X’İN KEŞFETTİKLERİ: Mayıs Takvimi | BMW Joy Blog

X’İN KEŞFETTİKLERİ.

Mayıs ayında öne çıkan her şey bu takvimde.

X’İN KEŞFETTİKLERİ.Mayıs ayında öne çıkan her şey bu takvimde.


  01.05.2022


  Özgürlük, cesur hayaller, yeni keşifler… Sinemadan modern sanata, gastronomiden seyahate birbirinden farklı alanlardan oluşan önerileri sizin için her ay “X’İN KEŞFETTİKLERİ” takviminde derliyoruz. Ufkunu genişleterek hayatın ve iş temposunun yoğunluğunda hiçbir etkinliği kaçırmak istemeyenler: Doğru yerdesiniz.

  Her ayın ilk haftası yayınladığımız X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimine göz atmak için BMW Joy Blog’u takipte kalın.

  Devamı

  X’İN MAYIS AYI FAVORİLERİ.

  Bu ayki takvimin öne çıkanları:
  X’İN SEÇTİKLERİ.

  BİFO, "Seste Saklı Güzellik" Konseri

  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 12 Mayıs’ta gerçekleşecek "Seste Saklı Güzellik" konserinde soprano Ekaterina Siurina ve birbirinden değerli isimleri konuk ediyor. Detaylar takvimde.

  X’İN SEÇTİKLERİ.

  Borusan Contemporary, "Axel Hütte: Chronostasis" Sergisi

  Borusan Contemporary, Axel Hütte'nin sanat üretimini 28 Ağustos’a kadar devam eden "Axel Hütte: Chronostasis" ile kutluyor. Detaylar takvimde.

  X’İN SEÇTİKLERİ.

  HYPNOPOLIS 2

  BMW Orijinal podcast serisi HYPNOPOLIS, bilim-kurgu ve korku türündeki macerasına ikinci sezonuyla devam ediyor. Detaylar takvimde.

  X’İN SEÇTİKLERİ.

  Cannes Film Festivali

  Dünyanın en prestijli sinema etkinliği sayılan Cannes Film Festivali, 17-28 Mayıs tarihleri arasında yetmiş beşinci kez gerçekleştiriliyor. Detaylar takvimde.

  HEPSİ TEK BİR YERDE.

    

  X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimi hep elinizin altında olsun.

  BMW iX3 Öneriyor:

  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Uluslararası Elektrikli Araç Fuarı | 3-6 Mayıs

  Güney Kore'deki Jeju kenti açıklarındaki küçük bir ada olan Gapado, bugün karbon-nötr bir yaşamın benimsendiği bir ada olarak dikkat çekiyor. Adada karbon-nötrlüğün, sürdürülebilir yaşamın ve çevre dostu uygulamaların tartışıldığı birçok etkinlikten biri olan Uluslararası Elektrikli Araç Fuarı bu yıl dokuzuncu kez gerçekleşiyor ve fiziksel ya da sanal sergiler, yönetimsel, politik ve akademik konferanslar ve test sürüşleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Waste EXPO Sürdürülebilirlik Konuşmaları | 11 Mayıs

  9-12 Mayıs tarihleri arasında Las Vegas'ta gerçekleşen Waste EXPO kapsamında gerçekleşen Sürdürülebilirlik Konuşmaları, atık ve geri dönüşüm endüstrisinin önündeki plastikler, ambalaj atıkları ve çevreye düşman diğer engelleriyle ilgili bir konuşmaya yer veriyor ve sürdürülebilir bir gelecek için endüstriyi tartışmaya açıyor.

  Siteye gidin
  X’İN KEŞFETTİKLERİ | BMW Joy Blog

  Şehirlerde Su Yönetimi Atölyesi | 13 Mayıs

  Sürdürülebilirlik Adımları Derneği tarafından yürütülen Sürdürülebilirliğin Sorumlu Mühendisleri Projesi, sürdürülebilirlik ve mühendislik arasındaki ilişkiye dikkat çekmeyi, çevresel, sosyal problemler karşısında çözümler üretilmesini amaçlıyor. Proje kapsamındaki, iklim krizi, enerji, su ve toplumsal cinsiyet eşitliği temalarındaki panel ve atölye çalışmalarından "Şehirlerde Su Yönetimi" başlıklı atölye çalışması, katılımcıların şehirlerde suyun etkin ve verimli kullanımını sağlamak için kendi çözümlerini üretmesini hedefliyor.

  Siteye gidin
  X’İN SEÇTİKLERİ.

  Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı ve Konferansı | 25-27 Mayıs

  Deniz Üstü Enerji Teknolojileri Fuarı ve Konferansı, yerli ve yabancı yüzlerce firmanın katılımı ve binlerce profesyonel yatırımcının ziyaretiyle İzmir'de sektör profesyonellerine kapılarını açıyor. Enerji sektörü profesyonelleri, denizcilik sektörü profesyonelleri, kamu kurumları, enerji yatırımcı firmaları, türbin firmaları, tersaneler, deniz taşımacılığı firmaları, ölçüm ve mühendislik şirketleri, üniversiteler, basın ve medya, dernek ve federasyonlarına açık fuarın katılımcıları özellikle çevre dostu ürün ve çözümlerle buluşma imkanı yakalıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  "Beyond the Bin" Podcast'i

  Çevresel sürdürülebilirlik, yenilenebilir kaynaklar ve atıklardan değer elde etme gibi konularla ilgileniyorsanız, bu podcast tam size göre. Çöp, geri dönüşüm, organik gübre gibi terimler tanıdık olsa da, atık endüstrisinin ardındaki gerçekler o kadar göz önünde değil. Casella'nın bu podcast'i, endüstri uzmanı konuklarıyla, geri dönüşüm, kompost, çöplükler, atık azaltma ve daha fazla konuya ışık tutuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Yenilenebilir Enerji Online Eğitimi

  Udemy platformu üzerinden alabileceğiniz bu yenilenebilir enerji dersi, tasarım gereksinimlerinden uygulamalara, alanda karşılaşılabilen zorluklardan küresel potansiyellere, yenilenebilir enerji üzerine geniş bir perspektif ve eğitim sunuyor. Toplam yedi dersten oluşan program sonunda, farklı yenilenebilir enerji kurulumlarını ve tasarım kriterlerini tanıyacak, küresel alanda yenilenebilir enerjiye hızlı geçişi destekleyen politika önlemlerini eleştirel bir şekilde inceleyebiliyor olacaksınız.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  "The Sustainability Agenda" Podcast

  "Sürdürülebilirlik Gündemi", günümüzün en büyük sürdürülebilirlik sorularını araştırıyor. Haftalık podcast, sürdürülebilirlik konusunda önde gelen düşünürleri konuk ediyor ve onların, bu konudaki görüşlerini paylaşması, neyin ne işe yaradığı ve neyin değişmesi gerektiği hakkında tespitler yapması, geleceği yorumlaması için bir platform sağlıyor.
  Siteye gidin

  SEYAHAT

  Keşif, gözlem ve deneyimlerle seyahatin öğretici bir yolculuk olduğuna inanıyoruz. Seyahat ederek farklı ülkelere gidip, o ülkenin kültürünü kendi benliğinizle deneyimleyebilirsiniz. Online turlara katılarak bir şehri evinizin konforunda ziyaret edebilir, o şehre dair birçok anahtar bilgiye kavuşabilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Cinco de Mayo | 5 Mayıs

  Meksika'nın Fransız işgalcilerine karşı kazandığı zaferin yıl dönümü, on dokuzuncu yüzyıldan beri her yıl 5 Mayıs'ta Meksika'da ve ABD ile Kanada'daki Meksikalı göçmen toplulukları arasında coşkuyla kutlanan bir bayrama dönüşüyor. Her yerin yeşil, beyaz ve kırmızıya boyandığı, Meksika yemekleri, içkileri ve danslarının sokaklara taştığı bayramın tadını çıkarmak için Kuzey Amerika'da herhangi bir metropolü ziyaret etmeniz yeterli.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Fowey Sanat ve Edebiyat Festivali | 6-14 Mayıs

  İngiltere'de, Cornwall yakınlarındaki liman kasabası Fowey, yazar Daphne du Maurier'in doğduğu yer olarak biliniyor ve her yıl bir edebiyat festivaline ev sahipliği yapıyor. Okuma etkinlikleri, yazarlık atölyeleri ve edebiyatla ilişkili birçok etkinliğin yanı sıra, festival sırasında gerçekleşen konserler, sergiler ve ayrıca kasabadaki renkli pub kültürü sayesinde edebiyatla arası iyi olmayanların dahi zevk alacağı bir ortam vadediliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Boun Bang Fai - Roket Festivali | 13-16 Mayıs

  Roket Festivali olarak da bilinen Boun Bang Fan, Laos ve Tayland başta olmak üzere bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde kutlanıyor. Budizm öncesi ve yağmur duası niteliğindeki geleneklere dayanan bu etkinlikte, bambudan yapılan ev yapımı roketlerin yağmuru tetiklemesi için fırlatıldığı yarışmalar yerli halk arasında tatlı rekabetlere neden olurken, geçit törenleri, yemek standları, konserler ve dans gösterileri büyük şehirlerden ücra kasabalara kadar birçok yerde karşınıza çıkabilir.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Antwerpen Proeft / Taste of Antwerp | 26-29 Mayıs

  On dördüncü yılındaki Antwerpen Proeft, Belçika'nın en büyük ve öncü yemek festivali olarak biliniyor. Giriş biletleriyle tüm standlardaki indirimlerden ve bir hoş geldin içkisinden faydalanabildiğiniz etkinlik, geleneksel Belçika mutfağından Akdeniz mutfağına farklı mutfakları sokaklardan açılan onlarca standda buluşturuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Sicilya Turu

  Kültürleri sentezleyen, ihtişamlı geçmişini kozmopolit bir modernizmle aynı potada eriten Sicilya, şüphesiz Akdeniz'in en güzel köşelerinden biri. Bahar aylarında Akdeniz rüzgarlarını hissetmek isterseniz rotanızı Roma, Orta Doğu ve Kartaca uygarlıklarından izler taşıyan Sicilya’ya çevirebilirsiniz. Özgün karakteriyle Sicilya’nın tarih, sanat, gastronomi ve mimarisini keşfetmeye hazır olun.

