X’İN KEŞFETTİKLERİ: Mayıs Takvimi | BMW Joy Blog

X’İN KEŞFETTİKLERİ.

X’İN KEŞFETTİKLERİ.


  01.05.2024


  Özgürlük, cesur hayaller, yeni keşifler… Sinemadan modern sanata, gastronomiden seyahate birbirinden farklı alanlardan oluşan önerileri sizin için her ay “X’İN KEŞFETTİKLERİ” takviminde derliyoruz. Ufkunu genişleterek hayatın ve iş temposunun yoğunluğunda hiçbir etkinliği kaçırmak istemeyenler: Doğru yerdesiniz.

  Devamı

  X’İN MAYIS AYI FAVORİLERİ.

  Bu ayki takvimin öne çıkanları:
  X’İN SEÇTİKLERİ.

  MedBodrum

  Bodrum’u uluslararası sahnede bir destinasyona dönüştürmek amacıyla ilk kez düzenlenen MedBodrum, 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Sanat, eğlence, gastronomi ve sürdürülebilirlik başlıklarını bir araya getiren MedBodrum’da BMW i7, Can Büyüberber’in “Metafold” isimli eseri eşliğinde görülebilecek. Ayrıca 2022 yılında Contemporary Istanbul’da sergilenen Jeff Koons’un BMW için özel olarak tasarladığı BMW Art Car modeli BMW M850i xDrive Gran Coupé de sergilenecek. Detaylar takvimde.

  X’İN SEÇTİKLERİ.

  Yirminci BMW Art Car Karşınızda

  1975 yılında Hervé Poulain tarafından kurulan BMW Art Car, yarış arabaları tasarımına sanatçıları da dahil ediyor. Bu sene Centre Pompidou’da prömiyerini gerçekleştiren 20. BMW Art Car’ın tasarımını Etiyopya kökenli Amerikalı çağdaş sanatçı Julie Mehretu üstleniyor. Detaylar takvimde. 

  X’İN SEÇTİKLERİ.

  77. Cannes Film Festivali

  Sinema sektörüne dair en prestijli film festivallerinden biri olarak geçen Cannes Film Festivali, 14 ile 25 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Katılımcıların davet ile sınırlı tutulduğu festivalin partnerliğini bu sene BMW üstleniyor. Detaylar takvimde.

  17. Contemporary Istanbul

  BİFO ile Nisan Ak & Zee Zee

  Şehrin saygın klasik müzik topluluğu BİFO, sezonun son konseri için Zorlu PSM’e 9 Mayıs’ta konuk oluyor. Türkiye’nin başarılı genç kuşak orkestra şeflerinden Nisan Ak ve Çin asıllı Amerikalı piyanist Zhang Zuo sahnede bir araya geliyor. Detaylar takvimde.

  HEPSİ TEK BİR YERDE.

    

  X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimi hep elinizin altında olsun.

  BMW iX1 İLE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK:


  Sürdürülebilir kalkınma, yeşil şehirler, sıfır atık… İnsanoğlunun kendi ihtiyaçlarını karşılama kabiliyetini öne çıkarmak ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. İklim krizine yönelik çözümler her gün geçen artarken biz de sorumlu üretim ve tüketim zincirinin bir parçası olmaya devam ediyoruz.

  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  İklim Değişikliği Eğitimi | Çevrimiçi, Süresiz

  Boğaziçi Üniversitesi’nde Fizik Bölümü öğretim üyesi Profesör M. Levent Kurnaz, Neoskala ile yeni bir eğitim programına başlıyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi İklimBU’nun üyeliğini ve idareciliğini üstlenen Profesör Kurnaz, iklim krizine tarihsel bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Dört dersten oluşan eğitim boyunca iklim krizinin sebepleri, çözümleri ile ortaya konuyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  UON Sürdürülebilirlik Zirvesi 2024 | İngiltere, 20 – 21 Mayıs

  İngiltere’de bulunan Northampton Üniversitesi, 20 ve 21 Mayıs tarihlerinde yeni bir Sürdürülebilirlik Zirvesi düzenliyor. Karar yapıcıların ve işletmelerin “sürdürülebilirlik” kelimesini kullanırken gözden kaçırdıklarının altını çizmeyi hedefleyen zirve, merkezine insan ve doğa haklarını alıyor. Öğrencileri, karar vericileri, paydaşları ve uzmanları bir araya getiren zirvede acelesi olan meselelere daha kapsayıcı çözümler bulmak amaçlanıyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Island Innovation | Kanada, 21 – 23 Mayıs

  İklim krizinden en çok etkilenen coğrafi konumlardan biri olan adaları merkezine alan Island Innovation, bu sene 21 ile 23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Adalara yönelik düzenlenen ilk sürdürülebilirlik zirvesi olma özelliğini taşıyan Island Innovation; öğrencileri, araştırmacıları, sektör liderlerini ve karar vericileri bir araya getiriyor. Zirve, adalar için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma isteği üzerinden yola çıkıyor. 

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Greenbuilding 2024 | Pensilvanya, 22 Mayıs

  Geleceğe yönelik sürdürülebilir hedefler belirlerken sorumluluk almaya hazır bir kolektif yaratmayı amaçlayan Greenbuilding, 2024 yılında gerçekleştirdiği sempozyum için Pensilvanya’ya doğru yola çıkıyor. 22 Mayıs tarihinde gerçekleşen sempozyum; öğrencileri, akademisyenleri, sektör liderlerini ve karar vericileri bir araya getiriyor. Greenbuilding’in bu yıl gerçekleşen buluşma için seçtiği konu başlıkları arasında temiz enerji, geri dönüşüm ve çevre adaleti yer alıyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Sürdürülebilir Finans Eğitimi | Oxford Üniversitesi, Süresiz

  Farklı dallarda sürdürülebilir yeni yöntemler edinmeyi misyon hâline getiren Oxford Üniversitesi, yeni düzenlediği eğitimin merkezine finansı alıyor. Çevrimiçi düzenlenen Sürdürülebilir Finans Eğitimi, beş hafta boyunca finansa dair temel bilgileri etki odaklı araştırıyor. Daha yeşil bir finans felsefesi ile yola çıkan eğitim; çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim, kapital, hak ve eşitlik gibi alt başlıkları içeren bir program ile ön plana çıkıyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi | MIT, Süresiz

  Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT, programına dahil olan dersleri ücretsiz bir şekilde çevrimiçi yayımlıyor. Eğitimi ulaşılabilir kılmayı hedefleyen kurum, iklim değişikliğine yönelik atılabilecek adımlar ile ilgili dersler de düzenliyor. Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi ise karbon ayak izini azaltmayı merkeze alan bir bakış açısı ile sürdürülebilir iş yönetimi ve tasarım oluşturmayı hedefleyen bir eğitim programı sunuyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Sürdürülebilir Strateji Eğitimi | Harvard Üniversitesi, Süresiz

  Harvard Üniversitesi, işletmelerinde amaç odaklı kâr kazanmayı ön plana alan profesyonellere yönelik çevrimiçi bir eğitim düzenliyor. Üç modülden oluşan Sürdürülebilir Strateji Eğitimi, farklı iş modellerini çevre, politika, küresel problemler ve iklim krizi üzerinden ele alıyor. Devletlerin, yatırımcıların ve müşterilerin işletme üzerindeki etkilerinin araştırıldığı eğitimde katılımcıların etki odaklı iş modellerinde rekabet avantajları kazanması hedefleniyor.

