X’İN KEŞFETTİKLERİ: Nisan Takvimi | BMW Joy Blog

X’İN KEŞFETTİKLERİ.

Nisan ayında öne çıkan her şey bu takvimde.

X’İN KEŞFETTİKLERİ.Nisan ayında öne çıkan her şey bu takvimde.


01.04.2021


Özgürlük, yeni keşifler, cesur hayaller… Dışarıda veya evinizin konforunda deneyimleyebileceğiniz; sinemadan modern sanata, gastronomiden seyahate çeşitli alanlardan önerileri sizin için her ay “X’İN KEŞFETTİKLERİ” takviminde derliyoruz. Bu yıl özellikle online etkinliklerin daha çok yapılmasından dolayı takip etmesi zorlaşan gündemi ve bir yandan da dışarıda temkinli bir şekilde katılınabilecek etkinlikleri kaçırmak istemeyenler: Doğru yerdesiniz.

Her ayın ilk haftası yayınladığımız X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimine göz atmak için BMW Joy Blog’u takipte kalın.

Devamı

X’İN NİSAN AYI FAVORİLERİ.

Bu ayki takvimin öne çıkanları:
X’İN SEÇTİKLERİ.

“Makine Hatıraları: Uzay”, Refik Anadol

Pilevneli, üç yıl aradan sonra Refik Anadol’un yeni kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay” ile bizleri benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor. BMW sponsorluğunda gerçekleşen sergi 25 Nisan’a kadar devam edecek. Detaylar takvimde.

X’İN SEÇTİKLERİ.

Borusan Quartet'ten "Ustalar Geçidi" Konseri

Borusan Quartet'in "Ustalar Geçidi" başlıklı konseri, programında yirminci yüzyılın müzik dehalarından Anton von Weber'in henüz 21 yaşındayken bir aşk acısının verdiği ilhamla bestelediği Langsamer Satz ve klasik dönemin ustası Johannes Brahms'ın 2 no'lu yaylı çalgılar dörtlüsüne yer veriyor. Detaylar takvimde.

X’İN SEÇTİKLERİ.

Borusan Contemporary, Düş Suda Sergisi

Borusan Contemporary’nin yeni koleksiyon sergisi Düş Suda, 7 Nisan 2021 ile 6 Mart 2022 tarihleri arasında, dijital olarak izleyicilerle buluşuyor. 60’a yakın sanat eserinin yer aldığı sergide, Edip Cansever’in Düş Suda adlı şiirinden esinlenilerek “akışkanlık” kavramı üzerinde duruluyor. Detaylar takvimde.

X’İN SEÇTİKLERİ.

İstanbul Film Festivali

İstanbul Film Festivali, üç ay sürecek hibrit bir format ile başlıyor. Nisan ayı boyunca gerçekleştirilecek çevrim içi film gösterimlerinin ardından, mayıs ve haziranda filmler çevrim içi platformun yanı sıra açık hava alanlarına ve sinema salonlarına da taşınacak. Detaylar takvimde.

HEPSİ TEK BİR YERDE.

  

X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimi hep elinizin altında olsun.

BMW iX3 Öneriyor:

Dünya Günü 2021 Etkinlikleri | 18-19 Nisan

Dünya Günü 2021 Etkinlikleri | 18-19 Nisan

1970 yılından beri modern çevrecilik hareketinin doğuşu olarak kabul edilen 22 Nisan'da kutlanan Dünya Günü'nün öncesinde, Dünya Günü Girişimi tarafından iki güne yayılan bir çevrim içi etkinlik hayata geçiyor. Çevreci kuruluşlar ve sürdürülebilirliğe önem veren şirketlerin bir diyalog oluşturabilmesini hedefleyen etkinliğin ilk günü iklim aktivisti, bilim insanı, kanaat önderi ve kamusal alanda çalışan konuşmacıların sunumlarından oluşuyor; ikinci gün ise etkinliğin temel tartışmaları, katılımcıların bir avatar aracılığıyla keşfedebileceği, dinamik, interaktif ve yaratıcı bir sanal gerçeklik alanına taşınıyor.
Siteye gidin
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, EarthFest Çevrim içi | 22 Nisan

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, EarthFest Çevrim içi | 22 Nisan

New York'un en sevilen ve en ilginç müzelerinden Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Dünya Günü'nü çevrim içi bir festivalle kutluyor. Türkiye saatiyle akşama doğru başlayacak programda, hayvanlar alemi hikayeleri, astronomi dersleri, bilim insanlarıyla sohbetler ve bir sanal dans partisi bulunuyor. Aile dostu bu etkinlik, hem eğlendirip hem de bilinçlendirmeyi hedefliyor.
Siteye gidin
İklim Değişikliği Politikaları Kursu | 26 Nisan'a kadar kayıt

İklim Değişikliği Politikaları Kursu | 26 Nisan'a kadar kayıt

Kurumsal yöneticiler, analistler ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerine yönelik olarak Harvard Üniversitesi'nin sunduğu bu çevrim içi ve interaktif ders programı, iklim değişikliği politikalarına yönelik bilimsel ve ekonomik araştırmalara dayalı bir bakış açısı sunuyor. Farklı devletlerin konuyu ele alış biçimleri ve motivasyonları üzerinden analitik düşünmeye davet eden dersler, 10-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.
Siteye gidin
16. Dünya Biyoenerji Kongresi ve Fuarı | 26-27 Nisan

