X’İN KEŞFETTİKLERİ: Eylül Takvimi | BMW Joy Blog

X’İN KEŞFETTİKLERİ.

Eylül ayında öne çıkan her şey bu takvimde.

X’İN KEŞFETTİKLERİ.Eylül ayında öne çıkan her şey bu takvimde.


01.09.2020


Özgürlük, yeni keşifler, cesur hayaller… Dışarıda veya evinizin konforunda deneyimleyebileceğiniz; sinemadan modern sanata, gastronomiden seyahate çeşitli alanlardan önerileri sizin için her ay “X’İN KEŞFETTİKLERİ” takviminde derliyoruz. Bu yıl özellikle online etkinliklerin daha çok yapılmasından dolayı takip etmesi zorlaşan gündemi ve bir yandan da dışarıda temkinli bir şekilde katılınabilecek etkinlikleri kaçırmak istemeyenler: Doğru yerdesiniz.

Her ayın ilk haftası yayınladığımız X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimine göz atmak için BMW Joy Blog’u takipte kalın.

Devamı

X’İN EYLÜL AYI FAVORİLERİ.

Bu ayki takvimin öne çıkanları:
X’İN SEÇTİKLERİ.

Sunplugged Project

X’İN SEÇTİKLERİ.

İstanbul Caz Festivali

X’İN SEÇTİKLERİ.

İstanbul Kahve Festivali

X’İN SEÇTİKLERİ.

World Cleanup Day

X’İN SEÇTİKLERİ.

Sunplugged Project

İskender Paydaş ile Evrim Bingöl’ün sunduğu ve BMW’nin resmi ulaşım sponsorluğunu üstlendiği, yazın tüm hayallerini ve duygularını bulacağınız proje Sunplugged Project devam ediyor!

X’İN SEÇTİKLERİ.

İstanbul Caz Festivali

Bu yıl caz, şehre 2-14 Eylül tarihleri arasında geliyor! Açık hava mekanlarda ve dijital platformlarda gerçekleşecek olan İstanbul Caz Festivali’yle ilgili merak ettiklerinizi takvimde bulabilirsiniz.

X’İN SEÇTİKLERİ.

İstanbul Kahve Festivali

İstanbul Kahve Festivali bu yıl 17 - 18 - 19 - 20 Eylül’de gerçekleşiyor. Paneller, konserler, atölyeler, tadımlar ve hepsi elbette temkinli ve sosyal mesafeye uyan kahveseverler için... Festivalin bu yılki programı da yine dopdolu.

X’İN SEÇTİKLERİ.

World Cleanup Day

Her yıl doğayı çöplerden arındırmak ve geleceğin daha duyarlı bir bakış açısı etrafında şekillenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen World Cleanup Day, bu yıl 19 Eylül’de gerçekleşiyor ve ‘dijital temizlik’ temasına odaklanıyor. Detaylar takvimde.

HEPSİ TEK BİR YERDE.

  

X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimi hep elinizin altında olsun.

SEYAHAT

Uzun bir süredir yeni keşiflere hasret kaldık. Yazın gelişinden sonra çok dikkatli ve temkinli davranmak şartıyla kısa yolculuklara çıktık, bazen de pandemi dönemiyle hayatımıza giren online seyahat deneyimlerine devam ettik. Bu ayın ‘temkinli seyahat’ önerilerine göz atalım.

‘Old London’ Sanal Turu | 7 Eylül

‘Old London’ Sanal Turu | 7 Eylül

2000 yıldır Londra’nın kalbi sayılan ‘The City’ bölgesini Blue Badge (Mavi Rozet) sahibi bir tur rehberi eşliğinde, evinizin en güzel köşesinden gezmek ister misiniz? Bu bölgede yer alan bir caddede aynı anda tarihi bir Roma tapınağı ve ödüllü bir 21. yüzyıl ofis binası görebilirsiniz. Zoom üzerinden ve Türkiye saatiyle saat 21.00’da gerçekleşecek olan sanal tur boyunca rehber Russell sizlere fotoğraflar, videolar ve haritalar aracılığıyla akıl almaz hikayeler anlatacak.
Siteye gidin
Lodestars Anthology

Lodestars Anthology

Lodestars Anthology, meraklı seyahat tutkunlarına ilham vermek üzere yaratılmış bir platform. Seyahat konusuna ‘yavaş’ ve ‘sade’ bir bakış açısı getiren ve bu anlamda mindful travel (bilinçli farkındalıkla seyahat) konseptine öncülük eden platform, her ay farklı bir ülkeyi merkezine alıyor ve sizi Japonya’daki Kawaguchi Gölü’nden Amalfi Kıyıları’na uzanan macera dolu bir yolculuğa davet ediyor. Sitede keşif yapmaya bir an önce başlamanızı öneriyoruz.
Siteye gidin
Ghibli Museum, Tokyo Sanal Turu

