X’İN KEŞFETTİKLERİ: Aralık Takvimi | BMW Joy Blog

X’İN KEŞFETTİKLERİ.

Aralık ayında öne çıkan her şey bu takvimde.

X’İN KEŞFETTİKLERİ.Aralık ayında öne çıkan her şey bu takvimde.


01.12.2020


Özgürlük, yeni keşifler, cesur hayaller… Dışarıda veya evinizin konforunda deneyimleyebileceğiniz; sinemadan modern sanata, gastronomiden seyahate çeşitli alanlardan önerileri sizin için her ay “X’İN KEŞFETTİKLERİ” takviminde derliyoruz. Bu yıl özellikle online etkinliklerin daha çok yapılmasından dolayı takip etmesi zorlaşan gündemi ve bir yandan da dışarıda temkinli bir şekilde katılınabilecek etkinlikleri kaçırmak istemeyenler: Doğru yerdesiniz.

Her ayın ilk haftası yayınladığımız X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimine göz atmak için BMW Joy Blog’u takipte kalın.

Devamı

X’İN ARALIK AYI FAVORİLERİ.

Evet, inanması zor olsa da takvimler 2020 yılının son ayını gösteriyor. Bizim Aralık takvimimizde neler öne çıkıyor, göz atalım:
X’İN SEÇTİKLERİ.

Denge’m

X’İN SEÇTİKLERİ.

'Sürüş Zamanı', TV8,5

X’İN SEÇTİKLERİ.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

X’İN SEÇTİKLERİ.

“Kavram Olarak Çağdaş Sanat” Semineri

X’İN SEÇTİKLERİ.

Denge’m

BMW’nin sponsoru olduğu yeni podcast dizisiyle tanışın: Denge’m. Podbee Media’nın Seren Yüce imzalı mini dizisi ile ilgili tüm detayları takvimde bulabilirsiniz. 

X’İN SEÇTİKLERİ.

'Sürüş Zamanı', TV8,5

TV8,5 ekranlarında yayınlanan ve bu ay iki bölüm daha yayınlanması planlanan "Sürüş Zamanı" programında, birbirinden ünlü isimler Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé eşliğinde keyifli sohbetler gerçekleştirirken, otomobili deneyimleme fırsatı da buluyor. Detaylar takvimde.

X’İN SEÇTİKLERİ.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

Sürdürülebilirlik konusunu farklı bakış açılarıyla ele alan değerli yapımlar, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde bir araya geliyor. Detaylar takvimde.

X’İN SEÇTİKLERİ.

“Kavram Olarak Çağdaş Sanat” Semineri

Çağdaş sanatın temellerine odaklanan “Kavram Olarak Çağdaş Sanat” semineri, 10 Aralık’ta gerçekleşiyor. Detayları takvimde bulabilirsiniz.

HEPSİ TEK BİR YERDE.

  

X’İN KEŞFETTİKLERİ takvimi hep elinizin altında olsun.

SEYAHAT

Uzun bir süredir yeni keşiflere hasret kaldık. Yazın gelişinden sonra çok dikkatli ve temkinli davranmak şartıyla kısa yolculuklara çıktık, bazen de pandemi dönemiyle hayatımıza giren online seyahat deneyimlerine devam ettik. Bu ayın ‘temkinli seyahat’ önerilerine göz atalım.

David Rumsey Harita Arşivi

David Rumsey Harita Arşivi

Geçmişten bugüne çizilmiş tüm haritalara ulaşabileceğiniz bir arşivin içinde kaybolma fikri kulağınıza nasıl geliyor? David Rumsey Harita Arşivi içinde, 16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar ulaşan ve dünyanın neredeyse her noktasına ait haritaları barındırıyor. Siz de 100.000’i aşkın haritanın yer aldığı bu eşsiz arşivin içinde keşfe çıkabilirsiniz.
Siteye gidin
Mısır Piramitleri Sanal Turu | 6 Aralık

Mısır Piramitleri Sanal Turu | 6 Aralık

Cairo, Giza, Sakkara, Luxor, Aswan... Mısır Piramitleri, tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor! 6 Aralık’ta, Türkiye saatiyle 22.00’da gerçekleşecek olan sanal tur, size Mısır Piramitleri’nin içini ve dışını birbirinden etkileyici bilgilerin ışığında gezme imkanı sunuyor. Aynı zamanda tur boyunca, tarihi 4.000 yıl öncesine dayanan mezarların içine girebilir, Mısır Piramitleri’nin hikayelerini bizzat Mısırlılar’ın ağzından dinleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Çin’in Antik Kaleleri, Sanal Tur | 12 Aralık

