Sürdürülebilirlik | BMW Joy Blog

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.

BMW JOY BLOG.

 • SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.BMW JOY BLOG.


   Sürdürülebilirliği bir kavramdan çok marka anlayışının temeline alan BMW’nin sürdürülebilirlik yolculuğunu bu kategoride keşfedebilirsiniz.

   Devamı

   Lüksün Yeni Tanımı.

   Lüksün Yeni Tanımı | BMW Joy Blog

   Geleceğin lüks anlayışı, maddi nesnelere odaklanmak yerine, onlarla ilişkilendirdiğimiz değerli anlar ve duygusal deneyimlerle ilgili. Hayattaki sıra dışı şeyleri hem kendileri hem de bizim için yeniden yorumlayan heyecan verici kişilikleri keşfedin.

   Bir BMW Otomobilinin Yaşam Döngüsü.

   Bir BMW Otomobilinin Yaşam Döngüsü | BMW Joy Blog

   Almanya, Unterschleißheim’da bulunan BMW Group Geri Dönüşüm ve Parça Ayırma Merkezi’nde park halindeki bir BMW iX1 seri öncesi modelinin geçtiği aşamaları Joy Blog yazımızda kaleme aldık.

   Yeni BMW 5 Serisi ile Pratik ve Güvenli Yolculuk.

   Yeni BMW i5 ile Pratik ve Güvenli Yolculuk | BMW Joy Blog

   Yeni ve yabancı bir şehirde geçen bir gün. Tamamen Elektrikli Yeni BMW i5’in akıllı destek sistemleri, mobiliteyi nasıl yeniden tasarlıyor? Bu sistemleri nasıl sezgisel ve ilham verici bir şekilde sunuyor? Cevapları Joy Blog yazımızda.

   Okyanuslar Neden Renk Değiştiriyor?

   Okyanuslar Neden Renk Değiştiriyor? | BMW Joy Blog

   İklim krizi ormanlardan okyanuslara tüm gezegenimizi etkiliyor. Okyanusların canlılığını korumak ve sürdürülebilir bir şekilde hayatımızın bir parçası olarak kalması için hemen bugün neler yapabileceğimizi sizler için Joy Blog’da ele aldık.

   İklim Değişikliğinin Etkilediği Ünlü Tatil Rotaları.

   İklim Değişikliği ve Yolculuk Anıları, Atıksız Yolculuk Rehberi

   Şimdi gezegene saygılı bir tatil anlayışı belirleme zamanı. İklim krizi her geçen gün daha fazla yeri etkiliyor. Dünyanın tarihi ve doğal güzellikleri bir bir yok oluyor. Çocukken gittiğimiz yerlere çocuklarımızla da gidebilmek için, hayalimizdeki o tatil rotasının biz daha gidemeden yok olmaması için neler yapabileceğimizi ve tehlike altındaki bölgeleri sizler için Joy Blog’da inceledik.

   Kashiwaya’da Sürdürülebilir Lüks.

   Kashiwaya’da Sürdürülebilir Lüks | BMW Joy Blog

   Lüksün yeniden yorumlanmış hali, sürdürülebilirlik, inovasyon ve duyguların öne çıktığı, çevreye duyarlı bir lezzet menüsü sunuyor. Tıpkı vizyoner şeflerin yaptığı gibi. Bu yazımız dizimizde, sürdürülebilirliği vizyoner düşünceyle birleştiren restoranlara Yeni BMW i7 ile yapacağımız bir mutfak yolculuğunda bize katılmak ister misiniz? İkinci durağımız: Japonya’nın Osaka kentinde bulunan Kashiwaya restoranı.

   Le Jardin de Berne’de Sürdürülebilir Lüks.

   Le Jardin de Berne’de Sürdürülebilir Lüks | BMW Joy Blog

   Lüksün yeniden yorumlanmış hali, sürdürülebilirlik, inovasyon ve duyguların öne çıktığı, çevreye duyarlı bir lezzet menüsü sunuyor. Tıpkı vizyoner şeflerin yaptığı gibi. Sürdürülebilirliği vizyoner düşünce yapısıyla birleştiren restoranlara Yeni BMW i7 ile yapacağımız bir mutfak yolculuğunda bize katılmak ister misiniz? İlk durağımız: Provence’da bulunan Le Jardin de Berne.

   Geleceğin Otomobilini Bugünden Hayal Edin.

