Mobilite | BMW Joy Blog

MOBİLİTE.

BMW JOY BLOG.

 • MOBİLİTE.BMW JOY BLOG.


   100 yılı aşkın süredir otomotiv tarihine yön veren BMW’nin mobiliteye dair tüm yazılarını bu kategoride keşfedebilirsiniz.

   Devamı

   Yeni BMW i7'nin Kristal Farları.

   Yeni BMW i7’nin Kristal Farları | BMW Joy Blog

   Yeni bir yüz, yeni bir ışıltı. Yeni BMW i7, yoldaki diğer her şeyi gölgede bırakan bir far ile karşımıza çıkıyor. BMW’nin Swarovski ile iş birliğinde tasarladığı kristal farlar, benzersiz etki yaratan bir görünümü garanti ediyor.

   Sürüş Dinamiklerinin En Saf Formu.

   Yeni BMW i4 M50 Salzburgring Pistinde | BMW Joy Blog

   Bildiğiniz ve sevdiğiniz BMW sürüş keyfine yeni teknolojilerin eklendiğini düşünün. BMW i ve BMW tarafından üretilen tamamen elektrikli ilk spor otomobil ünvanına sahip Yeni BMW i4 M50 geliştirilirken, uzun mesafe konforuyla hassas ve üstün aksam özelliklerine odaklanıldı. Otomobili ve sürüş dinamiklerini Salzburgring pistinde test ettik.

   BMW i3: Emisyonsuz Bir Geleceğin Öncüsü.

   BMW i3: Emisyonsuz Bir Geleceğin Öncüsü | BMW Joy Blog

   Borusan Otomotiv BMW BMW Ürün Yönetimi departmanından Seçkin Uysal, tamamen elektrikli BMW i ailesi için milat kabul edilen BMW i3’ün tarihçesini, öne çıkan özelliklerini ve sürüş deneyimini Joy Blog okuyucuları için kaleme aldı.

   Cem Bölükbaşı ile M’in 50. Yılını Kutluyoruz.

   Cem Bölükbaşı ile BMW M’in 50. Yıl Kutlaması | BMW Joy Blog

   Türkiye’nin ilk Formula 2 pilotu olmasının yanı sıra gerçek piste çıkmayı başaran dünyadaki ilk ve tek sim pilotu olan Cem Bölükbaşı ile kariyeri, gelecek hedefleri ve M tutkusu üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

   BMW M’in 50 Yıllık Tarihindeki
   7 Kilometre Taşı.

   BMW M Tarihindeki 7 Efsanevi Otomobil | BMW Joy Blog

   50 yaşında ama hala ilk günkü gibi genç ve dinamik… BMW’nin sportif alt markası BMW M’in 50. yıl dönümünde, tarihindeki 7 efsanevi modeli Joy Blog’da siz okuyucularımız ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

   İsmail Terzi ile Anamur-Ermenek Yolunda.

   Anamur Ermenek Yolunda | BMW Joy Blog

   “Ulaşılmaz görünen masal diyarlarına seyahat”: BMW Grup Satış ve Ürün Eğitmeni İsmail Terzi son sürüşünde zorlu Anamur-Ermenek rotasını takip ediyor. Efsanevi BMW 3 Serisi’nin üçüncü nesil modeli ile gezdiğimiz bu masalsı rotayı ve İsmail Terzi’nin kaleminden sürüş notlarını okurken kendinizi yolcu koltuğundaymış gibi hissedeceksiniz.

   İlk Günkü Gibi.

   Şevval Sam’ın 1990 Model Cabrio’sunun Yenilenme Öyküsü | BMW Joy Blog

   Ünlü oyuncu Şevval Sam, aile yadigarı BMW 320i Cabrio’sunu, kendi deyimiyle “Bizim Kız”ını, ilk günkü güzelliğine kavuşturmak için BMW’nin güvenli ellerine teslim etti ve ortaya çıkan sonuç inanılmaz oldu. Şevval Sam ile gerçekleştirdiğimiz bu özel röportajda “Bizim Kız” ile ilk tanışması, geride bıraktıkları otuz yılda unutamadığı anlar ve benzersiz değişim hikayesinden bahsettik.

   BMW i Design.

   Kai Langer, Yeni BMW i4'ü örnek vererek BMW i otomobillerinin tasarımlarını Joy Blog’da ele alıyor.

   Tamamen elektrikli BMW i ailesinin tasarımının mutfağında BMW i Design’ın başkanı Kai Langer ve ekibi yer alıyor. Bu otomobiller her şeyin ötesinde duyguyu, modern biçimleri ve özgün değerleri temsil ediyor. Kai Langer ise tüm bu değerleri Yeni BMW i4'ü örnek göstererek açıklıyor.