  Siteye gidin

  SEYAHAT

  Keşif, gözlem ve deneyimlerle seyahatin öğretici bir yolculuk olduğuna inanıyoruz. Seyahat ederek farklı ülkelere gidip, o ülkenin kültürünü kendi benliğinizle deneyimleyebilirsiniz. Online turlara katılarak bir şehri evinizin konforunda ziyaret edebilir, o şehre dair birçok anahtar bilgiye kavuşabilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  The Stay Warehouse’da BMW iX’i Keşfedin | İzmir, Haziran sonuna kadar

  Çeşme’nin en merkezi ve göz alıcı bölgesinde yer alan The Stay Warehouse, özgün ve sıradışı bir konaklama deneyimi sunuyor. The Stay Warehouse’un sanat ve mimari üzerine oluşturulan kapsamlı kütüphanesine küratörlüğünü kendilerinin üstlendikleri bir kültür programı eşlik ediyor. Düzenlenen etkinlikler arasında müzik ve tiyatro performansları, gastronomi deneyimleri, sergiler ve film festivalleri ön plana çıkıyor. The Stay Warehouse’da ayrıca tamamen Elektrikli BMW iX’in sergilendiği ve BMW modelleri için bir test sürüşü de sunan deneyim alanı bulunuyor.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  60. Venedik Sanat Bienali | İtalya, 24 Kasım’a kadar

  1895 yılından beri her iki yılda bir düzenlenen Venedik Sanat Bienali, bu sene 24 Kasım’a kadar devam ediyor. 2024 yılında altmışıncı yaşını kutlayan Bienal’in küratörlüğünü Adriano Pedrosa üstleniyor. Latin Amerikalı küratör, Bienal için “yabancılar, her yerde.” felsefesini belirliyor. Bu sene Bienal’e katılan sanatçılar arasında Türkiye’den sosyopolitik meseleleri odağına alan Gülsün Karamustafa dikkat çekiyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  MedBodrum | Bodrum, 9 – 13 Mayıs

  MedBodrum, Bodrum’u uluslararası sahnede bir destinasyona dönüştürmek amacıyla 9 ile 13 Mayıs tarihleri arasında ilk defa düzenleniyor. Maçakızı Hotel ve Villa Maçakızı’nda düzenlenen etkinlik serisi; gastronomi, sanat, eğlence ve sürdürülebilirlik konularına odaklanıyor. Dünyanın farklı noktalarından gelen ödüllü şeflerin, çağdaş sanatçıların ve müzisyenlerin Bodrum’da buluştuğu etkinlikte aynı zamanda sürdürülebilir çözümler ve uygulamalar üzerine tartışmalar gerçekleşiyor.

  MedBodrum’da BMW i7, Can Büyüberber’in “Metafold” isimli eseri eşliğinde katılımcılar ile buluşuyor. Ayrıca 2022 yılında Contemporary Istanbul’da sergilenen Jeff Koons’un BMW için özel olarak tasarladığı BMW Art Car modeli BMW M850i xDrive Gran Coupé de sergileniyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Pahiyas Festivali | Filipinler, 15 Mayıs

  Pahiyas Festivali, iyi bir hasat döneminin ardından kutlama yapmak amacıyla Filipinler’in Lucban şehrinde düzenleniyor. Her sene 15 Mayıs tarihinde kutlanan Pahiyas Festivali için şehrin yerlileri bahçelerinden topladıkları ürünleri bir araya getirerek geleneksel reçeteler hazırlıyor. Filipinler’in en renkli festivallerinden biri olarak geçen Pahiyas’ta Kiping isimli güneş ışığını çiçeklerin arasından yansıtan avizeler tasarlanıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  20. BMW Art Car Prömiyeri | Fransa, 21 Mayıs

  Hervé Poulain tarafından 1945 yılında kurulan BMW Art Car koleksiyonu, kırk yılı aşkın süredir yarış arabaları tasarımlarına sanatçıları dahil ediyor. On dokuz arabanın yer aldığı koleksiyona bu sene Etiyopya kökenli Amerikalı çağdaş sanatçı Julie Mehretu dahil oluyor. Paris’te yer alan çağdaş sanat müzesi Centre Pompidou’da gerçekleşen 20. BMW Art Car prömiyerine Türkiye’den de konuklar katılıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Stockholm Creative Edition | İsveç, 22 – 25 Mayıs

  İskandinavya bölgesinde üreten yerel ve minimal sanatçıları bir araya getirmek üzere ilk defa geçtiğimiz sene düzenlenen Stockholm Creative Edition, topladığı ilginin ardından bu yıl bir kez daha gerçekleşiyor. İsveç’te 22 ile 25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festival, herkesin katılımına açık bir şekilde ilerliyor. Öğrenciler ve çalışanlar arasında yaratıcı bir sosyal ağ kurmayı hedefleyen festival kapsamında söyleşiler ve paneller organize ediliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Bergen Uluslararası Festival | Norveç, 22 Mayıs – 5 Haziran

  Norveç’te düzenlenen en önemli festivallerden biri olan Bergen Uluslararası Festival, 1953 yılından beri Kuzey Avrupa sanatçılarının birlikte üretebilecekleri bir alan yaratmayı hedefliyor. Bu sene 22 Mayıs ile 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen festival kapsamında farklı alanlarda üreten sanatçılar bir araya geliyor. Bergen şehrinin sokaklarını Nordik müzik dinletileri ve tiyatro oyunları ile saran festival, şehrin tarihi noktalarını sanat ile buluşturuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Vivid Sydney | Avustralya, 24 Mayıs – 15 Haziran

  Yeni teknolojileri, sanat ile buluşturmak amacıyla 2010 yılından beri düzenlenen Vivid Sydney, bu sene 24 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Şehri neon ışıklar ile kaplayan festival; yaratıcılığı, teknolojiyi ve yenilikleri kutlamayı amaçlıyor. Festival kapsamında alışılmışın dışında gastronomi deneyimleri, yapay zekâ ile hazırlanan ışık gösterilerine eşlik eden konserler ve yaratıcı performans sanatları yer alıyor. 