  Siteye gidin

  SİNEMA / TV

  Sinema ve diziler, kısa filmler, belgeseller, söyleşiler, festivaller… Bu büyüleyici dünyanın nabzını X’İN KEŞFETTİKLERİ ile tutabilir, yerel ve global pek çok etkinliği yakından takip edip ajandalarınıza not edebilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  IndieLisboa | 28 Nisan - 8 Mayıs

  Portekiz, Brezilya ve dünyanın farklı ülkelerinden bağımsız yapımları Lizbon'da izleyiciyle buluşturan IndieLisboa festivali, bu yıl on dokuzuncu kez düzenleniyor. Ulusal ve uluslararası yarışmalı beş bölümün yanı sıra festivalin farklı bölümleri arasında dil ve türlerin sınırlarını aşan, yenilikçi ve tartışma yaratacak filmlere yer veren "Mouth of Madness" dikkat çekiyor. Bu yılki festival programında ayrıca bir Doris Wishman retrospektifi de yer alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Kundura Sinema Belgesel Kuşağı: Kadın Gücü | 30 Nisan - 11 Haziran

  Kundura Sinema'nın ücretsiz gösterilecek belgesel seçkisi "Mücadelenin Kadınları", izleyicisini dört kıtadan cesur ve mücadeleci kadınlarla tanıştırıyor. Belgesel filmlerinde kameralarını Pakistan'dan Venezuela'ya, Meksika'dan Brezilya'ya ülkelerdeki kadınlara çeviren yönetmenlerin belgesel filmlerindeki hikâyeler, size de ilham verecek.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  İKSV Galaları, THIS MUCH I KNOW TO BE TRUE | 11 Mayıs

  İKSV Galaları, merakla beklenen yapımları ön gösterimlerle izleyici karşısına çıkarmaya devam ediyor. Andrew Dominik'in yönettiği ve çekimleri Londra ile Brighton'da yürütülen THIS MUCH I KNOW TO BE TRUE, Nick Cave ile Warren Ellis'in son iki stüdyo albümleri "Ghosteen" ile "Carnage"dan parçaları ekrana taşırken, bir yandan da ikilinin yaratıcı birlikteliklerinin perde arkasını gözler önüne seriyor. Heyecan verici müzik belgeseli, tüm dünyayla aynı anda, 11 Mayıs'ta gösteriliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Cannes Film Festivali | 17-28 Mayıs

  Dünyanın en prestijli sinema etkinliği sayılan Cannes Film Festivali, yetmiş beşinci yaşını kutluyor. Michel Hazanavicius'un "Z (Comme Z)" filmiyle açılacak festivalin ana yarışma bölümünde David Cronenberg, Dardenne Kardeşler, Claire Denis, Hirokazu Kore-eda, Cristian Mungiu, Park Chan-wook ve Kelly Reichardt gibi yönetmenlerin yeni filmleri gösterilirken, Türkiye'den Emin Alper'in "Kurak Günler" filmi de dünya prömiyerini festivalin Belirli Bir Bakış bölümünde yapıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Hot Docs Festival | 28 Nisan - 8 Mayıs

  Kuzey Amerika'daki en büyük belgesel film festivali olma özelliği taşıyan ve 1993'den bu yana Kanada'daki Toronto'da gerçekeleşen Hot Docs, bu yıl hibrit bir formatta izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Festival programında Ron Howard ve Ramin Bahrani gibi ünlü yönetmenlerin de aralarında bulunduğu, dünyanın dört bir yanından belgeselcinin farklı konuları mercek altına aldığı belgesel filmleri yer alıyor.

  Siteye gidin

  MODERN SANAT

  Birbirinden keyifli kültür-sanat etkinlikleri ve etkileyici sergilerle ufkumuzu genişletmeye devam ediyoruz. İster fiziki, isterseniz sanal… Müze ve sanat galerilerinin içerisinde keşfe çıkmak, online sergileri deneyimlemek ve çok daha fazlası, çok yakınınızda.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Pera Müzesi, "Ve Şimdi İyi Haberler" Sergisi | 7 Ağustos'a kadar

  Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan sergi, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu'ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Resim, fotoğraf, kolaj, desen, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarıyla 164 sanatçının 300'e yakın eserinin yer aldığı, son 150 yılın, bilim, kültür ve siyasetteki en can alıcı meselelerini ele alan bir çalışmanın ürünü olan sergi, modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izlemeye olanak sağlıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Venedik Bienali 2022 | 27 Kasım'a kadar

  Bu yıl elli dokuzuncu kez düzenlenen, dünyanın en büyük sanat sergisi Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi, Cecilia Alemani'nin küratörlüğünde gerçekleşiyor. Pandemi nedeniyle bu yıla ertelenen bienalin 2022 edisyonunda "The Milk of Dreams" başlıklı ana serginin yanı sıra Arsenale, Giardini ve şehrin farklı noktalarında, Füsun Onur'un "Evvel zaman içinde…" başlıklı yerleştirmesine yer veren Türkiye Pavyonu'nun da aralarında bulunduğu 81 ülkenin sergileri yer alıyor. Bir yandan bu büyülü şehrin tadını çıkarırken, bir yandan sanata doymaya hazır olun.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Borusan Contemporary, "Axel Hütte: Chronostasis" Sergisi | 28 Ağustos'a kadar

