Yeni BMW X6 Vantablack | BMW Türkiye

SİYAHTAN DA SİYAH.

Var olan en siyah renk Vantablack, ilk kez bir otomobilde kullanıldı.

SİYAHTAN DA SİYAH.Var olan en siyah renk Vantablack, ilk kez bir otomobilde kullanıldı.

19.9.2019

Bilimin ortaya çıkardığı yenilikler bazen sıra dışı deneysel çalışmaları da beraberinde getirebiliyor. Son dönemde BMW bu ‘benzersiz işlerden’ birine imza attı. Geçtiğimiz haftalarda Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri gerçekleştirilen Yeni BMW X6 Vantablack, sergilendiği stanttaki ışıkları bile karartmayı başardı. Işığı emen, simsiyah “Vantablack” rengine boyanmış ilk otomobilin üreticisi olan BMW, fuarın en çok ses getiren modellerinden birini tanıttı.

Frankfurt Otomobil Fuarı, Eylül ayında iddialı tasarım dilini, kendinden emin ve kaslı görünümünü vurgulayan Vantablack® VBx2 rengine sahip, türünün tek örneği, görkemli bir BMW’yi konuk etti: Siyahtan da siyah bir BMW X6.

Fuarda sergilenen Yeni BMW X6, esasen mimari ve bilim alanında kullanılmak üzere geliştirilen bir Vantablack çeşidi ‘VBx2’ ile kaplandı. Vantablack® VBx2, %1 toplam yarı küresel yansımaya (THR) sahip ve bu nedenle hala “süper siyah” olarak anılsa da tüm açılardan çok az bir miktar yüzey yansımasına izin veriyor. VBx2 malzemesinin en büyük avantajı ise püskürtülerek uygulanabilmesi.

Devamı
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye

Vantablack aslında bir renk pigmenti veya boya değil; karbon nanotüplerinden oluşan bir kaplama. Bu tüpler üzerine düşen ışığı neredeyse tamamen absorbe eden bir özelliğe sahip ve bu nedenle ışığı neredeyse hiç yansıtmıyor. Vantablack ile kaplanan nesneler, uzaysal derinlik kaybolduğundan çok koyu siyah renkte bir arka plan önünde kayboluyormuş gibi görünüyor. Bunun nedeni insan gözünün Vantablack ile kaplanmış şeyleri iki boyutlu olarak algılaması.

Uzay yolculuğu ve meteoroloji uygulamaları için geliştirilen bu maddenin hakları Surrey NanoSystems’a ait. Şu anda var olan en siyah renk olarak kabul edilen Vanta, Vertically Aligned Carbon Nanotube Arrays (Dikey Hizalanmış Karbon Nanotüp Dizileri) ifadesinin baş harflerinden oluşuyor.

Devamı
" Boyutları, farklı biçimi ve genel görünümüne bakıldığında Vantablack BMW X6 ile çok iyi uyum sağlıyor. "
Ben Jensen - Vantablack’in mucidi

Vantablack 800 derece Fahrenheit üzerindeki sıcaklıklarda işleniyor ve alüminyum gibi hassas malzemelere uygulanabiliyor. Güneş parlamalarının yüksek teknoloji ışığı absorbe eden malzemeye karşı pek şansı yok; böylece Vantablack kaplama mercekler soluk yıldızları ve uzak galaksileri görünür hale getiriyor.

Devamı
Yeni BMW X6 Vantablack | BMW Türkiye

Gelelim BMW ile gerçekleştirilen iş birliğine. BMW X6, Vantablack VBx2 renge sahip dünyadaki ilk ve tek araç olma özelliğini taşıyor. Surrey NanoSystems’in kurucusu ve Baş Teknoloji Sorumlusu Ben Jensen konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor, “Geçmişte çeşitli otomobil üreticilerinden gelen çeşitli talepleri reddettik. BMW X6 ve onun benzersiz, iddialı tasarımı bu fikri gözden geçirmemizi sağladı.” Yeni BMW X6, bakıldığında bir nesnenin üç boyutlu şekline yönelik görsel algıyı değiştiren Vantablack VBx2 rengi dengeleyen büyüleyici görüntüler yaratıyor. Projede BMW X6’nın ışıklı Böbrek Izgaraları, ikili farları ve çarpıcı bir tasarıma sahip arka far grubu gibi tasarım öğeleri, ışığı absorbe eden Vantablack’in pürüzsüz yüzeyiyle kontrast oluşturuyor.