   Çığır Açan BMW Konsept Modelleri.

   Mutlaka Bilinmesi Gereken BMW Konsept Otomobilleri | BMW Joy Blog

    BMW hayranlarını memnun edecek bir yazı: BMW Classic tarihçesinde yer edinen BMW konsept modelleri, kendilerinden yıllarca sonra gelen otomobillere öncülük ediyor. Bu birbirinden eşsiz 8 konsepti birlikte inceliyoruz.

   BMW M’in 50. Yılı.

   İkonik Logo, BMW M’in 50. Yılı için Geri Döndü | BMW Joy Blog

    BMW M’in 50. yıl dönümüyle birlikte klasik “BMW Motorsport’’ logosu da geri dönüyor. Bu logo, isteğe bağlı olarak BMW M otomobilleri ve M Sport donanımına sahip BMW modellerinde sunulacak.

   Geleceğin Sürüşü İçin Fon Müziği.

   Yeni BMW i4’ün Ses Deneyimi | BMW Joy Blog

   Hollywood filmleri için akustik dünyalar yaratan Akademi Ödüllü besteci Hans Zimmer’ın tasarladığı elektrikli sürüş sesleri sayesinde filmlerde rastladığımız bu dünyayı artık Yeni BMW i4’te de deneyimleyebiliyoruz. Ünlü besteci, Yeni BMW i4’ün ses deneyimini, Los Angeles’ta bir araya geldiği otomobil influencer’ı Supercar Blondie ile test ediyor.

   Hayalden Gerçeğe: The 8 X Jeff Koons.

   Hayalden Gerçeğe: The 8 X Jeff Koons | BMW Joy Blog

   Dünyaca ünlü sanatçı Jeff Koons, özel bir proje kapsamında kendi BMW M850i xDrive Gran Coupé’sini tasarladı. Projenin sonucunda 99 adet otomobil ile sınırlı gerçek bir sanat eseri ortaya çıktı.

   BMW, Elektromobilitenin Fon Müziğini Nasıl Yaratıyor?

   Hans Zimmer ile Sese Dair bir Söyleşi | BMW Joy Blog

   BMW otomobillerinin motor sesi, Hans Zimmer’i çocukluk günlerine kadar götürüyor… Akademi Ödüllü ünlü besteci, BMW Group ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında BMW Group Sound Design ekibi ile bir araya gelerek BMW’nin yeni elektrikli otomobilleri için özel sürüş sesleri geliştirdi: BMW IconicSounds Electric. Zimmer ile tasarladığı film müziklerinden BMW elektrikli otomobillerindeki ses tasarımlarına değin akustik bir yolculuğa çıkıyoruz.

   BMW’nin En Yeni Teknolojileri CES 2022’de Tanıtıldı.

   BMW’nin En Yeni Teknolojileri CES 2022’de Tanıtıldı | BMW Joy Blog

   BMW her yıl olduğu gibi 2022 yılında da Las Vegas'ta düzenlenen dünyanın en önemli teknoloji etkinliklerinden CES’de kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşımak için geliştirdiği yeni teknolojileri tanıttı. E Ink teknolojisi ile renk değiştirebilen BMW iX Flow’u, Hans Zimmer’ın elektrikli otomobillere özel olarak tasarladığı ses deneyimini ve daha birçok heyecan verici teknolojiyi Joy Blog’da keşfedin.

   Oslo'da İki Gezgin.

   Yeni BMW iX ile Heyecan Verici Bir Norveç Gezisi | BMW Joy Blog

   13 yıldır beraber seyahat eden ve blogları “The Travel Tester” ile tanınan Hollandalı gezgin çift Nienke ve Nick, ilk defa bir elektrikli otomobille, Yeni BMW iX ile Amsterdam’dan Oslo’ya seyahat ediyor. “The Travel Tester”ın bu deneyimini Joy Blog’da inceledik.

   Steve McCurry’nin Gözünden İskoçya.

   Steve McCurry’nin Gözünden İskoçya. | BMW Joy Blog

   Kazandığı sayısız başarı ve ödülün yanı sıra National Geographic bünyesinde uzun süredir fotoğrafçılık yapan, meşhur “Afgan Kızı” portresi ile herkesçe tanınan fotoğrafçı Steve McCurry; Yeni BMW iX ile çıktığı yolculukta İskoçya’nın eşsiz bölgelerini fotoğrafladı.

   Neue Klasse.

