BMW EfficientDynamics Verimli Sürüş

VERİMLİ SÜRÜŞ.

BMW EfficientDynamics ile tüketim değerlerini düşürün ve menzili arttırın.

BMW EfficientDynamics, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde tüketim değerlerini azaltmak amacıyla otomobiller için bir dizi teknik çözüm geliştirdi. Ancak otomobil kullanıcısı olarak siz de bu konuda etkili olan, önemli bir etmensiniz. Verimli bir sürüş stilini benimsediğinizde rotanıza ve trafiğin durumuna bağlı olarak %25’e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu kural, dizel ve benzinli modellerin yanı sıra elektrikli, hybrid veya hidrojenli motorla çalışan otomobiller için de geçerli. Bu şekilde elektrikli veya plug-in hybrid bir otomobil sahibi olarak otomobilinizin elektrik menzilini %30’a kadar artırabilirsiniz.
Intelligent Personal Assistant* özelliğine sahip BMW otomobillerinde, artık BMW’nizin içinde verimli sürüşe yönelik sorular da sorabilirsiniz. “Şu andaki tüketimim ne kadar yüksek?” sorunuza yanıt olarak Intelligent Assistant, nasıl yakıt tasarrufu yapabileceğinize ilişkin ipuçları verir veya talebe bağlı olarak verimliliği artıracak işlevleri etkinleştirir.


“ID-7 işletim konseptinin bir parçasıdır ve BMW Live Cockpit Professional özel donanım seçeneğidir.

Devamı
VERİMLİ SÜRÜŞ. BMW EfficientDynamics ile tüketim değerlerini düşürün ve menzili arttırın.

  VERİMLİ SÜRÜŞE İLİŞKİN 5 BİLGİ.

  • 01 Otomobilinizin yanmalı motorlu, plug-in hybrid veya elektrikli olması fark etmeksizin kişisel sürüş stiliniz, ECO PRO sürüş modunda yakıt tüketimini %25’e kadar azaltabilir.
  • 02 Öngörülü bir stili benimsemiş sürücüler, ECO PRO modunun yardımıyla maliyet tasarrufu sağlar ve varış noktalarına daha rahat bir şekilde ulaşır.
  • 03 Elektrikli otomobillerde ise ön şartlandırma, menzili ve konforu artırır.
  • 04 BMW plug-in hybrid otomobilinizde ilerici hibrit sürüş, navigasyon etkinleştirildiğinde verimli bir sürüş imkanı sağlar.
  • 05 BMW otomobilleri, aerodinamik özelliklerden hafif yapıya kadar verimliliği artıran pek çok teknoloji sunar.

  YOLCULUKTAN ÖNCE SÜRÜŞ VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRIN.

  Yolculuğa başlamadan önce hazırlık önlemleri ile yakıt ve elektrik tasarrufu sağlayın.

  Verimlilik, siz henüz yolculuğa çıkmadan önce başlar. BMW’nizin benzinli veya dizel motorlu, hybrid veya tamamen elektrikli bir otomobil olması fark etmeksizin, en iyi şekilde hazırlanarak yakıt ve elektrik tüketiminizi azaltabilirsiniz. Burada, henüz yolculuğunuza başlamadan önce bile BMW’nizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olacak basit önlemleri bulabilirsiniz.

  Devamı

  GEREKSİZ YÜKLERİN VE EK PARÇALARIN ÇIKARILMASI.

  BMW EfficientDynamics Gereksiz yüklerin ve ek parçaların çıkarılması

  Ek ağırlık yakıt tüketimini artırdığı için yolculuğunuza başlamadan önce her türlü gereksiz yükü otomobilinizden çıkarmalısınız. Bununla birlikte aerodinamik özellikleri etkileyerek tüketimin artmasına neden oldukları için port bagaj veya bisiklet taşıyıcısı gibi ek parçaların da çıkarılması gerekir. Yolculuğunuza başlamadan önce bu hazırlık önlemlerinin uygulanması, BMW otomobilinizin verimliliğini daha da artırabilmenin basit bir yolu.

  OPTİMUM LASTİK BASINCI.

  BMW EfficientDynamics Optimum lastik basıncı

  Verimli bir yolculuğa hazırlanmanın diğer bir yolu da lastik basıncını kontrol etmek ve gerektiği şekilde düzeltmek. Önerilen değerin altında olan lastik basıncı, lastiklerin daha çok yıpranmasına neden olur ve yakıt tüketimini artırır. Kısmen yüklü otomobillerde, mümkün olan en düşük yakıt tüketimini elde edebilmek için ECO dolum basıncı* kullanılabilir.