  Borusan Contemporary, fotoğrafları hem mekânların görsel konstrüksiyonları hem de atmosferik bir etkiyle söz konusu mekanların tınılarını çağrıştıran derin yaratılar olarak kullanan Axel Hütte'nin sanat üretimini etkileyici bir sergiyle kutluyor. "Chronostasis" başlıklı sergi, izleyicilere Efes, Milet, Perge, Sagalassos, Hierapolis ve Afrodisias gibi antik yerleşimlerin çalkantılı ve maceralarla dolu tarihini zenginleştirici bir bakışla yeniden keşfetmeyi öneriyor. Hütte'nin fotoğraflarıyla bu mekânlar tarihin gölgesinden çıkıyor ve günümüze ulaşarak görsel bir canlılığa kavuşuyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Arter, "OyunBu" Sergisi | 9 Nisan 2023'e kadar

  OyunBu başlıklı grup sergisi, Arter Koleksiyonu'ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  23. Sydney Bienali | 13 Haziran'a kadar

  rīvus başlıklı 23. Sydney Bienali, nehirler, sulak alanlar ve diğer tuzlu ya da tatlı su ekosistemlerini korunması gereken yaşam hakkına sahip, atalardan kalma varlıklar olarak kabul eden yerli nüfusun inancından ilham alıyor. Bienal, bu varlıkları sanatçılar, mimarlar, tasarımcılar, bilim insanları ve topluluklarla bir diyaloğa davet ediyor. Sanata su ekolojisinin perspektifinden bakmak için, rotanızı güney yarımküreye çevirebilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Amsterdam Sokak Sanatı Müzesi (SAMA)

  2012 yılında kurulan Amsterdam Sokak Sanatı Müzesi (SAMA), sokak sanatını Nieuw-West bölgesinin paydaşları ve bölgeye gelen ziyaretçiler arasında bir diyalog aracı olarak kullanan, toplum temelli, çağdaş bir eko-müze. SAMA'nın koleksiyonu ve kalıcı sergisi, küçük parçalardan anıtsal duvar resimlerine kadar değişen boyutlarda, 300'den fazla sokak sanatı eserini koruyor, ölümsüzleştiriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Arter, "Bill Fontana: İo'nun Yeni Sesi" Sergisi | 10 Mart'tan itibaren

  Arter'in "Sesli Dizi" serisi kapsamındaki beşinci sergisinde, Bill Fontana'ya özel sipariş edilen bir ses/video yerleştirmesinin dünya prömiyeri gerçekleşiyor. Fontana'nın 8 kanallı dijital kayıt cihazı, akustik mikrofonlar, hidrofonlar ve hız ölçerlerden oluşan taşınabilir kayıt stüdyosu aracılığıyla, bir bölümü su altında olmak üzere, İstanbul Boğazı ve kentin sarnıçlarındaki video ve ses kayıtlarını temel alan çok ekranlı ve çok kanallı yapıt, alışık olmadığınız dinamik bir dünyanın kapılarını açacak. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Hawai'i Trienali | 8 Mayıs'a kadar

  İlki 2015 yılında düzenlenen Hawai'i Trienali'nin yeni edisyonu, "Pasifik Yüzyılı - E Ho'Omau No Moananuiãkea" başlığıyla gerçekleşiyor. On bir hafta boyunca adalardan oluşan eyaletin en büyük kenti Honolulu'daki müze, botanik bahçesi, saray ve kültür merkezlerinde dünyanın farklı ülkelerinden 43 sanatçı ve sanat kolektifini konuk edecek trienaldeki işler, Hawai'i'nin Asya-Pasifik ve Okyanusya arasındaki eşsiz konumunun tarihe ve kimliğe etkilerini inceliyor. 

  Siteye gidin

  PODCAST

  Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, ciddi veya sürükleyici olan podcastler, dijitalleşen dünyanın en verimli ürünlerinden. Müziğe harika bir alternatif olan podcastler evde, otomobilinizde veya spor yaparken, yani kısacası her yerde size eşlik edebilir.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  HYPNOPOLIS 2

  BMW Orijinal podcast serisi HYPNOPOLIS, macerasına ikinci sezonuyla devam ediyor. 2070 yılında dünyanın ekolojik dengesini kötü adamlardan korumaya çalışan Ajan Glyph ve Drone Oko'nun bilim-kurgu ve korku türündeki hikayesi, yeni özellikleriyle dikkatleri çekiyor. HYPNOPOLIS 2'de tasvir edilen vizyoner temalar ve fütüristik ulaşım seçenekleri, ilhamlarını BMW'nin halihazırda uygulamaya koyduğu ve günümüz araçlarında kullandığı seçeneklerden alıyor ve dinleyenlere adeta işitsel bir sinema deneyimi yaşatıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  T Cetveli

  İnternette yayımlanan, şüpheli içeriklerin doğruluğunu, açık kaynaklara dayandırarak analiz eden Türkiye merkezli bir doğrulama platformu olan Teyit.org, podcast yayınları “T Cetveli” ile dinleyenleri de aydınlatmayı hedefliyor. Teyit ekibi her hafta merceklerine takılan araştırmaları, gelişmeleri ve yenilikleri konuşuyor; dezenformasyon yaygınlığını anlamaya, doğru bilginin gücünü yaygınlaştırmanın yöntemlerine dair fikir yürütüyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Everything Everywhere Daily