Yeni BMW X6’nın tasarımından sorumlu Hussein Al Attar’a göre, ışığı yansıtmayan Vantablack tasarımcılar için de yeni bakış açılarının yolunu açıyor. Zira yansımaları, gölge ve ışığı göz önünde bulundurmak zorunda kalmadan siluete ve oranlara odaklanabilmesini mümkün kılıyor.

Peki, Vantablack kaplaması satın alınabilir bir şey mi? Vantablack renginin günlük otomobil kullanımına dayanıklı hale getirilmesi çok zor bir süreç. Bu nedenle fuarda sergilenecek olan bu otomobilin, türünün tek örneği olarak kalması planlanıyor. Ayrıca dünyanın en siyah rengi için gereken otomobil boyası son derece pahalı ve ışığı absorbe etme seviyesiyle trafik güvenliği konusunda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Şimdilik bu teknolojinin sürücü destek sistemleri için lazer tabanlı sensör düzenlemelerinde ve dolayısıyla otonom sürüş için kullanılması planlanıyor.

Devamı
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye

Vantablack’in mucidi Ben Jensen ve Designworks’de Otomotiv Tasarımı Kreatif Direktörü ve BMW X6’dan sorumlu tasarımcı Hussein Al Attar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Vantablack renge sahip bir BMW X6 fikriyle size gelindiğinde ilk düşündüğünüz ne oldu?
Jensen: Dürüst olmak gerekirse 2014 yılında bu malzemeyi tanıttığımız ilk günden itibaren otomotiv sektöründeki büyük isimlerden talep geldi ama hep “hayır” dedik. Bu olumsuz yanıtın bir nedeni de VBx2’yi elde edene kadar elimizde uygun bir malzeme olmayışıydı. BMW bize geldiğinde hala tereddütlerimiz vardı. Fakat Yeni BMW X6 o kadar farklı görünüyordu ki bir şekilde iyi bir uyum yakaladığımızı hissettik.

Beklentileriniz karşılandı mı?
Jensen: Karşıladı, hatta ötesine geçti. Vantablack BMW X6, kesinlikle olağanüstü görünüyor. Aynı zamanda bakan kişi üç boyut duygusunu tamamen kaybedeceğinden, orijinal malzemeyi kullanmış olsaydık işe yaramayacağını da anlamış olduk. VBx2, %1 yansıtma özelliğiyle biçim hakkında bize yeterli ipucunu veriyor. Buna mat siyah yüzey ve simge haline gelmiş parlak Böbrek Izgaralar, farlar ve camlar gibi detaylar arasındaki kontrastı da eklerseniz her şey büyüleyici bir şekilde oluşuyor.

 

Devamı
Yeni BMW X6 Vantablack Yapım Aşamasında | BMW Türkiye
Yeni BMW X6 Vantablack Yapım Aşamasında | BMW Türkiye
Yeni BMW X6 Vantablack Yapım Aşamasında | BMW Türkiye
Yeni BMW X6 Vantablack Yapım Aşamasında | BMW Türkiye

BMW X6’yı bu proje için mükemmel kılan şey nedir?
Al Attar: Kendi aramızda BMW X6’ya “The Beast” (Canavar) diyoruz. Bence bu isim her şeyi anlatıyor. Vantablack VBx2 kaplama bu canavarı ortaya çıkarıyor; BMW X6’nın özellikle tehditkar bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Zaten BMW X6 her zaman portföyümüzdeki en kışkırtıcı ve iddialı model. O zaman bunu bakan kişinin dikkatini çekecek bir kaplamayla neden daha da fazla öne çıkarmayalım? Ne de olsa BMW X6’nın her zaman temsil ettiği şey bu.

“Sizin” BMW X6’nız Vantablack’İn otomobil projesinde kullanmak üzere seçtiği ilk araç oldu. Bu sizin için ne ifade ediyor?
Al Attar: Vantablack’i birkaç yıl önce duymuştum ve o zamandan beri bu teknoloji beni büyülüyor. Bu nedenle kişisel açıdan elbette çok önemli. Çalışma arkadaşlarım birkaç ay önce böyle bir iş birliği planı olduğundan bahsettiklerinde çok heyecanlanmıştım.

Vantablack kaplama, nesnelerin iki boyutlu olarak görülmesini sağlıyor. Bu durum aslında çok iddialı bir dış tasarımı olan X6 için büyük bir çelişki değil mi?
Al Attar: Evet, doğası gereği bir çelişki mevcut. Aslında olayı ilginç hale getiren de bu, BMW X6 tam da bu yüzden proje için mükemmel bir otomobil. Ek olarak Vantablack VBx2, biz tasarımcılara yeni olasılıklar yaratıyor. Yüzeyler ve çizgilerden çok siluetler ve oranlar hakkında konuşmayı tercih ederiz biz. Vantablack VBx2 kaplama da, ışığın ve yansımaların dikkatleri dağıtmasına gerek kalmadan otomotiv tasarımının temel özelliklerini öne çıkarıyor. Cesur ve iddialı yüzeyleriyle Yeni BMW X6’nın ne kadar büyüleyici bir araca dönüştüğünü görmekten son derece gurur duyuyorum. Önceki modele kıyasla en hayranlık verici gelişme, aracın oranlarında görülüyor. Oldukça beklenmedik bir şekilde olsa da Vantablack’in vurgu yaptığı bir şey bu.

Devamı
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye

Varsayımsal şekilde konuşmak gerekirse, Vantablack VBx2 gelecekte otomobil satın alırken insanların tercih edebileceği normal bir renk olabilecek mi?
Jensen: Aracın boyutları, duruşu ve görkemi nedeniyle Vantablack rengi BMW X6’ya çok uygun. Ancak ayrıcalıklı bir tasarıma sahip olmayan geleneksel bir araçta kullandığınızda bir şekilde etkisi kaybolacaktır. Ek olarak bir Vantablack VBx2 rengin günlük kullanım için yeteri kadar dayanıklı olmasını sağlamak teknolojik açıdan son derece zor.

Öte yandan Vantablack, ileri otomotiv teknolojisinde şimdiden önemli bir rol üstleniyor…
Jensen: Gerçekten öyle; malzeme şimdiden sürücü destek sistemleri ve otonom sürüş teknolojilerine yönelik çeşitli lazer tabanlı sensör donanımlarında her geçen gün daha fazla kullanılıyor. Bunun nedeni gelen güneş ışığının bu sistemlerin performansında da bir gerilemeye sebep olabilmesi. Vantablack kaplama bu sorunları ortadan kaldırıyor ve güvenliği artırıyor.

 

SAC segmentinde kendine benzersiz bir yer edinen BMW X6’nın en yeni versiyonu, dünyanın en büyük otomobil fuarı olarak nitelendiren Frankfurt Motor Show’da dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Ziyaretçiler fuar kapsamında BMW’nin “geleceğin sürüş keyfi” vizyonunu sergilenen birbirinden etkileyici otomobiller ile deneyimledi.

 

Devamı
Siyahtan Da Siyah. Yeni BMW X6. | BMW Türkiye

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor

WARHOL'UN M1'İ İLE 40 YIL SONRA YENİDEN.

BMW VR Deneyimi | BMW Türkiye

BMW VR DENEYİMİ.