Çin’in Antik Kaleleri, Sanal Tur | 12 Aralık

Çin'in güneydoğusundaki Tulou ve Kaiping kentinde bulunan Diaolou’ya doğru yola çıkmaya hazırsanız, ülkenin en etkileyici mimari yapılarından ikisini keşfetmeye de hazırsınız demektir. Tulou, bir ‘kale içinde yaşama’ fikrine dayalı otantik bir yerleşim biçimi ve Diaolou ise Ming Hanedanı döneminde inşa edilen betonarme çok katlı gözetleme kuleleri. Sanal tur, 12 Aralık’ta, Türkiye saatiyle 17.00’de gerçekleşiyor.
Siteye gidin
Londra’da Noel Işıkları, Sanal Tur | 26 Aralık

Londra’da Noel Işıkları, Sanal Tur | 26 Aralık

Yeni yıl yaklaşırken Londra’nın her yerini süsleyen ışıkların arasında keyifli bir tura çıkmaya ne dersiniz? 26 Aralık’ta, Türkiye saatiyle 22.00’da başlayacak olan ‘Londra’da Noel Işıkları’ sanal turu boyunca, şehri saran festival havasını içinizde hissedebilir, gizli pasajları keşfedebilir ve aynı zamanda tüm ışık süslemeleri ile gösterilerin hikayelerine kulak verebilirsiniz.
Siteye gidin
Akdeniz Kıyılarında Keşifler

Akdeniz Kıyılarında Keşifler

Bir helikopter, 2015 yılından bu yana, Akdeniz’in Portekiz’den Mersin’e kadar uzanan sahilini metre metre fotoğraflamış, ortaya ise TRIPinVIEW üzerinden detaylıca inceleyebileceğiniz harika kareler çıkmış. Evinizin konforunda, Akdeniz kıyılarını keşfetmek ve birbirinden güzel manzaralara şahit olmak, üstelik Marmara Denizi ile İstanbul Boğazı’nı çok yakından görmek için göz atmanızı öneririz.
Siteye gidin
Window  Swap

Window Swap

Window Swap, dünyanın farklı köşelerindeki insanların pencerelerinden gördükleri manzaraları sizlerle buluşturan bir platform. Siteye girdiğiniz andan itibaren, karşınıza rastgele ülkelerden, rastgele insanların pencereleri çıkıyor, böylece New Jersey’den Braga’ya, hayata hiç tanımadığınız insanların perspektifinden bakabiliyorsunuz. İsterseniz kendi manzaranızı da platforma yükleyebilirsiniz.
Siteye gidin
TravelMag

TravelMag

TravelMag ile tanışın: Dünyanın her köşesinden seyahatseverlere keyifli ve kapsamlı bir rehber niteliğindeki bu derginin, özellikle “Bir Lokal Gibi” (Like a Local) ve “Akıllı Seyahat” (Smart Travel) bölümlerini incelemenizi öneriyoruz. İlk bölüm, sizi çeşitli seyahat noktalarından lokal, yerel ve alternatif önerilerle buluştururken; ikincisi, akıllı ve pratik kararlar vererek seyahatlerinizi kolaylaştırmanın yollarını anlatıyor.
Siteye gidin

SİNEMA / TV

Sinema tutkumuzu ağrılıkla evlerimizde sürdürürken, Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi platformların yanı sıra; bazı film festivallerinin programlarındaki filmleri dijital ortamda yayınladıklarıyla ilgili haberler de hepimize ilaç gibi geldi.

Sürüş Zamanı | TV 8,5

Sürüş Zamanı | TV8,5

TV8,5 ekranlarında yayınlanan ve otomobil gazeteci yazarları Yaman Yılmaz, Volkan Demirkuşak ve Ahmet Armağan’ın liderliğinde gerçekleştirilen “Sürüş Zamanı” programı, sürüş deneyimi ve sohbet odaklı yepyeni ve çok eğlenceli bir program. Hazer Armani, Rüya Büyüktetik ve Cemre Kemer gibi ünlü isimlerle yapılan keyifli sohbetlerin yanında, programda Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé’nin performansı deneyimleniyor. Ünlü konuklar, oluşturulan platformda Yeni BMW 2 Serisi Gran Coupé ile pistlere çıkarak kendi sürüş limitlerini zorluyor ve zamana karşı yarışıyor. Planlanan 8 bölümden 3’ü şimdiden yayında; kaçıranlar bölümleri YouTube’dan da takip edebilirler.
Son bölümü izleyin
İstanbul Modern’in “Almanya’dan Yepyeni Filmler” Seçkisi | 6 Aralık’a Kadar