   Neue Klasse Nedir? Eski BMW Modelleri | BMW Joy Blog

   1962 yılında üretilen ilk modelinden itibaren BMW Neue Klasse serisi, hem BMW hem de orta sınıf spor sedan segmenti için çığır açan değişimleri beraberinde getirdi. BMW 5 Serisi’nin de öncüsü olarak kabul edilen Neue Klasse’nin başarısının arkasındaki sırrı Joy Blog’da inceledik.

   BMW i Vision Circular.

   BMW i Vision Circular. | BMW Joy Blog

   BMW Group, BMW i Vision Circular ile 2040 yılına yolculuk ediyor. Münih’te gerçekleştirilen IAA Mobility 2021 fuarı kapsamında tanıtılan tamamen elektrikli BMW i Vision Circular sürdürülebilirlik ve lükse eşit oranda odaklanıyor. BMW Group’un e-mobilite vizyonunu simgeleyen bu yeni ve fütüristik konsepti Joy Blog’da keşfedin.

   BMW i Vision AMBY ile Tanışın.

   BMW i Vision AMBY ile Tanışın. | BMW Joy Blog

   BMW Group, ilk elektrik motorlu yüksek hızlı bisikleti olan BMW i Vision AMBY ile şehir içi mobilitenin geleceği için öncü nitelikte iki tekerlekli bir çözüm sunuyor. BMW Group’un şehirde bireysel mobilite vizyonunu tanıtmak için IAA Mobility etkinliği kapsamında sunacağı beş farklı konsept araçtan biri olarak öne çıkan BMW i Vision AMBY’i Joy Blog’da tüm detaylarıyla ele aldık.

   BMW Model Adlandırma Sistemi.

   BMW Model Adlandırma Sistemi. | BMW Joy Blog

   BMW’nin model adlandırmadaki net kuralları, uzun bir geçmişe dayanıyor. Harflerin ve rakamların ne anlama geldiğini ve kombinasyonlarının nasıl deşifre edilmesi gerektiğini Joy Blog’da keşfedin.

   10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi.

   10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

   Otomobil terimleri hakkında konuşmaya bayılıyor ve günün birinde bir yerde antika bir otomobil bulmanın hayallerini mi kuruyorsunuz? O zaman, otomobil meraklıları için özel olarak hazırladığımız ölmeden önce yapılacaklar listesine göz atın: İşte otomobil tutkunlarının hayatında en az bir kez yaşaması gereken 10 deneyim.

   BMW’nin Genetik Şifreleri.

   BMW’nin Genetik Şifreleri | BMW Joy Blog

   BMW Dış Tasarım Departmanı’nın başkanı Christopher Weil, Hofmeister kıvrımından ikiz farlara ve Böbrek Izgaralarına kadar BMW’nin temel tasarım özelliklerini Joy Blog’ta anlatıyor; taslak çiziminden nihai üretim aşamasına dek bir otomobilin tasarımına dahil olan önemli adımları paylaşırken Yeni BMW 4 Serisi Gran Coupé’yi baz alıyor.

   MOTOGP™ Şampiyonasının Bu Yılki Ödülü BMW M5 CS.

   Meryem Boz ile Çok Özel Röportaj | BMW Joy Blog

   MotoGP ™ 2021 sezonu tüm hızıyla devam ederken, bu yılki BMW M Ödülü’nün BMW M5 CS oluşu rekabeti zirveye taşıyor. Şampiyonanın sonunda sıralamada birinci olan yarışçı, görenleri kendine hayran bırakan benzersiz bir BMW M5 CS’in sahibi olacak.

   BMW i 10 Yaşında.

   BMW i 10 Yaşında. | BMW Joy Blog

   Aslında her şey, bireysel mobilitenin, bütünsel ve sürdürülebilir şekilde yeniden ele alınması fikriyle başladı. Böylece bireysel mobilite bir üst seviyeye taşınmış olacaktı. 2011 yılında BMW Group, BMW i markasıyla teknoloji, tasarım ve sürdürülebilirlik açısından zamanının çok ötesindeydi ve özellikle e-mobilite alanının öncüsü konumundaydı. BMW i’nin 10. yıl dönümünü Joy Blog’da kutluyoruz.

   BMW’nin Efsanevi Yarış Otomobilleri.

   BMW’nin Efsanevi Yarış Otomobilleri. | BMW Joy Blog

   BMW yarış otomobilleri, 90 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanındaki pistlerde yarışıyor. Bu yazımızda, uzun mesafe yarışçılarından touring otomobillerine ve en hızlı F1 otomobillerinden Formula E elektrikli otomobillerine, BMW yarış tarihinin 12 dönüm noktasını irdeliyoruz. Hazırsanız kemerlerinizi bağlayın ve sıkı tutunun.

