10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

HER OTOMOBİL TUTKUNUNUN HAYALLERİNİ SÜSLEYEN 10 EŞSİZ DENEYİM.

HER OTOMOBİL TUTKUNUNUN HAYALLERİNİ SÜSLEYEN 10 EŞSİZ DENEYİM.
  Motor gücü hakkında konuşmaya bayılıyor ve günün birinde bir yerde antika bir otomobil bulmanın hayallerini mi kuruyorsunuz? O zaman, otomobil meraklıları için özel olarak hazırladığımız ölmeden önce yapılacaklar listesine göz atın: İşte otomobil tutkunlarının hayatında en az bir kez yaşaması gereken 10 deneyim.


  13.07.2021

  Devamı

  Emekli olup uzun zamandır hayalini kurduğunuz şeyleri gerçekleştirmeye hazır mısınız? Mesela bodrum katını temizlemek, öğleden sonralarını televizyon karşısında zaping yaparak geçirmek veya ikinci bir üniversite okuyarak kendinizi geliştirmek gibi… “Hayır, benim tutkum otomobiller” mi diyorsunuz? Öyleyse, zamanınızı şans eseri karşınıza çıkan klasik otomobili restore ederek, keskin virajlarla dolu zorlayıcı bir rotanın ayrıntılarını keşfederek ya da belki de sadece otoyola çıkıp hız yapmanın keyfini çıkararak geçirmek istiyorsunuz. Bu örnekler kulağınıza daha cazip geldiyse, her otomobil tutkununun hayatında en az bir defa deneyimlemesi gereken şeyler listemize göz atmanızda fayda var.

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Keystone Press Agency/eyevine/Picture Press. Getty Images (4)

  HAYATTA BİR KEZ YAŞAYABİLECEĞİNİZ BİR DENEYİM: MILLE MIGLIA.

  Pek çok klasik otomobil rallisi olsa da yalnızca tek bir Mille Miglia var. İtalya’da düzenlenen bu tarihi yarış, uzun yıllardır yarış meraklılarına heyecan yaşatıyor. 1927 yılından 1950'lerin sonuna kadar uzanan orijinal dönemde, sürücüler Kuzey İtalya'da baş döndürücü hızlarda yarışıyordu. İtalyancada 1.000 mil anlamına gelen “mille miglia”, aynı zamanda sürücülerin tek seferde tamamlamaları gereken parkurun uzunluğunu ifade ediyor. Parkurun bazı kısımlarının daracık ve asfaltsız köy yollarından geçtiğini göze alırsak Mille Miglia yarışının herkesin harcı olmadığını söyleyebiliriz.

  Geçmişte virajların heyecanından keyif alan insanlar günümüzde artık klasik otomobilleri ile Toskana, Emilia-Romagna ve Lombardiya bölgelerinin muhteşem manzaraları eşliğinde seyahat etmenin tadına varıyor. Her yıl Mayıs ayında sürücüler ve seyirciler, bahar meltemine karışan baş döndürücü benzin kokusunu hissetmek için bir araya geliyor. Bu tam da Dolce Vita’yı, yani İtalyan “tatlı hayat’’ını  deneyimlemek isteyenlere göre bir yarış.

  Günümüzde, katılımcıların hedefi bitiş çizgisini birinci sırada geçmek değil. Herkes, eşit etaplara bölünmüş parkur üzerinde yer alan köylerde, çağımızda unutulmuş gibi görünen günlük hayatın keyfini çıkarmanın peşinde. Yol kenarlarında bekleyen yerli halk ise bu muhteşem klasik otomobillerin güzelliğini hayranlıkla izliyor. Günün sonunda yorgunluğunuzu yerel mutfakların tadını çıkararak atmaktan daha keyiflisi olabilir mi?