  Yepyeni bilgiler öğrenmek ve bu bilgilerin arkasında yer alan hikayeleri dinlemek ister misiniz? Gary Arndt tarafından hazırlanıp sunulan günlük podcast yayını “Everything Everywhere Daily”, her gün yeni bir bilginin peşinde olan meraklı dinleyicileriyle buluşuyor. Tarihten coğrafyaya, bilim ve eğitime dek pek çok konuya odaklanan bu yayınla bilgi dağarcığınızın sınırlarını keyifli bir şekilde zorlayabilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Oto.didakt

  Okul ya da herhangi bir eğitim sistemine bağlı olmadan öğrenme anlamına gelen otodidaktizm, Özlem Dinç’in hazırlayıp sunduğu podcast yayını “Oto.didakt” ile keyifli bir röportaj serisine dönüşüyor. Dinç’in kendi kendine öğrenen konukları arasında; illüstratör, film yapımcısı ve daha pek çok farklı meslek gruplarından değerli isimler yer alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Start With This

  “Welcome to Night Vale” programının yaratıcılarından Jeffrey Cranor ve Joseph Fink'in hazırlayıp sunduğu podcast yayını Start With This, dinleyicilerini kötü yazmanın mümkün olmadığı bir evrene davet ediyor. Mükemmeliyetçiliğin aslında pek çok şeye engel olduğunu belirten ikili, yayının sonuna doğru dinleyicilerine “tüketecekleri ve yaratacakları” şeylerden oluşan iki kısa görev de veriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Gayrisafi Fikirler

  Gayrisafi Fikirler, felsefeye meraklı olanların radarında mutlaka olması gereken, 2019’da başlayan serüvenine her hafta yeni bölümler ekleyen, öğretici bir podcast yayını. "Hayatın denklemleriyle bilimin teorisi." mottosuyla Gayrisafi Fikirler, Tansel Erdem Yılmaz ve Ömer Faik Anlı tarafından hazırlanıp sunuluyor ve bilim felsefesine temas eden sorulara yanıtlar arıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Tuhaf Gelecek

  “Tuhaf Gelecek”, geleceğe dair konuları eleştirel ve kapsamlı bir şekilde ele alan ve dinleyicileri farklı gelecekler üzerine düşünmeye yönlendiren bir podcast yayını. Ahmet A. Sabancı tarafından hazırlanıp sunulan bu yayın, teknolojik gelişmelerden toplumsal olaylara dek geleceği şekillendirebilecek birçok konuyu; bilim kurgu, sanat, moda ve sosyal bilimler perspektifinden inceliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Song Surfing

  “Song Surfing” dinleyicilerini yepyeni ve bağımsız müzisyenlerle tanıştıran bir podcast yayını. John Kehl tarafından hazırlanıp sunulan bu podcast yayını, Nijeryalı hip-hop'tan, Hollandalı folk müziğine ve indie rock'a dek pek çok türü kapsıyor. Yeni sanatçıları ve müzik türlerini keşfetmekten hoşlanıyorsanız bu yayında yer alan çalma listesi tam size göre olabilir.

  Siteye gidin

  MÜZİK

  Gerek fiziksel gerekse ekranlarımızdan katıldığımız konser, festival ve müzik dinletilerini çok seviyoruz. Ayrıca müziğin ruhun gıdası olduğuna da inanıyoruz. Siz de bu melodik dünyanın kapılarını X’İN KEŞFETTİKLERİ ile aralayabilir, keşiflerinize yenilerini ekleyebilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  BİFO, "Seste Saklı Güzellik" Konseri | 12 Mayıs

  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2021-2022 sezonunu kapatacak bu konserde en sevilen operalardan en beğenilen aryaların seslendirileceği bir programla yıldız sanatçılara eşlik ediyor. Her biri uluslararası sahnelerde ayakta alkışlanan soprano Ekaterina Siurina, mezzosoprano Elena Maximova, tenor Peter Sonn ve bariton Bogdan Baciu, Sascha Goetzel'in yönetimindeki orkestra eşliğinde sahne alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  London X İstanbul Zorlu PSM Meets EFG London Jazz Festival | 14-29 Mayıs

  Dünyanın en prestijli caz festivallerinden, bu yıl otuzuncu yaşını kutlayan EFG Londra Caz Festivali, tarihinde ilk kez Türkiye'de bir konser serisinin küratörlüğünü yapıyor ve uluslararası boyuta yayılıyor. London X İstanbul Zorlu PSM Meets EFG London Jazz Festival ile, İngiliz caz sahnesinin önemli isimleri Jordan Rakei (14 Mayıs), Binker & Moses / Kokoroko (28 Mayıs) ve Nubya Garcia / Sons of Kemet (29 Mayıs) ay boyunca Zorlu PSM sahnesine konuk oluyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Lola Marsh Konseri | 19-20 Mayıs