Ghibli Museum, Tokyo Sanal Turu

Hayao Miyazaki çizgi filmlerine hayran olanlar arasındaysanız, kendisinin tasarladığı Tokyo’daki Ghibli Museum’u mutlaka yakından görmelisiniz. Eğer isterseniz, hemen şu an Ghlibli Museum’un Youtube kanalını ziyaret ederek, müzenin bir bölümünü keşfedebileceğiniz sanal turuna katılabilirsiniz. Hayao Miyazaki’nin işlerinin sergilediği alanlardan müzenin yemyeşil bahçesine, sanal tur boyunca kendinizi bir peri masalının içinde gibi hissedeceğinize eminiz.
Siteye gidin
Mavi Yolculuk Rotaları

Mavi Yolculuk Rotaları

Kalabalıklardan uzakta, denizin tam ortasında... Mavi yolculuklar, hem keyifli hem risksiz bir tatil imkanı sağlıyor. Eğer siz de Türkiye’nin birbirinden güzel ve bakir koylarını keşfe çıkıp maviliklerde kulaç atmaya istekliyseniz, dümeni İzmir'deki Bademli Koyu'na, Bodrum'daki Küsebükü'ye, Göcek'in Hamam Koyu'na, Datça'nın Mersincik Koyu'na, Marmaris'in Bozukkale Koyu'na çevirebilirsiniz. Mavi yolculuklarınızı daha rahat hale getirecek bir öneri listesi ve daha fazlası için BMW Joy Blog’daki incelemeye göz atabilirsiniz.
Joy Blog’da keşfedin
Swissôtel Sultan Park, Açık Hava Sineması | 10, 17, 24, 31 Ağustos

Glamping Rotaları

Seyahatlerinizde doğayla iç içe olmayı, örneğin çadırda kalmayı seviyorsanız ama bir yandan da konforunuzdan ödün vermek istemiyorsanız glamping konsepti tam size göre. Doğal bir tatil deneyimini konforla ile bir araya getirmeyi amaçlayan bu konsepti yaşamak isterseniz; Bonjuk Bay, Mona Glamping, Kocabahçe Glamping gibi Türkiye’deki örneklerini ziyaret edebilirsiniz.
Joy Blog’da keşfedin

SİNEMA

Sinema tutkumuzu ağrılıkla evlerimizde sürdürürken, Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi platformların yanı sıra; bazı film festivallerinin programlarındaki filmleri dijital ortamda yayınladıklarıyla ilgili haberler de hepimize ilaç gibi geldi.

X’İN SEÇTİKLERİ.

Sait Halim Paşa Yalısı, Açık Hava Sineması | 3, 8 Eylül

Sait Halim Paşa Yalısı’nda, boğaz manzarasına karşı nostaljik bir sinema keyfine ne dersiniz? Program, güneş battıktan sonra saat 19.30’da başlıyor ve yalının rıhtımında gerçekleşiyor. Dexter Fletcher'ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve Elton John’un hayatına dair bilinmeyenleri konu alan Rocketman’i izlemek için 3 Eylül’ü, sevginin gücü temasını işleyen bir Danny Boyle filmi Yesterday’in gösterimi içinse 8 Eylül’ü takviminize ekleyebilirsiniz.
Bilet alın
Swissôtel Sultan Park, Açık Hava Sineması | 10, 17, 24, 31 Ağustos

Fişekhane’de Açık Hava Sineması | 2 – 26 Eylül

Fişekhane Su Kulesi’nin tarihi atmosferinde, yemyeşil çimlerin üzerine uzanarak keyifli bir açık hava sineması deneyimi yaşamak isterseniz, 2 – 26 Eylül arasında burada gösterimi gerçekleşecek olan filmlere göz atabilirsiniz. Tüm seçki arasından bizim favorilerimiz 5 Eylül’de gösterilecek olan, Cannes Film Festivali’nin gizli yıldızı “Yeni Baştan” ve yönetmen Lulu Wang’in kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı, 26 Eylül’de izleyebileceğiniz “Elveda”.
Siteye gidin
More Films for Freedom | 14 Eylül’e kadar

More Films for Freedom | 14 Eylül’e kadar

More Films for Freedom, British Council‘in LGBTİ+ temalı beş kısa filmi çevrimiçi gösterime açtığı dijital koleksiyonu Five Films For Freedom’ın bir uzantısı. Film programına YouTube üzerinden erişebilir; 3 ay boyunca Nowhere, The Men Who Speak Gayle ve Let My Body adlı yapımlardan her ay birini izleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Florida Film Festivali | 7 – 20 Ağustos

