Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

EVDE KALARAK DÜNYAYI KEŞFETMEK.

Yaşam alanınızın penceresinden dünyaya açılan sanal kapılar.

EVDE KALARAK DÜNYAYI KEŞFETMEK.Yaşam alanınızın penceresinden dünyaya açılan sanal kapılar.


  12.05.2020  Bahar ayları, seyahat edip yeni şehirler ve sokaklar keşfetmek, dünyanın bambaşka uçlarında keyif yapmak veya otomobilimizle farklı ülkelerde yollara düşmek için belki de en ideal aylar. İçinde bulunduğumuz şartlar ise zorunda olmadıkça evden çıkmamamızın bizim ve çevremizdekiler için daha iyi olduğu zamanları getirdi. Seyahat etmenin artık sadece sokağın ucundaki markete gitmekten ibaret olduğunu düşünebiliriz ancak bu duruma farklı bir yerden bakmayı da deneyebiliriz. Evde kaldığımız bu günlerde, oturduğumuz yerden de dünya kültür mirasını keşfetmek, merak ettiğiniz şehirlerin sokaklarında dolaşmak, millî parklarda doğayla buluşmak ve daha fazlası, sanal turlarla mümkün hale geliyor ve keşif tutkumuzu canlı tutmamıza yardımcı olabiliyor.

  Devamı
  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

  Pusulamız son zamanlarda hep evimizin yönünü gösteriyor.

  DÜNYA KÜLTÜR MİRASI PARMAĞINIZIN UCUNDA
  Yaşadığımız bu sıra dışı dönemin sanatı nasıl değiştirdiğinden, dijital olarak erişilebilen, sanal turlarla gezilebilen müze ve sanat alanlarından başka bir yazımızda söz etmiştik. British Museum’dan Metropolitan Museum of Art’a, Pergamonmuseum’dan Rijksmuseum’a dünyanın birçok farklı noktasındaki çok ziyaretçi çeken ve dünya kültür mirasının çok önemli bir kısmını koleksiyonlarında bulunduran müzelerin yer aldığı Google Arts & Culture projesi, bu müzelerin koleksiyonlarını incelemenizi, müzenin galerileri ve koridorları arasında sanal olarak gezip duvarlarına bakabilmenizi sağlıyor. Seyahatlerinde dünya kültür mirasının peşinden koşanlar, ziyaret ettikleri ülkelerde en çok kültürel ve tarihi önemi olan noktaları ziyaret etmekten zevk alanlar için, Google’ın tıpkı bunun gibi bir projesi daha var: Google Earth Voyager.

  Google Earth’ün Voyager sekmesi, dünyanın neresinde olursa olsun merak ettiğiniz yerleri sanal olarak ziyaret etmenizi sağlıyor. Bu koleksiyonlardan en dikkat çekici olanıysa UNESCO Dünya Mirası Listesi koleksiyonu. Mısır’daki Sfenks ve Piramitler’den Hindistan’daki görkemli yapı Taj Mahal’e, Kamboçya’daki gizemli tapınak Angkor Wat’tan İtalya’da bulunan dünyadaki en değerli arkeolojik alanlardan Pompei’ye, İspanya’daki Alhambra sarayından Polonya’nın Wrocław bölgesinde bulunan mimari eser Centennial Hall’a otuz yapının ya da alanın etrafında tur atabiliyor, bazılarının içinde dolaşabiliyorsunuz. Google Earth Voyager’da ayrıca, Google Earth ile keşfedilebilen birçok kültürel, arkeolojik ve tarihi yapıyla, şehirlerdeki bina, sokak ve parklarla oluşturulmuş farklı tematik koleksiyonlar hazırda bekliyor, üstelik siz de ziyaret etmek istediğiniz yerleri bir araya toplayarak kendi koleksiyonunuzu hazırlayabiliyorsunuz. Bu noktada gerçekten tek sınır seyahat tutkunuzun, merakınızın ve ilgi alanlarınızın sizi nereye götürmek istediği oluyor: En sevdiğiniz filmdeki karakterin yürüdüğü sokaklar, dünyanın en ünlü kitapçıları, seyahatlerinizde keşfettiğiniz restoranlar, bu dönemin bitişiyle soluğu alacağınız şehirdeki merak ettiğiniz yerler, Harry Potter filmlerinin veya Game of Thrones’un çekildiği lokasyonlar…

   

  Devamı
  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

  Google Earth dışında birçok ülkenin ya da bölgenin kültür ve turizm otoriteleri tarafından sipariş edilmiş ya da farklı markalar tarafından hazırlanmış özel sanal turlar, videolar, akıllı cihaz uygulamaları ve internet siteleri sayesinde de seyahat etmek çok kolay. Bazılarını ekranınızdan, bazılarını sanal gerçeklik gözlükleriyle deneyimleyebileceğiniz bu turlar arasında dünyanın en büyük yapılarından birini boydan boya yürüyebileceğiniz Çin Seddi sanal yürüyüşü, interaktif Japonya 360º sanal gerçeklik filmi, İngiltere’deki meşhur Stonehenge Sanal Turu, Tel Aviv, Roma, Berlin gibi şehirleri birkaç dakikada keşfedebileceğiniz 360º sanal gerçeklik turları, Şili’nin birçok noktasını gezebileceğiniz Chile 360º uygulaması öne çıkıyor.