  Bu macerayı tam anlamıyla unutulmaz kılmak için yapmanız gereken tek şey doğru otomobili bulmak. Size, eşsiz bir BMW klasiği olan ve 1940 yılında düzenlenen yarışı galibiyetle tamamlamayı başaran BMW 328 Touring Coupé modelini öneriyoruz. Alternatif olarak, BMW Group Classics arasında yer alan başka bir otomobili de tercih edebilirsiniz. Yarışa, yalnızca 1957 yılına kadar düzenlenen orijinal Mille Miglia rallisine en az bir kez katılmış otomobillerin kabul edildiğini unutmamak gerekiyor.

  Sürüş keyfi: ###
  Eğlence: ##
  Öğrenme deneyimi: #

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  BİR OTOMOBİL CENNETİ: CITÉ DE L’AUTOMOBILE.

  Günümüzde pek çok yerde otomobil müzelerine rastlasak da bunlardan hiçbiri Cité de l’Automobile ile boy ölçüşemiyor. Fransa’nın Alsas bölgesindeki Mulhouse kasabasında bulunan bu müze, otomobil tarihinin her dönemine ait nadir antika otomobillerden yüzlercesine ev sahipliği yapıyor. Baş döndürücü 87 parçadan oluşan dünyanın en büyük Bugatti koleksiyonunu da barındıran müzenin otomobil tutkunlarının aklını başından alması işten bile değil.

  Sergilenen parçalar herkesin rüyalarını süsleyen otomobillerden dört tekerlekli kabuslara, ikon haline gelmiş modellerden otomobil dünyasının prensesleri olan cabrio’lara ve hatta sıradan gündelik modellere kadar uzanıyor. Otomobil tutkunlarının, arkadaş sohbetlerinde paylaşmaya yetecek kadar ayrıntı öğrenmek için müzede bir günden fazlasına ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

  Sürüş keyfi
  Eğlence #
  Öğrenme deneyimi ###

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Getty Images (4)

  PAN-AMERICAN KARAYOLUNDA DOPDOLU BİR YOL MACERASI.

  Alaska’dan Tierra del Fuego’ya kadar Pan-American karayolunun tamamını katetmek, yaşayabileceğiniz yol maceralarının belki de en büyüğü. Bazılarımız bu serüveni layığıyla yaşamak için yıllık izinlerinin tamamını bile kullanmayı göze alıyor. Tüm yol maceralarında olduğu gibi yola koyulmadan önce iyi bir hazırlık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  Amerika Birleşik Devletleri’nin en kuzey ucu olan Prudhoe Körfezinden başlayarak Arjantin’in en güneyindeki Ushuaia kentinde sonlanan 15.000 millik bu serüven iki Amerika kıtasını birbirine bağlıyor. Alaska’nın dondurucu havasından Guatemala’nın tropik iklimine, Bolivya’nın ıssız güzelliğinden Tierra del Fuego’nun antarktik soğuğuna kadar yol boyunca gezegenimizin en olağanüstü manzaralarından bazıları sizi bekliyor. Panama ile Kolombiya arasındaki kısa bir bölüm haricinde rotanın tamamı otomobil ile katedilebiliyor. Orta Amerika ile Güney Amerika arasındaki bu bölümü ise feribot ile geçmek gerekiyor.

  Bu maceranın temelinde, her biri ayrı ayrı hayranlık verici olan bambaşka manzaralar eşliğinde sürüşün keyfini çıkarmak yatıyor. Pan-Amerikan karayolunun resmi rotası Amerika Birleşik Devletleri’nin orta eyaletlerinden geçse de Kaliforniya kıyı şeridinin tadını çıkarmak için rotadan küçük bir sapma yapmayı tercih edebilirsiniz. San Francisco gibi modern şehirler, Meksika’daki Aztek ve Şili’deki Gaucho kültürleri gibi Pan-Amerikan rotası üzerindeki diğer bölgelere özgü kültürlerle muhteşem bir tezat yaratıyor. Bu nedenle, Pan-Amerikan karayoluna öğrenme deneyimi kategorisinde üç yıldız veriyoruz.