   Geleceğin Otomobilini Bugünden Hayal Edin | BMW Joy Blog

   BMW Group bünyesindeki uzmanlar, gelecekte yola sürebilecekleri “daha sürdürülebilir bir elektrikli otomobil” için her gün yeni konseptler üzerinde çalışıyor. Bunu başarmak için, geleceğe yönelik bir vizyona sahip olmak şart. Geleceğin mobilite anlayışını sorguladığımız bu Joy Blog yazısında, uzmanlarımıza en çevreci otomobil konusunda vizyonlarını sorduk. 

   Baharla Canlanan Doğa.

   Baharla Canlanan Doğa | BMW Joy Blog

   İklim değişikliği mevsimleri bizden almadan dur demek için çok geçerli bir sebebimiz var; mesela bahar. Uyanışıyla hepimize pozitif enerjisini yansıtan bahar, yetişkinlerden çocuklara, edebiyattan psikolojiye etkilerini Joy Blog’a özel bir derlemede bir araya getirdik.

   Japonya’nın İlk Sanal Mankeni: Imma.

   Sanal Manken Imma ve Cam Sanatçısı Kenichi Sasakawa’nın Buluşması | BMW Joy Blog

   Önde gelen bir zanaatkar ile gelecek nesillere yol açan bir teknoloji uzmanının buluşması: Japonya'nın ilk sanal mankeni Imma, cam sanatçısı Kenichi Sasakawa'yı ziyaret etmek üzere Yeni BMW i4 M50 ile Japonya’da bir yolculuğa çıkıyor.

   Tekstil Sanatçısı Jun Tomita İle İlham Veren Japonya Gezisi.

   Jun Tomita ile İlham Veren Japonya Gezisi | BMW Joy Blog

   Kyoto'nun gözlerden uzak bir bölgesi olan Saga Koshihata, kumaş boyama ve dokuma sanatçısı Jun Tomita'nın ilham kaynağı. Jun Tomita, Satoyama alanındaki bu yere hayran kalarak kendi çalışmalarını yaratmak üzere uzun yıllar önce buraya yerleşmiş. Sanatçının yeni bir yön arayışıyla geçmişin ve geleceğin geleneksel işçiliğine doğru çıktığı yolculukta kendisine BMW 320d xDrive M Sport otomobili eşlik ediyor.

   Nørrebro: Kopenhag’ın En Havalı Semti.

   Rune Glifberg Rehberliğinde Nørrebro Gezisi | BMW Joy Blog

   Üçlü zirve: Dünyanın en sürdürülebilir şehirlerinden biri, kaykayın en güçlü simgelerinden biri ve Yeni BMW iX1. Yerel bir kahraman olan olimpiyat sporcusu, profesyonel kaykaycı ve mimar Rune Glifberg’in kendi yerel kahramanlarını ve onların hayat verdiği semti göstermek amacıyla çizdiği rotada, Kopenhag’ın en havalı semtinde neler yapılabileceğini keşfetmek için yazımıza göz atın.

   BMW iX5 Hydrogen: X5’ten İlham Alan Hidrojen Yakıt Hücreli Otomobil.

   BMW iX5 Hydrogen | BMW Joy Blog

   BMW Group, BMW iX5 Hydrogen otomobili için test sürüşü aşamasına geçtiğini duyurdu. Güçlü motor ve etkileyici menzile sahip olan ilk hidrojen yakıt hücreli otomobile dair tüm detayları Joy Blog’da inceliyoruz.

   İklim Değişikliği ve Yolculuk Anıları.

   İklim Değişikliği ve Yolculuk Anıları | BMW Joy Blog

   Gelişen teknoloji, değişen şehirler, eskisi gibi olmayan doğa ve dönüşen dünyada çıktığımız her yolculuk, aklımıza kazınan anılarıyla bize adeta iklim krizinin kronolojik haritasını sunuyor. Geçmişimizde hatırladığımız tüm güzelliklerin değişen iklimle birlikte hafızamızdan silinmemesi için neler yapabileceğimizi Joy Blog’a özel yazımızda keşfedin.

   Pulse Topology: BMW i7’den İlham Alan Bir Enstalasyon.

   Pulse Topology: BMW i7’den İlham Alan Bir Enstalasyon | BMW Joy Blog

   Superblue ve BMW i, İsviçre’de düzenlenen dünyaca ünlü Art Basel 2022 sanat fuarı kapsamında Rafael Lozano-Hemmer’in “Pulse Topology” adlı eserini sundu. İnsanı adeta içine çeken bu enstalasyon, ziyaretçileri sanat eserinin ayrılmaz bir parçası haline getirerek teknolojik gelişmelere insan merkezli bir yaklaşım getirdi ve bu yönüyle Yeni BMW i7 ile mükemmel şekilde eşleşti.