16. Dünya Biyoenerji Kongresi ve Fuarı | 26-27 Nisan

Dünyanın farklı köşelerinden, biyoenerji alanında araştırmalarını sürdüren birçok bilim insanı, bu yıl webiner formatında düzenlenecek 16. Dünya Biyoenerji Kongresi'nde bir araya geliyor. Tanınmış araştırmacılar ve konuşmacıların biyoenerjinin bugününü ve geleceğini tartışacağı iki günlük etkinlik, biyoenerji alanının yanı sıra yenilenebilir enerji, nükleer enerji ve kimya alanında çalışan herkese hitap ediyor.
Siteye gidin
"The Electrek" Podcasti

"The Electrek" Podcasti

Ulaşım ve otomotivde fosil yakıtlardan elektrikli otomobillere geçiş sürecini, sektörel haberler, bilimsel gelişmeler ve bu geçişin iklim krizi ve çevreye olan etkileri hakkındaki görüşler eşliğinde yarışan Seth Weintraub ve Fred Lambert'ın bu haftalık podcast'i, çevre dostu enerji konusunda bilinçlenmenizi ve elektrikli otomobiller hakkındaki en güncel gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayacak.
Siteye gidin

SEYAHAT

Uzun bir süredir yeni keşiflere hasret kaldık. Yazın gelişinden sonra çok dikkatli ve temkinli davranmak şartıyla kısa yolculuklara çıktık, bazen de pandemi dönemiyle hayatımıza giren online seyahat deneyimlerine devam ettik. Bu ayın ‘temkinli seyahat’ önerilerine göz atalım.

Sicilya Sanal Gezisi | 3 ve 29 Nisan

Sicilya Sanal Gezisi | 3 ve 29 Nisan

Kültürleri sentezleyen, ihtişamlı geçmişini kozmopolit bir modernizmle aynı potada eriten Sicilya, Akdeniz'in en güzel köşelerinden biri. Roma, Orta Doğu ve Kartaca uygarlıklarının izlerini keşfedebileceğiniz bir açık hava müzesi niteliğindeki tarihi liman kentleriyle, özgün karakterini koruyan günümüz Sicilya'sını profesyonel rehber eşliğinde keşfetme imkanı sunan sanal gezi, tarihten sanata, gastronomiden mimariye uzanıyor. Akdeniz havası, bu gezide tarih dersi eşliğinde.
Siteye gidin
Londra'da Harry Potter Turu | 13 Nisan

Londra'da Harry Potter Turu | 13 Nisan

J.K. Rowling'in romanlarında okuyup zihninizde canlandırdığınız, onun yarattığı evrenden uyarlanan filmler sayesinde beyaz perdede karşılaştığınız mekanları durakları olarak belirlemiş bir tura ne dersiniz? Harry Potter konseptli bu Londra turu, bu mekanlar arasında sanal bir gezi vadediyor - üstelik gerçek bir sihirbaz rehberliğinde! Harry Potter kitapları, filmleri ve evrenine derin bir hayranlık duyuyorsanız bu tur Londra'ya tam da sizin gözünüzle bakıyor.
Siteye gidin
Florida Paradise Coast Sahillerinde Sanal Kuş Gözlemi | 16 Nisan

Florida Paradise Coast Sahillerinde Sanal Kuş Gözlemi | 16 Nisan

Güneybatı Florida, hem binlerce kuş türünün göç yolları üzerinde önemli bir durak hem de birçoğunun kışı geçirmek için seçtiği bir coğrafya. Eylül ayında başlayan ve her ay Paradise Coast sahillerinden canlı bağlantıyla gerçekleştirilen bu sanal kuş gözlemi serisinin sonuncusu, kuşlar bölgeye veda etmeden önce onları son kez ekranlara taşıyor. Program, bölgede görülebilecek kuş türlerini tanıtan sunumun ardından, alandan sağlanan canlı görüntülerde onları tespit etmenin yollarını arıyor.
Siteye gidin
Keukenhof Lale Bahçeleri Videoları

Keukenhof Lale Bahçeleri Videoları

Hollanda ile özdeşleşen rengarenk laleler, ilkbaharın habercilerinden biri olarak nisan ayında açmaya, güzelliklerini konuşturmaya başlıyor. Tarihi on beşinci yüzyıla dayanan, Hollanda'daki Keukenhof Parkı ve lale bahçelerini ziyaret etmek için ideal zaman da nisan ayı. Parkın, geçtiğimiz yılı evinde geçirenlerin bu güzellikten mahrum kalmaması için web sitesine yüklediği, bazıları 360 derece deneyimler sunan videolara halen erişilebiliyor. Baharı, rengarenk lalelerle karşılayabilirsiniz.
Siteye gidin
Kuzey Avustralya'da Yerli Kültürü Deneyimi