  Dünyadaki başka hiçbir rota bu denli büyük bir kültür çeşitliliğine sahip değil. Bu macera için ihtiyacınız olan tek şey, sizi çevreleyecek doğal yaşamın keyfini çıkarmaya ve Pan-Amerikan karayolu boyunca karşınıza çıkacak büyüleyici insanlarla tanışmaya yetecek kadar zaman ayırmak.

  Sürüş keyfi ###
  Eğlence ##
  Öğrenme deneyimi ###

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  GOODWOOD HIZ FESTİVALİ İLE MUHTEŞEM BİR DENEYİM.

  Kendimize karşı dürüst olalım: Otomobil kullanmanın en heyecan verici yanlarından biri de ne kadar hız yapabileceğinizi görmek değil mi? Hız yapma ihtiyacı hissediyorsanız tam size göre bir yer biliyoruz. Goodwood Hız Festivali, her yıl yaz aylarında İngiltere’nin güney doğusunda yer alan Batı Sussex’teki Goodwood House’ın geniş arazisinde düzenleniyor.

  Otomobil tutkunları çimler üzerinde geleneksel İngiliz çayının tadını çıkarırken yarış otomobili efsaneleri sadece birkaç metre ötedeki tarihi yarış pistine çıkıyor. Her döneme ve her sınıfa ait otomobiller bu kısa ancak zorlu yokuş parkurunda motorlarının hünerlerini sergilemek üzere görücüye çıkıyor. Böylesine coşkulu bir motor sporları etkinliğini ve tarihe damgasını vurmuş yarış otomobillerini dünyanın başka bir yerinde bir arada bulmak imkansız olsa gerek.

  Tıpkı otomobiller gibi etkinliğe katılan insanlar da farklı arka planlardan geliyor. Yarış tutkunları ile kaynaşan VIP’leri ve imza almak isteyen hayranların akınına uğrayan otomobil dünyasının aristokrat sınıfını her yerde görmek mümkün. İster yarışa katılın ister sadece seyirci olarak gidin, bu festivalde her otomobil tutkununa hitap eden bir şeyler bulacağınızı garanti edebiliriz.

  Sürüş keyfi
  Eğlence ###
  Öğrenme deneyimi #

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Getty Images (1)

  OTOMOBİL TUTKUNLARININ MABEDİ: GELECEĞİN OTOMOBİLLERİNİN ÜRETİM TESİSLERİ.

  Benzinli motordan elektrikliye geçiş sürecinde otomobil severler de zamana ayak uyduruyor. En büyük otomobil tutkunları bile artık petrol bazlı yakıtların çevre üzerindeki etkisinin farkında. Bu noktada devreye elektrikli otomobiller giriyor. Elektrikli otomobiller için tasarım sürecinin içten yanmalı motorlara kıyasla ne kadar farklı olabileceğini hiç düşündünüz mü?

  Sorunun yanıtını bulmak için Leipzig’deki BMW fabrikasında düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Burası, BMW i3 ve diğer elektrikli modellerin üretildiği tesis. Yürüyen aksam parçalarının üretiminden boyama atölyesine, CFK panel preslerinden son montaja kadar tüm süreç boyunca tutkuyla çalışan personeli ve sürüş ruhunu yaşatan elektrikli otomobiller üretmek için tüm ayrıntılara gösterdikleri özeni kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

  Robotların mükemmel bir koreografi ile gerçekleştirdiği işlemlere ve elektrikli otomobillerin montajını yapan BMW personelinin hassas zamanlamasına işin mutfağında tanık olmak şüphesiz ki bambaşka bir deneyim. Sonrasında, benzinli otomobillerin nasıl yapıldığını görmek isterseniz bunun için de turlarımız olduğunu unutmayın. Ayrıca pandemi nedeniyle 2021 yılı süresince turların bir miktar kısıtlandığını da hatırlatmak isteriz.

  Sürüş keyfi
  Eğlence
  Öğrenme deneyimi ###

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  LE MANS COŞKUSUNU DİĞER YARIŞ TUTKUNLARIYLA BİRLİKTE YAŞAYIN.

