Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor | BMW Türkiye

WARHOL'UN M1'İ İLE 40 YIL SONRA YENİDEN.

WARHOL'UN M1'İ İLE 40 YIL SONRA YENİDEN.

8.8.2019


Hızlı ve renkli. BMW Group Classic Sosyal Medya Yarışması'nın birincisi, 40 yıl önce Andy Warhol tarafından tasarlanıp sergilenen ve hatta Le Mans’a katılan M1 ile özel bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Devamı

“Bu otomobili çok sevdim. Sanat eserlerinden bile daha başarılı oldu.” 1979 yılında davet edildiği BMW Sanat Otomobili Koleksiyonu’nda, BMW M1’i fırça darbeleriyle tamamen baştan yaratan Andy Warhol, BMW “Art Car Number Four” adıyla bilinen çalışmasını böyle yorumluyor. Sergilenecek M1 tasarımını tamamlaması 4-5 saat sürer diye tahmin edilirken, yarım saatten kısa sürede sürüyor ve bu durum herkesi oldukça şaşıtıyor.

40 yıl önce Warhol, otomobilin gövdesini gökkuşağının tüm renklerine boyadığında, tamamlaması o kadar kısa sürmüş ki bu süreci dökümante edecek ekip biraz hazırlıksız yakalandığı için o anlara ait pek fotoğraf bulunmuyor. Elbette o zamanlar herkesin çantasında bir kamera veya akıllı telefon da yok... Sanatçının daha sonra açıkladığı gibi, tasarımın bu kadar hızlı bitmesi, aslında eserin verdiği mesajın bir yansıması: “Hızı görsel bir öğe olarak yansıtmaya çalıştım. Bir otomobil gerçekten hızlı ilerlediğinde, tüm çizgiler ve renkler bulanıklaşır.”  Haziran 1979'da, hızı temsil eden bu otomobil 76 yarış numarası ile 24 Saatlik Le Mans yarışına katılıyor. Alman sürücü Manfred Winkelhock ve Fransız Hervé Poulain ile Marcel Mignot, bu M1'in sınıfında ikinci sıraya yerleşmesini ve genel sıralamada altıncılığa yükselmesini sağlıyor.

Devamı
Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor | BMW Türkiye
Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor | BMW Türkiye

Şimdi 40 yıl sonraya, günümüze geri dönelim. Geçtiğimiz yıl BMW Group Classic “Shootout 2018” isminde bir sosyal medya yarışması düzenledi. Birincinin kapsamlı BMW Group Classic koleksiyonundan seçeceği bir otomobil ile büyüleyici bir fotoğraf çekimine hak kazanacağı yarışmada, 29 yaşındaki Münihli otomobil fotoğrafçısı Stephan Bauer birinci oldu. Genç fotoğrafçının seçtiği otomobil ise 40. doğum gününü kutlayan Andy Warhol’un M1’i oldu.


BMW Group Classic, Shootout 2018 projesi için BMW Culture, BMW Motorsport, BMW M GmbH ve BMW iştirakleriyle iş birliği yaptı. Projede, BMW otomobillerinin ve motorlarının elde ettiği sayısız motor sporları başarısına ve rekorlara dikkat çekilmesi amaçlandı.

Devamı
Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor | BMW Türkiye

Yarışmanın birincisi olan ve özel fotoğraf çekimine hak kazanan Bauer’ın tercihi 470 beygirlik güce sahip BMW M1 oldu. 40 yıl önce, bu otomobil Procar Serisi’nde ilk kez görücüye çıkmış ve Warhol sayesinde Pop Art tarihinde de yerini almıştı.


Otomobil fotoğrafçısı Stephan Bauer, Köln'de eski bir fabrika binasının arka planda yer aldığı fotoğraflarda parlak renklere sahip M1 ile endüstriyel yapının soğuk gri havası arasında muhteşem bir kontrast yarattı.


Dış mekan çekiminde mistik bir atmosfer için BMW M1’in üzerinde lazer arama ışıkları kullanıldı. Ortaya çıkan fotoğraflarda bu çok sevilen sanat otomobilini, tamamen yeni bir bakış açısıyla ve o değişmeyen kusursuzluğu ve ilham verici haliyle görüyoruz.

 

BMW Art Car Koleskiyonu'nun dördüncüsü, BMW M GmbH'ınsa ilk göz ağrısı olan M1 hala gerçek süper-spor otomobil olarak anılıyor.

 

BMW Art Car Projesi fikri, ilk kez Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain tarafından ortaya atıldı. Poulain, bir sanatçıyı davet ederek otomobil kaportasını bir kanvas olarak kullanmasını istediğinde yıl 1975’ti ve BMW 3.0 CSL modelini bir sanat eserine dönüştürme görevi Alexander Calder’a verildi. Bir otomobilin görsel sanata bu şekilde aracı olması o zaman için çığır açıcı bir fikirdi. BMW daha sonra Calder’in eserini Le Mans 24 Saat yarışlarında da kullandı.

 

1976’da proje, aynı BMW modeli üzerinde bu defa Frank Stella ile hayata geçirildi. Takip eden yıllarda da bir BMW geleneği olarak zamanın ruhuna uygun şekilde tekrarlandı. Günümüze gelene kadar Andy Warhol, David Hockney, Jeff Koons gibi birçok önemli modern sanat dehası BMW modelleri üzerinde yeteneklerini konuşturdular.

 

Esther Mahlangu’nun 1991 yılında tasarladığı BMW 525i BMW Art Car/Sanat Otomobili de Borusan Otomotiv’in BMW ile co-sponsor olduğu Contemporary Istanbul  kapsamında sanatseverlerle buluşmuştu.

Devamı
Warhol’un M1 tasarımı 40 yıldönümünde yeniden fotoğraflanıyor | BMW Türkiye

İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

BMW Garmisch’in Muhteşem Dönüşü | BMW Türkiye

BMW GARMISCH’İN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜ.

Andy Warhol’u Tanımak | BMW Joy Blog

ANDY WARHOL'U TANIMAK.