Kuzey Avustralya'da Yerli Kültürü Deneyimi

Geleneksel avcılık ve toplayıcılıkla, yıldızların altında uyuyarak, Avustralya yerlileri gibi yaşamanın nasıl olduğunu merak ediyorsanız, Manuel Pamka'nın hazırladığı bu video ile çok şey öğrenebilirsiniz. Avustralya doğasının sunduklarıyla nasıl beslenilebileceğini, yerlilerinin kullandığı araçlarla günlük işlerin nasıl yapılabileceğini gösteren bu videoyu, çalışmalarını Avustralya yerlilerinin kültürüne adamış Top Didj'in web sitesinden satın alarak izleyebilirsiniz.
Siteye gidin

SİNEMA / TV

Sinema tutkumuzu ağırlıkla evlerimizde sürdürürken, Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi platformların yanı sıra; bazı film festivallerinin programlarındaki filmleri dijital ortamda yayınladıklarıyla ilgili haberler de hepimize ilaç gibi geldi.

İstanbul Film Festivali | 1 Nisan - 29 Haziran

İstanbul Film Festivali | 1 Nisan - 29 Haziran

İstanbul Film Festivali, üç ay sürecek hibrit bir format ile başlıyor. Nisan ayı boyunca gerçekleştirilecek çevrim içi film gösterimlerinin ardından, mayıs ve haziranda filmler çevrim içi platformun yanı sıra açık hava alanlarına ve sinema salonlarına da taşınacak. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışmaları yaz aylarındaki açık hava gösterimlerinde gerçekleşirken, programda Alfred Hitchcock'un renkli filmlerinden oluşan bir bölüm de dikkat çekiyor. Üç aya yayılacak bir film maratonu sizi bekliyor.
Siteye gidin
Seattle Film Festivali | 8 - 18 Nisan

Seattle Film Festivali | 8 - 18 Nisan

Seattle Film Festivali, bu yıl ihtiyacınız olan tek şeyin internet bağlantısı ve bir ekran olduğunu söylüyor - belki biraz da patlamış mısır… Festival programındaki, 50 ülkeden, 90'dan fazla uzun ve 100'den fazla kısa metrajlı filmin yanı sıra konuşmalar, yönetmen ve oyuncularla söyleşiler ve daha birçok etkinliğe de festivalin çevrim içi platformundan erişilebiliyor.
Siteye gidin
Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht'in Sahiciliği Seçkisi | 12 Nisan'a kadar

Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht'in Sahiciliği Seçkisi | 12 Nisan'a kadar

Kundura Sinema'nın çevrim içi programı, Alman sessiz sinemasının en üretken yönetmenlerinden ve Alman Sinemateki'nin kurucusu Gerhard Lamprecht'in filmlerinden oluşan seçkiye yer veriyor. Sınırlı kontenjanla ve ücretsiz izlenebilen filmlerde, dönemin Almanya'sını görüntülerle belgeleyen ve Weimar Cumhuriyeti'nden Nazi rejimine doğru geçişin sosyal sebeplerini anlaşılır kılan referanslar bulabilirsiniz.
Siteye gidin
CPH:DOX Belgesel Film Festivali | 21 Nisan - 12 Mayıs

CPH:DOX Belgesel Film Festivali | 21 Nisan - 12 Mayıs

2003 yılından bu yana Kopenhag'da gerçekleştirilen ve kısa sürede dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden biri haline gelmiş olan CPH:DOX, bu yıl hibrit formatıyla, yıla damgasını vuracak belgesel filmlerin ilk gösterimlerine sinema salonlarının yanı sıra dijital platformunda da yer veriyor. Gösterim, söyleşi ve etkinliklerin yanı sıra, festivale özel hazırlanan, arttırılmış gerçeklik, film ve dijital sanatı harmanlayan interaktif çevrim içi sergiyi de ziyaret edebilirsiniz.
Siteye gidin

MODERN SANAT

Evde olmak modern sanatın peşinde koşmak için bir engel değil. Sanal müzelerin içerisinde keşfe çıkmak, sergilerini sanal turlar aracılığıyla ziyarete açan galerileri takip etmek ve çok daha fazlası, çok yakınınızda. Elbette sosyal mesafeye dikkat ederek ve gerekli tedbirleri alarak önerdiğimiz yeni sergileri turlamak da mümkün.

Türk Resim Sanatının Öncüleri Dersi | 6 Nisan

Türk Resim Sanatının Öncüleri Dersi | 6 Nisan

Yaşadığınız ülkenin, bir parçası olduğunuz ya da çevrenizi sarmalayan kültürün sanatını ne kadar tanıyorsunuz? "Türk Resim Sanatının Öncüleri" başlıklı bu sanat tarihi dersi, minyatürden resme Osmanlı'dan Cumhuriyet'e doğru uzanan süreçte izler bırakmış sanatçıları ve eserleri yakından tanımayı sağlıyor. Ders; Osman Hamdi, Fikret Mualla ve İbrahim Çallı gibi ressamların yanı sıra Osmanlı döneminin sergi mekanları, atölyeleri ve batı etkisindeki ilk akademisinin de izlerini taşıyor.
Siteye gidin
Borusan Contemporary, Düş Suda Sergisi | 7 Nisan - 6 Mart 2022