New York Film Festivali | 17 Eylül – 11 Ekim

Bu yıl 58. kez, 17 Eylül – 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan New York Film Festivali, yine bu yıla özgü olarak sinemaseverlerle online ortamda da buluşuyor. 19 farklı ülkeye ait yapımları bir araya getiren festival programının açılışı “Lovers Rock” filmiyle yapılıyor; festivalin “French Exit” filmiyle noktalanması bekleniyor.
Siteye gidin
Pera Film’in Yeni Çevrim İçi Seçkisi: İnsanın Ölçüsü | 24 Ağustos’a kadar

Akbank Kısa Film Kanalı

Akbank Kısa Film Festivali’nde yer alan kısa filmleri çevirim içi olarak izlemek isterseniz, Akbank Sanat Youtube kanalına geçtiğimiz ay eklenen birbirinden güzel ödüllü yerli ve yabancı kısa filmleri inceleyebilirsiniz. Hazırlanan özel seçkide, “Kız Çocuğu”, “Hinterlant”, “Orada”, “İç Dünya”, “Tor”, “Sonsuz” gibi Türkçe altyazılı 8 yapım yer alıyor.
İzleyin
Pera Film’in Yeni Çevrim İçi Seçkisi: İnsanın Ölçüsü | 24 Ağustos’a kadar

Christopher Nolan’ın Yeni Filmi: “Tenet”

Bu yılın en heyecanla beklenen filmlerinin başında gelen, Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet, uzun süren bekleyişin ardından artık vizyonda. Robert Pattinson ve John David Washington'ın başrolde yer aldığı ve uluslararası bir casusluk hikayesine odaklanan filmi bir an önce seyredebilir, Nolan’ın aksiyon dolu epik serüveninin bir parçası olabilirsiniz.

PODCAST

Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, ciddi veya sürükleyici olan podcastler, dijitalleşen dünyanın en verimli ürünlerinden. Müziğe harika bir alternatif olan podcastler evde geçirdiğimiz bugünlerde hepimizi ele geçirmeyi başardı.

HYPNOPOLIS | BMW’nin Podcast Dizisi

HYPNOPOLIS | BMW’nin Podcast Dizisi

BMW’nin ilk podcast dizisi HYPNOPOLİS yayında. Bilim kurgu / gerilim tarzındaki sesli dizi her biri 15-20 dakikalık 6 bölümden oluşuyor. Bu proje ile BMW, kendi sesli podcast showunu yaratan ilk otomobil üreticisi oldu. HYPNOPOLİS’in konusu ise şöyle: Gazeteci Hope Reiser, kocasının cinayeti ile suçlanır ve otuz yıllık uyku cezasından uyandırılır. Masum olduğunu bilen ve cezası süresince hiç yaşlanmamış olan Hope, şimdi bu tamamen yabancı gelecekte, geçmişi için savaşarak yolunu bulmak zorundadır. HYPNOPOLİS’i Apple, Google, Spotify, YouTube veya Deezer üzerinden takip edebilirsiniz.
The 80,000 Hours Podcast

Kamusal Alanda Tabusal Konular

Kamusal Alanda Tabusal Konular, Rayka Kumru’nun ‘kamusal alanda tabuları meselesi haline getirenlere mikrofon uzattığım podcast’ olarak tanımladığı yeni podcast kanalı. Birçok kamusal alanda tabu sayılan cinselliği çeşitli boyutlarıyla ele alarak tabu olmaktan çıkartmayı hedefleyen kanalın özellikle 'saç, göç, kadın' adlı bölümünü dinlemenizi öneriyoruz. Bölüm, Helin Kardelen Kavuş'un katılımıyla, Türkiye'li göçmen kadınların Almanya'da girişimci olma yolculukları, aile yapısı, statü ve göçmen kimliği gibi konuları içinde barındırıyor.
Siteye gidin
Açık Bilim

Çağdaş Sanat ve İyi Yaşam

Sizce çağdaş sanat ve iyi yaşam arasında nasıl bir ilişki olabilir? Çağdaş Sanat ve İyi Yaşam adlı podcast kanalı, tam da bu soruya odaklanıyor ve çağdaş sanatın çevremize dair farkındalığımızı nasıl artırdığı, daha iyi bir yaşamın sanat aracılığıyla nasıl mümkün hale geleceği gibi soruları araştırıyor. Ayrıca serinin farklı bölümlerinde, hangi sanat içeriğine nasıl bakmak gerektiği ya da sanat yazı yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar gibi konulara dair de fikir edinebilirsiniz.
Siteye gidin
Raw Material

BBC Desert Island Discs

Issız bir adaya düşseniz ve yanınıza sadece 1 kitap ve 1 lüks eşya alma şansınız olsa, bir de 8 farklı şarkı dinleyebileceğinizi söyleseler, tercihleriniz ne olurdu? İşte bu soru BBC Radio’nun podcast kanalı Deser Island Discs’in her bölümünde, yazar Helen Fielding’den keşif tutkunu Steve Backshall’a, çok çeşitli isimlere yöneltiliyor. Ortaya ise birbirinden etkileyici hikayeler ve her biri not edilmeye değer öneriler çıkıyor.
Siteye gidin
Raw Material