  Siteye gidin

  SİNEMA / TV

  Sinema ve diziler, kısa filmler, belgeseller, söyleşiler, festivaller… Bu büyüleyici dünyanın nabzını X’İN KEŞFETTİKLERİ ile tutabilir, yerel ve global pek çok etkinliği yakından takip edip ajandalarınıza not edebilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Sergey Parajanov ve Ötesi | Kadıköy Sinematek ve Sinema Evi, 30 Haziran’a kadar

  Kadıköy Sinematek ve Sinema Evi, mayıs ayına yeni bir film seçkisi ile giriş yapıyor. 30 Haziran’a kadar devam eden Sergey Parajanov ve Ötesi başlıklı film seçkisi, yönetmenin şiir, heykel, resim gibi farklı sanat dallarındaki üretim anlayışlarını bir araya getiriyor. 21. yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri olarak tanınan Sergey Parajanov’un altı filmini bir araya getiren seçki; aşk, özlem, ölüm gibi kavramları tartışmaya açıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Altın Çağın Öncüsü: Victor Sjöström | Kadıköy Sinematek ve Sinema Evi, 30 Haziran’a kadar

  Sinema eleştirmenleri tarafından “Altın çağın öncüsü” şeklinde övülen Victor Sjöström, 30 Haziran’a kadar Kadıköy Sinematek ve Sinema Evi’ne konuk oluyor. Hem İsveç hem de uluslararası sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan yönetmen, eserlerinde özellikle çocukların kırgınlıklarına yer veriyor. İsveç’ten Hollywood’a doğru uzanan kariyeri boyunca birçok önemli ödül kazanan yönetmenin seçki kapsamında gösterilen eserleri arasında Bir Adam Vardı ve Hayalet Fayton yer alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  77. Cannes Film Festivali | Fransa, 14 – 25 Mayıs

  Sinema sektörüne dair en prestijli festivallerden biri olarak kabul edilen Cannes Film Festivali, bu sene yetmiş yedinci yılını 14 ile 25 Mayıs tarihleri arasında kutluyor. Katılımcıların davet ile sınırlı tutulduğu festivalde senenin dikkat çeken filmleri ilk defa gösteriliyor; farklı kategorilerde ödüller dağılıyor. Bu sene BMW’nin partnerliğini üstlendiği festivalde dikkat çeken yönetmenler arasında Francis Ford Coppola, Quentin Dupieux yer alıyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  64. Kraków Film Festivali | Polonya, 26 Mayıs – 2 Haziran

  Sinema tarihinde belgesellere, animasyonlara ve kısa filmlere odaklanan en eski film festivallerinden biri olarak tanınan Kraków Film Festivali, bu sene 26 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Sinemanın gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Polonya’da düzenlenen festival, ayrıca usta yönetmen Krzysztof Kieślowski’nin kariyerine başladığı ilk festival olarak biliniyor. Festival, yeni nesil yönetmenler ile izleyicileri bir araya getirmeyi hedefliyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Green Film Lab | Avrupa, Süresiz

  Trentino Film Komünitesi ve Torino Film Müzesi tarafından düzenlenen Green Film Lab, Avrupa’da sürdürülebilirlik odaklı sinema üzerine verilen eğitimleri kapsıyor. Film üretiminde yeni bakış açıları ile sürdürülebilir pratikler geliştirmeyi ön plana alan laboratuvar, film endüstrisinde çalışanlar ve öğrenciler arasında yeni bir sosyal ağ oluşturmayı hedefliyor. Laboratuvar, sene boyunca Avrupa’nın farklı noktalarında üç gün süren eğitimler ile ilerliyor. 

  Siteye gidin

  MODERN SANAT

  Birbirinden keyifli kültür-sanat etkinlikleri ve etkileyici sergilerle ufkumuzu genişletmeye devam ediyoruz. İster fiziki, isterseniz sanal… Müze ve sanat galerilerinin içerisinde keşfe çıkmak, online sergileri deneyimlemek ve çok daha fazlası, çok yakınınızda.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Dimensions of Discovery | Pi Artworks, 25 Mayıs’a kadar

  Üretimlerini Almanya’da gerçekleştiren performans sanatçısı Nezaket Ekici, Pi Artworks’e konuk oluyor. 25 Mayıs’a kadar devam eden sergide sanatçının video çalışmaları bir araya geliyor. Sergi kapsamında üç gün boyunca performans gerçekleştiren Ekinci, her performansında bir heykeli merkeze alıyor. Sanatçı, performans çalışmalarında enerji, mizah, acı ve fiziksel dayanıklılık gibi zıt kavramları bir araya getiriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Bütün Ahları | Sanatorium, 1 Haziran’a kadar

  Üretimlerini farklı medyumlar üzerinden gerçekleştiren sanatçı ve aktivist Zeyno Pekünlü, Bütün Ahları başlıklı yeni kişisel sergisi ile Sanatorium’a konuk oluyor. Çalışmalarında cinsiyet rolleri ve iktidar teknolojilerinin sorunları üzerine odaklanan Pekünlü’nün sergisi, 1 Haziran’a kadar devam ediyor. Sergi, gündelik hayatta karşılaşılan kısır döngüleri, farklı yöntemler ile ele alarak çözüm yolunda kolektif çabaların önemini işaret ediyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Prix Pictet | Arter, 27 Temmuz’a kadar

  Arter, yeni sergisi için dünyanın önde gelen fotoğraf ve sürdürülebilirlik ödülü Prix Pictet’i merkeze alıyor. 2008 yılında küresel sürdürülebilirlik gibi hayati bir meseleye fotoğraf sanatı ile dikkat çekmek üzere kurulan Prix Pictet, ödül dağıtımında on farklı tema üzerine odaklanıyor. Arter ise yeni grup sergisi kapsamında Human başlığı altında finale kalan on iki seçkin fotoğrafçının yapıtlarını ağırlıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Infinite Landscapes | Alte Nationalgalerie, 4 Ağustos’a kadar

  Alegorik peyzaj çalışmaları ile sanat dünyasında iz bırakan Alman ressam Caspar David Friedrich’in eserleri 4 Ağustos’a kadar Alte Nationalgalerie’de sergileniyor. Sanatçının 250. yaşını kutlamak üzere düzenlenen sergi, Friedrich’in az bilinen eserlerini ön plana çıkarıyor. Alte Nationalgalerie, sanatçıya dair kapsamlı bir sergi sunabilmek üzere Almanya’daki diğer müze ve galeriler ile senenin en büyük iş birliklerinden birini gerçekleştiriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Taipei Nangang | Tayvan, 10 – 12 Mayıs