İstanbul Modern’in “Almanya’dan Yepyeni Filmler” Seçkisi | 6 Aralık’a Kadar

İstanbul Modern Sinema ve Goethe-Institut işbirliğiyle gerçekleşen “Almanya’dan Yepyeni Filmler” seçkisi bu yıl on ikinci yaşını kutluyor. Kayıp Masallar alt başlıklı, çevrimiçi gösterim programında çoğu Türkiye’de ilk kez gösterilecek yedi film yer alıyor. Fantastik hikâyelerden şehir efsanelerine uzanan filmler arasında kültür/sanat dünyasının asla yorulmayan anarşisti Schlingensief‘i hayranlık uyandıran orijinal materyallerle ele alan belgesel “Schlingensief – In das Schweigen Hineinschreien / Sessizliği Yırtan Çığlık” özellikle dikkat çekiyor.
Siteye gidin
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali | 6 Aralık’a Kadar

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali | 6 Aralık’a Kadar

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2020 seçkisi, 1-6 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak izlenebiliyor. Sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla 2008’den bu yana her yıl gerçekleştirilen festivalde bu yıl, “Birlikte Büyüyoruz”, “Biyotaklit”, “İklim Arafı”, “Suyun Efendileri”, “Zehirsiz Sofralar” gibi yapımlar yer alıyor.
Siteye gidin
Whistler Film Festivali | 1 – 20 Aralık

Whistler Film Festivali | 1 – 20 Aralık

Bu yıl 20. kez gerçekleşecek olan Whistler Film Festivali, 1 – 20 Aralık tarihleri arasında online olarak sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 20 gün boyunca bizleri birbirinden başarılı 97 yapımla buluşturacak olan festivalin açılış filmi “Sugar Daddy”. “Average Happiness”, How To Stop Reccuring Dream” ve “Death Of A Ladies’ Man” ise, festivalin ilerleyen günlerde ev sahipliği yapacağı diğer yapımlar arasında.
Siteye gidin
New Directors, New Films Film Festivali | 9 – 20 Aralık

New Directors, New Films Film Festivali | 9 – 20 Aralık

New Directors/New Films (ND/NF) Film Festivali’nin 49. yılına evinizin konforundan katılmaya ne dersiniz? Film at Lincoln Center ve MoMA iş birliği ile gerçekleştirilen festival, 9 – 20 Aralık tarihleri arasında “Anne at 13,000 Ft”, “Babyteeth”, “The Dove and The Wolf” gibi farklı coğrafyalara ait yapımlara ev sahipliği yapıyor.
Siteye gidin
Pera Film’in Yeni Çevrim İçi Seçkisi: İnsanın Ölçüsü | 24 Ağustos’a kadar

Akbank Kısa Film Kanalı

Akbank Kısa Film Festivali’nde yer alan kısa filmleri çevirim içi olarak izlemek isterseniz, Akbank Sanat Youtube kanalına geçtiğimiz ay eklenen birbirinden güzel ödüllü yerli ve yabancı kısa filmleri inceleyebilirsiniz. Hazırlanan özel seçkide, “Kız Çocuğu”, “Hinterlant”, “Orada”, “İç Dünya”, “Tor”, “Sonsuz” gibi Türkçe altyazılı 8 yapım yer alıyor.
İzleyin

MODERN SANAT

Evde olmak modern sanatın peşinde koşmak için bir engel değil. Sanal müzelerin içerisinde keşfe çıkmak, sergilerini sanal turlar aracılığıyla ziyarete açan galerileri takip etmek ve çok daha fazlası, çok yakınınızda. Elbette sosyal mesafeye dikkat ederek ve gerekli tedbirleri alarak önerdiğimiz yeni sergileri turlamak da mümkün.

“Kavram Olarak Çağdaş Sanat” Semineri | 10 Aralık

“Kavram Olarak Çağdaş Sanat” Semineri | 10 Aralık

Çağdaş sanatı anlamaya yönelik bir giriş seminerine katılmak isterseniz, 10 Aralık’ta ve saat 18.00’da online olarak gerçekleşecek “Kavram Olarak Çağdaş Sanat” seminerini ajandanıza not edebilirsiniz. Fırat Arapoğlu’nun anlatımıyla ilerleyecek olan seminer, çağdaş sanatın hangi medyumları kullandığından çağdaş sanata katkı yapan önemli sanatçılara, birçok başlığa odaklanacak.
Siteye gidin
Pera Müzesi’nin “Kristal Berraklığı” Sergisi | 15 Aralık’ta başlıyor