  *Bu işlev, şu anda yalnızca Avrupa Birliği ve İngiltere içerisinde sunulmaktadır.

  YOLCULUĞA BAŞLAMADAN ÖNCE ŞARTLANDIRMA.

  BMW EffiicientDynamics Yolculuğa başlamadan önce şartlandırma

  Yolculuktan önce Şartlandırma işlevi,* elektrikli veya hybrid otomobilinizin içerisinde keyifli bir kabin sıcaklığı ayarlayabilmenizi sağlar. Yolculuk boyunca gerekli olacak enerji talebi şarj işlemi boyunca korunduğundan bu önlem, elektrikli menzili önemli ölçüde artırabilir. Bu, verimlilik ve konforu bir araya getirmenize olanak sağlar.

  *Bu işlev, yalnızca elektrikli veya hybrid BMW otomobilleri için sunulur.

  YOLCULUK SIRASINDA TÜKETİMİ AZALTIN.

  BMW EfficientDynamics tarafından sunulan akıllı işlevlerle yolculuk boyunca yakıt ve enerji tüketimini azaltın.

  Otomobilinizde tercih ettiğiniz sürüş sisteminin yanmalı motor, plug-in hybrid veya elektrikli olması fark etmeksizin BMW, ECO PRO modunda Rota Asistanı gibi akıllı işlevlerle yolculuğunuz boyunca verimli bir sürüş stili uygulamanız konusunda size destek olur. Nadiren ve küçük ölçülerde hızlanma ve yavaşlamanın, tüketimi önemli ölçüde azalttığı genel bir kural olarak kabul ediliyor. Özellikle tamamen elektrikli otomobillerde bu, menzilin önemli miktarda artması anlamına geliyor. Bu nedenle frenleme durumlarını önlemek veya en aza indirmek için sürüş esnasında ileriyi düşünerek hareket etmelisiniz. Hepsinden önemlisi, otoyoldaki sürüş esnasındaki seyir hızı, tüketimi etkileyen en önemli etmen. Örneğin hızı yalnızca 20 km/sa azaltmak, %20’ye kadar tüketim tasarrufu sağlamak anlamına geliyor. BMW EfficientDynamics ile düşük tüketimi, rahat bir sürüşle bir araya getirebilirsiniz.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Verimli sürüş hakkında kullanışlı öneriler

  VERİMLİ SÜRÜŞ HAKKINDA ÖNERİLER.

  Akıllı BMW teknolojileri ve yakıt tasarrufu önlemleriyle yolda çok daha verimli.

  BMW BENZİNLİ VE DİZEL OTOMOBİLLERDE YAKIT TASARRUFU.

  BMW EfficientDynamics tarafından sunulan yenilikçi özellikler, yolculuğunuz sırasında benzin tüketimini önemli ölçüde azaltabilmenize yardımcı oluyor.

  BMW’nizde, ECO PRO Modundan Rota Asistanı ve seyir işlevi aracılığıyla sürüş stili analizine kadar verimli bir sürüş stili benimsemenizi ve yakıt tasarrufu yapabilmenizi sağlayan çok sayıda akıllı işlev yer alıyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics ECO PRO modu

  ECO PRO modu.

  ECO PRO, sürücülerin tüketimini yüzde 25’e kadar düşürebilmesini sağlayan bir akıllı teknoloji donanımını içeriyor. Bu donanım dahilinde, klima sistemi ya da yolcular için koltuk ısıtma gibi enerji tüketen yükler hissettirilmeden azaltılabiliyor.

  ECO PRO modunda, gaz pedalı ve otomatik şanzıman parametreleri de değişiyor. Bu da, daha düşük yakıt tüketimine yönelik olarak temkinli bir sürüş stilini teşvik ediyor. Ancak gerektiğinde sürücüler gaz pedalına sonuna kadar basarak tam performansa da erişebiliyor.

  Görüntülenen ekstra menzil, ECO PRO modundaki verimlilik açısından iyileştirilmiş sürüş boyunca ekstra kaç kilometre kat edildiğine ilişkin bilgi veriyor. Ortalama yakıt tüketimi göstergesi, ortalama tüketimi, mevcut değerle karşılaştırıyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics ECO PRO modunun Rota Asistanı özelliği

  Rota Asistanı.

  ECO PRO Modunun bir işlevi olan Rota Asistanı, son derece verimli bir sürüş stilinin elde edilmesini kolaylaştırıyor. Bu özellik, navigasyon sistemi ile birlikte rota üzerinde yer alan hız limitlerini, şehir girişlerini, virajları, döner kavşakları, kavşakları ve otoyolları tespit ediyor ve verimsiz frenlemeyi önlemek üzere hızı zamanında düşürebilmek için ileriye yönelik ipuçları veriyor. Duruma göre önceden gösterge panelinde mavi bir “Gaz pedalın bırakın” sembolü biçiminde ipuçları beliriyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Hafif hybrid teknolojisi

  Hafif hybrid teknolojisi.