Borusan Contemporary, Düş Suda Sergisi | 7 Nisan - 6 Mart 2022

Borusan Contemporary’nin yeni koleksiyon sergisi Düş Suda, 7 Nisan 2021 ile 6 Mart 2022 tarihleri arasında, dijital olarak izleyicilerle buluşuyor. 60’a yakın sanat eserinin yer aldığı sergide, Edip Cansever’in Düş Suda adlı şiirinden esinlenilerek “akışkanlık” kavramı üzerinde duruluyor. Perili Köşk’ün 360 derece sanal olarak gezilmesinin yanı sıra, AR ve VR teknolojilerinin kullanıldığı sergide Kuruçeşme-Emirgan sahil hattı boyunca yerleştirilen “Düş Suda Sergi Rotası” ile kamusal alan ve dijital sanat anlayışı bir araya geliyor.
Siteye gidin
SFMOMA, Art Bash | 12 - 15 Nisan

SFMOMA, Art Bash | 12 - 15 Nisan

San Francisco'nun en önemli sanat kurumları ve müzelerinden olan SFMOMA'nın geleneksel bağış etkinliği, bu yıl dört gün sürecek bir çevrim içi etkinlik serisine dönüşüyor. Art Bash ile hem Kuzey Kaliforniya'nın çağdaş sanat üretimini ve sanatçılarını eğitim programı, atölye çalışması ve konserler aracılığıyla tanıyabilir hem de bağışlarınızla müzeyi destekleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Pera Müzesi, İmkansız Eve Dönüş Sergisi | 6 Nisan - 8 Ağustos

Pera Müzesi, İmkansız Eve Dönüş Sergisi | 6 Nisan - 8 Ağustos

Pera Müzesi'ndeki "İmkansız Eve Dönüş" başlıklı, retrospektif niteliğindeki sergi, Lübnan asıllı ressam, yazar, aktivist ve şair Etel Adnan'ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm üretim dönemlerini kapsıyor. 1925 yılında Beyrut'ta çok dilli, çok dinli, çok kültürlü bir ailede ve coğrafyada doğan sanatçının eserleri, onun bu zengin kimliğini yansıtıyor. Mevsimleri, manzaraları, işaretleri, gökyüzündeki hayali gezegenleri, uyduları ve etkileyici enerjisiyle Etel Adnan'ın eserleri, izleyicisini farklı boyutlar keşfetmeye itiyor.
Siteye gidin
Akbank Sanat, Distopya Ses Sanatı Sergisi | 15 Haziran'a kadar

Akbank Sanat, Distopya Ses Sanatı Sergisi | 15 Haziran'a kadar

Akbank Sanat, sergi mekanını bu kez görsellere ve malzemelere değil, sese ayırıyor. Son bir yıldır derin bir sessizliğe gömülmüş olan dünyamızda, mevcut salgının gölgesi altında distopyanın neye benzediğini hep birlikte tecrübe ettiğimiz düşüncesinden yola çıkan "Distopya Ses Sanatı" başlıklı sergi, ses sanatı açısından Türkiye ve dünyada öne çıkan sanatçıları bir araya getiriyor, dinlemeye davet ediyor.
Siteye gidin
PİLEVNELİ Dolapdere, “Makine Hatıraları: Uzay” | 19 Mart - 25 Nisan

PİLEVNELİ Dolapdere, “Makine Hatıraları: Uzay” | 19 Mart - 25 Nisan

PİLEVNELİ Dolapdere, üç yıl aradan sonra Refik Anadol'un “Makine Hatıraları: Uzay” başlıklı yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. BMW’nin de sponsorlarından biri olduğu, 19 Mart ile 25 Nisan 2021 tarihleri arasında ziyaret edilebilen sergide, Anadol’un daha önce sergilenmemiş güncel çalışmaları yer alıyor. Hatıralar ve Düşler olarak iki bölümden oluşan sergide Anadol, uzaya gönderilen teleskopların anı ve rüyalarına yapay zekâ teknolojileri ile odaklanıyor. Refik Anadol röportajımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
Röportajı okuyun
Pera Müzesi, Zevk Meselesi | 23 Şubat - 6 Haziran

Pera Müzesi, Zevk Meselesi | 23 Şubat - 6 Haziran

Pera Müzesi'nde kapılarını açan grup sergisi "Zevk Meselesi", ortaya çıktığı on dokuzuncu yüzyıldan bu yana anlamı değişikliğe uğrayan kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu yakın ilişkiye ve beğeninin şekillenmesindeki kritik rolüne odaklanıyor. Beğeni kavramını sorgulayan sergide, Farah Al Qasimi, Alex Da Corte, Nick Cave, Gülsün Karamustafa ve Volkan Aslan gibi sanatçıların işleri yer alıyor.
Siteye gidin
MoMA Sanal Sergileri

MoMA Sanal Sergileri

New York'taki MoMA'nın galerileri ve sergileri evinize taşınıyor. Müzenin web sitesinde sanal sergiler gezilebiliyor, koleksiyondaki ünlü eserlerin detaylı incelemeleri ziyaretçilere yeni sanat perspektifleri katıyor, söyleşi videoları mikrofonu sanatçı ve küratörlere uzatıyor. Her an erişebileceğiniz bu içeriğe ek olarak, belirli günlerde canlı yayınlanan söyleşi ve etkinlikleri de takip edebilirsiniz.
Siteye gidin

PODCAST

Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, ciddi veya sürükleyici olan podcastler, dijitalleşen dünyanın en verimli ürünlerinden. Müziğe harika bir alternatif olan podcastler evde geçirdiğimiz bugünlerde hepimizi ele geçirmeyi başardı.

