Yaz için Vegan Restoran Önerileri | BMW Joy Blog

YAZIN VEGAN SEÇENEKLERİ.

YAZIN VEGAN SEÇENEKLERİ.
  Vegan beslenenler, vejetaryenler, bitki temelli beslenenler ve et tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışan fleksiteryanlar için lezzetli opsiyonlar bulmak büyük şehirlerde çok daha kolay. Fakat hala seyahat etmek, tatil yapmak gibi keyifli etkinlikler sırasında seçenek azlığından salatalar arasına sıkışıp kalınabiliyor. Biz de tam bu yüzden sevilen tatil bölgelerinde, vegan seçenekler sunan restoranları mercek altına aldık.


  29.07.2021

  Devamı

  Vegan beslenme halen mesafeli yaklaşılan bir seçimken özellikle seyahatler esnasında, büyük şehirler dışında vegan ve bitki bazlı yiyecek seçenekleri bulmak zor olabiliyor. Bununla birlikte salata, meyve tabakları ve humus üçgenine hapsolmak durumunda kalanları anlayan ve onlara lezzetli opsiyonlar sunan işletmeler de yok değil. Sundukları tüm tatlar vegan olmamakla birlikte vegan ve vejetaryen opsiyonları menülerine dahil edenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. O halde belki de zihnimizde gastronomi keşifleriyle ilişkilendirdiğimiz seyahat ve tatillerde lokal, vegan tatlara da şans vermenin vakti gelmiştir. Biz de bu keşifleri kolaylaştırmak adına sevilen tatil rotalarından vegan seçenekler sunan restoranları Joy Blog’da bir araya getirdik.

  BODRUM.

  Yaz için Vegan Restoran Önerileri | BMW Joy Blog

  Aslında yaz tatili denince aklımıza gelen meze sofraları bize bazı vegan opsiyonlar sunuyor ama bunlar çok sınırlı. Bodrum, Kaş ile birlikte tüm klasik tatil lokasyonları arasında en çok vegan seçeneği bulabileceğiniz iki duraktan biri. Bodrum’un vegan adreslerinden Dalia Vegan Mutfak, yalnızca veganlar değil, sağlıklı beslenmek isteyenler ve tatilde ev yemeklerini özleyenler için de ideal bir seçenek. Falafel ve humus gibi vegan yemek denince ilk akla gelen tatların yanı sıra vegan karnıyarık, kakuleli vegan sütlaç, zeytinyağlı dolma, piyaz gibi Türk mutfağına ait lezzetler ve vegan, şekersiz, glutensiz raw tatlılar da sunuyorlar.

  Vegan restoran olmasa da vegan ve vejeteryan kahvaltı seçenekleri, vegan ekmek, peynir, meze, taze sebze ve meyveler sunan Galiptos Mutfakda Bodrum’daki bir diğer durak. Önceden haber vererek deneyebileceğiniz vegan lezzetler arasında pirinç yufkasına sarılmış kaju peyniri, avokado ve kurutulmuş domatesli dürüm ve raw-vegan tatlılar var.

  Bodrum’da ayrıca vegan peynir, sucuk ve sebze seçenekleriyle Arka Pizzeria’da vegan pizza, restaurant kısmını kapatıp Vegan Deli olarak hizmet vermeye başlayan Vegan à la Turca’da wrap’lerden cheesecake’lere onlarca farklı vegan lezzeti de denemek mümkün.

  KAŞ.

  Yaz için Vegan Restoran Önerileri | BMW Joy Blog

  Vegan seçeneklerin bolluğuyla mutlu eden bir diğer lokasyon olan Kaş’ta ilk durağınız vegan/vejetaryen restoran Pişekar olabilir. Glutensiz falafel ekmeği üzerinde közlenmiş sebzeler, vegan pizzalar, rawcake’ler, bowl’lar ve hatta burrito’larla tüm “vegan yiyecekler sıkıcıdır” gibi klişeleri kıran Pişekar’da çıtır vegan börekli bir kahvaltı yapmak dahi mümkün.

  Vegan yiyeceklerin tahıllı salatalarla sınırlı olmadığının ispatı niteliğindeki bir diğer restoran Oburus Momus kokteylinizi elinize alıp onlarca vegan/vejetaryen seçenek arasında kaybolacağınız bir adres. Bowl’lar, raw tatlılar, burgerler, atıştırmalıklar aklınıza gelebilecek pek çok tatlıların bitki temelli bir alternatifi burada mevcut. Bu zengin menü içerisinden öne çıkanlar arasında ise restoranın kuruluşundan beri ilgi gören New York cheesecake, karnabaharın en sevdiğimiz konfor yemeklerinden birinin bitki bazlı haline dönüştüğü kanatsız buffalo wings, parmesanlı patlıcan ve fasulye ezmeli ve sebzeli pirinç ruloları yer alıyor.

  Özellikle tatillerde, içindeki Anthony Bourdain’e seslenip sokak lezzetlerine ilgi duyanlardansanız en sevilen vegan opsiyon için Kaş Gurme Falafel’in dürümlerine bir şans vermek isteyebilirsiniz. 

  URLA VE ÇEŞME.

  Yaz için Vegan Restoran Önerileri | BMW Joy Blog

  Ziyaret etmenin yanı sıra Instagram hesabını takip ederek lezzetli vegan tarifler için ilham alabileceğiniz Bitkisel Mutfak, popülaritesi günden güne artan tatil duraklarından biri olan Urla’nın ilk vegan işletmesi. Vegan sucuk, vegan midye tava, vegan sosisli sandviç gibi et yemekleri muadilleri bir yana vegan enchilada, biber pirzola, kısırlı sushi, çıtır brokoli gibi yaratıcı lezzetler de yine Bitkisel Mutfak’tan çıkıyor.

  Çeşme’de ise İmece Dükkan, çeşitli kooperatiflerin ve kolektiflerin katkısız, zehirsiz, sömürüsüz ürünlerini vegan lezzetlere dönüştürüyor. Tatillerde ev yemeklerini özleyenlere de eşit derecede hitap edecek İmece Cafe’nin menüsünde Akdeniz ve Ortadoğu mutfağından vegan seçeneklerin yanı sıra "fair trade" kahve ve vegan un kurabiyesi gibi çay saatini özel kılacak tatlar da bulunuyor. 

  DATÇA.

  Yaz için Vegan Restoran Önerileri | BMW Joy Blog

  Datça’da vegan ve vejetaryen restoran olmasa da menüsüne bu seçenekleri dahil eden adresler şans verilmeyi hak ediyor. Dalida’nın falafel ya da granola bowl’ları, Paplik Datça’nın kendine özgü menüsüne ait pizzaların vegan versiyonları, Hardal Cafe’nin vegan burgeri ve Yeni Cafe’nin badem peyniri, vegan ayran ve mayoneziyle hazırladığı lezzetleri denemeye değer tatlar arasında. 

  BMW X3 | BMW Joy Blog

  HAYATI YENİDEN KEŞFEDİN.

  BMW X3.

  HAYATI YENİDEN KEŞFEDİN.

  BMW X3.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Çikolata Tutkunları için 6 Vazgeçilmez Durak | BMW Joy Blog

  ÇİKOLATA TUTKUNLARI İÇİN 6 VAZGEÇİLMEZ DURAK.

  Şemsa Denizsel ile E87 Rotası | BMW Joy Blog

  BMWLICIOUS: ŞEMSA DENİZSEL İLE E87 ROTASI.