  İsrailli indie pop grubu Lola Marsh, içinizi ısıtacak vokaller ve aklınıza takılacak gitar melodileriyle iki gece üst üste Salon'a konuk oluyor. "Sirens" ve "You're Mine" gibi teklileriyle dünya çapında bir hayran kitlesi edinen grup, nostaljik indie sound'ları, eski ve yeni şarkılarıyla bu kez İstanbullu dinleyicileri için çalıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Babylon Soundgarden | 28-29 Mayıs

  Babylon Soundgarden festivali, iki gün boyunca bomontiada'nın dört tarafını müzikle çeviriyor. Ana sahnesinde Weval, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Gaye Su Akyol, Hey! Douglas (Live), Artz & Bugy, Sattas, Dilan Balkay, Mert Demir, Bosphoroots, Geeva Flava, Simba Roots Sound System, Balkan Marching Band gibi isimlerin dinlenebileceği festivalde birbirinden farklı aktivitelere dahil olabilir, bir yandan da festivale özel hazırlanmış menülerin tadını çıkarabilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  New Orleans Caz Festivali | 29 Nisan - 8 Mayıs

  Tam adı New Orleans Caz ve Miras Festivali olan etkinlik, Güneydoğu ABD'de cazın başkenti kabul edilen New Orleans'a her yıl binlerce ziyaretçinin akın etmesini ve lokal müzik, kültür ve mirası olabilecek en renkli şekilde kutlamayı sağlıyor. Festivalin bu yılki programında The Who, Stevie Nicks, Goo Fighters, Jimmy Buffett, Luke Combs, Lionel Richie, Willie Nelson, Charlie Wilson, Norah Jones ve Erykah Badu gibi isimler öne çıkıyor. Cazla, cazın doğduğu yerde buluşma fırsatını kaçırmayın.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Alice Müzikali | 7 Şubat - 9 Mayıs

  Lewis Carroll'ın sevilen eseri "Alice Harikalar Diyarında"yı Serdar Biliş'in yönetmenliği ve Beyhan Murphy'nin koreografisiyle çağdaş bir müzikale dönüştüren ve 2019'dan beri kapalı gişe oynayan Alice Müzikali geri dönüyor. Kendini yaşadığı hayatın içine sıkışmış hisseden Alice'in bir mobil uygulamanın çağrısına uyarak beyaz tavşanı takip ettiği ve kendini sanal bir dünyanın içinde bulduğu müzikal, sizi Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız ve İbrahim Selim gibi tanıdık yüzlerle buluşturacak.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  İstanbul Resitalleri | Ocak - Haziran

  Piyano odaklı klasik müzik konser dizisi İstanbul Resitalleri, on dördüncü sezonunda Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki the Seed'de gerçekleşiyor. Her ay dünyaca ünlü piyanistlerin konuk olacağı resitaller, bu sezon Barry Douglas, Laura Favre-Kahn, Christian Blackshaw, Momo Kodama, Alim Beisembayev, Claire Huangci, Alexei Volodin, Martina Filjak ve John O'Conor'ı dinleme fırsatı sunuyor. 

  Siteye gidin

  DOĞA

  Doğanın bizlere sunduğu mucizelere tanıklık edip büyülenirken; bir yandan da doğaya olan saygımızı yansıttığımız aktivitelere zaman ayırabiliriz. Doğayı, çevreyi ve hayvanları koruyarak daha sürdürülebilir yarınlara doğru birlikte adım atabiliriz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Kompost Yapımına Giriş Eğitimi | 15 Mayıs

  Kompost, sebze ve meyve kabukları gibi organik atıkların yeniden toprağa kazandırılmak üzere bir araya getirilmesiyle elde edilen doğal bir gübre türü. Çöpe giden mutfak atığı miktarının azaltılmasında ve sıfır atık prensibinde önemli bir yere sahip olan kompost yapımını İstanbul Permakültür Kolektifi’nin uzman eğitmenleri eşliğinde online olarak öğrenebilirsiniz. Teorik eğitimin ardından açılacak olan uygulamalı eğitimle de bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü | 22 Mayıs

  Sürdürülebilir bir gelecek için doğal yaşamın ve çeşitliliğin korunması amacıyla Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde hayata geçirilen Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü, 22 Mayıs’ta tüm dünyada kutlanıyor. Ekolojik bir medeniyet inşa etme fikri üzerine odaklanan Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü, canlı türlerinin devamı için yasadışı avlanma konusunda önlem alınması gerektiğinin altını çiziyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  “Tree of Trees” Heykeli

  Heatherwick Studio tarafından tasarlanan “Tree of Trees” heykeli, 350 İngiliz yerli ağacının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Toplamda 21 metreye ulaşan bu ağaç heykeli Kraliçe II. Elizabeth'in yetmişinci platin jübilesi için hazırlanıyor. Buckingham Sarayı'nın dışında Haziran ayından itibaren sergilenecek heykel, II. Elizabeth'in bugüne dek dikmiş olduğu ağaçları temsil ederek ağaçlandırmanın önemini vurguluyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Doğa ile Tasarıma Giriş Dersleri

  Belentepe Permakültür Çiftiliği’nin çevrim içi olacak gerçekleşecek “Doğa ile Tasarıma Giriş” dersleri, tasarımın gezegenimize zarar vermeden de mümkün olduğunu katılımcılarıyla paylaşıyor. Gezegenimize bütüncül bakışı insan etkisiyle ele alan ve toplamda 15 saat olan bu eğitimde herhangi bir tarih sınırlaması bulunmuyor, dilediğinizde bu derslere katılabilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Kutuplarda Neler Oluyor?