  Çağdaş sanat alanında Tayvan’ı bir buluşma noktasına dönüştürmek isteyen Taipei Nangang, bu sene 10 ile 12 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Özellikle Doğu Asya’da üretimlerini gerçekleştiren yeni nesil sanatçıları uluslararası bir sahnede tanıtmak isteyen fuar, dünyanın önde gelen galeri ile iş birlikleri gerçekleştiriyor. Fuara paralel pop-up etkinlikler, sohbetler, atölyeler ve farklı yerleştirmeler organize ediliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Yarınları Duymak | Borusan Contemporary, 1 Haziran’a kadar

  İstanbul’da çağdaş sanatın gelişimini destekleyebilmek adına çalışmalar düzenleyen Borusan Contemporary, 1 Haziran’a kadar yeni bir modern sanat programı sunuyor. Yarınları Duymak etkinlik serisi, Mat Collishaw’un Aritmi başlıklı kişisel sergisini merkeze alıyor. 27 Nisan’da Mat Collishaw, çevrimiçi katılımıyla başlayan etkinlik serisinde 8 ile 10 yaş arası çocukların performatif bir sohbet ile katılabileceği bir program da bulunuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı | İstanbul Modern, 20 Ekim’e kadar

  İstanbul Modern’in geçici koleksiyonuna dahil olan Fotoğrafçının Tanıklığı başlıklı sergi, 20 Ekim’e kadar devam ediyor. Türkiye fotoğraf tarihinin önemli isimlerinden biri olan Ozan Sağdıç’ın çalışmalarını bir araya getiren sergi, Türkiye’nin 1950’lerden beri geçirdiği sosyal, politik, ekonomik ve kültürel değişimi görsel tarih ile yansıtmayı amaçlıyor. Türkiye’nin sokak hayatını insancıl bir bakış açısı ile gösteren Sağdıç’ın eserlerine dönemin belgeleri eşlik ediyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Zamansız Meraklar | İstanbul Modern, 11 Ağustos’a kadar

  İstanbul Modern, 11 Ağustos’a kadar güncel teknolojilerin dijital kültür sanatçılarının düşünce ve üretim biçimlerine nasıl yön verdiğini araştırdığı Zamansız Meraklar sergisini ağırlıyor. Sanat üretimlerinin geçmişinden bugünkü dijitalleşme sürecine doğru bir araştırmaya çıkan sergi, yerel ve uluslararası sanatçıları bir araya getiriyor. Nilay Dursun ve Ümit Mesci’nin küratörlüğünü üstlendiği Zamansız Meraklar başlıklı sergi, mutlak sonuçlara ulaşmak yerine soru sormaya davet ediyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Çağdaş Sanat ve Tasarımda Uzmanlaşma | MoMA, Süresiz

  Dünyanın en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olan MoMA, çevrimiçi eğitimler düzenliyor. Eğitim programında aktivizm ve sürdürülebilirlik gibi kavramları merkeze alan MoMA, düzenlediği sertifikalı programların herkese ulaşabilmesi için ücretsiz olmasına önem veriyor. Çağdaş Sanat ve Tasarımda Uzmanlaşma eğitimi ise dört ayrı dersin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Program, modern sanatın fikirleri, üretim süreci ve teknoloji üzerine odaklanıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Short & Sweet | MUDEC, 10 Şubat – 30 Haziran

  İtalya’nın önde gelen çağdaş sanat müzesi MUDEC, insan odaklı fotoğrafçılığı ile tanınan prestijli oluşum Magnum Photos ile bir iş birliği başlatıyor. 10 Şubat ile 30 Haziran tarihleri arasında devam eden Short & Sweet başlıklı sergi, fotoğraf sanatçı Martin Parr’ı yakın merceğe alıyor. Sanatçının eserlerinin yer aldığı sergiye Parr ile gerçekleştirilen röportajlar, ona dair kaleme alınan içerikler eşlik ediyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Yaratıcılık ve Liderlikte Yapay Zekâ Eğitimi | Parsons School of Design, Süresiz

  Dünyanın önde gelen tasarım okulu Parsons, çevrimiçi sertifika programları da yürütüyor. Yaratıcılık ve Liderlikte Yapay Zekâ eğitimi, merkezine teknolojinin tasarım üzerindeki etkilerini alıyor. Geleceğin tasarımını ön görmeyi hedefleyen program, yaratıcı mesleklerde yapay zekâ kullanmayı öğrenmek hakkında bir ders programı sunuyor. Sertifika programında yapay zekâ etiği, yaratıcı takımların dinamikleri gibi farklı konu başlıkları bulunuyor.

  Siteye gidin

  PODCAST

  Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, ciddi veya sürükleyici olan podcastler, dijitalleşen dünyanın en verimli ürünlerinden. Müziğe harika bir alternatif olan podcastler evde, otomobilinizde veya spor yaparken, yani kısacası her yerde size eşlik edebilir.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Onarım Atölyesi | Farkındalık

  Daha iyi bir dünya kurmak için sorumluluk alan Onarım Atölyesi, sistemsel dönüşümlere ve etki odaklı deneyimlere duyulan ihtiyaca yanıt vermek üzere yola çıkıyor. Paydaşlar arasında bir tercüman görevi üstlenen Onarım Atölyesi, her hafta kaydettiği podcast bölümlerinde acelesi olan meseleleri merkeze alıyor; bu meseleler üzerine çalışan kişiler ile kapsayıcı ve onarıcı sohbetler gerçekleştiriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  You Must Remember This | Sinema Tarihi

  Amerikalı film eleştirmeni ve yazar Karina Longworth tarafından kaydedilen You Must Remember This podcast serisi, sinema tarihine alışılmışın dışında bir yaklaşım getiriyor. Hollywood tarihinde saklanan sırları ve az bilinen gerçekleri paylaşan podcast serisi, ayrıca sektörün önemli isimleri ile röportajlar gerçekleştiriyor. Bugüne kadar konuk olan isimler arasında; Mark Olsen, Anne Helen Petersen ve birçok farklı sanatçı yer alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Today in Focus | Haber Analizleri

  Guardian dergisinin habercilik anlayışına yeni nesil bir soluk getirmek amacıyla başladığı Today in Focus podcast serisi, hafta içi her gün gazeteci Michael Safi ve Helen Pidd tarafından kaydediliyor. Günün en önemli manşetine odaklanan podcast bölümleri, yaklaşık otuz dakika içerisinde konu hakkında bilinmesi gerekenleri tarih, sosyoloji, ekonomi gibi başlıklar altında inceliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ctrl Alt Delete | Kariyer & Sanat

  Forbes dergisinin “30 Yaş Altı En Başarılı 30 Kişi” listesine medya ve pazarlama alanından giren Emma Gannon’ın kaydettiği Ctrl Alt Delete, geleneksel bir kariyer anlayışının dışına çıkmak isteyenlere sesleniyor. Kariyerine bir işten öte tutku olarak yaklaşan kişilere hitap eden podcast serisi, her hafta alanında başarılı isimler ile kariyer, iyi olma hâli ve yaratıcılık üzerine sohbetler gerçekleştiriyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Tatlı Su Feministi | Farkındalık