BMW Türkiye’nin İlk Podcast Serisi: ‘Yolculuğun Hikayesi’

BMW Türkiye’nin İlk Podcast Serisi: ‘Yolculuğun Hikayesi’

BMW Türkiye, Mart 2020’de sponsorluk projeleri ile adım attığı podcast dünyasına yayıncı kimliğiyle yeni bir giriş yapıyor. Podcast kapsamında ilk yayınlanacak olan serinin ismi ise ‘Yolculuğun Hikayesi’. Bu seride, BMW için tanıdık bir “ses” olan Mirgün Cabas, tarihin başlangıcından bugüne yapılan seyahatleri, iz bırakan gezginleri, ansızın sapılan kahverengi tabelalı sapakları, yeni keşiflere çıkan yolları dinleyecilere anlatacak. 5 bölüm olarak plananlanan seri Spotify, Apple ve Google platformları üzerinden dinleyiciler ile buluşacak. Serinin yayınlanan bölümlerine Spotify’dan erişmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
Siteye gidin
Philosophy Bites

Philosophy Bites

David Edmonds ve Nigel Warburton tarafından sunulan Philosophy Bites, felsefenin kavramsal konu ve paradokslarını modern filozof konuklarıyla birlikte inceliyor. 2007'de yayın hayatına başlayan ve alanında birçok ödüle sahip olan podcast serisi 400'den fazla bölümden oluşuyor. On altı milyon dinleyiciye ulaşan seriye dair Oxford University Press tarafından yayınlanan üç kitap da yer alıyor.
Siteye gidin
Safe For Work

Safe For Work

İş hayatı eğlenceli de olabilir stresli de… Safe For Work podcast yayını, iş yaşamında karşılaşılan zorlukları yenmenin yöntemlerini, eğlenceli bir biçimde ele alıyor. Daha önce Nike ve National Geographic'te pazarlama müdürü olan Liz Dolan ve gazeteci Rico Gagliano'nun sunduğu podcast, kariyer tavsiyeleri ve stresten korunma yöntemlerine yer veriyor.
Siteye gidin
Anlatsam Roman Olur

Anlatsam Roman Olur

Gazeteci Nida Dinçtürk tarafından sunulan Anlatsam Roman Olur, gündelik yaşamın içeris-inde saklı olan kültür, sanat ve edebiyatın izlerini inceliyor. Üç haftada bir yayınlanan podcast serisinin son konukları arasında Nilay Örnek, Zülfü Livaneli, Mehmet Ali Alabora, Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu bulunuyor. Yayında güncel konu ve konukların yanı sıra, yeni çıkan kitaplar da inceleniyor.
Siteye gidin
The Zero To Travel

The Zero To Travel

The Zero To Travel, seyahate dair aklınıza gelen tüm soruların cevabını bulabileceğiniz bir podcast yayını. Jason Moore'un sunduğu seride, pandemi döneminde seyahat ederken dikkat edilmesi gerekenlerden, modern göçmenliğe dair pek çok konu ve daha akıllı seyahat etmeye yardımcı olacak, uygulanabilir tavsiyeler ve röportajlar bulacaksınız.
Siteye gidin
Dr. Janina Ramirez: Art Detective

Dr. Janina Ramirez: Art Detective

Sanat ve sanat tarihine dair bilgi dolu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? "Sanatı anlamak tarihi anlamanızı sağlar." mottosuyla 2016'dan bu yana yayımlanan podcast serisi "Dr. Janina Ramirez: Art Detective", görülen şeylerin ötesindeki bilinmeyen güzelliklere odaklanıyor. Sanat Tarihçisi Dr. Janina Ramirez tarafından sunulan podcast serisinde konuklar; koleksiyonerler, sanatçılar ve sanat eleştirmenlerinden oluşuyor.
Siteye gidin

MÜZİK

Müzik ruhun gıdası. Evin içerisinde yaptığınız pek çok aktiviteyi, ruhunuza iyi gelen müzikler eşliğinde yapabilirsiniz. Bunlar, müzik zevkinize hitap eden Spotify listeleri de olabilir; Berlin Filarmoni Orkestrası’nın bir performansından kulağınıza çalınan hafif bir melodi de...

