Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

KAHVERENGİ TABELALARIN İZİNDE.

Geçmişin kapılarını aralamak.

KAHVERENGİ TABELALARIN İZİNDE.Geçmişin kapılarını aralamak.


  17.01.2020


  Siz bir araba yolculuğunda olduğunuzu sanırsınız, oysa geçmişin kapıları bir bir açılıveriyordur önünüzde. Kahverengi tabelaların izinden gidenlerdensinizdir çünkü. Bir de onların önünden geçip gidenler vardır; işaret ettikleri mucizevi noktaları ıskalayarak hayatına devam edenler. Gelin, tarihi, arkeolojik ve doğal güzelliklerle dolup taşan Türkiye’de, kahverengi tabelaların peşinden gitmeyi seçenler arasında siz de yerinizi alın. BMW’niz ile çıktığınız yolculukta bırakın, maceranıza bu tabelalar yön versin.

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  Fotoğraf: Unsplash / Yohann Mourre

  Öylesine büyük bir tarihi mirası ve arkeolojik zenginliği olan bir ülkede yaşıyoruz ki… Çıktığımız araba yolculuklarında sıklıkla karşımıza çıkan kahverengi tabelalar bunun gözle görünür işaretleri. Bazen onların farkına varmıyoruz; yolumuz bu tabelalar ile buluşsa bile rotamıza bağlı kalarak devam ediyoruz yolculuğumuza. Merak etmediğimizden değil, belki farkında olmadığımızdan. Farkındalık önemli.

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  Fotoğraf: Unsplash / Lubov' Birina

  Türkiye, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir hazine. Her kahverengi tabelanın ucunda, bizleri zamanda yolculuğa çıkarmak için bekleyen birbirinden etkileyici yapılar, eserler var. Bunun bilincinde olmayanlar hayatın gizemini ıskalarken, tabelaların peşinden gitmeyi seçenlerin yolculukları bilinmez zaman ve mekanlara doğru yön değiştirir; bazen bir dağın tepesinde, bazen bir suyun başında bulurlar kendilerini.

  Bugünü dünde aramak.
  ‘Bugünü anlamak için düne gitmek gerek’ sözünün elle tutulur hali, kahverengi tabelaların izinden gidiyoruz bugün. Her köşesi Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma antik ve tarihi eserlerle dolu ülkemizi keşfe çıkıyoruz. Her ne yöne gidiyor olursanız olun, yolunuzun üstünde kesinlikle değerini az bildiğiniz, adını az duyduğunuz, fakat birkaç saatinizi ayırmayı göze aldığınızda sizi şaşırtarak hayatınızda farklı pencereler açacak tarihi güzellikler bulunuyor.

   

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  Fotoğraf: Unsplash / Yusuf Dündar

  Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi sınırlarında kalan Aizanoi Antik Kenti, Türkiye’nin adı az duyulmuş olmasına rağmen en değerli kültür varlıklarından biri. Buradaki Aizanoi Zeus Tapınağı ise, etrafındaki sütunla çevrili mekanın üstünün mermer kirişlerle kaplı olması nedeniyle türünün dünyadaki tek örneği. Peki ya Anavarza Antik Kenti’nin varlığından haberdar mısınız?

  Adana’nın Kozan ilçesindeki Dilekkaya köyü sınırlarında bulunan antik kent, 2014 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Listeye aynı yıl giren, Muğla’daki Kaunos Antik Kenti’ni diğer antik kentlerden ayıran en belirgin özelliği ise kaya mezarları. Bu kentin çevresindeki kayalıklarda bulunan mezarların cephe mimarisi, Urartu, Frig ve Likya bölgelerindeki tüm kaya mezarlarından farklı.