  Girişimci kadınlardan ilham ve üretim kolektifi olarak geçen MirrorCircle’ın kurucularından Avukat Beste Demir Keki’nin feminizm tarihini hikâyeleştirerek anlattığı bir podcast serisi bulunuyor. 2024 yılının en dikkat çeken podcastlerinden biri olan Tatlı Su Feministi, sinemadan politikaya kadar cinsiyet rollerine çok disiplinli bir bakış açısı üzerinden yaklaşıyor. Beste Demir Keki’nin Bilkent Üniversitesi’nde cinsiyet rolleri üzerine bir sertifika eğitim programı bulunuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Hakikaten | Gündem

  Araştırma şirketi Ipsos Türkiye’nin Podbee Media ortaklığında hazırladığı Hakikaten başlıklı podcast serisinde mikrofonun başına şirketin CEO’su Sidar Gedik geçiyor. Yerel ve uluslararası medyada gündemi kaplayan konu başlıklarını çok yönlü ele alan Gedik, konukları ile hakikati araştırıyor. Elektrikli araçlar, yapay zekâ, psikoloji, sosyoloji gibi başlıklara uzanan podcast serisi, geleceğe dair bir harita çıkarmayı hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  The A24 Podcast | Sinema

  Daniel Katz, David Fenkel ve John Hodges tarafından 2021 yılında sinema endüstrisine yeni bir bakış açısı kazandırmak amacıyla New York’ta kurulan A24 yapım şirketinin aynı isimde bir podcast serisi bulunuyor. Midsommar, Uncut Gems, Everywhere All At Once gibi ödüllü filmlerin arkasındaki isimlerin mikrofon başına geçtiği podcast serisinde sinema ve televizyon dünyasının öne çıkan sanatçıları ile röportajlar gerçekleştiriliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  This American Life | Kültür

  Her hafta 3,5 milyondan fazla dinleyiciye ulaşan This American Life podast serisi, yeni nesil bir gazetecilik anlayışı ortaya koyuyor. 1995 yılından beri devam eden uzun soluklu podcast serisi, merkezine insanların hikâyelerini alıyor. Ünlü isimler ile röportajlar gerçekleştiren This American Life’ın gazetecilik anlayışında bir çığır açtığı düşünülüyor. Podcast serisi, her hafta kültüre ve gündeme dair farklı konuları ele alıyor.

  Siteye gidin

  MÜZİK

  Gerek fiziksel gerekse ekranlarımızdan katıldığımız konser, festival ve müzik dinletilerini çok seviyoruz. Ayrıca müziğin ruhun gıdası olduğuna da inanıyoruz. Siz de bu melodik dünyanın kapılarını X’İN KEŞFETTİKLERİ ile aralayabilir, keşiflerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  BİFO ile Nisan Ak & Zee Zee | Zorlu PSM, 9 Mayıs

  Şehrin saygın klasik müzik topluluğu BİFO, sezonun son konseri için Zorlu PSM’e konuk oluyor. Türkiye’nin başarılı genç kuşak orkestra şeflerinden Nisan Ak ve Zee Zee ismi ile bilinen Çin asıllı Amerikalı piyanist Zhang Zuo, 9 Mayıs’ta bir araya geliyor. Sezonun kapanış konserinde eserleri seslendirilen besteciler arasında Greg, Beethoven, Mayer ve Farrenc bulunuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Türk Elektronik Müziğindeki Kadın Besteciler | Borusan Müzik Evi, 11 Mayıs

  Borusan Sanat’ın şehirde gerçekleştirdiği sanat etkinliklerini geniş bir skalaya yaymak üzere kurulan Borusan Müzik Evi, dünyanın farklı noktalarından dikkat çeken müzisyenleri ağırlamaya devam ediyor. 11 Mayıs’ta gerçekleşen konserde Borusan Müzik Evi, sahneyi elektronik müzik alanında üretimlerini gerçekleştiren Türk kadın bestecilere bırakıyor. Kadın bestecilerin müzik sektöründeki görünürlüğünü arttırmayı hedefleyen gecede altı sanatçı sahne alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  The Great Escape | İngiltere, 15 – 18 Mayıs

  Brighton’ın sokaklarına yayılan The Great Escape, 15 ile 18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Tarihi boyunca 500’e yakın yeni çıkış yapan müzisyene alan açan festival, ayrıca şehirde gizli konserler ve alternatif etkinlikler de düzenliyor. Yeni çıkış yapan müzisyenlere yönelik düzenlenen en büyük festivallerden biri olarak tanınan The Great Escape, müzik keşifleri üzerine alışılmışın dışında bir deneyim sunmayı hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  52. İstanbul Müzik Festivali | İstanbul, 21 Mayıs – 12 Haziran

  52. İstanbul Müzik Festivali, bu sene 21 Mayıs ve 12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Başta Türkiye’de klasik müzik kültürünü yaymak üzere düzenlenmeye başlayan festival, bugün dünyanın farklı noktalarından gelen sanatçılar için kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir alan sunuyor. Bu sene festivalin dikkat çeken konserleri arasında Benjamin Appl & Martynas Levickis, Festival Strings Lucerne ve daha birçok isim yer alıyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Luis Bravo’s Forever Tango | İş Kuleleri Salonu, 23 Mayıs

  İş Sanat, yirmi dördüncü sezonu için düzenlediği sanat etkinlikleri serisine 23 Mayıs’ta bir Arjantin müzikali ile devam ediyor. İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşen Luis Bravo’s Forever Tango, Bay Area Tiyatro Eleştirmenleri tarafından verilen “En İyi Turne Müzikali” ödülü ile dikkat çekiyor. Luis Bravo’nun yarattığı Forever Tango, başta Arjantin toplumu tarafından “uygunsuz” bulunmuş olsa da bugün dünyanın dikkat çeken müzikalleri arasında yerini alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Cumartesi Sabahları | Pera Palace Hotel, Süresiz

  Yüz otuz yıllık bir tarihi müziğin ritmi ile buluşturan Pera Palaca Hotel, her cumartesi sabahı bir müzik dinletisi programı sunuyor. Doğal akustiği ile ön plana çıkan Grand Pera Balo Salonu’nda gerçekleşen konser programı, IDEA Müzik ortaklığında gerçekleşiyor. Yedi senedir devam eden Cumartesi Sabahları başlıklı konser serisinde dünyanın farklı noktalarından öne çıkan saygın müzisyenler bir araya geliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Derinden Gelen Sesler | Şerefiye Sarnıcı, Süresiz

  Şerefiye Sarnıcı’nın mistik dokusu, Doğu’dan Batı’ya uzanan bir müzik seçkisi ile buluşuyor. Haftanın belirli günleri gerçekleşen Derinden Gelen Sesler konser serisi, Bach’tan Itri’ye uzanan bir seçkiye imza atıyor. Doğu ve Batı arasında müzik ile bir köprü kurmayı hedefleyen konser serisinde Ensemble Orient yer alıyor. Farklı medeniyetleri buluşturan konserler, müziğin sınırlarını aşıyor.