  24 saatlik efsanevi Le Mans yarışının keyfini en iyi şekilde çıkarmak istiyorsanız, VIP koltuklarını ve ordövrleri pas geçip yarışı barbeküde pişirdikleri sosislerin eşliğinde kamp taburelerinin üzerinden takip eden kalabalığın arasına karışmalısınız. Le Mans hayranları, bu etkinliğin herkesi kucaklayan bir açık hava festivalini andıran atmosferine bayılıyor. Ancak bunun için formunuza biraz dikkat etmeniz gerekiyor, zira Haziran ayındaki etkinlik Çarşamba günü tam gaz başlayarak Pazar günü düzenlenen yarışın sonuna kadar hız kesmeden devam ediyor.

  Müziğin ve motorların yüksek sesi nedeniyle çok fazla uyuma fırsatı bulamayacağınızı da aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Etkinlikte gruplar halindeki insanlar kendi kamp alanlarını kuruyor ve bölgeleri bayraklar kullanarak işaretliyor. Bunlar kulağa biraz yorucu geliyor olabilir. Ancak bir yandan oldukça eğlenceli. Ayrıca, Le Mans deneyimleriniz sayesinde karanlıktaki bir yarış otomobilini sadece motor sesinden bile tanıyabileceğinizi garanti ediyoruz.

  Sürüş keyfi
  Eğlence ###
  Öğrenme deneyimi #

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Getty Images (4)

  STELVIO GEÇİDİ’Nİ GÜN DOĞUMUNDA KEŞFEDİN.

  Kuzey İtalya dağlarındaki Stelvio Geçidi, tüm otomobil tutkunlarının listesinde olması gereken bir deneyim. Bu deneyim için en iyi zaman ise doğan güneşin geçidi muhteşem bir ışıkla aydınlattığı sabahın erken saatleri. Ayrıca, erken kalkmaya üşenirseniz bu ünlü virajları, bisikletçiler ve motosiklet sürücüleriyle paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

  Güney Tirol bölgesinde yer alan Vinschgau vadisinin doğu rampası, asla bitmeyecekmiş gibi hissettiren 48 virajdan oluşuyor. Virajları alarak tırmandıkça dağların yamacından yankılanan egzoz sesini ve hatta en keskin dönemeçlerde yolu kavrayan lastiklerin sesini duymanız işten bile değil.

  Sabahın erken saatlerinde tırmanmaya ve virajları almaya devam ederek deniz seviyesinden 915 metre yükseklikteki Prad köyüne ulaştığınızda, Ortler Alp Dağları’nı olanca görkemiyle bir anda karşınızda buluyorsunuz. Bundan sonra ise asla bitmesini istemeyeceğiniz bir yol başlıyor.

  Geçidin 2.757 metrelik zirvesine ulaştığınızda muhteşem manzarayı bir cappuccino eşliğinde seyredebilir ve ardından, batı yokuşundan aşağıya inip Lombardiya’ya ulaşmak üzere tekrar yola koyulabilirsiniz.

  Sürüş keyfi ###
  Eğlence #
  Öğrenme deneyimi #

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  DÜNYANIN EN ÇILGINI: ESSEN OTOMOBİL FUARI.

  Frankfurt, Cenova, Tokyo ve Essen. Essen mı dediniz? Evet, Essen! Almanya’nın Ruhr Vadisi’nde yer alan bu şehir, dünya otomobil fuarları takviminin vazgeçilmez bir parçası. Essen Otomobil Fuarı, saydığımız büyük şehirlerdeki benzerlerine göre daha zıpır, daha renkli ve tam anlamıyla çok daha çılgın.

  Parlak krom ve yanıp sönen LED ışıklar göz alabildiğince uzanıyor. Havada ise benzinin kışkırtıcı kokusu var. Her köşede karşınıza hassas şekilde ayarlanmış ve yarışmak için yanıp tutuşan bir V8 çıkıyor. Otomobil sahipleri asfalt üzerinde savrulup lastiklerini yakarken motor meraklıları bu çılgın modifikasyonları dikkatle inceliyor. Bu cümbüşe, eğlence kategorisinde üç yıldız veriyoruz.