Pera Müzesi’nin “Kristal Berraklığı” Sergisi | 15 Aralık’ta başlıyor

Pera Müzesi’nin 15 Aralık’ta başlayıp 7 Mart’a kadar devam edecek olan “Kristal Berraklığı” sergisi, çıkış noktası olarak kristalleri ve canlı maddelerini alıyor. Elena Sorokina küratörlüğünde düzenlenen sergi, Bondi, Gaelle ChoisneIlana Halperin, Şener Özmen, İz Öztat, Hale Tenger gibi sanatçıların eserlerine yer veriyor ve katılan tüm sanatçılarla iş birliği içinde sürdürülebilir küratöryel pratikler ve ekoloji üzerine eğiliyor.
Siteye gidin
İstanbul Modern’in “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” Sergisi | 31 Mart’a Kadar

İstanbul Modern’in “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” Sergisi | 31 Mart’a Kadar

1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın çalışmalarından bir seçki, İstanbul Modern’in 31 Mart’a kadar devam edecek olan “Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar” sergisinde bir araya geliyor. Küratörlüğünü Bülent Erkmen’in üstlendiği sergi, aralarında İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’ndan da pek çok çalışmanın yer aldığı 300’ü aşkın fotoğrafa yer veriyor.
Siteye gidin
Harvard Üniversitesi’nin “Antik Mısır Sanatı” Eğitimi

Harvard Üniversitesi’nin “Antik Mısır Sanatı” Eğitimi

Resimler, heykeller, papirüs, fayans, mücevher, fildişi... Antik Mısır sanatının derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa hazırsanız, Harvard Üniversitesi’nin 8 hafta süren ve online olarak gerçekleşen eğitimine katılmalısınız. Eğitim boyunca Giza Piramitleri’ni çevreleyen sanat, arkeoloji ve tarihi daha yakından anlayabilir, özellikle Mısırlıların öbür dünyaya olan inancı hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.
Siteye gidin
İstanbul Modern’in “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” Sergisi | 5 Kasım’da Başlıyor

İstanbul Modern’in “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” Sergisi | 5 Kasım’da Başlıyor

İstanbul Modern’in 5 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında ziyaret edebileceğiniz “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” adlı sergisi, Selma Gürbüz’ün son otuz beş yıldır devam eden sanatsal üretimine yakından bakıyor. Sergide, sanatçının masallar, mitler ile işlenmiş; yerleştirme, desen, video ve heykel gibi yüzden fazla farklı yapıtı yer alıyor.
Siteye gidin
OMM’un “Günün Sonunda” Sergisi | İlkbahara Kadar

OMM’un “Günün Sonunda” Sergisi | İlkbahara Kadar

Odunpazarı Modern Müzesi (OMM)’un “Günün Sonunda” adlı sergisi, sömürü ile ortakyaşam, göç ile istila, yapıbozum ile hafıza ve hafıza ile anıtlaştırma arasındaki ilişkilere odaklanıyor. 25 Nisan’a kadar ziyaret edebileceğiniz sergiyi gezerken, doğayla kendiniz arasındaki ilişki üzerine bolca düşünmeye de hazır olun.
Siteye gidin
“Açı Reçete”, Borusan Contemporary | 31 Ocak’a kadar

“Açı Reçete”, Borusan Contemporary | 31 Ocak’a kadar

'Inovatif teknolojilerin dahil olduğu sanat’ kavramının örneklerini merak ediyorsanız, Borusan Contemporary’nin Açı Reçete adlı sergisini 31 Ocak’a kadar mutlaka ziyaret etmelisiniz. :mentalKLINIK sanatçı ikilisinin Covid-19 koşullarının değişime zorladığı sanat dünyasına acı bir reçete olarak sunduğu Acı Reçete #02, 8 adet robot süpürgesi ve simden oluşan ‘Puff Out’ yerleştirmesinin Perili Köşk’ten canlı olarak dijital platforma akan sonsuz ve tekrarsız hareketliliğinden oluşuyor.
Siteye gidin
“İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” Sergisi | 27 Aralık’a kadar

“İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” Sergisi | 27 Aralık’a kadar

Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı ‘İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde’ sergisi, çok uluslu imparatorluğun çok kültürlü sakinleri olan ve geriye çok kapsamlı bir aile arşivi bırakan Köpelerin yaşantılarından izler taşıyan fotoğraf ve belgelerden oluşuyor. Sergiyi 27 Aralık tarihine kadar SALT Beyoğlu’nda ziyaret edebilirsiniz.
Siteye gidin

PODCAST

Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, ciddi veya sürükleyici olan podcastler, dijitalleşen dünyanın en verimli ürünlerinden. Müziğe harika bir alternatif olan podcastler evde geçirdiğimiz bugünlerde hepimizi ele geçirmeyi başardı.

