DAHA YÜKSEK ETKİ, DAHA AZ ÇABA.

Akıllı Enerji Yönetimi.

DAHA YÜKSEK ETKİ, DAHA AZ ÇABA.

Akıllı Enerji Yönetimi.

Her BMW standart özellik olarak Otomatik Start/Stop fonksiyonu, Fren Enerjisi Geri Kazanımı veya Elektrik Destekli Direksiyon gibi BMW EfficientDynamics teknolojilerine sahiptir. Akıllı enerji üretimi sağlamak üzere bir araya gelen bu teknolojiler günümüzde şimdiden sürdürülebilir mobiliteyi sağlar.

DAHA YÜKSEK ETKİ, DAHA AZ ÇABA.Akıllı Enerji Yönetimi.

Her BMW standart özellik olarak Otomatik Start/Stop fonksiyonu, Fren Enerjisi Geri Kazanımı veya Elektrik Destekli Direksiyon gibi BMW EfficientDynamics teknolojilerine sahiptir. Akıllı enerji üretimi sağlamak üzere bir araya gelen bu teknolojiler günümüzde şimdiden sürdürülebilir mobiliteyi sağlar.

Devamı

ECO PRO MODU.

Siz sürüş keyfine odaklanın, verimliliği sadece bir düğmeye basarak elde edebilirsiniz. Sürüş Deneyimi Kontrolü özelliğine ait ECO PRO modu başka bir şey yapmaya gerek kalmadan %20'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar. Ek işlevler aracılığıyla yaklaşık ilave %5 yakıt tasarrufu yapılabilmektedir. Yaptığınız toplam tasarruf belirli bir mesafeye dönüştürülüp, yol bilgisayarında ekstra menzil olarak görüntülenir. Böylece, her zaman daha ne kadar mesafe kat edebileceğinizi görebilirsiniz.

FREN ENERJİSİ GERİ KAZANIMI.

Frene bastığınızda, aynı anda enerji üretilir. İşte bu enerji, kullanılabilecek değerli bir kinetik enerjidir. Fren Enerjisi Geri Kazanımı bunu elektrik enerjisine dönüştürür ve bataryayı şarj etmek için kullanır, böylece enerji boşa harcanmaz. Bu sayede bataryayı şarj etmek için motorun daha az çalışması gerekir, bu da yakıt tüketimini ve emisyonu düşürür.

ELEKTRİKLİ DİREKSİYON.

Sürücünün direksiyon gücünü destekleyen geleneksel sistemler, hidrolikle çalışır. Bu sistemler, sürücünün direksiyonu hiç bir şekilde hareket ettirmediği durumlarda bile sürekli çalışır durumdadır. Bu da enerji kaybına neden olur. Elektrikli Direksiyon sisteminde, hidroliğin yerini elektrikli motor alır ve yalnızca sürücü direksiyonu gerçekten hareket ettirdiğinde etkin hale gelir. Düz yolda veya virajlarda direksiyon sabit durumdayken sistem devreye girmez ve enerji kullanmaz. Böylece yakıt tüketimi düşerken, tipik BMW dinamik sürüş deneyimi korunur.

EKSTRA MENZİL.

Tüketim açısından optimize edilmiş ECO PRO modu, gaz pedalı ve vites parametrelerinin ısıtma/klima kontrol stratejisiyle birlikte akıllı bir şekilde uyarlanmasını sağlar. ECO PRO önerileri sürüş tutumunuzu geliştirmenizi sağlarken Ekstra menzil, ECO PRO modunda optimize tüketimle birlikte sürüşte kaç kilometre kazandığınızı bildirir.

VERİMLİ SÜRÜŞ KEYFİ İÇİN ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN TEKNOLOJİLER.

Farklı durumlar ayrı ayrı işlemler gerektirir. Optimum Vites Değiştirme Göstergesi veya Otomatik Stop/Start işlevi gibi enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler sürücünün daha iyi bir hareket şekli seçmesine ve böylece daha verimli sürüş yapmasına yardımcı olur.

 • Vites Değişim Göstergesi

  Vitesi ne zaman değiştireceğinizi seçmek verimliliğin püf noktasıdır. Herhangi bir andaki en uygun vites, sürüş durumu ile motor devrine göre hesaplanır ve ardından Bilgi Ekranı'nda görüntülenir.

  Sistem aynı zamanda çabuk hızlanmayı algılar ve motor devri yükselene kadar önerisini geciktirir. Karşılaştırmalı testler Optimum Vites Değiştirme Göstergesi özelliği bulunan otomobillerin yaklaşık yüzde dört oranında daha az yakıt tükettiğini göstermiştir.

 • Otomatik Start/Stop fonksiyonu

  Etkin yakıt tasarrufu sağlayan Otomatik Start/Stop fonksiyonu, yakıtın yalnızca otomobiliniz hareket halindeyken tüketilmesini sağlar. Otomatik Start/Stop fonksiyonu, trafik ışıklarında beklerken veya yoğun trafikte otomobil geçici olarak durduğunda yakıt tasarrufu yapmak üzere motoru durdurur. Debriyaja basılır basılmaz (düz şanzıman) veya ayak fren pedalından çekildiğinde (Steptronic şanzıman) motor birkaç saniye içerisinde otomatik olarak yeniden çalışır.

 • Seyir fonksiyonu

  Sürücü frene basmadan ayağını gaz pedalından her çektiğinde, Seyir fonksiyonu, otomatik şanzımanlı otomobillerde motor ve tahrik arasındaki gücü keser. Bu ECO PRO modunun bir parçasını oluşturur. Otomobil, minimum yakıt tüketerek ve düşük emisyonla rölanti devrindeki motordan herhangi bir direnç olmaksızın ilerler.

 • İleri rota asistanı

  İleri rota asistanı, ECO PRO moduna dahil bir fonksiyondur ve sürücünün son derece verimli bir sürüş yöntemini benimsemesine yardımcı olur. Bu özellik, Professional Navigation Sistemi ile birlikte seçilen rota üzerindeki hız limitleri, şehir limitleri, virajlar, döner kavşaklar, dönüşler ve otoyol çıkışlarını tanır ve ne zaman hız kesileceği konusunda önceden ipuçları verir.

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu.

 • Yeni otomobiller için resmi yakıt tüketimi ve resmi belirli CO2 emisyonu ile ilgili bilgileri, satış noktalarımızdan ve DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Almanya adresinden edinebileceğiniz "Yeni Binek Otomobil Yakıt Tüketimi ve CO2 Emisyonu Kılavuzu" içerisinde bulabilirsiniz.