Hyperallergic’s Art Movements

Modern sanat dünyasında meydana gelen son gelişmeleri ve tartışmaları takip etmek isterseniz sizi Hyperallergic’s Art Movements adlı podcast kanalına alalım. Ele alınan konuların tarihi arka planıyla birlikte konuşulduğu podcast’in özellikle, soyut ekspresyonizm akımının en iyi örneklerini veren kadın sanatçıların tartışıldığı 4. bölümünü dinlemenizi öneriyoruz.
Siteye gidin
Zihnimin Kıvrımları

Zihnimin Kıvrımları

Gazeteci, televizyoncu ve konuşmacı M. Serdar Kuzuloğlu’nun podcast kanalı Zihnimin Kıvrımları, yaşama arzusu ve zaman algısı gibi konulara, edebiyat ve felsefe dünyasından pek çok önemli ismin görüşleri eşliğinde yeni bakış açıları getiriyor. Serinin özellikle toplumdaki yerleşik “ideal ölçü” algısına dair yeni bir perspektif edinebileceğiniz “Bedeniyet Medeniyeti” adlı bölümünü dinlemenizi öneriyoruz.
Siteye gidin

MODERN SANAT

Evde olmak modern sanatın peşinde koşmak için bir engel değil. Sanal müzelerin içerisinde keşfe çıkmak, sergilerini sanal turlar aracılığıyla ziyarete açan galerileri takip etmek ve çok daha fazlası, çok yakınınızda.

Ozmoz

Arter’in Google Arts & Culture Sayfası

Arter, Google Arts & Culture aracılığıyla koleksiyonundan 160’tan fazla yapıtı sanatseverlerle buluşturuyor. İster, Arter’in açılış sergileri etrafında şekillenen seçkiyi, isterseniz sayfada yer alan online “Altan Gürman (1935-1976)” retrospektif sergisini yakından inceleyebilirsiniz. Sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış sunan sergide, Gürman’ın 1965 ile 1976 arasında sürdürdüğü 11 yıllık üretimini yansıtan eserlerini görebilir; 10 Eylül tarihinde kapılarını yeniden açacak olan Arter’in yeni sergilerini de takipte kalarak ziyaret edebilirsiniz.
Siteye gidin
Atölye Modern, İstanbul Modern | Yaz boyunca

Pera Müzesi’nin “Minyatür 2.0” Sergisi | 17 Ocak’a kadar

Pera Müzesi‘nin yeni sergisi Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür, minyatür sanatının güncel yorumlarına odaklanıyor ve ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, zorunlu göç gibi konular üzerinden ‘güncel minyatür’ü sorguluyor. Sergide Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerden 14 sanatçının 40’ı aşkın eseri bir araya geliyor.
Siteye gidin
X’İN SEÇTİKLERİ.

Hauser & Wirth Galerisi’nin Çevrim İçi Sergisi

Önde gelen sanat galerisi Hauser & Wirth, oluşturduğu yeni çevrim içi sergisi aracılığıyla Dada sanatçısı Sophie Taeuber-Arp’ın eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. 20. yüzyılın başlarında yenilikçi ve öncü bir sanat akımı olarak Avrupa'da ortaya çıkarak popülerlik kazanan Dada akımının tanınan sanatçılarından Sophie Taeuber-Arp’ın bej rengini baskın kullandığı ve geometrik şekillere sıkça yer verdiği eserlerini inceleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Odunpazarı Modern Müzesi (OMM) Ziyareti

Burning Man’in Sanal Müzesi, “MoNS”

Mimar John Marx ve sanatçı Absinthia Vermut tarafından yaratılan “Seyircisiz Müze” ya da Museum of no Spectators (MoNS), Burning Man kültürünün doğasını yansıtmayı hedefleyen bir sanal müze. Sanatı ‘tüketmeye’ karşı bir başkaldırı niteliğinde olan ve katılımcıları ‘müze nedir, katılımcı sanat nedir’ konusu üzerinde düşünmeye davet eden müzeyi, üç boyutlu bir sanal tur aracılığıyla gezebilirsiniz.
Siteye gidin
© United Church of Christ (UCC), American Research Institute in Turkey, SALT Araştırma

SALT’ın Çalışma Grupları: Burak Delier Atölyesi | 31 Ekim’e kadar

“SALT’ın 6 Ağustos’ta başlayan yeni çevrim içi atölye programında, Burak Delier’in “Ölüm/Hayat Olasılıkları” adlı atölyeleri 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Çeşitli sunumlar ve grup tartışmalarıyla ilerleyen atölyeler; “Kapatılma ve Sanat İlişkisi” ve “Bir uzlaşmama sanatını nasıl hayal edebiliriz?” gibi konular etrafında şekilleniyor.
Siteye gidin
“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” Sergisi | 18 Kasım’a kadar