   Vizyonerlerin Buluşması.

   Nick Knight’ın Gözünden Yeni BMW i7 | BMW Joy Blog
   Dünyanın en vizyoner moda fotoğrafçılarından biri olan Nick Knight’ı Yeni BMW i7’yi fotoğraflamaya davet ettik. Yeni BMW i7’nin sunduğu heyecan verici geleceği yansıtan ve otomobil fotoğrafçılığına yeni bir boyut kazandıran fotoğraflara ve Knight ile gerçekleştirdiğimiz özel söyleşiye göz atın.

   Atıksız Yolculuk Rehberi.

   Atıksız Yolculuk Rehberi | BMW Joy Blog

   İnsanlık tarihinin farklı dönemlerinde üretim tüketim, arz talep dengesi olarak da anlatılan uyumlanma mecburiyeti günümüzün modern insanını yaşantısını gözden geçirmeye atık yönetiminden başlamaya yönlendiriyor. Bu noktada biz de dünyaya saygılı, iklim dostu bir yolculuk yapmak isteyenler için önerilerimizi Joy Blog’a özel bir rehberde bir araya getirdik.

   BMW iX ile Japonya Seyahati.

   Genta Ishihara ile Japonya Seyahati | BMW Joy Blog

   Ishihara Fidanlığı’nda bitkilere ve doğaya beslenen tutku ile sürdürülebilirlik vizyonu bir arada ilerliyor. Bu yazımızda; aile işini devralan, bahçıvan ve çiçek yetiştiricisi Genta Ishihara ve mükemmel partneri Yeni BMW iX ile Japonya’da ilham verici bir yolculuğa çıkıyoruz.

   Dünyanın Farklı Şehirlerinden Öne Çıkan Sıfır Atık Restoranları.

   Dünyanın Öne Çıkan Sıfır Atık Restoranları | BMW Joy Blog

   Restoranlarda doğası gereği savurganlık hakim olabiliyor. Yemeğin hazırlanışı esnasında tamamı kullanılmayan malzemelerden, tek seferlik ambalajlara ve yemeğini bitirmeyen müşterilerin tabaklarında kalanlara dek sürecin her aşamasında atık ortaya çıkıyor. Yine de mümkün oldukça az atık üretmeye çalışan ve karbon ayak izini düşük tutmak için çaba gösteren restoranların sayısı artıyor. Biz de sevdiğiniz şehirleri bir sonraki ziyaretinizde böyle bir restorana şans verebilmeniz için dünyanın farklı yerlerindeki örnekleri mercek altına aldık.

   BMW’de Sürdürülebilir İnovasyon: %100 Vegan İç Tasarıma Sahip Otomobiller.

   Vegan İç Tasarıma Sahip BMW Otomobilleri | BMW Joy Blog

   Vegan malzemelerle hayata geçen tasarımların popülaritesinin her geçen gün arttığını gözden kaçırmak mümkün değil. Stella McCartney’den Hermes’e dev moda markaları alternatif, vegan malzemeler kullanılarak hazırlanan koleksiyonlarını ardı ardına sunarken, bu iklim pozitif trendin sınırları otomobil dünyasına da uzanıyor. Hayvan temelli ham maddelerin yerine yenilikçi biyolojik temelli malzemelerin kullanımıyla otomobil üretiminde sürdürülebilirlik adına önemli bir adım daha atılıyor. Zira deri malzemenin kullanılmaması CO2 emisyonunu yüzde 85 oranında azaltıyor.

   Bir Araya Gelen Nesnelerin Anlattıkları.

   Kerem Ozan Bayraktar ile Nesnelerin İlişkilerinin Çevreye Etkisi | BMW Joy Blog

   Çevre algısını fiziksel ve kavramsal bir perspektiften ele alan sanatçı ve akademisyen Kerem Ozan Bayraktar, üretimlerine dijital görselleştirme, fotoğraf, animasyon, maket, gündelik nesne, metin ve grafik gibi farklı teknikleri dahil ediyor. Kerem Ozan Bayraktar ile doğal ve yapay sistemlerin davranışları ve çevre algısına dair BMW Joy Blog’a özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

   Norveç Serüveni.

   Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

   Yoğun kaynak kullanımı gerektiren sporlar ve turistik aktiveler günümüzün gereksinimlerine ayak uydurabiliyor mu? Tur kayağı uzmanı Alice Linari’ye göre kayak sporunda sürdürülebilirliğe ulaşmak için bir şeylerden ödün vermek gerekmiyor. Özellikle de yol arkadaşınız Yeni BMW iX ise…

   Yeni BMW iX ile Güney Tirol Seyahati.