The Real Detected Çevrim içi Music Festival | 2-3 Nisan

The Real Detected Çevrim içi Music Festival | 2-3 Nisan

AFTRLIFE, elektronik dans müziği eşliğinde dans ederek sabahlamayı özleyenler için çevrim içi bir müzik festivali düzenliyor. 4NZEK ve Azanda başta olmak üzere birçok dj ve elektronik dans müziği grubunun çalacağı iki günlük festivalde, yeni yetenekler de keşfedebilirsiniz.
Siteye gidin
Kalben Performs The Beatles | 7 Nisan

Kalben Performs The Beatles | 7 Nisan

Ses rengi, duygulu besteleri, samimi sahne performansı ve sevilen şarkılarıyla Kalben, bu kez çocukluğun taze neşesini ve rock'n roll ruhunu sahneye taşıyor ve dünya müzik tarihinin efsaneleşmiş gruplarından The Beatles'ın şarkılarını söylüyor. Grubun yedi albümünden ve yedi farklı döneminden izler taşıyan konserle, ezbere bildiğiniz ya da çocukluğunuzda bir yerlerden duyduğunuz o şarkılarla yeniden karşılaşabilirsiniz.
Siteye gidin
HAIM Konseri | 18 Nisan

HAIM Konseri | 18 Nisan

Üç kız kardeşin bir araya gelmesinden oluşan ve müzikleriyle 70'lerin rock, 80'lerin synth pop ve 90'ların R&B gibi müzik türleri arasında bir köprü kuran HAIM, Los Angeles'tan canlı bağlantıyla, bir konser ve sohbet için hayranlarıyla buluşuyor. Konserde tüm bu müzik türlerinin yepyeni bir stilde harmanlanmasına tanık olabilir ve sanatçıları daha yakından tanıyabilirsiniz.
Siteye gidin
Borusan Quartet'ten "Ustalar Geçidi" Konseri | 25 Nisan

Borusan Quartet'ten "Ustalar Geçidi" Konseri | 25 Nisan

Borusan Quartet'in "Ustalar Geçidi" başlıklı konseri, programında yirminci yüzyılın müzik dehalarından Anton von Weber'in henüz 21 yaşındayken bir aşk acısının verdiği ilhamla bestelediği Langsamer Satz ve klasik dönemin ustası Johannes Brahms'ın 2 no'lu yaylı çalgılar dörtlüsüne yer veriyor. Borusan Müzik Evi'nde kaydedilmiş ve Borusan Sanat TV'de yayınlanacak bu konser, klasik müziği evinize taşıyor.
Siteye gidin

DOĞA

Doğayla olan ilişkimizi de ister istemez pencereden dışarı bakma ve manzara videosu izleme ile sınırladığımız bugünlerde, doğanın bizlere sunduğu mucizelere tanıklık edip büyülenirken; bir yandan da doğaya olan saygımızı yansıttığımız aktivitelere de zaman ayırabiliriz.

Hope For Our Planet | 4 Nisan

Hope For Our Planet | 4 Nisan

BBC belgesel serilerinde seslendirme yapan İngiliz Natüralist ve yayıncı Sir David Attenborough, biyolog ve belgesel sanatçısı Liz Bonnin'in sorularını yanıtlıyor. Gezegene dair umutların konuşulacağı çevrim içi etkinlikte, iklim krizi ve çevre sorunları mercek altına alınıyor. Dünyanın geleceğine dair endişe ve belirsizlik hisleri yerine pozitif bir bakış açısı sergileyen Earth Optimism tarafından gerçekleşecek oturumda izleyicilerin sistem üzerinden sorduğu sorulara da yer veriliyor.
Siteye gidin
Brian’s Sideways Look at Plants | 9 Nisan

Brian’s Sideways Look at Plants | 9 Nisan

Her gün karşılaşılan bitkilerin Latince isimlerini öğrenmek ister misiniz? Bitkilerin nasıl yetiştirildiğinden çok bilimsel adlandırılmalarına odaklanan Brian Jaques, çevrim içi etkinliğiyle çiçek araştırmalarına eğlenceli bir biçimde yer veriyor. Botanik isimlendirmede kullanılan; tür, cins, familya, takım, sınıf ve bölüm terimlerinin inceleneceği atölye bir buçuk saat süren dört farklı panelden oluşuyor.
Siteye gidin
Dr. Jane Goodall ile 'Doğayı Korumak' Eğitimi

Dr. Jane Goodall ile 'Doğayı Korumak' Eğitimi

Doğayı korumak istiyor ancak nereden başlamanız gerektiğine bir türlü karar veremiyorsanız, Dr. Jane Goodall'ın sesine kulak verme zamanı! Eğitim programında ''Çevreyi nasıl koruyabilirim?'' ve ''Bu konuda neler yapabilirim?'' sorularına yanıt aranıyor. Dr. Jane Goodall'ın şempanzelerin davranış kalıpları hakkındaki araştırmalarını da paylaştığı derslere başlamak için belirli bir tarih bulunmuyor.
Siteye gidin
Online Permakültür Tasarım Kursu

Online Permakültür Tasarım Kursu

Sürdürülebilir bir hayat aslında imkansız değil. Eğer içerisinde yaşadığımız doğa için faydalı bir şeyler yapmak isterseniz "Online Permakültür Tasarım Kursu" tam da size göre olabilir. Permakültür, "Sürdürülebilir insan yerleşimleri yaratma amaçlı bir tasarım sistemi." olarak tanımlanıyor. Bu online kursla birlikte sürdürülebilir ufak bir bahçe kurulumundan, Ekoçiftlik, Ekoköy ya da şehirlerdeki atık yönetimine kadar birçok alanda merak ettiklerinizi öğrenebilir ve gelecek nesillere daha iyi bir yaşam aktarabilirsiniz!
Siteye gidin
Yaban Hayat ve Doğal Kaynaklar Konferansı | 22-23 Nisan