   Ünlü Sloganın Gerçek Anlamı.

   Ünlü Sloganın Gerçek Anlamı | BMW Joy Blog

   Yarım yüzyıldan uzun süredir BMW sürüş deneyimi hep bu ifadeyle birlikte anıldı. Peki bu ikonik slogan nasıl ortaya çıktı? Ve neden günümüzde her zaman olduğundan daha anlamlı? “Sheer Driving Pleasure”ın hikayesini anlatıyoruz…

   BMW İsminin Öyküsü.

   BMW’nin İsminin Anlamı Nedir? | BMW Joy Blog

   Bugüne kadar hep “sürüş keyfi” ile anılan BMW’nin aslen neyin kısaltması olduğunu BMW hayranları iyi bilir: Bayerische Motoren Werke. Bu ismin şekillenmesin öyküsü ise pek kısa sayılmaz…

   BMW’nin İki Efsanesiyle Zamanda Yolculuk.

   BMW 8 Serisi ile Zamanda Yolculuk | BMW Joy Blog

   Ünlü bir şef ve bir otel işletmecisinin İsviçre Alplerindeki gezilerinde, Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé ve 30 yıllık atası E31 ile zamanda bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

   Böbrek Izgaralarının Evrimi.

   Böbrek Izgaralarının Evrimi. | BMW Joy Blog

   Böbrek Izgarası olmayan bir BMW olur mu hiç? Elbette olmaz, hatta düşünülemez! Peki, ikonik BMW Böbrek Izgaralarının hikayesi nerelere uzanıyor? BMW 303’ten BMW Vision M NEXT’e uzanan BMW modelleri eşliğinde, BMW Böbrek Izgaraları tasarımının 13 dönüm noktasına bu yazıda göz atıyoruz.

   Biraz Hava Alalım.

   BMW’nin Yeni Nanofiber Filtre Teknolojisi | BMW Joy Blog

   Polen, is, toz, bakteri, kirlilik partikülleri...Bizler akıllandıkça (ve hayat bizi buna zorladıkça) soluduğumuz havanın kalitesine daha da dikkat ediyoruz ve havayı kirleten şeylerden sağlığımız ve çevremiz için uzak durmayı seçiyoruz. BMW mühendisleri de bu konuda devamlı geliştirmeler yapıyor ve filtreleme teknolojilerini yeniliyor. Gelin bu gelişmelere göz atalım.

   BMW i8: Vizyondu, Bir Simge Oldu.

   BMW i8: Vizyondan Efsaneye | BMW Joy Blog

   İlerici tasarımın, sürdürülebilir ve dinamik sürüş keyfinin öncüsü olan BMW i8 Coupé ve BMW i8 Roadster, üretim sürecini tamamladı. BMW’nin ilk plug-in hybrid modeli olan BMW i8, dünyanın en başarılı elektrikli spor otomobili olarak şirket tarihine geçti. Bu ilham verici öyküyü birlikte keşfedelim.

   Drone Yarışları.

   Drone Yarışçısı McStralle ile Bir Söyleşi | BMW Joy Blog

   Drone’lar 0’dan 170 km/sa hıza saniyeler içinde ulaşabiliyor ve virajları azami hızla alabiliyor. Drone Yarış Ligi’nin önde gelen pilotlarından biri olan McStralle, drone yarışlarının da motorsporları kadar heyecanlı olabileceğini söylüyor.

   Otomobiliniz Boyasını Korumak İçin 7 İpucu.

   Otomobiliniz Boyasını Korumak İçin 7 İpucu | BMW Joy Blog

   Çizilmeler, kuşların küçük sürprizleri, yıkama işlemleri… Otomobilinizin boyasına zarar verebilecek dış etkenlere karşı ekstra koruma sağlamalısınız. Otomobilinizin gerçek anlamda parlamasını sağlayacak boya bakım önerileri ve yıkama ile ilgili ipuçlarını BMW ColorSystem uzmanı Martin Jaworski’den dinliyoruz.

   E-Scooter’lar Her Yerde.

   Elektrikli Scooter’lar Her Yerde | BWM Joy Blog

   Wim Ouboter, 1997’de scooter’ı yeniden icat eden isimdi: ‘Micro Scooter’ ürünü global bir başarıya dönüşmüştü. İsviçreli girişimci günümüzde de eleketrikli scooter dalgasının ön sıralarında yer alıyor. Eğlenceli bir ulaşım yöntemi olan e-scooter ile ilgili başlangıçta karşılaşılan sorunlar, mikro-mobilite ve geleceğin ulaşım trendleri hakkında keyifli bir söyleşi yaptık.

   Gelecek Bugün, Burada.

