Ünlü Sloganın Gerçek Anlamı. | BMW Joy Blog

SEYAHATİNİZİN YETENEKLİ YARDIMCISI.

Sürüş asistan sistemleri.

SEYAHATİNİZİN YETENEKLİ YARDIMCISI. Sürüş asistan sistemleri.
  Sürüş asistan sistemleri modern otomobillerin vazgeçilmezlerinden ve yakın gelecekte sürüş görevini tamamen otomobile bırakmaları, çok daha kompleks bir hale gelmeleri bekleniyor. Teknolojiin gelişmesiyle birlikte, aktif sürücü katılımına ihtiyaç gittikçe azalacak ve belki de sıfırlanacak. Bu yazımızda cruise control, park asistanı, mesafe kontrolü gibi popüler ve yenilikçi sürüş asistan sistemlerini tanıyor ve hangi koşullarda hangi sistemlerin uygun olduğunu inceliyoruz.


  11.09.2020

  Devamı

  SÜRÜŞ ASİSTAN SİSTEMLERİ NEDİR?

  Sürüş asistan sistemleri, sürücüye otomobil kullanma görevinde yardımcı olarak daha fazla konfor sağlar ve güvenliği artırır. Acil bir durumda, sürüş asistan sistemi otomobilin kontrolünü bile alabilir. Otomobil kullanma görevinin sorumluluğu her zaman sürücüdedir.

  GÜNÜMÜZDE SÜRÜŞ ASİSTAN SİSTEMLERİ.

  Halihazırda, sürüş asistan sistemleri kullanışlı bir destek görevi görüyor: Sensörler, örneğin hız limitleri, diğer otomobillere olan mesafe ve şerit işaretleri gibi bilgileri yakalıyor. Ayrıca, GPS ve navigasyon sistemi verileri de sürece dahil ediliyor. Bu veriler sayesinde sesli sinyaller veya görsel ekranlar potansiyel olarak tehlikeli durumlara karşı uyarı verebiliyor.

  Halihazırda, sizi uyarmakla kalmayıp ihtiyaç duyduğunuzda veya istediğinizde otomobil yönetimi aracılığıyla sizi aktif olarak destekleyen geliştirilmiş sistemler var. Örneğin, bazı sürüş asistan sistemleri fren yapar veya hızlanır ve ör. monoton veya kritik sürüş durumlarında kazayı önlemek veya sürücüye yardımcı olmak için aktif direksiyon tepkileri sunar. Diğer sistemler, manevra veya park sırasında sizi destekler.

  1- YOKUŞTA KALKIŞ YARDIMI NASIL ÇALIŞIR?

  Şu durumu bilirsiniz: Yokuş yukarı çıkıyorsunuz ve en tepeye varmadan hemen önce durmanız gerekiyor. Manuel vitesle kalkarken debriyaja basıyorsunuz ve hızlanmak için ayağınızı frenden çekiyorsunuz. Tam bu anda ne olur? Geriye gidersiniz. Yokuşta kalkış yardımı veya basitçe kalkış yardımı tam olarak bunu engeller. Sürücü freni bıraktığında arka aks otomobili kısa bir süre için tutar. Kalkarken sürüş asistanı bunu bir kez daha serbest bırakır. Teşekkürler kalkış yardımı!

  Avantajları: Bu sürüş asistan sistemi otomobilin güvenli çalışması için olmazsa olmaz özelliklerden değil; çünkü yeterli deneyime sahipseniz karmaşık durumları kendiniz de önleyebilirsiniz. Asistan sistemi yine de zorlayıcı eğimlerde veya arka taraf çok yüklüyse kalkışı daha kolay hale getirebilir.

  KONFORA KATKISI: ☆☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆

  2- ACİL DURUM FREN YARDIMI NASIL ÇALIŞIR?

  Acil durum fren yardımı, çarpışma riski konusunda uyarır ve uygun olduğu durumlarda bir engele, bir insana veya başka bir otomobile çarpmadan önce otomobili tamamen durdurur. Sensörler mevcut hızı ve öndeki otomobile veya statik engele (örneğin bir insana) olan mesafeyi ölçer. Sisteme bağlı olarak, bisikletliler de tespit edilebilir. Akustik uyarı sinyalleri, görsellerle tamamlanır. Acil durum freninden önce, sürüş asistan sistemi optimum fren gücünü ve bunun sonucunda gerekli fren basıncını hesaplar. Sisteme bağlı olarak bu hesaplanan basınç, bağımsız olarak asistan tarafından otomatik bir frene aktarılır veya yalnızca fren pedalına basıldığında uygulanır. Fren yardımının geliştirilmiş versiyonu, kaçınma manevrası asistanıdır. Çarpışmayı önlemek için bu sistem sürücüyü bir kaçış manevrasıyla aktif olarak destekler.

