BMW Yapay Zeka Algoritmalarını Paylaşıyor | BMW Joy Blog

BMW, AI ALGORİTMALARINI PAYLAŞIYOR.

Üretimde kullanılan yapay zeka algoritmaları artık Github’da.

BMW, AI ALGORİTMALARINI PAYLAŞIYOR.Üretimde kullanılan yapay zeka algoritmaları artık Github’da.


  23.01.2020


  BMW Group, üretim süreçlerinde gittikçe artan sayıda yapay zeka (AI) uygulaması kullanıyor. Yapay zeka, işçileri üçgen reflektörün bagajda doğru noktaya yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol etmek gibi oldukça monoton görevlerden kurtarıyor. Bu görev, artık kameranın canlı görüntülerini milisaniyeler içinde yüzlerce kayıtlı görüntüyle karşılaştıran ve standarttan sapmaları algılayabilen bir kamera ve kendi kendine öğrenme yazılımı tarafından gerçekleştiriliyor.

  BMW Group, geçtiğimiz ay bu yapay zeka uygulamaları için gerekli olan bazı algoritmaları Gitbub’daki açık kaynak platformunda paylaştığını açıkladı. Bunların özellikle otomatik görüntü tanıma ve görüntü etiketleme olmak üzere çeşitli yapay zeka uygulamalarıyla ilgili algoritmalar olduğunu belirtelim.

  Devamı
  BMW Yapay Zeka Algoritmalarını Paylaşıyor | BMW Joy Blog
  BMW Yapay Zeka Algoritmalarını Paylaşıyor | BMW Joy Blog

  Bu algoritmaların herkese açık hale getirilmesi, yazılım geliştiricilerinin kaynak kodu görüntülemesine, değiştirmesine, kullanmasına ve geliştirmesine olanak sağlıyor. Lojistik Planlama Başkanı Dirk Dreher, “Yayınladığımız bu algoritmalarla BMW Group, otonom ulaşım sistemleri ve robotlar için nöral ağlarını geliştirme süresini önemli ölçüde azalttı.” diye vurguluyor. Bu nöral ağlar, hedef durumdan sapmalar olup olmadığını tespit etmek için üretim ve lojistikteki canlı görüntüleri bağımsız olarak görüntü veri tabanlarıyla karşılaştırıyor.

  Open source, yani açık kaynak kullanımı hem yazılım geliştiricileri hem de BMW Group için avantajlı oluyor. İnovasyon, Dijitalleşme ve Akıllı Veri Analizi Direktörü Christian Patron, şu yorumda bulundu: “Birden fazla yapay zeka uygulamasında etkili olduğunu bildiğimiz Dijital Görüntü Etiketleme Yazılımı için unsurları biz sağlıyoruz. Buna karşılık, bu AI yazılımını bir sonraki geliştirme seviyesine taşıma konusunda destek almış oluyoruz. Ayrıca bu, üretimde ve lojistikte belirli AI uygulamalarını geliştirmeye daha güçlü bir şekilde odaklanmamızı sağlıyor.”

  Devamı
  BMW Yapay Zeka Algoritmalarını Paylaşıyor | BMW Joy Blog
  BMW Yapay Zeka Algoritmalarını Paylaşıyor | BMW Joy Blog

  BMW Group IT Departmanı Yapay Zeka ve Veri Platformları Başkanı Kai Demtröder şunları söyledi: “Yapay zekaya gerçekten büyük yatırımlar yapıyoruz. Algoritmalarımızı dünya genelinde bir komünite ile paylaşarak üzerimize düşeni yapmak, geniş kitlelerin erişimine açmak istiyoruz. Daha fazla açık kaynak geliştirmenin yazılımda hızlı ve çevik bir ilerleme kaydedilmesine katkıda bulunmasını bekliyoruz.”

  Açık kaynak yaklaşımına uygun olarak, elbette paylaşılan bu algoritmaların kullanıcıları her zaman anonim kalıyor. Algoritmalardaki kusurlar çok hızlı bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu süreçte, gerektiğinde platform operatörleri tarafından sağlanan otomatik fonksiyonlar da kullanılabiliyor. BMW Group, kalite güvence amaçları doğrultusunda, gelen tüm kullanıcı önerilerini üretime dahil etmeden veya paylaşmadan önce kontrol ediyor. Bu model ile, yani bu algoritmalarla geliştirilen asıl yapay zeka ise her zaman koruma altında kalacak. Tüm kullanıcılar, modellerini tedarikçiler gibi iş ortakları tarafından erişilebilir hale getirmek isteyip istemediklerine karar vermekte serbest olacak.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  2020’de Teknolojinin Vaat Ettikleri | BMW Joy Blog

  2020’DE TEKNOLOJİNİN VAAT ETTİKLERİ.

  BMW VR Deneyimi | BMW Türkiye

  BMW VR DENEYİMİ.