  Siteye gidin

  DOĞA

  Doğanın bizlere sunduğu mucizelere tanıklık edip büyülenirken; bir yandan da doğaya olan saygımızı yansıttığımız aktivitelere zaman ayırabiliriz. Doğayı, çevreyi ve hayvanları koruyarak daha sürdürülebilir yarınlara doğru birlikte adım atabiliriz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Gizli Bir İnziva | LLUM Kaz Dağları, Süresiz

  Kaz Dağları’nda yer alan LLUM, doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmek isteyenler için yeni bir alan yaratıyor. Konumunun tamamen gizli tutulduğu ve sürdürülebilirlik prensiplerine göre bir yaşam alanı inşaat edildiği LLUM’da misafirler, ilgi alanlarına göre iş bölümüne dahil olabiliyor. Arazinin döngüsünün bir parçası olunabildiği LLUM’da ahşap atölyeleri ve bostan çalışmaları ile yeni bir kolektif yaratılıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  İsviçre Alpleri’ne Doğru Bir Patika | İsviçre, 18 – 22 Mayıs

  Sürdürülebilir doğa gezileri ile tanınan Mountain and Roads, yeni seyahat planı için rotasını İsviçre’ye doğru çeviriyor. 18 ile 22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen seyahatte Alp Dağları farklı yürüyüş parkurları ile keşfediliyor. Karbon ayak izini sıfırlayan seyahatleri ile öne çıkan Mountain and Roads, Alp Dağları’na doğru ilerlediği patikada dağ çiçeklerinin, göllerin ve köylerin keşfedildiği bir alan yaratıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Doğu’ya Yolculuk | Diyarbakır & Mardin, 23 – 26 Mayıs

  Yoga eğitmeni Zeynep Aydın ve farkındalık rehberi Yavuztan İnam, 23 ile 26 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır ve Mardin’e doğru mistik hikâyelerin peşinden bir yolculuğa çıkıyor. Anadolu’nun kadim topraklarının sırrını keşfederken katılımcıların kendilerini de yakından tanımaları için bir alan yaratmayı hedefleyen ikili; tarih, kültür, yoga ve hareketlilik pratiklerini bir araya getiriyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Atlantik Okyanusu’na Doğru | Portekiz, 25 – 29 Mayıs

  Dünyanın farklı noktalarına düzenlediği sürdürülebilir doğa gezileri ile tanınan Mountain and Roads, mayıs ayının son seyahat planı için rotasını Atlantik Okyanusu’na doğru çeviriyor. 25 ile 29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen seyahatte Lizbon ve Madeira, yürüyüş parkurları ile keşfediliyor. Doğa ve gastronomiyi bir araya getiren seyahatte yaklaşık otuz kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştiriliyor.

  Siteye gidin

  ÇOCUK


  Çocuklarla geçirdiğimiz vakit çok özel ve önemli. Bu konuda şanslıyız; çünkü şehirde sanat atölyelerinden tiyatro oyunlarına kadar çocukların hatıralarında yer edinebilecek, onları geliştirebilecek birbirinden güzel aktiviteler yer alıyor. Çocukların meraklı ve yaratıcı dünyalarına biz de sanat ile eşlik ediyoruz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Minik Sporcular Longoz Ormanları’nda | Longoz Ormanları, Süresiz

  Çocukların sanata ve doğaya yakın olmalarını önemseyen bir oluşum şeklinde tanınan Gymy Kids, sene boyunca odağına sporu ve aktif yaşamı alan etkinlikler düzenliyor. Çocukların ebeveynleri ile katılabileceği spor seyahatleri arasında Minik Sporcular Longoz Ormanları’nda öne çıkıyor. Üç gün boyunca süren etkinlik; kuş gözlemleri, endemik bitki türü keşifleri ile dikkat çekiyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  BabyConcerts ile Mevsimler | The Grand Tarabya Hotel, 12 Mayıs

  Türkiye’nin ilk ve tek çocuklara yönelik klasik müzik topluluğu BabyConcerts, The Grand Tarabya Hotel’e konuk oluyor. 12 Mayıs’ta gerçekleşen 45 dakikalık konserde W. A. Mozart, G. Bizet, J. Strauss gibi dünyaca ünlü bestecilerin eserleri bir ilkbahar masalı eşliğinde seslendiriliyor. Konser boyunca çocukların da sahnenin bir parçası olabilmesi adına özgürce hareket edebilecekleri bir alan yaratılıyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Minik Eller Pizza Yapıyor | Eataly İstanbul, 18 Mayıs

  Dünyanın farklı noktalarında İtalyan kültürünü ve gastronomisini tanıtmak üzere çalışmalarını gerçekleştiren Eataly, düzenlediği yemek atölyelerine çocukları da dahil ediyor. 18 Mayıs’ta gerçekleşen Minik Eller Pizza Yapıyor başlıklı yemek atölyesi, 5 ile 9 yaş arası çocukları bir keşif için mutfağa davet ediyor. Atölye kapsamında çocuklar, Pizza Margherita ve Calzone con Nutella hazırlıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Teneffüs | Arter, 25 Mayıs

  Şehrin çok disiplinli çağdaş sanat merkezlerinden biri olarak tanınan Arter, düzenlediği atölyeler ile yetişkinlikler ve çocuklar için yeni bir keşif alanı yaratmayı hedefliyor. 25 Mayıs tarihinde gerçekleşen Teneffüs başlıklı etkinlik, akran eğitim modeli üzerine kuruluyor. Atölye kapsamında 15 ile 18 yaş arası gençler, çağdaş sanatın özgür dünyasında kendilerini ifade edebilecekleri yeni bir alan ile tanışıyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Serbest Oyun Saati | Rami Kütüphanesi, Süresiz

  Çocuklara ve ebeveynlere özel ücretsiz eğitimler düzenleyen Rami Kütüphanesi, haftanın her günü 0 ile 6 yaş arası çocuklara özel Serbest Oyun Saati başlıklı bir program düzenliyor. On beş çocuğun ebeveynleri ile dahil olabildiği etkinlikte çocukların kitap dinletileri eşliğinde oyunlar oynaması hedefleniyor. Serbest Oyun Saati, çocukların edebiyatı eğlenerek keşfedebilecekleri bir alan yaratıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi | Oyuncak Müzesi, Süresiz