  Avantajları:
  Acil durum fren yardımı birçok avantaj sunar. Sürücüler genellikle dikkatsizdir, dikkatleri dağılır, kendilerini kaotik durumlarda bulurlar veya önlerindeki otomobile olan mesafeyi eksik tahmin ederler. Bu tip bir fren yardımı en azından belirli otomobil kazası türlerinin şiddetini azaltabilir.


  KONFORA KATKISI: ☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆☆☆

  3- DİREKSİYON VE ŞERİT YÖNLENDİRME YARDIMI NASIL DESTEK SAĞLAR?

  Duran veya çok yavaş ilerleyen trafik ve dar şeritler ne yazık ki otoyollarda sıkça karşılaşabileceğiniz durumlar, hele de İstanbul gibi büyük şehirlerde. Bu koşullarda uzun süreli olarak elinizi sabit tutmanız ve sabırla yolu izlemeniz gerekir. Bu gibi durumlarda ve hatta yüksek hızlarda direksiyon ve şerit yönlendirme yardımı otomobili orta şeritte kullanmanız konusunda size yardımcı olabilir ve bu sayede direksiyon yükünüzü hafifletir. Kameralar şerit işaretlerini algılar ve eş zamanlı olarak sürüş asistan sistemi bağımsız şeridin sınır çizgilerini yönlendirir. Avrupa sınırlarının ötesine baktığımızda da teknolojinin bugün halihazırda ne kadar gelişmiş olduğunu görüyoruz.

  Avantajlar:
  Şerit yönlendirme asistanları sürücüye otomobili yönlendirme konusunda yardımcı olabilir, güvenlik hissi verir ve her şeyden önemlisi, uzun otoyol yolculuklarını daha konforlu hale getirir.

  KONFORA KATKISI: ☆☆☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆☆☆☆
   

  4- ‘CRUISE CONTROL’ SİSTEMİ TAM OLARAK NE İŞE YARAR?

  Cruise Control, “Hız Kontrolü” olarak da bilinir ve istenen seyir hızını seçmenize olanak sağlar. Bu özellik, genellikle mesafe kontrolüyle birlikte sunulur. Etkinleştirilmesinin ardından, sürüş asistan sistemi seçili hızı sabit tutar ve böylelikle uzun mesafelerde daha fazla konfor sağlar. Cruise Control hızı çevreye göre kendini elektronik olarak ayarlayabilir ve motor gücünü de uygun şekilde düzenleyebilir.

  Avantajlar:
  ‘Cruise control’ sistemiyle özellikle uzun yolculuklar çok daha rahat oluyor; böylece siz de trafiğe konsantre olabiliyorsunuz. Mesafe kontrolüyle birlikte sürüş konforu daha da artacakır. Bu sistem, öndeki otomobilin hızını hesaplar ve kendi hızınızı otomatik olarak değiştirir.


  KONFORA KATKISI: ☆☆☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆

  5- MESAFE KONTROLÜ NEDİR?

  Mesafe kontrolünü Adaptif Cruise Control olarak da tanıyor olabilirsiniz. Önceden ayarlanmış, istenen bir hızla bu sürüş asistan sistemi öndeki otomobile uyum sağlar ve öndeki otomobile olan mesafeye bağlı olarak otomatik fren yapar veya hızlanır. Bu sistem halihazırda birçok modern otomobile dahil edilmiş durumda. Uygulanan sensörler mevcut hızı ve öndeki otomobile olan mesafeyi ölçer. Sıkışık trafikte olmanız halinde, mesafe kontrolü frenleme ve kalkma işlevlerini devralır.

  Avantajlar:
  Her şeyden önemlisi, sürekli pedallara basmanız gerekmediği için varış noktanıza çok daha rahat varacaksınız. Uzun yolculuklar sırasında bacaklarınızı dinlendirmek için mesafe kontrolü özelliğini cruise control işleviyle birlikte kullanmak da faydalı olacaktır.Elbette her iki sistemde de ellerinizi direksiyonda ve gözlerinizi yolda tutmalısınız. Mesafe kontrolü, yolculuk sırasında konforun yanı sıra size daha fazla güvenlik sağlar.

  KONFORA KATKISI: ☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆☆☆

  6- ŞERİT DEĞİŞTİRME UYARISI VE YARDIMI NASIL ÇALIŞIR?