“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” Sergisi | 18 Kasım’a kadar

Pera Müzesi‘nin yeni sergisi Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik, Arnavut toplumsal gerçekçiliğine odaklanıyor. Sergide, sosyalizmin kuruluş ilkelerini işçi sınıfında yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük döneminden resim, afiş ve çizimler yer alıyor.
Siteye gidin
 “In The Age of Quarantine” Platformu

“In The Age of Quarantine” Platformu

Snark.art’ın “In The Age of Quarantine” adlı platformu, pandemi döneminden yola çıkıyor ve sanatçıların birbirlerini desteklemesine alan açıyor, eserlerini satabilmelerine olanak tanıyor. Siz de modern sanata ilgiliyseniz, birbirinden yetenekli sanatçıları bu platformda keşfedebilir, eserlerini inceleyebilir, onlara destek olabilirsiniz.
Siteye gidin
Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosu, Google Arts and Culture

Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Tablosu, Google Arts and Culture

Royal Academy of Arts ile Google Arts and Culture iş birliği sayesinde, Leonardo Da Vinci’nin meşhur “Son Akşam Yemeği” tablosunun bir kopyası, yüksek çözünürlüklü dijital versiyonuyla görülebiliyor. Google Arts and Culture üzerinden eserin detaylarına yakınlaşarak, anatomik detayların nasıl resmedildiğini inceleyebilirsiniz.
Siteye gidin

MÜZİK

Müzik ruhun gıdası. Evin içerisinde yaptığınız pek çok aktiviteyi, ruhunuza iyi gelen müzikler eşliğinde yapabilirsiniz. Bunlar, müzik zevkinize hitap eden Spotify listeleri de olabilir; Berlin Filarmoni Orkestrası’nın bir performansından kulağınıza çalınan hafif bir melodi de...

Sunplugged Project | Ağustos Boyunca

İstanbul Caz Festivali | 2-14 Eylül

Ertelenen 27. İstanbul Caz Festivali, açık hava mekanlarda ve dijital platformlarda gerçekleşiyor. Açık hava performanslarının ardından tüm konserler, iki gün gecikmeyle biletli ve çevrimiçi olarak da müzikseverlerle buluşuyor. Yaz gecelerine caz katmak, yıldızların altında ya da evinizin serinliğinde cazın ve müziğin farklı türlerini keşfetmek isterseniz; Selen Gülün Quintet, Bilal Karaman, BaBa ZuLa, Islandman ve Jülide Özçelik gibi yerli sanatçı ve topluluklarının konuk edileceği festivali ajandanıza not edebilirsiniz.
İzleyin
Harbiye Açık Hava Konserleri | Ağustos Boyunca

PSM Amfi Konserleri | 7 Eylül’de başlıyor

Zorlu PSM’nin gözde açık hava mekanı Amfi, yeni etkinlik takvimiyle 7 Eylül’de, sosyal mesafe kuralları dahilinde açılıyor ve programın önemli bir kısmını birbirinden güçlü seslerin konserleri oluşturuyor. 10 Eylül’de gerçekleşecek olan Redd konserini ve 24 Eylül’de Kalben’in sergileyeceği solo akustik performansını kaçırmamanızı öneriyoruz. PSM Amfi’de konserlerin yanı sıra, film gösterimleri ve stand-up gösterileri gibi etkinliklerin de olduğunu hatırlatmak isteriz.
Bilet alın
Summer Evenings Canlı Konserleri | 10, 17 Ağustos

Bachçede Yaz Festivali | 2, 3, 8 ve 10 Eylül

Hakan Erdoğan Prodüksiyon‘un her yaz farklı bir konseptle karşımıza çıkan klasik müzik konser serisi Bachçede Yaz Festivali, doğumunun 250. yılında Beethoven’ı anıyor ve çağdaşı klasik Türk müziği bestecisi Dede Efendi’yi hatırlıyor. Can Çakmur‘un piyano resitaliyle açılışı yapılacak olan festival, Márton Borsányi & Friends, Arpanatolia, Gagik Makichyan & Natalia Sokolovskaya, The Barock Moscow Ensemble, İzmir Barok gibi sanatçı ve toplulukları konuk ediyor.
Siteye gidin
Online Ukulele Dersleri | 6, 13, 20, 27 Ağustos

48. İstanbul Müzik Festivali | 18 Eylül-5 Ekim

48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamda müzikseverlerle buluşuyor ve ‘Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’ temasıyla Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını kutluyor. Konser çekimleri, aralarında Wiener Akademie, Philharmonix, Beethoven Trio Berlin gibi topluluklar ve Thomas Hampson, Bülent Evcil, Gökhan Aybulus gibi solistlerin de bulunduğu isimlerle gerçekleşiyor; biletlerin en kısa zamanda satışa çıkması bekleniyor. Ayrıca İKSV’nin 48. İstanbul Film Festivali için Spotify’da özel olarak hazırladığı playlisti de dinleyebilir, Carmen Fantasy’den Les Tendres Plaintes’e, birbirinden özel parçalarla tanışabilirsiniz.
Siteye gidin
Sunplugged Project | Ağustos Boyunca