  Çocuklara özel düzenlediği eğitimler ile dikkat çeken Oyuncak Müzesi, sene boyunca her pazar günü Yaratıcı Drama ve Masal Atölyesi’ni gerçekleştiriyor. Uzun yıllardır çocuk tiyatrosunda çalışan Mehmet Erbil’in eğitmenliğini üstlendiği atölyede çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için yaratıcı yollar araştırılıyor. Çocuklar, masalların gizemli dünyasını perküsyon, doğaçlama, mimik kullanımı ile keşfediyor. Atölye, çocukların özgüven odaklı iletişim kurabilmeyi öğrenmesini hedefliyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ebeveyn ve Çocuk Atölyeleri | Rami Kütüphanesi, Süresiz

  Eyüpsultan’da bulunan Rami Kütüphanesi; farklı yaş gruplarına özel kitap koleksiyonları, konferans alanları, sergileri ve atölyeleri ile bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Ebeveyn ve çocuklara yönelik farklı atölyeler düzenleyen Rami Kütüphanesi; çocuklar ile ebeveynlerin kurduğu ilişkileri iyileştirmek ve çocukların farklı sanat dallarını deneyebilecekleri bir alan yaratmayı amaçlıyor. Kütüphanenin düzenlediği birçok etkinlik, ücretsiz gerçekleşiyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi | Oyuncak Müzesi, Süresiz

  Belgin ve Sunay Akın’ın ailelerin oyuncaklar aracılığıyla bağ kurabilmesi ve tarihe farklı bir bakış açısı getirebilmek amacıyla 2005 yılında kapılarını açtıkları Oyuncak Müzesi, her cumartesi ve pazar Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi düzenliyor. İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar çocuklar, kendi seçtikleri tahta oyuncakları boyayarak el becerilerini geliştiriyor. Atölye kapsamında çocuklar boyadıkları oyuncakları “Müze Anısı” olarak evine götürüyor.

  Siteye gidin

  GASTRONOMİ

  Yemek yapmak ya da yemek yemek… Tutku ve yaratıcılıkla dolu gastronomi dünyasını yemek atölyeleri, canlı söyleşiler ve ünlü şeflerin paylaştığı yaratıcı tariflerle keşfedebilir, bu dünyaya adım atarak içinizdeki gurmeyle tanışabilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Anadolu Şarap Tadımları | Six Senses Kocataş Mansions, Süresiz

  Six Senses Kocataş Mansions, Anadolu’ya doğru bir yolculuğa sofradan çıkıyor. Kocataş Mansions’ın uzman Sommelier’leri tarafından hazırlanan bu yolculuk, Anadolu’nun farklı yörelerinden seçilmiş şarapların tadımı ile gerçekleşiyor. Üç farklı şarap tadımı, Anadolu’nun yerel lezzetleri ile hazırlanan şarküteri tabağı ve eşleştirmeye uygun atıştırmalıkların yer aldığı etkinlik için bir gün önceden rezervasyon yapılması gerekiyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Rolling Kitchens | Hollanda, 8 – 12 Mayıs

  Mobil mutfak ve yiyecek kamyonlarının Amsterdam sokaklarını doldurduğu Rolling Kitchens, 8 ile 12 Mayıs tarihleri arasında devam ediyor. Hollanda’nın en geniş açık hava restoranı olarak tanınan Rolling Kitchens, farklı dünya mutfakları üzerine çalışan şefleri ağırlıyor. Yeni nesil şeflerden ülkenin en ünlü restoranlarına kadar sektörün dikkat çeken isimlerini ağırlayan festivalde beraberlik duygusu yaratabilmek adına müzik dinletileri düzenleniyor; lunapark kuruluyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Taste of Antwerp | Belçika, 9 – 12 Mayıs

  Belçika’nın en önemli yemek festivallerinden biri olan Taste of Antwerp, 9 ile 12 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Yemek tadımlarının ön plana çıktığı festivale dünyanın farklı noktalarından dikkat çeken şefler ve restoranlar dahil oluyor. Yeni bir gastronomi deneyimi yaratmak istenen festivalde Belçika’nın ünlü şefleri yemek atölyeleri düzenliyor; yeni nesil şefler ise misafirleri mutfağa davet ederek yemek hazırlama sürecini bir performansa dönüştürüyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Artizan Dondurma | MSA, 13 – 15 Mayıs

  Şehrin yeni nesil şeflerini yetiştiren MSA, 13 Mayıs tarihinde yeni bir yemek atölyesi serisine başlıyor. Üç gün boyunca devam eden yemek atölyesi, merkezine artizan dondurmaları alıyor. Gelenekselden moderne doğru bir artizan dondurma hazırlarken bilinmesi gerekenlerin ortaya konduğu atölyede vanilyalı keçi sütlü dondurma, yoğurtlu karadut sorbe, külah yapımı, sos hazırlama ve daha birçok dondurma sanatına dair incelikler öğretiliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Mutfakta 8 Hafta | MSA, Süresiz

  İstanbul’un gastronomi hayatına yön veren MSA, mutfak tekniklerini geliştirmek isteyenlere özel yoğunlaştırılmış bir eğitim programı sunuyor. Şehrin şefleri tarafından düzenlenen atölyede gastronominin temel dinamiklerine iniliyor. Mutfaktan dünya gastronomisine doğru bir yolculuğa çıkılan eğitim programında bıçak kullanma, deniz ürünlerini seçme teknikleri gibi başlıklar mercek altına alınıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ayça Çiğdem Budak ile Meyhane Kültürü | Çevrimiçi, Süresiz

  Dünyada fermente ve distile içeceklerin gelişimi için çalışan prestijli eğitim alanı IWSA’nın Türkiye müdürü ve WSET onaylı uzman Ayça Çiğdem Budak, Neoskala ile yeni bir eğitim programına başlıyor. Bizans ve Osmanlı İmpratorlukları’ndan günümüze uzanan meyhane kültürünü merkeze alan program, on beş bölümden oluşan dört ders ile ilerliyor. Eğitim, meyhane kültürü üzerine derinlemesine bir anlayış ortaya koyarken çilingir sofrasının köklerine dönüyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Taste Film | İngiltere, Süresiz

  Yeni bir film izleme kültürü yaratmayı hedefleyen Taste Film, Londra’da sene boyunca devam ediyor. Taste Film projesi ile gösterilen filmlere bağımsız şeflerin beyaz perdede yer alan yemekleri hazırladığı bir sofra eşlik ediyor. Film izleme deneyimini gastronomi ve miskoloji ile bir araya getiren projedeki filmler arasında Ratatouille, Alice in Wonderland, Notting Hill gibi klasikler bulunuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Peynir Atölyeleri | Manici Çiftlik, Süresiz