  Şerit değiştirme uyarısı, güvenli bir şekilde şerit değiştirmenize yardımcı olabilir ve dikiz aynasından veya omuz üzerinden görüşü destekleyebilir. Sensörler otomobilinizin yanındaki ve arkasındaki alanı izler ve o hiç sevilmeyen kör noktaları kapsarlar. Bir başka otomobil size kör noktadan yaklaşırsa veya tehlikeli bir şekilde yakınlaşmış ve bu sürücünün gözünden kaçmışsa, sürüş asistanı bunu fark eder ve şerit değiştirme konusunda uyarır. Bu uyarı, örneğin yan aynada yanıp sönen sembollerle ve hatta direksiyon titreşimleri veya direksiyon tepkileriyle yapılır. Yapılan geliştirmelerden bir diğeri de şerit değiştirme yardımıdır. Yani, birkaç saniye boyunca göstergeyi ayarladıktan sonra şeritleri otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Böylelikle, sistem kör noktada veya tehlikeli biçimde yakın mesafede bir başka otomobil olup olmadığını değerlendirir ve sensörler bir tehlike tespit etmedikçe şeridi değiştirir.

  Avantajlar:
  Şerit değiştirme uyarısı, yol kullanıcıları için de ilave koruma sunar ancak dikiz aynası ve yan aynaların veya omzunuz üzerinden göz atmanın yerine geçemez. Bu sürüş asistan sistemi kazaların önlenmesine yardımcı olabilir; fakat sürücü yine de tam anlamıyla dikkat etmelidir.


  KONFORA KATKISI: ☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆☆☆☆

  7- PARK ASİSTANI NEDİR VE NE İŞE YARAR?

  Park asistanları, manevra yaparken veya park ederken size destek olur ve park sırasında görebileceğiniz hasarlardan korunmanıza yardım eder. Sunabildiği özellikler, uyarı işlevi olan sistemlerden çevreyi görüntüleyen sistemlere veya park işlemini otomatik olarak gerçekleştiren sistemlere kadar uzanır. Asistanlar ultrason ve kamera sensörü verilerinden faydalanır. Parkpilot çevredeki nesnelere olan mesafeyi belirtir ve bu şekilde, sürücüyü çoğunlukla “bip” seslerini kullanarak destekler. Arka kamera özelliği ise daha ayrıntılıdır. Otomobilin arkasındaki alanı gösterir ve ekranınıza park sırasında kılavuzluk eden çizgiler ekler. Daha ayrıntılı geliştirmelerde, sürüş asistan sistemleri park sürecini tamamen devralır ve gerekli tüm dönüş manevralarının yanı sıra frenleme ve hızlanma işlemlerini de bağımsız olarak gerçekleştirir. Bu gibi otomatik sistemlerle asistan, otomobili dar park yerlerine bir düğmeyle park eder. Belirli bir hıza kadar BMW Geri Sürüş Yardımı geri gidilen yolun son 50 m mesafesini yeniden yapılandırabilir. Bu, örneğin park durumlarının yanı sıra dar bir şeritte geri gitmek istediğinizde de sizi çok mutlu edecek bir özellik.

  Avantajlar:
  Bu asistan sistemiyle sıkışık yerlere park etmek ve yol kenarındaki dar park yerleri artık zorluk olmaktan çıkıyor. Kendi kendine park eden otomobilin konforu ve avantajlarını anlatmaya gerek bile yok.


  KONFORA KATKISI: ☆☆☆☆☆
  GÜVENLİĞE KATKISI: ☆☆

  SÜRÜŞ ASİSTAN SİSTEMLERİNDEN OTONOM SÜRÜŞE…

  Burada yer verdiğimiz ve günümüzde mevcut olan asistan sistemleri, birçok üreticinin geleceğe yönelik amacı olan otonom kullanımın yalnızca küçük bir önizlemesi gibi algılayabiliriz.

  Otonom sürüşün bugünü ve geleceğini ele aldığımız Joy Blog yazısına da göz atmanızı öneriyoruz.

   

   

  Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé.

  İYİ BİR İKİLİ OLACAKSIN.

  Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé.

  İYİ BİR İKİLİ OLACAKSIN.

  Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé.  *Yazı için kaynak https://www.bmw.com/en/innovation/the-main-driver-assistance-systems.html

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Direksiyon Sistemleri Mercek Altında | BMW Joy Blog

  KONUMUZ: DİREKSİYON.

  İstanbul’a Yakın Sonbahar Rotaları | BMW Joy Blog

  SON BİR KAÇAMAK.