  Bu otomobil fuarının keyfini en iyi şekilde çıkarmak istiyorsanız, gevşeyip kendinizi eğlencenin akışına bırakmalısınız. Ancak eğlence bir yana, kendi otomobiliniz için de birçok modifikasyon ipucu öğrenebilirsiniz.

  Sürüş keyfi  #
  Eğlence ###
  Öğrenme deneyimi #

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Getty Images (2)

  OTOMOBİL RESTORASYONU YENİ BAĞIMLILIĞINIZ OLABİLİR.

  Her otomobil tutkununun gönlünde, bir otomobili restore etmenin yattığı söylenir. Gerçek bir otomobil tutkununu saçlarındaki motor yağından ve ellerindeki nasırlardan tanıyabilirsiniz. Otomobiller hakkında konuşmak heyecan verici olsa da eski bir otomobili kendi ellerinizle hayata döndürmenin yerini tutamaz. Anahtarı çevirip motoru ilk kez çalıştırdığınızda çıkan sesi duymanın keyfini düşününce, süreç boyunca karşınıza çıkabilecek aksiliklere aldırmayacaksınız bile.

  BMW Isetta, böyle bir restorasyon projesi için mükemmel bir otomobil. Bazı zorlukları olsa da bunların hiçbiri ortalama bir amatör teknisyenin altından kalkamayacağı şeyler değil. Bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyduğunuz şeyler bir garaj, doğru aletler ve ilginizi bekleyen bir otomobilden ibaret.

  Ancak sizi uyarıyoruz, otomobil restorasyonu bağımlılık yapabilir. Günde birkaç saatle başladığınız bu macerada, ne olduğunu anlamadan eşinizin sizi gecenin bir saatinde garajdan sürükleyerek çıkarmak zorunda kalması işten bile değil. Kimi zamanlarda günlük işlerinizi yapmayı unutur hale gelseniz de sonunda eserinizle sürüşe çıkacağınız ilk anı düşünmek her şeye değer.

  Sürüş keyfi #
  Eğlence
  Öğrenme deneyimi ###

  10 Eşsiz Otomotiv Deneyimi | BMW Joy Blog

  GÜZELLİĞE DAİR BİR KUTLAMA: CONCORSO D'ELEGANZA VILLA D’ESTE.

  Le Mans ve Essen’in tercihi biradan yana olurken İtalya’nın Como Gölü kıyılarında düzenlenen ve otomobil dünyasının üst segmentini ağırlayan Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de şampanyanın tercih edildiğini görüyoruz. Bu etkinlik kapsamında, üzerlerinde tek bir toz tanesi kalmayana kadar tepeden tırnağa temizlenen, görünüş ve performans açısından mükemmel durumdaki otomobiller, güzellik yarışmasında kendilerine derece edinmek için yarışıyor.

  Otomobil üreticileri ise özel modelleri veya konsept otomobilleri tanıtmak için bu fırsatı elbette kaçırmıyor. Tüm bunlar, Concorso d’Eleganza Villa d’Este’yi otomobil tutkunları için görsel estetiğin zirveye çıktığı rüya gibi bir etkinlik haline getiriyor.

  Sürüş keyfi
  Eğlence  ##
  Öğrenme deneyimi ##


  *Resimler: Julia Ossko ve Eugen Schulz | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/automotive-life/bucket-list-for-car-enthusiasts.html 

  Devamı
  Yeni BMW 4 Serisi Cabrio | BMW Joy Blog

  SINIR TANIMA.

  YENİ BMW 4 SERİSİ CABRIO.

  SINIR TANIMA.

  YENİ BMW 4 SERİSİ CABRIO.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Le Mans 24 Saat Yarışları. | BMW Joy Blog

  LE MANS 24 SAAT YARIŞLARI.

  BMW’nin Efsanevi Yarış Otomobilleri. | BMW Joy Blog

  BMW’NİN EFSANEVİ YARIŞ OTOMOBİLLERİ.