  Güney ve Kuzey Kutbu'nda aynı zaman aralığında rekor sıcaklıklar kaydedildi. "Zıt mevsimlerde kuzey ve güneyin aynı anda erimesinin olağandışı olduğunu" belirten bilim insanları bu durumu endişe verici olarak değerlendiriyor. Eriyen buzul miktarındaki artışla, güneş ışınlarının yansıtılmasının önemli derece azalacağı, böylelikle deniz ve toprağın daha fazla ısınarak küresel ısınmaya hız kazandıracağı belirtiliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  “Sustainable Living Basics” Online Eğitimi

  Çevre için fark yaratmak istiyor, ancak nasıl başlayacağınıza emin olamıyor musunuz? Yazar ve aktivist Kathryn Kellogg'un rehberliğinde online olarak gerçekleşen “Sustainable Living Basics” eğitimi tam olarak bu amaçla yola çıkıyor ve katılımcıların hayatlarında fark yaratmayı hedefliyor. Bu eğitimle yaşam tarzınız ve bütçeniz ne olursa olsun, gezegendeki ayak izinizi azaltmaya dair temel bilgileri edinebilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Online İkebana Dersleri

  Japon çiçek düzenleme sanatı İkebana’yı video dersleri üzerinden öğrenmek ister misiniz? “Yaşayan çiçek” anlamına gelen bu eşsiz aranjmanlar, “doğa en iyi öğretmendir” mottosuyla 6. yüzyıldan bu yana özenle yapılmaya devam ediyor. Eğitmen Stephen Coler tarafından verilecek İkebana derslerine dilediğiniz zaman katılabilir, bu ilham dolu dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

  Siteye gidin

  GASTRONOMİ

  Yemek yapmak ya da yemek yemek… Tutku ve yaratıcılıkla dolu gastronomi dünyasını yemek atölyeleri, canlı söyleşiler ve ünlü şeflerin paylaştığı yaratıcı tariflerle keşfedebilir, bu dünyaya adım atarak içinizdeki gurmeyle tanışabilirsiniz.

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  MSA - Sushi | 14 Mayıs

  Pirinç, yosun, çiğ ya da pişmiş deniz ürünleri ve garnitürle Uzak Doğu mutfağının benzersiz lezzeti sushi, MSA mutfağının konuğu oluyor. Doğru kıvamda sushi pirinci hazırlamadan yosun kullanım çeşitlerine ve sarma aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair tüm önemli bilgilerin paylaşılacağı bu atölyede somon maki, Philadelphia roll ve ebiten roll olmak üzere üç farklı sushi reçetesi yer alıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  La Dolce Vita | 15 Mayıs

  İtalyan mutfağı sadece pizza ve makarnayla değil, birbirinden özgün tatlılarıyla da beğeni topluyor. Eğer siz de İtalyanların popüler tatlılarının yapımını geleneksel tarifleriyle öğrenmek ve keyifli anlar yaşamak isterseniz, Eataly Mutfak Atölyesi’nde gerçekleşecek olan La Dolce Vita atölyesine katılabilirsiniz. Bu atölyede portakallı torta caprese, crema alla vaniglia, sbrisolona ve cantuccini tatlılarına yer veriliyor. 

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Mutfağa İlk Adım Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi | 26 Mayıs

  Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi USLA’nın yemek tutkunlarını ve profesyonel olarak mutfağa ilk adımını atmak isteyenlere yönelik hazırladığı “mutfağa ilk adım pastacılık ve ekmekçilik eğitimi” ile içinizdeki şefi keşfedebilirsiniz. Kekten kurabiyeye dolu dolu geçecek 4 haftalık programın sonrasında tüm katılımcılara USLA katılım sertifikası da verildiğini ekleyelim.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Michaela Vais’in Vegan Tarifleri

  “ElaVegan” adıyla tanınan Alman şef Michaela Vais, vegan tariflerinin yanı sıra yemek stilistliği ve fotoğrafçılığıyla da fark yaratıyor. Altı yaşında et yemeyi bırakan Vais, tariflerinde de tamamen bitki bazlı beslenmeye odaklanıyor. Çorba, güveç, pizza ve brownie gibi klasikleşen lezzetlerin vegan versiyonlarına yer veren Vais tariflerini “ElaVegan” adıyla Instagram hesabında da paylaşıyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Lisa Kitahara’nın Instagram’dan Yayınladığı Vegan Tarifler

  Lisa Kitahara, Instagram hesabı “okonomikitchen” üzerinden yayınladığı tarifleri ile klişeleri yıkarak Asya mutfağının vegan lezzetlerine göz kırpıyor. Japonya ve Çin ağırlıklı olmak üzere Asya mutfağına odaklanan Kitahara, hesabında bitki bazlı tariflerinin yanı sıra gluten, yağ ve rafine şeker içermeyen reçetelere de yer veriyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Minimalist Baker ile Pratik Tarifler

  ABD merkezli Dana Shultz’un 2012 yılında kurduğu yemek blogu Minimalist Baker, 10 veya daha az malzemeyle hazırlanan pratik vegan tariflere yer veriyor. Shultz tarif denemelerinin yanı sıra yemek fotoğrafçılığıyla da ilgileniyor. Az malzeme çok lezzet kavramına odaklanan blog ile kahvaltı, atıştırmalık, tatlı, meze, ve içeceklere dair birbirinden özgün tarifleri keşfedebilirsiniz.