  Hafif hybrid teknolojisi, otomobil hızı düşürdüğünde enerji kazanımını mümkün hale getiriyor ve bunu da daha sonra hızlanma sırasında yanmalı motoru takviye etmek için kullanıyor. Böylece tüketim ve emisyon azalırken dinamik özellikler iyileşiyor. Hafif hybrid teknolojisi, Otomatik Start/Stop işlevini çok daha hızlı ve konforlu hale getiriyor ve bu teknoloji, geniş kapsamlı hız aralıklarında sunuluyor. Hafif hybrid teknolojisi sayesinde, motor kapatılabiliyor ve seyir halindeyken hazır bekletme modunda kalabiliyor; böylece otomobil yakıt tüketmeden veya emisyon üretmeden hareket halinde oluyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Motor kapalı seyir

  Motor kapalı seyir.

  Motor kapalı seyir, otomobilin maksimum kinetik enerji koruması ile tüketimsiz ve emisyonsuz hareket etmesini kolaylaştırıyor. Sürücünün ayağı gaz pedalından ayrıldığında işlev, çevreden aldığı verilere dayanarak seyir ve geri kazanım arasında uyarlanarak değişiyor. Motor kapalı seyir, hybrid teknolojili otomobillerde mevcut. Hafif hybrid teknolojisine sahip olmayan otomobillerde motor, seyir halindeyken rölantide kalıyor. Motor kapalı seyir, COMFORT sürüş modunda ve ECO PRO sürüş modunda da deneyimlenebilir. “Seyir sayacı” seyir modunda kat edilen mesafeyi gösterir.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Sürüş stili analizi

  Sürüş stili analizi.

  Sürüş stili analizi işlevi, daha verimli bir sürüş stili geliştirmek ve yakıt tasarrufu sağlamak için duruma bağlı ipuçları sunuyor. Bu süreçte sürüş stili analiz ediliyor ve çeşitli kategorilerde değerlendiriliyor. ECO PRO sürüş modundaki Kontrol Ekranında bu değerlendirme ve beraberinde ipuçları gösteriliyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Enerji akışı sayacı

  Enerji akışı sayacı.

  Kontrol Ekranındaki enerji akışı sayacı, seyir, geri kazanım ve Akıllı Otomatik Start/Stop işlevi gibi BMW EfficientDynamics teknolojilerini net bir şekilde gösteriyor.

  Devamı

  BMW PLUG-IN-HYBRID OTOMOBİLLERDE BMW EFFICIENTDYNAMICS YARDIMIYLA DAHA VERİMLİ BİR SÜRÜŞ DENEYİMLEYİN.

  BMW plug-in hybrid otomobiliniz, verimli bir sürüş stili benimsemenize yardımcı oluyor.

  Bir BMW plug-in hybrid kullanıcısı olarak da ECO PRO işlevlerine erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilerici hybrid sürüş veya adaptif geri kazanım gibi hybrid otomobillere özel işlevleri de kullanabilirsiniz.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics HYBRID ECO PRO modu

  HYBRID ECO PRO modu.

  HYBRID ECO PRO, sürücülerin tüketimini yüzde 25’e kadar düşürebilmesini sağlayan bir akıllı teknoloji donanımını içeriyor. Bu donanım dahilinde, klima sistemi ya da yolcular için koltuk ısıtma gibi enerji tüketen yükler hissettirilmeden azaltılabiliyor.
  ECO PRO modunda, gaz pedalı ve otomatik şanzıman parametreleri de değişiyor. Bu da, daha düşük yakıt tüketimine yönelik olarak temkinli bir sürüş stilini teşvik ediyor.
  Ek olarak, entegre eDrive Sayacı, sizi yanmalı motor olmadan ve dolayısıyla emisyon üretmeden kaç kilometre kat ettiğiniz konusunda bilgilendiriyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics öngörülü hybrid sürüş

  Öngörülü hybrid sürüş.