Denge’m

Denge’m

Karanlık Bölge’den sonra sizleri yine BMW’nin sponsorlarından biri olduğu, yeni bir podcast diziyle tanıştırmak istiyoruz: Denge’m. Podbee Media’nın Seren Yüce imzalı mini dizisi, yedi bölümden oluşuyor ve seslendirme kadrosunda Osman Sonant, Yasemin Çonka, Tülay Günal, Esme Madra, Tülin Özen ve Cem Zeynel Kılıç yer alıyor. Hayattan umudunu kaybetmiş bir matematik öğretmeni olan Hazım, psikiyatri alanında henüz piyasaya sürülmemiş farklı bir tedavi yöntemi geliştiren Cansın ile tanışır. Hazım, Cansın’ın henüz piyasaya sürülmemiş bu tedavisinde denek olmayı kabul eder. Acaba Hazım’ın bu kararı onun için kazanç mı olacak, yoksa kayıp mı? Bu farklı deneyimin içinde olmak isterseniz, hemen şimdi ilk bölümü dinlemeye başlayabilirsiniz.
Siteye gidin
Yeni Medya 451

Yeni Medya 451

Podcast’in yaratıcıları Can Öz ve Ümit Alan’ın deyimiyle Yeni Medya 451, “kitapların yakıldığı distopyalardan, her şeyin kendiliğinden kaybolduğu yeni dünyaya” doğru bir yolculuk. Podcast, ‘dijital obezite’ kavramına yakından bakan ilk bölümünden ‘medya okuryazarlığı’ konusunu ele alan son bölümüne, sizlere insanın yeni medyayla imtihanını anlamaya yönelik farklı bakış açıları sunuyor.
Siteye gidin
Talking with Painters

Talking with Painters

Joshua Yeldam, Wendy Sharpe, Jude Rae... Talking with Painters adlı podcast, sizleri birbirinden yaratıcı Avustralyalı sanatçıların hikayelerine kulak vermeye davet ediyor. Her sanatçı ürettiği eserler ile kendi yaşamları ve dünyayı algılayış şekilleri arasında çeşitli bağlantılar kuruyor ve sizi ilham saçan anlatılarına kulak vermeye çağırıyorlar.
Siteye gidin
Yerli Müzik

Yerli Müzik

Türkiye müzik tarihini şarkılar üzerinden okumak kulağınıza nasıl geliyor? “Yerli Müzik”, müzik tarihçisi Murat Meriç’in rehberliğinde, marşlardan halk müziğine ve popüler şarkılara kadar uzanan bir yolculuğa davet ediyor sizleri. Serinin özellikle “İşte Benim Zeki Müren” adlı bölümünü dinlemenizi öneriyoruz.
Siteye gidin
Dressed: The History of Fashion

Dressed: The History of Fashion

Dressed: The History of Fashion podcast’i, bizlere 7 milyarı aşkın dünya nüfusunun ortak noktaları arasında en belirgin olanlardan birini hatırlatarak yola çıkıyor, hepimizin her gün giyiniyor olması. Neyi, neden, nasıl giyiyoruz; ve bunların arkasındaki sosyal ve kültürel hikayeler neler? Dressed: The History of Fashion, sizleri bu soruların cevaplarının izini sürmeye çağırıyor.
Siteye gidin

MÜZİK

Müzik ruhun gıdası. Evin içerisinde yaptığınız pek çok aktiviteyi, ruhunuza iyi gelen müzikler eşliğinde yapabilirsiniz. Bunlar, müzik zevkinize hitap eden Spotify listeleri de olabilir; Berlin Filarmoni Orkestrası’nın bir performansından kulağınıza çalınan hafif bir melodi de...

Tripping With Nils Frahm | 3 Aralık

Tripping With Nils Frahm | 3 Aralık

Nils Frahm, “Tripping With Nils Frahm” adlı canlı albümü ve konser filmi, 3 Aralık’ta müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Çoğunlukla Frahm’ın 2018 çıkışlı albümü “All Melody”den şarkılara ev sahipliği yapan belgesel, sekiz şarkıdan oluşuyor. Belgesele MUBI üzerinden ulaşabilirsiniz.
Siteye gidin
Beethoven’ın 250. Doğum Günü, Canlı Konser | 15 Aralık