Sunplugged Project | Eylül Boyunca

İskender Paydaş ve Evrim Bingöl'ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve BMW'nin resmi ulaşım sponsorluğunu üstlendiği Sunplugged Project devam ediyor! Doğanın içinde, müzik dolu ve keyifli sohbetlere siz de ekranlarınızdan eşlik edebilirsiniz. Sunplugged, her Perşembe yeni bir bölümü ile Youtube kanalında.
İzleyin
Berlin Filarmoni Orkestrası

Berlin Filarmoni Orkestrası

Dünyanın en saygın orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini ücretsiz olarak izleyebilir, günlerinizi eşsiz opera tınılarıyla doldurabilirsiniz. 13 Eylül’de gerçekleşecek olan Daniel Harding konserini takviminize ekleyebilir; Beethoven’ın kuş sesleri ve gök gürültüleriden yola çıkarak doğaya olan sevgisini yansıttığı eseri ‘Pastoral’e kulak verebilirsiniz.
Siteye gidin
“Radioooo”

“Radioooo”

Müziğin tarihini keşfedeceğiniz bir zaman yolculuğuna çıkmak ister miydiniz? Radioooo adlı platform, 1900’lerden günümüze uzanan ve dünyanın her noktasındaki radyolarda çalan parçalardan oluşan bir seçkiyi sizlerle buluşturuyor. Müziğini keşfetmek istediğiniz ülkeyi, dönemi ve dinlemek istediğiniz müzik türünü seçmeniz yeterli.
Siteye gidin

DOĞA

Doğayla olan ilişkimizi de ister istemez pencereden dışarı bakma ve manzara videosu izleme ile sınırladığımız bugünlerde, doğanın bizlere sunduğu mucizelere tanıklık edip büyülenirken; bir yandan da doğaya olan saygımızı yansıttığımız aktivitelere de zaman ayırabiliriz.

“Karbon Ayak İzini Azaltmak” Atölyesi | 12 Ağustos

Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü | 16 Eylül

1994’ten bu yana, ‘Uluslararası Ozon Tabakasını Koruma Günü’ olarak anılan 16 Eylül, ozon tabakasının yeryüzünde yaşayan tüm canlı varlıkları UV ışınlarına karşı koruyan önemli bir filtre olduğu konusundaki toplum bilincinin yükseltilmesini hedefliyor. Dolayısıyla bu günü, bireysel olarak yapabileceklerimizi hatırlayarak değerlendirmekte fayda var. Bunlardan birkaçıysa: Ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeleri içeren ürünler satın almamak, CFC ve HCFC içeren spreyleri kullanmamak ve bu konuda çevremizi bilinçlendirmek.
6 Haftalık Spiritüel Ekoloji Programı | 12 Ağustos’ta başlıyor

Kompost Yapımı Online Workshop’u | 18 Eylül

Organik atıklarınızı biriktiriyor ve kompost yapıyor musunuz? Henüz bu uygulamayı hayatınıza dahil edemediyseniz, 18 Eylül’de ve Türkiye saatiyle 22.00’de gerçekleşecek olan bu online workshop size ihtiyacınız olan tüm temel bilgileri sunmayı hedefliyor. ‘Kompostun arkasındaki bilim nedir?’, ‘Hangi malzemeler kompost yapımına uygundur ve hangileri kesinlikle karışıma dahil edilmemelidir?’; bu gibi soruların cevaplarını bu workshop’ta bulabilirsiniz.
Siteye gidin
“Doğada Çizim” Workshop’u | 15 Ağustos

World Cleanup Day | 19 Eylül

2008 yılında Estonya’da 50.000 kişinin bir araya gelerek, ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizlemesinden bu yana her yıl kutlanan World Cleanup Day; birlik olarak doğanın temizlenmesine katkıda bulunmayı teşvik eden özel bir gün. Bu yıl fiziksel olarak gerçekleşecek bir temizlik buluşması planlanmıyor olmasına rağmen, büyük çaplı bir ‘dijital temizlik’ organizasyonu gündemde. Siz de 19 Eylül’de, akıllı telefonunuzu, bilgisayarınızı, mail kutunuzu temizleyerek çevrim içi etkinlikleriniz sebebiyle artan karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.
Siteye gidin
Mother Earth News Fair | Yaz boyunca