  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog


  DOĞAYI DA SANAL TURLARLA KEŞFEDEBİLİRSİNİZ.
  En özlediğiniz şeylerden biri doğayla baş başa kalmaksa, doğanın güzelliklerini de ekranınıza taşıyan birçok alternatif mevcut. Google Earth, tıpkı kültürel miras için hazırladığı özel koleksiyonu gibi bir koleksiyonu da ABD’deki millî parklar için sunuyor: ABD Millî ParklarıKoleksiyonu ile Arizona’daki Büyük Kanyon’dan Wyoming’deki Yellowstone’a, Kaliforniya’daki Joshua Tree’den Colorado’daki Rocky Mountain’a otuz bir millî parkta dolaşabiliyor, kendinizi bir doğa yürüyüşüne çıkmış ya da kayalıklara tırmanıyormuş gibi hissedebiliyorsunuz.

  Bunun gibi pek çok milli park turu, doğanın ortasında gezinmeyi sağlıyor:
  • Grand Canyon VR Archeological Tour
  • Yosemite National Park VR Tour
  • Rocky Mountain National Park VR Tour
  • Grand Teton National Park VR Tour
  • New York Central Park Virtual Tour
  • Northern Lights from Northern Canada

  Bazı seçeneklerde ise gökyüzü, yeryüzü ve yeraltı buluşuyor: Kuzey Kutbu, Kuzey Kanada’dan yapılan Explore canlı yayınıyla Kuzey Işıkları (Aurora) avına çıkabilir, Uluru Millî Parkı Sanal Turu ile Avustralya yerlileri için kutsal topraklarda yerli bir rehber eşliğinde gezebilir, Amerika’nın en büyük mağaraları olan Carlsbad’daki 119 mağarayı internet üzerinden keşfedebiliyor olmak bizce güzel bir olanak.

   

  Devamı
  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

  ÖZLEDİĞİNİZ MANZARALARA CANLI YAYINLA BAĞLANIN.
  Tek ihtiyacınız olan sıcak kumların üzerinden masmavi denizi izlemek ve ufka dalmaksa da Kaliforniya ya da Miami plajlarından, Venedik’e, oradan Buenos Aires’e ve hatta Maldivler’e birçok noktadan yapılan canlı yayınlar ya da sanal plaj turları yardımınıza koşuyor.

  Kaliforniya sahillerindeki lüks otellere yerleştirilmiş, 24 saat canlı yayın yapan kameralar da yayında: Bunlar arasında Malibu Beach Inn (Malibu, Kaliforniya), Hotel del Coronado (Coronado, Kaliforniya) ve The Bahia Resort Hotel (San Diego, Kaliforniya) var.

  Devamı
  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

  TÜRKİYE’DEN SANAL SEYAHAT ÖNERİLERİ
  Güzel ülkemizin kültürel, arkeolojik ve tarihi mirasının parçası olan birçok yeri, bazı turistik lokasyonları de sanal olarak gezmek, ziyaret etmek mümkün. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sanal Müze’sinde sanal gezintiye çıkabileceğiniz on altı antik kent ve müze arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Ankara), Efes Müzesi (İzmir), Göbeklitepe Örenyeri (Şanlıurfa), Troya Müzesi (Çanakkale), Zeugma Müzesi (Gaziantep) da yer alıyor. Bunların yanı sıra, daha önceki yazımızda söz ettiğimiz gibi, Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Borusan Contemporary ve İstanbul Modern gibi birçok özel müze de Google Arts & Culture üzerinden ziyaret edilebiliyor.

  Devamı
  Evde Kalarak Dünyayı Keşfetmek Mümkün | BMW Joy Blog

  Van Gölü’ndeki Ahtamar Adası ve Ahtamar Kutsal Haç Kilisesi özel bir 360-derece sanal gerçeklik videosuyla gezilebiliyor. Ayrıca 3D mekanlar uygulaması, 360º panoramik fotoğraflarla sanal turlar sunuyor. Bu uygulamada Amasya’daki Kralkaya Mezarları’ndan Ege bölgesindeki Bergama, Efes ve Milet gibi birçok antik kente, Selimiye, Sultanahmet ve Süleymaniye Camiileri dahil birçok kentimizdeki önemli camilerden Topkapı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları gibi İstanbul’daki saray ve kasırlara Türkiye’nin dört bir yanındaki meydan, park, kale, han, hamam, cami, müze iki ya da üç boyutlu olarak incelenebiliyor. Uygulamada ayrıca Pamukkale, Manavgat Şelalesi, Uludağ ve Kapadokya gibi ülkemizin birçok doğal güzelliği de yer alıyor.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Yavaş Ve Sessiz Bir Yaşam Anlayışı. | BMW Joy Blog

  CITTASLOW’U ANLAMAK.

  X’İN KEŞFETTİKLERİ. | BMW Joy Blog

  X’İN KEŞFETTİKLERİ.