  Öngörülü hybrid sürüş, mevcut elektrik enerjisinin ideal bir şekilde dağıtılmasını kolaylaştırıyor; böylece navigasyon sisteminde rota kılavuzunun etkinleştirilmesiyle şehir içinde ve varış noktası civarında elektrikli sürüş mümkün hale geliyor. Yüksek voltajlı batarya yeterince şarj olduğunda, rotanın ek parçaları elektrikli sürüş için seçiliyor. Enerjiyi verimli bir biçimde geri kazanmak için örneğin eğimli bölümlere dikkat ediliyor. Enerjiyi verimli bir biçimde geri kazanmak için örneğin eğimli bölümlere dikkat ediliyor. Rotanın bölümlerine göre, yerleşim alanlarında verimli sürüş sisteminin ve emisyonsuz sürüşün desteklenip desteklenmemesine bağlı olarak yanmalı motor otomatik olarak açılıyor veya kapanıyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics Adaptif geri kazanım

  Adaptif geri kazanım.

  Hybrid sürüşlü daha yeni BMW otomobillerinde (ör. BMW xDrive45e gibi), adaptif geri kazanım devreye giriyor. Bu, çevik ve verimli bir sürüş stili sunarak HYBRID ECO PRO modundaki ilerici kullanımı destekliyor. Duruma göre uyarlanan akıllı kontrol sisteminin yardımıyla otomobil, sürücünün ayağı gaz pedalından ayrıldığında bağımsız olarak seyir ve geri kazanım arasında karar veriyor. Sistem, önde otomobil olması, hız limitleri, döner kavşaklar, virajlar veya yerleşim alanları gibi durumlarda trafiğin durumuna göre yavaşlama gücünü ideal şekilde ayarlıyor. Böylece gaz pedalının kullanımı azalıyor, sürüş konforu artıyor ve bunların hepsi verimli bir biçimde gerçekleşiyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics BMW iX3’ün önündeki kadın

  BMW ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER İLE YOLCULUK YAPARKEN ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAYIN VE MENZİLİ ARTIRIN.

  BMW elektrikli otomobilleri, yolculuk boyunca elektrik tüketimini azaltmak ve böylece menzili arttırmak için çok sayıda olanak sunuyor. Tüketim açısından iyileştirilmiş ECO PRO sürüş modu, bu konuda önemli bir rol oynuyor. BMW EfficientDynamics’in önemli bir parçası olan ECO PRO, sürücülerin verimli bir sürüş stili benimseyip enerji tasarrufu sağlamalarına ve böylece elektrik menzilini %30’a kadar arttırabilmelerine olanak tanıyan akıllı bir teknoloji donanımı içeriyor. Verimliliği artıran bu işlevlerin bir örneği de Rota Asistanı. Bu özellik, navigasyon sistemi ile birlikte rota üzerinde yer alan hız limitlerini, şehir girişlerini, virajları, döner kavşakları, kavşakları ve otoyolları tespit ediyor ve verimsiz frenlemeyi önlemek üzere hızı zamanında düşürebilmek için önceden ipuçları veriyor. Sürüş stili analizi işlevi, size o anki duruma bağlı olarak daha verimli bir sürüş stili geliştirebilmeniz ve yakıt tasarrufu sağlayabilmeniz için öneriler sunuyor. Enerji akışı sayacı, yolculuk boyunca sizi bilgilendirmek için geri kazanım gibi BMW EfficientDynamics teknolojilerinin kullanımını gösteriyor. Yolculuğun sonunda, şarj işlemi görüntüleniyor.

  • BMW iX3’te bireysel ve adaptif geri kazanım
  BMW EfficientDynamics BMW Kontrol Ekranında yolculuk verileri analizi

  YOLCULUK SONRASINDA SÜRÜŞ VERİLERİNİZİ ANALİZ EDİN.

  İster yanmalı motor ister hybrid kullanın, yolculuğunuzun sonunda ne kadar tasarruf ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Yolculuğunuzun verimliliğine genel bir bakış sağlamak için varış noktanıza ulaştığınızda Car [Otomobil] / Trip Info [Yolculuk Bilgileri] / Trip data [Yolculuk verileri] aracılığıyla Kontrol Ekranı menüsünden yolculuğunuza ilişkin kilometre ve tüketim değerlerini görebilirsiniz. Seyir halindeyken kat edilen mesafe ve Otomatik Start/Stop işlevi ile motor kapalı olduğunda harcanan zaman, benzinli veya dizel motorlu otomobillerde verimli sürüşün bir göstergesi olarak görev görüyor. Ayrıca, ECO PRO modundaki yolculuğun bölümleri, şema üzerinde mavi ile gösteriliyor. BMW hybrid otomobilinizde gösterilen özellikler arasında, tamamen elektrikli modda kat edilen kilometreler de yer alıyor.

  BMW EfficientDynamics Tüketim ve emisyon

  TÜKETİM, EMİSYON VE ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ.

  BMW EfficientDynamics tarafından sunulan BMW EfficientDynamics yenilikçi teknolojiler

  BMW EFFICIENTDYNAMICS'İN SUNDUĞU YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER.