Parmaklarınızın Ucundaki Dünya. | BMW Joy Blog

PARMAKLARINIZIN
UCUNDAKİ DÜNYA.

Mobil uygulamaların geleceği nasıl şekillenecek?

PARMAKLARINIZIN<br>UCUNDAKİ DÜNYA. Mobil uygulamaların geleceği nasıl şekillenecek?
  Mobil uygulamalar her yerde. Her gün kullandığımız hizmetlere ve ürünlere doğrudan erişmemizi sağlayarak hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Peki bu noktaya nasıl geldik? Uygulama ekolojisi için sırada ne var? BMW Türkiye uygulaması bu ekolojide nasıl bir yer tutuyor? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda.


  26.10.2022

  Devamı

  Hava durumunu kontrol etmekten, gelir giderlerimizi yönetmeye ve arkadaşlarımızla iletişim kurmaya kadar her konuda bize yardımcı olan telefonumuzdaki o küçük kutucukları hepimiz biliyoruz. Mobil uygulamalar, modern ve teknolojik hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bugünlerde pek çoğumuz, en az yarım düzine uygulamanın yardımı olmadan günlük rutinlerimizi gerçekleştirmeyi hayal bile edemiyoruz.

  Bu durum her zaman böyle değildi. Uygulama ekolojisinin evrimine baktığımızda, yeni teknolojilerin yanında hayatlarımızı yaşama şeklimiz ve bu yaşam tarzı için ihtiyaç duyduğumuz araçların yön verdiği hızla büyüyen bir pazar görüyoruz.

  Parmaklarınızın Ucundaki Dünya | BMW Joy Blog

  HER ŞEY YILAN OYUNUYLA BAŞLADI.

  Nokia’nın 1997 yılında piyasaya sunduğu ikonik “Nokia 6110” cep telefonunda bulunan Snake oyunu, çoğu kişi tarafından ilk uygulama olarak kabul ediliyor. Sektörde bir ilk olan Snake, telefonun işletim sistemine bütünleşmiş şekilde sunulan küçük, “arcade” tarzı bir mobil oyundu. On yıl sonra, yani 2007'de; Apple'ın iPhone'u yaklaşık 500 kullanılabilir uygulamanın yer aldığı App Store ile piyasaya sunması tarihe geçen bir dönüm noktası oldu. Günümüzde toplamda kaç adet uygulama olduğu bilinmese de App Store'un 2021 sürümünde yaklaşık iki milyon kullanılabilir uygulama bulunuyor ve 2023 yılına kadar bu uygulamaların tamamının 935 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Dolayısıyla uygulamaların hayatımızda kalmaya devam edeceğini öngörmek zor değil.

  Alman düşünce kuruluşu Zukunftsinstitut’tan mobilite, dijitalleşme, küreselleşme ve sürdürülebilirlik gibi mega trendler alanında fütürolog ve açılış konuşmacısı olan Tristan Horx, “Uygulamaların popülaritesi öncelikle bize sundukları kolaylıktan kaynaklanıyor," diyor. Zukunftsinstitut, ortak geleceğimizi şekillendiren konular hakkında düzenli olarak dosyalar ve raporlar yayınlıyor.

  Tristan Horx sözlerine şöyle devam ediyor: “Artık günlük işlerimizin çoğunu telefonlarımız aracılığıyla halletmeye alıştık. Bu sayede uygulamalar hayatımızda çok önemli bir rol oynamaya başladı.”

  Tristan Horx, biz daha akıllı hale geldikçe ve kullanıcı ihtiyaçları daha belirginleştikçe uygulamaların da değiştiğine dikkat çekiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü amaca yönelik sayısız uygulama sürümünün yerini daha az sayıda daha iyi uygulamaların aldığı bir olgunlaşma sürecinin görülebileceğini belirtiyor. Uygulamanın sunduğu kolaylık kilit bir nokta olarak önemini korumaya devam ediyor. İyi bir uygulama görevleri yerine getirmeli ve gerekli bilgileri akıllıca bir arada sunmalı, ancak nicelikten çok niteliğin önemli olduğu bir trend söz konusu.

  Parmaklarınızın Ucundaki Dünya | BMW Joy Blog

  UYGULAMALAR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRIYOR.

  Uygulama teknolojisinde hızlı bir büyüme görülen alanlardan biri de genel olarak otomotiv sektörü. Horx, mobilite gittikçe daha fazla dijital ve bağlantılı hale geldikçe, bu yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek uygulamalara talebin arttığını dile getiriyor.

  Horx sözlerine şöyle devam ediyor: “Sektörün geleceği önemli ölçüde elektrikli otomobillere dayalı olacak ve dolayısıyla birçok kişinin en büyük endişesi menzil ve şarj. Bu noktada uygulamalar son derece faydalı hale geliyor. Çünkü size kolaylık sunarak otomobilinizin ve mobil cihazınızın sizinle birlikte düşündüğünü hissetmenizi sağlayabiliyor. Örneğin, bir sonraki şarj noktasının nerede olduğunu ve oraya nasıl gideceğinizi gösteriyor. Genel olarak bağlantı, başka bir deyişle otomobil ve uygulama arasındaki etkileşim, daha fazla güvenlik ve emniyet sağlıyor; bu da mobilite uygulamalarının yaygınlaşmasında büyük bir faktör teşkil ediyor.”

  Parmaklarınızın Ucundaki Dünya | BMW Joy Blog

  HER ŞEY BİR ARADA: BMW TÜRKİYE MOBİL UYGULAMASI.

  BMW Türkiye mobil uygulaması, BMW kullanıcılarını hem otomobillerine hem de BMW dünyasına daha da yaklaştırıyor.

  App Store veya Google Play Store’dan indirilebilen BMW Türkiye uygulaması, hem BMW sahiplerine hem de BMW satına almayı düşünenlere yönelik pek çok kullanışlı işlev sunuyor. My BMW, BMW Şarj Haritası, fiyat listesi, ayın özel teklifleri, BMW Yetkili Satıcı ve Servisleri bulucu ve yol tarifi, model sayfaları, Joy Blog yazıları ve anlık bildirimler bunlardan sadece bazıları.

  BMW kullanıcıları, uygulamada bulunan My BMW ile neler yapabiliyor? Araçlarının servis geçmişinin yanı sıra ihtiyacı olan servis işlemlerini görüntüleyebiliyor; dilediği yer ve zamanda yetkili servis randevusu oluşturabiliyor, hatta servis danışmanını bile kendileri seçebiliyor. Üstelik otomobillerinin servisteki statüsünü takip edebilme özelliği sayesinde, normalde ancak servisi ziyaret ettiklerinde öğrenebilecekleri bilgiler parmaklarının ucuna kadar geliyor.

  Uygulamadaki diğer öne çıkan işlevlerden BMW Şarj Haritası, elektrikli otomobil kullanıcıları için şimdiden vazgeçilmez bir işlev oldu bile. Bu harita ile Türkiye’nin önde gelen 4 şarj istasyon ağı üzerindeki tüm istasyonların güncel durum bilgisini anlık olarak görüntüleyebiliyor; müsaitlik, adres, çalışma saatleri, DC/AC, ödeme koşulları ve yakındaki hizmetlere dair detaylara erişilebiliyoruz. BMW Şarj Haritası üzerinde varış noktası için rota belirlemenin yanında tercih ettiğimiz şarj istasyonunu bu rotaya ekleyebiliyoruz.

  Parmaklarınızın Ucundaki Dünya | BMW Joy Blog

  İndirin ve keşfetmeye başlayın.

  BMW Türkiye Mobil Uygulaması ile Tanışın | BMW Türkiye

  Mobil cihazınızdaki QR kod tarama özelliğini kullanarak, yandaki QR kodunu taratabilir ve BMW Türkiye uygulamasını doğrudan App Store’a veya Google Play Store’a giderek indirebilirsiniz.

  Cihazınızda otomatik güncelleştirmeleri aktifleştirerek uygulamadaki güncelleştirmeleri daha hızlı alabilirsiniz.

  İndirin ve keşfetmeye başlayın.

  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak BMW Türkiye uygulamasını doğrudan App Store’a veya Google Play Store’a giderek indirebilirsiniz. Cihazınızda otomatik güncelleştirmeleri aktifleştirerek uygulamadaki güncelleştirmeleri daha hızlı alabilirsiniz.

  Cihazınızda otomatik güncelleştirmeleri aktifleştirerek uygulamadaki güncelleştirmeleri daha hızlı alabilirsiniz.

  Devamı

   

  *Yazar: David Barnwell; Fotoğraflar: BMW | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/automotive-life/connected-life-with-the-my-bmw-app.html

  Devamı
  BMW Dünyasına Giriş Yapın | BMW Joy Blog

  BMW TÜRKİYE
  MOBİL UYGULAMASI
  İLE TANIŞIN.

  BMW TÜRKİYE
  MOBİL UYGULAMASI
  İLE TANIŞIN.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Joytopia Dünyasına Davetlisiniz | BMW Joy Blog

  JOYTOPIA DÜNYASINA DAVETLİSİNİZ.

  BMW’nin En Yeni Teknolojileri CES 2022’de Tanıtıldı | BMW Joy Blog

  BMW, YENİ TEKNOLOJİLERİ İLE CES 2022’YE RENK KATTI.