  Siteye gidin

  WELLNESS

  Hem duygusal hem de fiziksel olarak dengeli bir hayat mümkün. Wellness etkinlikleri ile biraz yavaşlamaya, zihninizin dinginleşmesine izin vermeye ve sizi iyi hissettiren anları çoğaltmaya ne dersiniz?

  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Tülin Karagüllü ile 9 x 9 Bedeni İyileştirme Atölyesi | 9-28 Mayıs

  Tülin Karagüllü ile omurga odağında dokuz ayrı bölümden oluşan “9 x 9 Bedeni İyileştirme Atölyesi” masa başında çalışan ve sırt ağrılarından şikayet edenlere çözüm amacıyla gerçekleştiriliyor. İnsan iskeleti ve fonksiyonları üzerine Movement Intelligence'da eğitimini tamamlayan Tülin Karagüllü, Salı ve Perşembe günleri online olarak gerçekleşecek atölyede katılımcıların postürlerinin düzelmesinin yanı sıra ağrılardan da kurtulabileceklerini belirtiyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Doğal Temizlik Malzemeleri Yapımı Atölyesi | 24 Mayıs

  Evlerin temizliğinde kullanılan pek çok kimyasal ürün hem insan hem de çevre sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Homemade Aromaterapi, “Online Kendin Yap Atölyesi” ile bu kez doğal temizlik ürünlerine odaklanıyor ve çamaşır makinesi deterjanından oda spreyine uzanan altı farklı tarifi katılımcılarıyla paylaşıyor. Bu atölyede ayrıca etiket okumanın önemi ve doğal hammaddelere dair detaylı bilgilere de yer veriliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Ters Duruşlara Hazırlık Atölyesi | 28 Mayıs

  "Cenk Güldamlası ile Ters Duruşlara Hazırlık Atölyesi" yoganın bedensel ve zihinsel pratiklerine odaklanıyor. HOPE Alkazar’da gerçekleşecek olan bu eğitimde Cihangir Yoga eğitmenlerinden Cenk Güldamlası, omuz, omurga, el bileği ve kalça mobilizasyonu konusundaki doğru yönlendirmeleriyle yogadaki ters duruşların aslında ne kadar da pratik olduğunu göstermeyi hedefliyor.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Herkes İçin Yüz Yogası

  Yüz yogası, cilt yaşlanmasının önüne geçmek için kullanılan en etkili ve antik yöntemlerden biri. Hiçbir kozmetik ya da estetik müdahale aracına ihtiyaç duymadan uygulanan yüz yogası, aynı zamanda cilt dolaşımını destekleyerek, dolaylı olarak cildi yeniliyor. Bir Benden İçeri platformunun yüz yogası derslerine katılabilir, eğitmen Esin Alpman’dan bu antik geleneğin tüm püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Goodful ile Meditasyon

  Goodful, sağlık, zindelik ve meditasyon dahil olmak üzere kişisel bakımı oluşturan her şeye odaklanan bir “farkındalık” kanalı. YouTube üzerinden yayın yapan Goodful’da kaygı, kendini sevme, uyku ve yeni başlayanlara özel olarak geliştirilen 5, 10 ve 15 dakikalık meditasyonlar yer alıyor. Kanaldaki videolarda kullanılan dinlendirici ses tonu hem izleyicileri rahatlıyor, hem de meditasyon esnasında dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durmaya teşvik ediyor.
  Siteye gidin
  X'in Keşfettikleri | BMW Türkiye

  Yedi Çeşit Evet

  Yazar Berrak Yurdakul’un hazırlayıp sunduğu podcast yayını Yedi Çeşit Evet, “Uyanık, özenli, dikkatli, hafif, rahat, sevgi dolu ve şefkatli bir zihne evet.” mottosuyla dinleyicilerle buluşuyor. Budist psikoloji, meditasyon ve mindfulness konularıyla yakından ilgilenen Yurdakul’un konukları arasında Özgür Mumcu gibi isimler yer alıyor.

  Siteye gidin

  X’İN KEŞFETTİKLERİ’ni takip etmeye devam edin. Önümüzdeki ayda da dopdolu bir takvimle karşınızda olacağız, o zaman kadar keşifle kalın!

  Devamı
  THE iX3 | BMW Joy Blog

  BEDENİ MACERACI
  RUHU ELEKTRİKLİ.

  YENİ BMW iX3.

  BEDENİ MACERACI
  RUHU ELEKTRİKLİ.

  YENİ BMW iX3.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Şemsa Denizsel ile E87 Rotası | BMW Joy Blog

  BMWLICIOUS: ŞEMSA DENİZSEL İLE E87 ROTASI.

  Bir Yaz Rüyası. | BMW Joy Blog

  BİR YAZ RÜYASI.