logosuna dokunarak, iç tasarım değiştirilebilir. Direksiyon geri hareket ederek daha fazla yer açarken, pedallar zeminde düz bir yüzey oluşturacak biçimde yatar. Ardından, sürücü ve öndeki yolcu, arkada oturan diğer yolculara yüzlerini dönebilir. Buna ek olarak ekranlar da otomobilin yakın çevresi hakkında detaylı bilgi verir.
Işıklı daire bulunan kumaşa dokunan parmak
Çok renkli kristali tutan eller
Post-it üzerine BMW Vision iNEXT eskizleri çizen eller
Duvarın önünde BMW Vision iNEXT eskizleriyle bir adam
BMW tasarımcısı ve Adrian van Hooydonk BMW Vision iNEXT’te

GELECEK İÇİN REKABET.

BMW Vision iNEXT, geleceğe dönük teknolojileri modern yaşam alanına uyumlu hale getiren, tamamen yeni bir otomobil yaratma hayalinden doğdu. Tasarımı şirket içi bir yarışmayla belirlendi. BMW tasarımcıları, elde çizdikleri eskizler ve görsellerle yarıştı. Birçok raundun ardından, en iyi tasarımlar seçildi ve uygulama için tek bir çizim kaldı. Fikir aşamasından son konsept otomobile 18 ayda ulaşıldı. BMW Group Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “BMW i, mobilite düşüncemizi dönüştüren, yaratıcı, öncü fikirler üretmek için var. BMW Vision iNEXT bu dönüşüm yolculuğunun yeni bir büyük adımını oluşturuyor, daha akıllı otomobillerin hayatımızı nasıl daha güzel ve kolay kılabileceğini gösteriyor.”