Yaban Hayat ve Doğal Kaynaklar Konferansı | 22-23 Nisan

Doğal hayatı korumak elinizde! Sayısız hayvan ve bitki türünün oluşturduğu yabani hayat yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. ICWNR 2021: 15. Uluslararası Yaban Hayat ve Doğal Kaynaklar Konferansı, bu soruna akademik ve uygulanabilir çözümler üretmeyi amaçlıyor. Türlerin korunması ve yerli bitki arazilerinin yönetilmesi gibi birçok konuya odaklanan konferansta yayınlanacak makalelere de ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.
Siteye gidin

GASTRONOMİ

Ünlü şeflerle yapılan canlı söyleşiler, şeflerin paylaştığı yaratıcı tarifler ve kendilerinden aldığımız tüyolarla mutfağa girdiğimizde yarattığımız harika lezzetler... Bu dönem içimizdeki gurmeyle tanışmak için bir fırsat.

Romalı Şeflerden Pizza Atölyesi | 2 - 30 Nisan

Romalı Şeflerden Pizza Atölyesi | 2 - 30 Nisan

Roma'yı mutfağınıza taşıyın! İtalyan şeflerin geleneksel pizza tariflerini paylaştığı çevrim içi etkinlikle içinizdeki gizli şefi keşfedebilirsiniz. Nisan ayı süresince Cuma günleri gerçekleşecek canlı yayında şeflere dilediğiniz soruyu yöneltebilir, evde lezzetli pizza yapmanın ne kadar da kolay olduğunu fark edebilirsiniz. Bir saat sürecek etkinlikte pizza hamuru yapımından pişirme tekniklerine dek lezzetli bir pizza yapımına dair ipuçları paylaşılıyor.
Siteye gidin
 Meksika Lezzetleri | 2 Nisan

Meksika Lezzetleri | 2 Nisan

Otantik Meksika lezzetlerinin sırlarını öğrenmek ister misiniz? USLA'nın eğitim mutfağında gerçekleşecek workshop ile birlikte; tavuklu quesadilla, guacamole, dana enchiladas ve pozole rojo'dan oluşan menüyü çalışarak Meksika'nın Azteklere dek uzanan lezzetli mutfağının kapılarını aralayabilirsiniz. Tarihi ve çağdaş reçetelere yer verilen atölyeyle birlikte Latin Amerika'nın en sevilen mutfağını yakından keşfedebilirsiniz.
Siteye gidin
Fermente İçecekler | 8 Nisan

Fermente İçecekler | 8 Nisan

Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan, metabolizma dostu fermente içecekler MSA'nın Nisan mutfağına konuk oluyor. Süt kefiri, elma sirkesi, kombucha ve daha birçok fermente içeceğin reçetelerinin paylaşılacağı atölyede katılımcılara farklı teknikler öğretilmesi amaçlanıyor. Etkinlikte içeceklerin yapım aşamasından muhafaza yöntemlerine dek pek çok değerli bilgi paylaşılıyor.
Siteye gidin
Off Menu Podcast

Off Menu Podcast

İki komedyen Ed Gamble ve James Acaster'ın sunuculuğunu yaptığı Off Menu, konuklarının vazgeçemediği rüya menülerine yer veren bir podcast yayını. Hayali bir restoranda geçen kurguda konu her ne kadar yemek olsa da sunucular programı eğlenceli anektodlarla detaylandırıyor. Her hafta yayınlanan seride konukların favori başlangıç, ara sıcak, ana yemek, içecek ve tatlı seçeneklerine yer verilen hayali podcast restoranı dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor.
Siteye gidin
Sally's Baking Addiction

Sally's Baking Addiction

ABD merkezli pasta şefi, blog yazarı ve yemek fotoğrafçısı Sally McKenney, Sally's Baking Addiction adlı blog yayını ile takipçilerini lezzet dolu bir serüvene çıkarıyor. McKenney, tatlı ve tuzlu seçeneklerden oluşan rengarenk tariflerinin yanı sıra mutfağa dair ipuçlarına da yer veriyor. Sally McKenney'nin kurabiye, şekerleme ve pişirme tekniklerine yönelik yemek kitaplarını da inceleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Julia Sherman'ın Instagram'dan Yayınladığı Salata Tarifleri

Julia Sherman'ın Instagram'dan Yayınladığı Salata Tarifleri

Salata tabağınızda kaç renk var? Ya da rengarenk salata deneyiminizi bir tık öteye taşımak ister misiniz? O halde Los Angeles'ta yaşayan sanatçı, yazar ve aşçı Julia Sherman'ın rengarenk salata tarifleriyle tanışabilirsiniz. Instagram hesabı üzerinden birbirinden sağlıklı salata tariflerini paylaşan Sherman, özgün teknikleriyle de kendi yönteminizi keşfetmenize yardımcı oluyor. Evde daha fazla vakit geçirirken alternatif tarifler arıyorsanız göz atabilirsiniz.
Siteye gidin
Kitchen On Fire'ın Online Yemek Dersleri