Beethoven’ın 250. Doğum Günü, Canlı Konser | 15 Aralık

Beethoven’ın doğumunun 250. yılını evinizin en huzurlu köşesinden, canlı bir konsere katılarak kutlamak ilginizi çekiyor mu? Öyleyse, 15 Aralık günü, Türkiye saatiyle 22.00’de başlayacak olan canlı konseri kendinize not etmelisiniz. Konser boyunca Beethoven’ın iki senfonisinin ve 10 Keman Sonatı’nın yumuşak tınıları arasında kaybolmanın keyfini yaşayabilirsiniz.
Siteye gidin
“19. Yüzyıl Operası” Eğitimi

“19. Yüzyıl Operası” Eğitimi

Meyerbeer, Wagner ve Verdi. 19. yüzyıl operasını şekillendiren bu üç büyük ismi daha yakından tanıyarak dönemin opera dünyasını keşfetmek ister misiniz? Harvard Üniversitesi tarafından online olarak gerçekleştirilen ve 6 hafta süren bu eğitim, size 1800’lere ait üç büyük operanın müzikal ve kültürel anlamdaki etkilerini de daha iyi anlama imkanı sunuyor: Les Huguenots, Das Rheingold ve Otello.
Siteye gidin
Radio Garden

Radio Garden

Radio Garden, size dünya üzerindeki binlerce canlı radyo yayınını dinleme imkanı sunan bir platform. Her yeşil nokta farklı bir şehri veya kasabayı temsil ediyor. Dünyanın farklı köşelerinde yaşayan insanların, tam da bulunduğunuz anda ne gibi müziklere kulak verdiğini merak ediyorsanız, Radio Garden’ı keşfetmeye başlayabilirsiniz.
Siteye gidin
Akbank Caz Festivali Albümü

Akbank Caz Festivali Albümü

Sizlere Akbank Caz Festivali’nin 30. yılına özel olarak imza attığı yeni projesinden söz etmek istiyoruz: 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçının performansını kapsayan bir albüm. Proje, albümün yanı sıra, kayıt süreci ve sanatçı söyleşilerinden oluşacak belgesel boyutuyla da retrospektif bir nitelik taşıyor. Albümün seçkisi; Ali Perret, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Jülide Özçelik, Kerem Görsev, Selen Gülün gibi Türk Caz sahnesinin önemli isimlerinin ve gruplarının bestelerinden oluşuyor.
Siteye gidin
Piyanist Holly Bowling Canlı Konserleri

Piyanist Holly Bowling Canlı Konserleri

Holly Bowling, ‘Wilderness’ adını verdiği bir sanal tur adı altında, dünyanın çeşitli noktalarına giderek buralarda canlı konserler veren bir piyanist. Konser yer ve tarihlerini Facebook sayfası üzerinden duyuran sanatçıyı, bir seferinde Amerika’nın Bruneau Kanyon’unda, diğer bir sefer ise Bonneville Salt Flats adlı tuz gölünün tam ortasında seyredebilirsiniz. Tahmin edersiniz ki, Bowling’in eşsiz piyano melodilerine, akıl almaz güzellikte manzaralar da eşlik ediyor.
Siteye gidin
Berlin Filarmoni Orkestrası

Berlin Filarmoni Orkestrası

“Dünyanın en saygın orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini ücretsiz olarak izleyebilir, günlerinizi eşsiz opera tınılarıyla doldurabilirsiniz. 13 Aralık’ta gerçekleşecek olan “Jingle Bass Rock” konserini takviminize ekleyebilir; yılbaşı ruhunu evinize taşıyabilirsiniz.
Siteye gidin

DOĞA

Doğayla olan ilişkimizi de ister istemez pencereden dışarı bakma ve manzara videosu izleme ile sınırladığımız bugünlerde, doğanın bizlere sunduğu mucizelere tanıklık edip büyülenirken; bir yandan da doğaya olan saygımızı yansıttığımız aktivitelere de zaman ayırabiliriz.

Dünya Dağ Günü | 11 Aralık

Dünya Dağ Günü | 11 Aralık

Dünya Dağ Günü, doğa ile ilgili diğer önemli günlerle karşılaştırıldığında nispeten daha az bilinen bir gün. Oysa dağlarda tahmin ettiğimizden de fazla canlı yaşıyor ve birçok insan geçimini dağlardan sağlıyor. Ayrıca dünyadaki içilebilir su kaynaklarının yarısından fazlası dağlardan geliyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2002 yılından beri her yıl 11 Aralık’ta kutlanan Dünya Dağ Günü, işte tam da bu farkındalığı yaratmayı amaçlıyor.
Geminid Meteor Yağmuru | 13 – 14 Aralık

Geminid Meteor Yağmuru | 13 – 14 Aralık

Geminid Meteor Yağmuru, Perseid Göktaşı Yağmuru’ndan sonra yılın en iyi ikinci göktaşı yağmuru olmasıyla biliniyor. Her yıl 7 – 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen ve bu yıl 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gece zirve yapması beklenen meteor yağmurunu gözlemlerseniz, ışık kirliliği olmayan bir yerde saatte 50 ile 100 adet meteor görmeniz mümkün.
“How to Save a Planet” Podcast’i

“How to Save a Planet” Podcast’i

İklim değişikliği sizi de çok endişelendiriyor ve kolektif anlamda bu konuyla ilgili daha fazla neler yapabileceğimizi öğrenmek istiyorsanız, “How to Save a Planet” podcast’ini dinlemenizi öneriyoruz. Gazeteci Alex Blumberg ve bilim insanı Dr. Ayana Elizabeth Johnson’un sunumuyla gerçekleşen podcast, iklim değişikliğinin gidişatını ters yöne çevirmek için atılması gereken adımları tartışıyor.
Siteye gidin
NASA’nın Online Arşivi

NASA’nın Online Arşivi

NASA’nın uzay ile ilgili keşiflerinin ve fotoğraflarının yer aldığı arşive bir tık’la, kolayca ulaşabileceğinizi söylesek? Arşiv, dilediğiniz keşfin üzerine tıklayarak onunla ilgili daha fazla bilgi almanızı sağlıyor; üstelik merak ettiğiniz her keşfi ‘görsel’, ‘video’ ya da ‘ses kaydı’ formatlarında arayabiliyorsunuz. O zaman, uzay keşifleri başlasın!
Siteye gidin

GASTRONOMİ

Ünlü şeflerle yapılan canlı söyleşiler, şeflerin paylaştığı yaratıcı tarifler ve kendilerinden aldığımız tüyolarla mutfağa girdiğimizde yarattığımız harika lezzetler... Bu dönem içimizdeki gurmeyle tanışmak için bir fırsat.

The Table Less Traveled, Online Eğitimler | Aralık Boyunca

The Table Less Traveled, Online Eğitimler | Aralık Boyunca

The Table Less Traveled, başarılı şefleri buluşturarak size farklı mutfaklara yönelik canlı ve sanal yemek eğitimleri sunan bir platform. Onu diğer platformlardan ayıran özelliğiyse, odaklandığı neredeyse tüm lezzetlerin ait olduğu kültürlere mensup şefler tarafından anlatılmasını sağlaması. Aralık ayı programına bir göz atın derin, bizim favorimiz 7 Aralık’ta Lizbonlu Şef Ana’nın gerçekleştireceği Pastel de Nata eğitimi.
Siteye gidin
Deniz Mahsülleri Temelleri, Online Yemek Kursu | 8 Aralık

Deniz Mahsülleri Temelleri, Online Yemek Kursu | 8 Aralık

Institute of Culinary Education, kendini gastronomi alanında, özellikle de deniz mahsülleri konusunda geliştirmek isteyenler için online bir yemek kursu düzenliyor. 8 Aralık’ta gerçekleşecek olan kurs boyunca, deniz mahsülleriyle hazırlanan iki önemli tabağın yapımını öğrenebilir, Şef Sue Gonsalves’ten bu alana özgü leziz ipuçları alabilirsiniz.
Siteye gidin
ChefPassport’un “Fransız Noel Menüsü - Tatlı” Workshop’u | 12 Aralık

ChefPassport’un “Fransız Noel Menüsü - Tatlı” Workshop’u | 12 Aralık

Yılbaşında en yakınlarınızla keyifli bir yemek organizasyonu düzenleyecekseniz, hazırlayacağınız menüyü şimdiden düşünmeye başlamışsınızdır. Öyleyse, ChefPassport’un 12 Aralık'ta ve Türkiye saatiyle 14.30’da gerçekleşecek olan “Fransız Noel Menüsü - Tatlı” workshop’u menünüzün tatlı bölümünü netleştirmenize yardımcı olabilir.
Siteye gidin
Plates At Home, Dijital Yemek Okulu

Plates At Home, Dijital Yemek Okulu

Bitkisel bazlı beslenmeyi ödüllü şef Kirk Haworth’tan uygulamalı olarak öğrenmeye hazır mısınız? Eğitimlerin sanal ortamda gerçekleştiği bu dijital okul, sizlere bitkisel bazlı bir mutfak yaratmanın temellerini anlatarak başlıyor ve başlangıçtan tatlıya uzanan 8 farklı bitkisel tarifi uygulamayı öğretiyor. Programın içeriğinde yer alan Bezelye, Nar ve Naneli Risotto tarifi bizce özellikle öne çıkıyor.
Siteye gidin
“What is Cooking?” Kitabı