  Çanakkale’de bulunan Manici Çiftlik, belirli aralıklar veya özel istek ile Peynir Atölyeleri eğitimi düzenliyor. Çiftlik mandırasında yetiştirilen hayvanların sütlerinden geleneksel peynir yapmayı merkeze alan atölye, doğru ve iyi kaynaklardan edinilen peynir yapım bilgilerini paylaşıyor. Manici Çiftlik, düzenlediği atölyelerinde bir deneyim alanı yaratmayı hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Tarladan Sofraya Brunch | Casa Lavanda, Süresiz

  Tarlada sofraya anlayışı ile İstanbul gastronomisinin dikkatini çeken Casa Lavanda, her pazar günü özel bir brunch etkinliği gerçekleştiriyor. Casa Lavanda’nın şefi Emre Şen’in kendi biyodinamik tarım alanından topladığı ve yerel tedarikçilerden temin ettiği malzemeler ile hazırladığı sofralarına canlı müzik dinletisi eşlik ediyor. Gastronomi deneyimlerinde çocukların da keyifle yer alabilmesini hedefleyen Casa Lavanda, 12 yaş altı katılımcılara özel Gymy Kids eşliğinde oyunlar düzenliyor.

  Siteye gidin

  WELLNESS

  Hem duygusal hem de fiziksel olarak dengeli bir hayat mümkün. Wellness etkinlikleri ile biraz yavaşlamaya, zihninizin dinginleşmesine izin vermeye ve sizi iyi hissettiren anları çoğaltmaya ne dersiniz?

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Açık Hava Yoga | İstanbul, Süresiz

  Açık Hava Yoga, şehrin kaosundan uzaklaşabilmek amacıyla İstanbul’un farklı bölgelerinde yer alan sahillerde düzenlediği yoga dersleri ile dikkat çekiyor. Şehirdeki doğayı keşfetmek üzere yola çıkan Açık Hava Yoga, haftanın yedi günü farklı eğitmenler ile farkındalık üzerine kurulu pratik çalışmaları gerçekleştiriyor. Bütünsel bir yaklaşım izleyen Açık Hava Yoga’nın sene içerisinde Türkiye’nin farklı noktalarında düzenlediği kamplar da bulunuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Zeyneb Uras ile Yaşam Yogam İnzivası | Bördübet, 16 – 19 Mayıs

  Türkiye’nin yakından takip ettiği iyi yaşam rehberlerinden Zeyneb Uras, Bördübet’e doğru bir yolculuğa çıkıyor. Özellikle geçirdiği kazanın ardından bedene ve bedenin sınırlarına şefkat ile yaklaşan bir bakış açısı geliştiren Uras, yoga pratiklerinde yaşamdan ilham alıyor. 16 ile 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen yoga inzivası merkezine paylaşmak, öğrenmek ve yavaşlamak kavramlarını alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Sail Yoga Break | Göcek, 18 – 23 Mayıs

  Akyaka’da düzenlediği iyi yaşam üzerine etkinlikler ile dikkat çeken Akyaka Retreats, 18 ile 23 Mayıs tarihleri arasında Göcek’e doğru bir yelken gezisi düzenliyor. Bir yoga inzivasını denizin ortasında gerçekleştirmeyi tercih eden Akyaka Retreats, Sail Yoga Break kapsamında farklı yoga eğitmenleri ve iyi yaşam uzmanları ile farkındalık pratikleri gerçekleşleştiriyor. İnziva, yoga ve doğayı izole edilmiş bir ortamda buluşturmayı hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Raava Festival | Pastoral Vadi Eco Farm, 29 Mayıs – 2 Haziran

  Türkiye’de düzenlenen ruhani festivaller arasında dikkat çeken Raava Festival, 29 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında geri dönüyor. Pastoral Vadi Eco Farm’da gerçekleşen festivalde ruhani rehberlere ve yoga eğitmenlerine müzisyenler eşlik ediyor. “Neden bu dünyaya geldik?” sorusuna kolektif bir yanıt arayan festival, farklı öğretilerin ışığında bilinmeyenlere doğru bir yolculuğa çıkıyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Dolunay Ritüelleri | Flov Studio, Süresiz

  “Yoldayız Geliyor Musun?” podcast serisi ile tanıdığımız yoga eğitmeni ve sosyal medya uzmanı Ece Targıt, pandeminin ardından Nisbetiye’de bulunan yoga stüdyosunu ulaşılabilir kılmak adına çevrimiçine geçiriyor. Her dolunaydan birkaç gün önce yayımlanan Dolunay Ritüelleri, bir ayı tamamlarken kişinin yeni bir farkındalık yaratmasını hedefliyor. Ritüel kapsamında meditasyon ve nefes çalışmalarına farkındalıklı günlük yazma pratiği eşlik ediyor.    

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Bedenden Zihne Sağlık İnzivası | Mayrlife, Süresiz

  Bedenine ve zihnine sağlıklı bir yaklaşımı doğanın içerisinde getirmek isteyenlere özel Mayrlife, sene boyunca detoks programları düzenliyor. Bedenden zihne sağlık inzivasında katılımcılar, doktor ve uzmanlar eşliğinde kendilerine en uygun beslenme programını keşfediyor ve Mayrlife’ta konakladıkları süre boyunca bu detoks programını takip ediyorlar. Mayrlife’ın bedene farkındalıklı yaklaşımı doğa ile uyumlamak amacıyla dağ yürüyüşleri ve göl gezileri gibi birçok farklı etkinliği bulunuyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ulli Allmendinger ile Ayurvedik Beslenme | Çevrimiçi, Süresiz

  Ayurvedik beslenme danışmanı Ulli Allamndinger, Uzak Doğu Şifa Sanatları ve enerji çalışmaları ile sağlıklı bir hayat tarzını benimsemek isteyen kişiler ile eğitimler düzenliyor; detoks programları oluşturuyor. Öncelikli olarak kadın sağlığı ile ilgilenen Allamndinger, ayrıca fitoterapi üzerine de çalışmalarını sürdürüyor. Allamndinger, “Dosha” üzerinden sağlıklı arınma programları oluşturuyor.

  Siteye gidin

  X’İN KEŞFETTİKLERİ’ni takip etmeye devam edin. Önümüzdeki ayda da dopdolu bir takvimle karşınızda olacağız, o zaman kadar keşifle kalın!

  Devamı
  Yeni BMW X2 | BMW Joy Blog

  THE X2

  YENİ BMW X2.

  THE X2

  YENİ BMW X2.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Cumhuriyetin Yüzü Sergisi | BMW Joy Blog

  CUMHURİYETİN YÜZÜ.

  Hakkasan İstanbul’un Şefi Andrew Yeo ile Söyleşi | BMW Joy Blog

  HAKKASAN ISTANBUL’UN ŞEFİ ANDREW YEO İLE ÖZEL BİR SÖYLEŞİ.