  Yolunuz Burdur’a düşerse, Gölhisar ilçesine bağlı Kibyra Antik Kenti’ni işaret eden kahverengi tabelanın peşine düşün. Burası büyüleyici bir kültür molası için doğru adres: özellikle Kibyra Odeonu ile göz kamaştırıyor. Mersin’in Erdemli ilçesindeki Korykos Antik Kenti’ne gelirsek, kendisi Roma ve Bizans döneminde, 500 yıl boyunca zeytin üretimi, zeytinyağı ve şarap ticaretinde önemli bir kent oluşuyla biliniyor.

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  Fotoğraflar: Unsplash | Yusuf Dündar

  Hristiyanlık dininin ilk 7 kilisesinden biri olan Laodikeia Kilisesi’ne ve Anadolu’nun en büyük stadyumuna ev sahipliği yapan, 6. yüzyıldan beri Hristiyanlar için bir hac merkezi sayılan ve İncil’de adı geçen Laodikeia Antik Kenti, Aydın’ın Söke ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan ve “Anadolu’nun Pompei’si” olarak anılan Priene Antik Kenti, yine Burdur’da yer alan ve ilk yerleşimin 12.000 yıl öncesine kadar uzandığı Sagalassos Antik Kenti, parayı bulan Lidyalılar’ın Demir Çağı’ndaki başkenti olup bugün Manisa’da yer alan, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında olan Sardes, “ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  Göbeklietepe. Sol: Cem OZER | Shutterstock, Sağ: PTZ Pictures | Shuttestock

  Dünyanın bilinen en eski tapınağı: Göbeklitepe.
  Türkiye’nin tarihi mirasından bahsedip, Şanlıurfa’daki, 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Göbeklitepe’den söz etmeden olur mu? Göbeklitepe, 2019’un son günlerinde Netflix’e eklenen Atiye (“The Gift”) dizisinde de neredeyse başrolde ve dizi sayesinde popülaritesi kat kat arttı. Burası sadece ülkemizin en önemli antik sit alanlarından biri değil, aynı zamanda yakın zamanda arkeolog ve tarihçilerin insanlık tarihi adına bildiği birçok şeyi tekrar gözden geçirmesine neden olan bir keşif. Göbeklitepe’nin en önemli özelliği, kazılarda günümüzden 12 bin yıl önce, Neolitik Çağ’da inşa edildiği tespit edilen tapınaklar bulunmuş olması ve avcı-toplayıcı dönemde bile insanların aslında sistemli toplantılar yaptıklarını anlatıyor olması. Henüz bu toplantıların amacı tam olarak çözülemedi ancak din temalı olduğu tahmin ediliyor. Göbeklitepe, Şanlıurfa şehr merkezine 18 km uzaklıkta, Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. Havaalanından geleceklerin ulaşım için araç kiralamalarını tavsiye ediyoruz.

  Devamı
  Kahverengi Tabelaların Peşinde | BMW Joy Blog

  İşte kahverengi tabelaların peşinde olmak, tüm bu güzelliklere açılan kapılar demek aynı zamanda. Yönünüzü belirlemeye çalışıp ‘nereye’nin cevabını ararken, takip ettiğiniz bir kahverengi tabelanın ardından; ne zaman, neden ve nasıl’a da cevap bulabilirsiniz. Hiç hesapta olmayan, sürpriz keşifler yapmak, üzerinde yaşadığımız bu küçük mavi noktadaki serüvenimizi biraz daha anlamlı kılabilir.

  Kahverengi Tabelaları Takibe Devam.

  Kahverengi Tabelaları Takibe Devam.

  İlerleyen günlerde kahverengi tabelaları BMW X3 ile keşfetmeye devam edeceğiz. Kim bilir, belki de yaşadığınız şehrin göbeğinde ve size tanıdık gelecek yüzler ile? Takipte kalın…

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Kahverengi Tabelaların İzinde İlk Keşifler | BMW Joy Blog

  KAHVERENGİ TABELALARIN İZİNDE İKİ YENİ KEŞİF.

  Kahverengi Tabelaların İzinde Keşfe Devam | BMW Joy Blog

  KAHVERENGİ TABELALARIN İZİNDE KEŞFE DEVAM.