   Yeni BMW iX ile Güney Tirol Seyahati: Doğa Dostu İşletmeler | BMW Joy Blog

   İtalya’nın, Avusturya sınırının hemen altında yer alan Güney Tirol, nüfusun yarısından çoğunun Almanca konuştuğu özerk bir bölge. Özellikle Almanya ve Avusturya’dan kısa süreli seyahatler için sık sık ziyaret edilen Güney Tirol, sadece deşarj olup dinlenmek için değil aynı zamanda doğayla bağ kurmak için de ideal. Kendilerini bu coğrafyanın doğal güzelliklerine ve sürdürülebilirliğe adayan dört işletmeyi ziyaret etmek üzere Yeni BMW iX ile Kuzey İtalya’yı ziyaret ettik.

   Sürdürülebilirliğin Öncüsü.

   Sürdürülebilirlik Odağında BMW Çevremizi Nasıl Koruyor? | BMW Joy Blog

   Sürdürülebilirlik konusunda otomobil üreticileri arasında öncü ve bir numara olma hedefiyle yola çıkan BMW Group’un bu macerasındaki bir sonraki büyük adımını Joy Blog’da inceledik.

   Zeytin Çekirdeğinden Biyoplastiğe.

   Duygu Yılmaz ile Zeytin Çekirdeğinden Biyoplastiğe. | BMW Joy Blog

   Duygu Yılmaz, araştırmaları ve merakı sayesinde dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve zeytin çekirdeklerinden doğaya zarar vermeyen biyoplastikler üretti. Bu buluşa dair merak edilenleri gelin Duygu Yılmaz’dan dinleyelim…

   Blockchain Teknolojisinin Çevreye Etkisi.

   Blockchain ve Sürdürülebilirlik Tartışmaları | BMW Joy Blog

   Tek bir kripto para işleminin, maliyeti $100’ın üzerinde enerji tükettiğini biliyor muydunuz? Herkes gibi “blockchain’’ teknolojisini anlamaya çalışırken, diğer yandan da bu teknolojinin sürdürülebilirlik açısından hangi konumda olduğunu gelin, birlikte sorgulayalım. 

   2040 Yılına Doğru Geri Sayım.

   BMW’nin Döngüsel Ekonomi İlkeleri | BMW Joy Blog

   Odak noktası: Sürdürülebilirlik. BMW’nin gelecek hedeflerinde döngüsel ekonomi ilkelerinin net bir yeri var. Peki döngüsel ekonomi tam olarak ne anlama geliyor? CO2 emisyonlarını azaltma konusunda daha fazla ne yapılabilir? Ve tüm bunlar lüksten ödün vermeden yapılabilir mi? Bu ve bu gibi soruların yanıtları yazımızda.

   BMW Group’tan Sürdürülebilirliğe Dair Son Haberler.

   BMW Group’tan Sürdürülebilirliğe Dair Son Haberler. | BMW Joy Blog

   Glasgow'daki COP26 BM İklim Zirvesi'nde kısa ve orta vadeli sürdürülebilirlik hedeflerini açıklayan BMW Group, Endonezya'dan İsveç'e hayata geçirdiği farklı projelerle bu hedeflerine gittikçe yaklaşıyor.

   BMW ve Coldplay: Sürdürülebilir Ortaklık.

   BMW ve Coldplay: Sürdürülebilir Ortaklık. | BMW Joy Blog

   BMW ve Coldplay arasında devam eden iş birliği yeni bir seviyeye geçiyor. Gücünü ortak noktaları olan sürdürülebilirlik vizyonundan alan iş birliği, canlı müzik deneyiminin temiz enerjiyle sunulacağı tamamen yeni bir gelişmeye öncülük ediyor.

   BMW i: Sürdürülebilir Liderlik.

   BMW i: Sürdürülebilir Liderlik | BMW Joy Blog

   Yıl boyu sürdürdükleri üretimi ve üretim süreçlerini kontrol altına alarak CO2 salınımını en aza indirmeyi, mümkünse sıfırlamayı hedefleyen, hedeflerini başaran dev şirketler, iklim-pozitif adımlarla umudumuzu arttırıyor. Bu şirketlerin başında gelen BMW Group’un güncel sürdürülebilirlik adımlarını Joy Blog’da keşfedin.

   BMW’de Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik.