“What is Cooking?” Kitabı

Gastronomi dünyasındaki 20 yıllık varlığını ve deneyimini bu yıl yayımlanan “What is Cooking” adlı gastronomi kitabıyla taçlandıran Şef Andria, kitap boyunca derslerinde kullandığı açıklayıcı diyagramları, kişisel eskizlerini ve fotoğrafları paylaşıyor. Siz de ünlü şefe göre ‘pişirme’nin ne anlama geldiğini keşfetmek isterseniz kitabı incelemenizi tavsiye ederiz.
Siteye gidin

WELLNESS

Fiziksel açıdan olduğu kadar, ruhsal ve mental açıdan da kendimize çok iyi bakmamız gereken bir dönemdeyiz. Biraz yavaşlamaya, zihninizin dinginleşmesine izin vermeye ve size iyi hissettiren anları çoğaltmaya ne dersiniz?

“Günlük Yaşamda Meditasyon” Eğitimi | 4 - 5 Aralık

“Günlük Yaşamda Meditasyon” Eğitimi | 4 - 5 Aralık

Meditasyonun faydalarını iyi biliyor olsanız da, onu günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Harvard Üüniversitesi’nin 4-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan eğitimi, sizleri pozitif psikolojinin temellerinden yola çıkarak derlediği çeşitli uygulama pratikleriyle buluşturuyor.
Siteye gidin
Hareket ve İyi Yaşam Festivali | 12 Aralık

Hareket ve İyi Yaşam Festivali | 12 Aralık

Hareket ve iyi yaşam birbirinin olmazsa olmazı, 12 Aralık’ta gerçekleşecek olan online festivalin çıkış noktası da tam olarak bu. Moving for Minds tarafından organize edilen ve katılımcılarına gün boyu meditasyon, dans, yoga ve ses banyosu gibi aktivitelerin bir parçası olma imkanı sunan bu festivali siz de takviminize ekleyebilirsiniz.
Siteye gidin
Online Mandala Workshop’u | 15 Aralık

Online Mandala Workshop’u | 15 Aralık

Mandala boyamanın bir terapi yöntemi olarak da kullanıldığını biliyor muydunuz? Hinduizm ve Budizm'de evrenin yapısını simgelediği düşünülen mandala sembollerini boyamanın temellerini 15 Aralık’ta online olarak gerçekleşecek bu workshop’a katılarak öğrenebilir, renklerin iyileştirici gücünü keşfedebilirsiniz.
Siteye gidin
Kış Gündönümü İnzivası | 19 Aralık

Kış Gündönümü İnzivası | 19 Aralık

Odağınızın biraz duraklayıp içinize dönmek olduğu bir hafta sonu hayal edin. İlhamını kış gündönümünden alan ve imgeleme pratikleri, orman banyosu, paylaşım çemberleri, yazı yazma seansları gibi uygulamaların bir araya geldiği, 19 Aralık’ta gerçekleşecek bu inzivanın bir parçası olarak, bir gün boyunca sakin kalmayı deneyimleyebilir, huzur dolabilirsiniz.
Siteye gidin
Strong Nation, Sanal Zumba Dersleri

Strong Nation, Sanal Zumba Dersleri

Gelin, zumba’nın eğlenceli dünyasına adım atarak hayatınıza hareket katın. Bu konuda istekliyseniz, sizleri tanıştırmak istediğimiz bir platform var: Strong Nation. Sanal ortamda düzenli olarak, birbirinden dinamik ve keyifli zumba dersleri alabileceğiniz Strong Nation’ın Aralık programını kendi web sitelerinden inceleyebilirsiniz.
Siteye gidin

X’İN KEŞFETTİKLERİ’ni takip etmeye devam edin. Ocak ayında da dopdolu bir takvimle karşınızda olacağız. 2021’de çok daha sağlıklı, umut dolu ve yeni şeyler keşfedeceğimiz günler yaşamayı diliyoruz. Ocak ayında görüşmek üzere!

Devamı
X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

X SESİNİ DİNLE.

X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

X SESİNİ DİNLE.

X'İNİ SEÇ. HAYATI KAÇIRMA.

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

Gülşah Güray Anlatıyor: Efsaneler Asla Ölmez, 1. Bölüm | BMW Joy Blog

EFSANELER ASLA ÖLMEZ.

İstanbul’a Yakın Sonbahar Rotaları | BMW Joy Blog

SON BİR KAÇAMAK.