Kitchen on Fire'ın Online Yemek Dersleri

Farklı sınıf formatlarında ilerleyen bir diğer mutfak ise ''Kitchen on Fire’’; çeşitli sanal sınıf düzenlerini bir araya getirerek, alternatifleri artıran bir site. Bireysel ve herkese açık derslerin yanında, 12 derslik bir temel bilgiler serisi bulunuyor. ''Kitchen on Fire'' yemek dersi seçimine, Fransızca dilini eklemeyi planlıyor. Yemek eğitiminde bulunmasını istediğiniz detayları mail atarak iletişime geçebilirsiniz.
Siteye gidin

WELLNESS

Fiziksel açıdan olduğu kadar, ruhsal ve mental açıdan da kendimize çok iyi bakmamız gereken bir dönemdeyiz. Biraz yavaşlamaya, zihninizin dinginleşmesine izin vermeye ve size iyi hissettiren anları çoğaltmaya ne dersiniz?

David Cornwell ile Mindfulness Eğitimi | 3 Nisan - 12 Eylül

David Cornwell ile Mindfulness Eğitimi | 3 Nisan - 12 Eylül

Mindfulness ve meditasyonu hayatınıza dahil ederek yoğun stres ve stresin neden olduğu kronik ağrılardan korunmak ister misiniz? Oxford Üniversitesi'nde Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi alanında eğitimini tamamlayan Psikoterapist David Cornwell ile sekiz hafta sürecek bir Minfulness yolculuğuna davetlisiniz. Mindfulness, meditasyon pratikleri ve klinik alanda uygulamalara odaklanan eğitimle anın farkına varabilir ve huzurlu bir yaşama adım atabilirsiniz.
Siteye gidin
Tai Chi Sundays | 4 Nisan

Tai Chi Sundays | 4 Nisan

Vücudumuzda gün içerisinde sağlıksız beslenme, yanlış duruş ve stresten kaynaklanan blokajlar oluşabiliyor. Şifa ve savunma sanatı olan Tai Chi bu blokajları çözmeye odaklanıyor. Quality Of Life Now topluluğu tarafından ücretsiz olarak verilecek çevrim içi derslerde; stresi azaltmaya, fiziksel sağlığı ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olacak Tai Chi hareketlerine yer veriliyor.
Siteye gidin
İrem Güneş ile Yoga Felsefesine Giriş | 4 Nisan - 2 Mayıs

İrem Güneş ile Yoga Felsefesine Giriş | 4 Nisan - 2 Mayıs

Yoga'nın arkasındaki derin felsefeyi öğrenmek ister misiniz? Cihangir Yoga'da İrem Güneş ile Yoga Felsefesi'ne Giriş dersleriyle Yoga'yı hayatınıza dahil edebilirsiniz. 4 Nisan'da başlayıp 2 Mayıs'a kadar devam edecek olan çevrim içi etkinlik toplamda 5 buluşmadan oluşuyor. Her seviyeden katılımcının yer alabileceği dersler yogayı; yazı, asana, nefes, meditasyon gibi uygulamalarla destekliyor.
Siteye gidin
Ruh, Beden, Zihin Dengesi İçin Aromaterapi | 8 Nisan

Ruh, Beden, Zihin Dengesi İçin Aromaterapi | 8 Nisan

Ruh, beden ve zihin dengesini amaçlayan aromaterapi 6000 yıllık geçmişiyle günümüze ışık tutuyor. Fitoterapist ve eczacı Cansın Gelişli tarafından gerçekleştirilecek aromaterapi atölyesi, kokuların hayata olan etkileri üzerinde duruyor. Bu atölyeyle hem uçucu hem de taşıyıcı yağları güvenli ve basit bir şekilde nasıl uygulayacağınıza dair bilgiler öğrenebilir, günlük rutininizin birer parçası haline getirebilirsiniz.
Siteye gidin
The Voice of Your Soul | 11 Nisan

The Voice of Your Soul | 11 Nisan

Hayatınızı doğru nefes tekniklerini öğrenerek güçlendirmek ister misiniz? Yaşamsal gücün ana besleyicisi olan nefes; fiziksel ve duygusal hayatımıza etki ediyor. 1994'ten günümüze nefes çalışmalarıyla ilgilenen İsveçli kuruluş IBF tarafından gerçekleştirilecek çevrim içi etkinlikte bilinçli nefes tekniklerine yer veriliyor. Doğru nefes alma teknikleriyle, stresi azaltmak ve olumsuz duygusal yüklerden kurtularak hayatın canlılığını tekrardan keşfedebilmek amaçlanıyor.
Siteye gidin

X’İN KEŞFETTİKLERİ’ni takip etmeye devam edin. Mayıs ayında da dopdolu bir takvimle karşınızda olacağız, o zaman kadar sağlıkla kalın!

Devamı
BMW X1 | BMW Türkiye

BMW X1.

BMW X1.

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

BMW i 10 Yaşında. | BMW Joy Blog

BMW i 10 YAŞINDA.

Az emisyon, iyi gelecek | BMW Joy Blog

AZ EMİSYON, İYİ GELECEK.