   BMW’de Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik. | BMW Joy Blog

   Sürdürülebilirliğin, otomotiv sektöründe ve BMW özelinde günümüzdeki yeri ne? Değişim rüzgarları hangi yönden esiyor ve daha nelerin değişmesi gerekiyor? Dr. Irene Feige ile Joy Blog’da bu konular üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

   Çevre Dostu Öneriler.

   Çevre Dostu Öneriler. | BMW Joy Blog

   5 Haziran, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Bu günden ilham alarak bugün hayatınıza katabileceğiniz 5 çevre dostu prensibi BMW Joy Blog’da bir araya getirdik.

   BMW’de Sürdürülebilir Üretim.

   BMW’de Sürdürülebilir Üretim. | BMW Joy Blog

   Her şeyden önce kaynakları korumaya odaklanan BMW, tamamen sürdürülebilir bir şirket olmayı hedefliyor. CO2 emisyonlarının azaltılmasından geri dönüşüme, hidrojen teknolojilerinin geliştirilmesine ve hatta yer fıstığı yetiştirmeye kadar, BMW’nin kurumsal stratejisini yönlendiren bütünsel yaklaşımın detayları Joy Blog’da.

   Az Emisyon, İyi Gelecek.

   Az Emisyon, İyi Gelecek. | BMW Joy Blog

   Üretimde su gücü, çöl güneşinden üretilen alüminyum… Sektördeki 'en yeşil' elektrikli otomobil üreticisi olma vizyonunu sürdürmeye kararlı olan BMW Group'un son dönemde sürdürülebilirlik alanında imza attığı yeniliklerden bazılarını BMW Joy Blog'da bir araya getirdik.

   Lausitzer Seenland’e BMW iX3 Enerjisi.

   Lausitzer Seenland’e BMW iX3 Enerjisi. | BMW Joy Blog

   Almanya’daki Lausitzer Seenland’de eski bir linyit kömürü maden bölgesi olan Lausitz Göller Bölgesi, şu sıralar sürdürülebilir bir doğa turizmi bölgesi olma yolunda ilerliyor. BMW iX3'ün proje yöneticilerinden Denny Wahle, bölgeyi bizzat keşfetmek için BMW'nin ilk tamamen elektrikli SAV modeli ile bir yolculuğa çıktı…

   Sondan Başa Doğru Yaşam Döngüsü.

   Sondan Başa Doğru Yaşam Döngüsü. | BMW Joy Blog

   Geri dönüştürülmüş balık ağlarından ECONYL® iplik üreten Aquafil’in CEO’su Giulio Bonazzi ve BMW Group Design Sürdürülebilirlik Müdürü Daniela Bohlinger ile bir araya geldik; sürdürülebilir malzemelerin bugünü ve yarınını konuştuk.

   Atıksız Seyahat Deneyimleri.

   Atıksız Seyahat Deneyimleri. | BMW Joy Blog

   Sıfır atık, hem felsefesi hem de uygulama alanları itibariyle, günümüzde bir trend olmanın çok ötesinde, bir yaşam tarzı. Kendi atıştırmalıklarınızı hazırlamaktan organik atıklarınızı biriktirmeye, doğaya saygılı davranışları seyahatlerinizin önce ve sonrasında edinmenin yollarını, bu yazıda bulabilirsiniz.

   Üretimin Yeni Liderleri.

   Üretimin Modern Liderleri | BMW Joy Blog

   Modern liderler üretimde çevreci ve sürdürülebilir yöntemleri seçiyor. Kalkınmanın çevresel boyutlarını işinin merkezine koyan işletmelerin ve AR-GE çalışmalarının artışı üreticilerin er ya da geç değişimi kucaklamaları gerektiğine işaret ediyor. Son zamanlarda yıldızı parlayan çerveci ve fütüristik üretim teknolojilerine göz atıyoruz.

   Bu Kez Haberler İyi.

   Doğadan İyi Haberler Var | BMW Joy Blog

   Bugün size çevresel konularda sadece iyi haberler vermek istedik. 60.000 yıl sonra keşfedilen yer altı ormanı, hidrojen yakıt hücre teknolojisi çalışmaları, plastikleri geri dönüştürebilen bakteri, ayda 40.000 ağaç dikebilen drone’lar... Doğayla ilgili umut verici gelişmelere birlikte göz atalım.

   Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler.

   Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

   Adem Barış ilham dolu paylaşımlarıyla ilgi çeken bir seyahat tutkunu. BMW i3 ile doğaya ve yeşile dokunan keyifli bir kaçamak yapan Adem, deneyimini ve düşüncelerini BMW Joy Blog için kaleme aldı.