   Elektrikli Otomobillerin Hayatımıza Getirdikleri | BMW Joy Blog

   Bugün Dünya Çevre Günü. Elektrikli otomobillerin emisyonsuz bir geleceği mümkün kılacağı günleri beklerken, tamamen elektrikli BMW i3 gibi otomobiller şimdiden hayatımızdaki rutinleri ve düşünce yapımızı değiştirmeye başladı. Bigumigu’nun kurucu ortağı Yalçın Pembecioğlu bu konuyla ilgili düşüncelerini Joy Blog’a özel yazısında paylaştı.

   BMW M Logosunun Hikayesi.

   BMW M Logosunun Hikayesi | BMW Joy Blog

   BMW M’nin meşhur logosunun renklerine aşinasınızdır. Peki bu renkleri nereden geliyor? Logonun ortaya çıkış hikayesi nedir? Öğrenmek için BMW Group arşivlerinin derinliklerine dalıyoruz.

   BMW Today.

   BMW Today Video Serisi | BMW Türkiye

   Hazırsanız BMW evreninin sanal kapıları herkese açılıyor. Evinizin konforunda BMW'nin büyüleyici dünyasını keşfe çıkmaya hazır mısınız? Üretim ve tasarım süreçleri, marka tarihi ve soru cevap temalı videolardan oluşan BMW Today projesinin yayınlanan tüm bölümlerini Joy Blog'da keşfedin.

   BMW Isetta’nın Hikayesi.

   BMW Isetta’nın Hikayesi | BMW Joy Blog

   Isetta, BMW’nin en sevilen klasiklerinden biri. Bir dönem için pek çok şey ifade eden BMW Isetta’nın hikayesini 1950’li yıllara doğru nostaljik bir yolculukla keşfediyoruz.

   BMW Logosunun Gerçek Hikayesi.

   BMW Logosunun Gerçek Anlamı Nedir? | BMW Joy Blog

   Bu logo gerçekten de bir pervaneyi mi sembolize ediyor? BMW logosunun anlamı uzun yıllardır tartışılan bir konu. BMW ambleminin gerçek hikayesini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okumanızda fayda var.

   BMW 3 Serisi’nin Yedi Nesli.

   BMW 3 Serisi’nin Yedi Nesli | BMW Joy Blog

   Nostalji severler burada mı? BMW 3 Serisi’nin 1975 yılından bu yana süregelen evrimini, BMW Grup Satış ve Ürün Eğitmeni İsmail Terzi’nin keyifli anlatımıyla ve BMW Joy Blog için özel çekilen fotoğraflarla keşfediyoruz.

   Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın.

   Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

   Frankfurt Otomobil Fuarı’nın sürprizlerinden BMW Concept 4, minimalist ve titizlikle uygulanmış tasarımıyla mükemmel oranları bir araya getiriyor ve BMW genlerini geleceğe taşıyor.

   Siyahtan Siyah Yeni BMW X6 Vantablack.

   Siyahtan Siyah Yeni BMW X6 Vantablack | BMW Joy Blog

   2019 Frankfurt Otomobil Fuarı, iddialı tasarım dilini, kendinden emin ve kaslı görünümünü vurgulayan Vantablack® VBx2 rengine sahip, türünün tek örneği, görkemli bir BMW’yi konuk ediyor: Siyahtan da siyah bir Yeni BMW X6.

   Azıcık Uz mu Gittik?

   BMW i3s ile Azıcık Uz mu Gittik? | BMW Türkiye

   Tamamen elektrikli BMW i3s ile ne kadar uzağa gidebilirsiniz? Bir dijital ajansta pazarlama müdürü olarak çalışan Emrah Adıtatar, aklında tam olarak bu soruyla birlikte BMW i3s ile İstanbul’dan Adrasan’a kadar gitti ve bu ilham verici e-mobilite deneyimini bizim için kaleme aldı.

   BMW Vision M Next.

   BMW Vision M Next | BMW Türkiye

   BMW M markasının sürücü odaklı ve elektrikli geleceğine dair müjdeli haberlerimiz var. BMW, Vision M NEXT Concept ile geleceğin sürüş keyfini yeniden yorumluyor.

   #Beklenen3, Ege Sahillerindeydi.
   Yeni BMW 3 Serisi.

   Yeni BMW 3 Serisi Ege Sahillerindeydi | BMW Türkiye

   Sürüş keyfi tutkunları 3-9 Haziran tarihleri arasında #Beklenen3'ü Göcek, Bodrum ve Çeşme’de yakından tanışma şansını yakaladılar. Oldukça keyifli geçen güneşli bir haftayı sizler için özetledik.