Uluslararası Ay Gözlem Gecesi Canlı Yayını | 26 Eylül

26 Eylül gecesinin, ‘Uluslararası Ay Gözlem Gecesi’ olduğunu biliyor muydunuz? Gece boyunca ayın hilal pozisyonundan dolunaya doğru ilerlediği evreleri, Slooh’un gece 01.00’de Youtube üzerinden gerçekleştireceği canlı yayın sayesinde yakından inceleyebilirsiniz. Slooh’un devasa robotik teleskoplarından gelen görüntülerin aktarılacağı canlı yayın boyunca, doğanın içinden gelen mucizevi anlara tanıklık edeceksiniz.
Siteye gidin

GASTRONOMİ

Ünlü şeflerle yapılan canlı söyleşiler, şeflerin paylaştığı yaratıcı tarifler ve kendilerinden aldığımız tüyolarla mutfağa girdiğimizde yarattığımız harika lezzetler... Bu dönem içimizdeki gurmeyle tanışmak için bir fırsat.

İtalyan Mutfağı Workshop’u, MSA | 15 Ağustos

İtalyan Makarnalarının Tarihi Online Workshop’u | 12, 19 ve 26 Eylül

İtalya makarnalarının tarihine doğru gurme bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? 12, 19 ve 26 Eylül tarihlerinde, saat 17.00’de gerçekleşecek bu online workshop’ta, farklı makarna çeşitleri ve onlara karşılık gelen özel soslar hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin, makarnanın ilk olarak Araplarla birlikte İtalya’ya nasıl geldiğini öğrenebilir, Marco Polo’nun efsanesine kulak verebilir, farklı makarna yapımı teknikleriyle tanışabilirsiniz.
Siteye gidin
“Restoranlar Evde” Kitabı

İstanbul Kahve Festivali | 17 – 20 Eylül

Kahve tutkunlarına duyurulur: İstanbul Kahve Festivali bu yıl 17 - 18 - 19 - 20 Eylül’de gerçekleşiyor. Paneller, konserler, atölyeler ve tabii ki tadımlar... Festivalin bu yılki programı da yine çok dolu. Takvimden bizim favorilerimizse, 19 Eylül’de Deal Coffee Co.’nun gerçekleştireceği ‘Soğuk Kahvelerin Geleceği Nereye Gidiyor?’ atölyesi ve 20 Eylül’de yapılacak olan ‘Oğul Türkkan İle Gurme Kahve Tadımı’.
Siteye gidin
The Kitchn Cooking School Videoları

James Beard Ödülleri | 25 Eylül

Amerikan gastronomi dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen James Beard Ödülleri, bu yıl 25 Eylül’de ve çevrim içi ortamda gerçekleştiriliyor. Şikago’da verilecek olan ve Twitter üzerinden canlı olarak düzenlenmesi planlanan ödül töreninde, hangi restoran ve şeflerin kazanan olarak açıklanacağını merak ediyorsanız, etkinliği takviminize not edebilirsiniz.
Siteye gidin
X’İN SEÇTİKLERİ.

Urla Online Yemek Kursları

Urla ve çevre bölgelerinin köklü mutfak mirasını içinizde hissettiğiniz yemek kurslarına online olarak katılmak ister miydiniz? Tam da bu amaçla kurulan Urla Cooking Class, Urla’nın bakir doğasında gerçekleştirdiği ‘Yenilebilir Orman Turları’ndan ‘Zeytinyağı Okuryazarlığına Giriş’ eğitimlerine, sizi benzersiz gastronomi deneyimleriyle buluşturuyor. Takvim duyurulduğu gibi kontenjanları dolan atölye ve eğitimlere katılmak için Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.
Siteye gidin
Vedat Milor’un Kısa Metraj Belgeseli: “Rehber”

Vedat Milor’un Kısa Metraj Belgeseli: “Rehber”

Vedat Milor’un kısa metraj belgeseli Rehber’i henüz seyretmediyseniz bir an önce izlemeli, Milor’un sizleri gastronomi dünyasının lezzet ustalarıyla tanıştırdığı yolculuğun bir parçası olmalısınız. 25 dakika süren bu belgesel, aynı zamanda bazı Türk geleneksel lezzetlerinin arka planındaki karmaşık ve bilinmeyen süreçlere de ışık tutuyor.
Siteye gidin
“Restoranlar Evde” Kitabı

JP McMahon’ın Online Yemek Dersleri

The Irish CookBook adlı kitabıyla tanıdığımız Michelin yıldızlı şef, JP McMahon’dan birebir yemek dersleri almak isterseniz, bireysel veya dörder kişilik gruplar için açtığı sınıflara katılabilirsiniz. Üstelik kendisinden hangi mutfağa özgü tarifleri veya ne gibi teknikleri öğrenmek istediğinize de siz karar verebiliyor, tek bir ders içerisinde tam 6 farklı lezzetin nasıl pişirileceğini öğreniyorsunuz.
Siteye gidin

WELLNESS

Fiziksel açıdan olduğu kadar, ruhsal ve mental açıdan da kendimize çok iyi bakmamız gereken bir dönemdeyiz. Biraz yavaşlamaya, zihninizin dinginleşmesine izin vermeye ve size iyi hissettiren anları çoğaltmaya ne dersiniz?

Sait Halim Paşa'da Yoga | 5, 12, 19, 26 Ağustos

Online Ayurveda Workshop’u | 5 Eylül

Ayurvedik bakım uygulamalarına ne kadar aşinasınız? Bu alanın uzman isimlerinden Karyn Chabot’un katılımıyla, 5 Eylül saat 20.00’de gerçekleşecek olan online workshop’tan sonra bu soruya rahatlıkla ‘çok’ cevabı vereceğinize eminiz. Workshop boyunca, 5000 yıllık doğal şifa öğretisi Ayurveda tekniklerini cildinize ve saçınıza uygulamayı öğrenebilir, sonrasında kendi kendinize pratik yapabilirsiniz.
Siteye gidin
Online Qigong Yoga Dersi | 7, 14, 21, 28 Ağustos

Swissotel The Bosphorus’ta Meditasyon ve Yoga | 10, 17 Eylül

Dev gökyüzünün altında, yaşamın her anını doyasıya hissedebilmeyi pratik etmek isterseniz; 10 Eylül’de Swissôtel‘in terasında ve Lebriz Dedeoğlu rehberliğinde gerçekleşecek olan Mindfulness Meditation (Bilinçli Farkındalık Meditasyonu) buluşmasına katılabilir veya 17 Eylül’deki New Moon Yoga’da hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz değişimler için ihtiyacınız olan ilhamı yakalayabilirsiniz.
Siteye gidin
Online “Reflect and Appreciate” Workshop’u | 9 Ağustos

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu | 20 Eylül

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, 20 Eylül’de Tarihi Yarımada’nın eşsiz manzarası eşliğinde gerçekleşiyor. Yaklaşık 2 saat sürecek olan Yarı Maraton, parkurda 2.500 Yarı Maraton/21K koşucusuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Eğer isterseniz maratona sanal koşu kategorisinde yer alan 10K veya 21K koşularıyla da, istediğiniz şehrin dilediğiniz köşesinden katılabilirsiniz.
Siteye gidin
Online “Reflect and Appreciate” Workshop’u | 9 Ağustos

‘Yoga for Uncertain Times’ Yoga Serisi

Bir yoga serisi olsaydı ve tam olarak yaşamda karşınıza çıkan belirsizlik dolu anlara karşı dayanıklılığınızı, esnekliğinizi artırmayı hedefleseydi, nasıl olurdu? Yoga with Adriene adlı Youtube kanalında yer alan ‘Yoga for Uncertain Times’ serisi, tam da böyle bir seri. Her bölümünde ‘yalnızlık’, ‘güvensizlik’, ‘zorlu değişimler’ ve ‘mod iniş çıkışları’ gibi konuları odağına alan bu özel yoga serisiyle bir an önce tanışmalısınız.
Siteye gidin
The Goop Podcast

The Goop Podcast

Dünyanın önde gelen lifestyle ve wellness platformlarından Goop’un podcasti The Goop Podcast, iyi yaşama dair tüm merak ettiklerinize cevap niteliğinde. Siz de podcastin ilham dolu bölümlerini takip edebilir; iyi bir uyku düzenine sahip olmakla ilgili ipuçlarından suçluluk duygusuyla baş etmenin yollarına, daha kaliteli bir yaşam için birbirinden değerli tavsiyeler alabilirsiniz.
Siteye gidin
Kopan Monastery’nin Dharma Konuşmaları

Kopan Monastery’nin Dharma Konuşmaları

Nepal eteklerinde yer alan Tibet Budist manastırı Kopan Monastery, spiritüel temalar etrafında ilerleyen mini videolarını erişime açıyor. “Dharma Konuşmaları” başlığı altında toplanan ve Lam Rim öğretilerini baz alan eğitim videoları, Renato Unterberg’in yönlendirmesiyle gerçekleşen meditasyonlarla sona eriyor. Öfke duygusunu yönetmek, bağlanma şekilleri ya da mantraların gücü gibi konulara ilgiliyseniz, Dharma Konuşmaları’nın bir parçası olabilirsiniz.

X’İN KEŞFETTİKLERİ’ni takip etmeye devam edin. Ekim ayında da dopdolu bir takvimle karşınızda olacağız, o zaman kadar sağlıkla kalın!

Devamı
X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

X SESİNİ DİNLE.

X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

X SESİNİ DİNLE.

X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

Bir Yaz Rüyası. | BMW Joy Blog

BİR YAZ RÜYASI.

Gücünü Sizden Alan Sürüş Keyfi: Bisikletler | BMW Joy Blog

MUTLULUĞA PEDAL ÇEVİRİN.