BMW EfficientDynamics Tüketim ve emisyon

TÜKETİM VE EMİSYON.

BMW EfficientDynamics: Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu ölçüm prosedürüne ilişkin detayların yanı sıra dizel teknolojisine yönelik bilgiler.

Yeni otomobillerin yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu, standart hale getirilmiş bir prosedürle belirlenir. Eylül 2018’de, daha önce geçerli olan Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü’nün (NEDC) yerini, WLTP (Dünya Çapında Uyumlu Hafif Araçlar Test Prosedürü) olarak adlandırılan daha gerçekçi bir sürüş döngüsü aldı. Bu, doğrudan yolda yayılan kirletici maddeleri ölçen RDE testi (Gerçek Sürüş Emisyonu) ile tamamlanır. Yeni test prosedürleri ile gelecekte müşteriler otomobillerinin yakıt tüketimini ve emisyonunu daha iyi bir şekilde tahmin edebilecek. Ayrıca, bu sayfadan, dizel motorların sürdürülebilirliği ve verimliliğine ilişkin yararlı bilgiler de edinebilirsiniz.

Devamı
TÜKETİM VE EMİSYON. BMW EfficientDynamics: Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu ölçüm prosedürüne ilişkin detayların yanı sıra dizel teknolojisine yönelik bilgiler.

  WLTP TEST PROSEDÜRÜNE İLİŞKİN 5 BİLGİ.

  • 01 Yeni yasal WLTP tüketim ölçümü, daha kullanışlı bir yapıya sahip.
  • 02 Testler, daha uzun bir sürede, daha hızlı bir biçimde ve daha dinamik bir ilerlemeyle gerçekleştiriliyor.
  • 03 Yeni ölçüm prosedürünün standart değerleri, gerçek tüketim rakamlarına daha yakın.
  • 04 Detaylar sayesinde, beklenen yakıt maliyetlerine ilişkin daha fazla şeffaflık sunuluyor.
  • 05 WLTP ölçüm tekniği, 1 Eylül 2017’den bu yana kademeli bir biçimde uygulanıyor.

  WLTP ÖLÇÜM TEKNİĞİ.

  Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonuna yönelik mümkün olan en gerçekçi değerleri elde etmek için hassas test prosedürü.

  WLTP ölçüm tekniği, global olarak toplanan gerçek sürüş verilerini temel alır; bu da belirlenen verilerin daha gerçekçi olmasını sağlar. Yapılan değişiklikler arasında yeniden tanımlanmış, önemli ölçüde daha katı test koşulları ve daha yüksek hızlarda daha uzun süreli testler (20 yerine 30 dakika) yer alır.
  CO2 emisyonunu daha hassas bir biçimde belirleyebilmek üzere test prosedürüne, otomobiller için hem standart donanım seçenekleri hem de özel donanım seçenekleri dahil edilmiştir. Bu durum, her otomobil tipi için aerodinamik, ağırlık ve sürtünme oranına bağlı olarak mümkün olan en düşük ve en yüksek standart tüketim değeri olmak üzere iki değeri ortaya çıkarır. WLTP sayesinde, bir otomobilin tüketim ve CO2 emisyon değerlerini daha iyi değerlendirebilirsiniz. Özel otomobil konfigürasyonu durumunda ise bağımsız standart değer doğrudan belirtilir. Özel otomobil konfigürasyonu durumunda ise bağımsız standart değer doğrudan belirtilir. Söz konusu test prosedürü ile dahi, gerçek çalışma sürecinde sapmaların olması mümkündür. Günlük tüketim ve CO2 emisyonu, farklı topografik, iklimsel koşullara ve kişisel sürüş tekniğine tabi olmaya devam eder. Trafik durumu, taşınan mevcut yük ve klima sistemi gibi cihazların kullanımı da bu durum üzerinde etkilidir. Emin olabileceğiniz şey, test koşullarının her zamankinden daha gerçekçi olduğudur; bu da daha yüksek yakıt tüketimi ve CO2 değerlerinin yanı sıra elektrikli otomobiller için kağıt üzerinde daha düşük menzil beklendiği anlamına gelir. Ancak bunun gerçek yakıt tüketimi veya menzil üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Üstelik BMW Group, tüketim ve menzili iyileştirmek üzere sürekli olarak yeni teknolojiler üzerinde çalışmaktadır.
  BMW Group’un EU28+ ülkelerinden sipariş edilebilen tüm otomobilleri, WLTP yöntemine uygun olarak onaylanır.
  Ancak Almanya'da, kanun yapıcılar, WLTP ile ölçülen değerlerin başlangıçta NECD değerlerine çevrilerek iletileceğini belirtti. AB Komisyonu bu amaçla tüm otomobil üreticileri için bağlayıcı olacak bir korelasyon tekniği geliştirdi.
  Bu safha, geçişi kolaylaştırmayı amaçlar. Geçiş süresi ilgili ulusal mevzuata bağlıdır ve bu yüzden ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.
  Eylül 2018’den bu yana, tüm otomobil üreticileri, AB’de ve İsviçre, Türkiye, Norveç, Liechtenstein ve İsrail’de (EU28+) satılan tüm otomobiller için WLTP uyumlu testler gerçekleştirmekle yasal olarak yükümlüdür.
  Ocak 2021 itibariyle otomobil ruhsat alımı konusunda AB mevzuatını kabul eden tüm ülkeler, tüm otomobiller için WLTP değerlerini yayımlamalı ve bildirmelidir.

  Devamı

  WLTP NEDC KARŞILAŞTIRMASI

  Eski ve yeni test prosedürü arasındaki farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Test prosedürü
  NEDC
  WLTP

  GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONU (RDE).

  Yolda sürülen bir otomobil tarafından yayılan kirletici emisyon değerine yönelik gerçekçi ölçüm.

  Mayıs 2016’nın ortalarından bu yana, AB’de ve İsviçre, Türkiye, Norveç, Liechtenstein ve İsrail’deki tüm otomobil üreticileri için Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE) ölçümleri zorunludur. Söz konusu RDE testlerinde, partiküllü maddeler ve nitrojen oksit (NOx) gibi kirliliğe neden olan emisyon değerleri doğrudan yolda ölçülür. Bu yöntem, günlük sürüş sırasında beklenebilecek ortalama emisyon değerlerini belirler.
  BMW Group, günlük kullanımda kirliliğe neden olan egzoz emisyonu değerlerini azaltmak için modellerinde çeşitli teknolojiler uygular.
  Örneğin BMW BluePerformance önlemleri dizel motorlardaki nitrojen oksit emisyonunu düşürür. 2020 itibariyle dizel için yeni 6 silindirli motor neslinin tanıtılması ile motora yakın yerleştirilen depolama özellikli katalitik konvertör, aynı şekilde motora yakın yerleştirilen daha verimli bir SCR sistemi ile değiştirilmiştir. Bunun sonucunda, NOx dönüşümü, özellikle şehir içi sürüşte iyileştirilmiştir. Daha önceki gibi gövde altına yerleştirilen ikinci bir SCR katalitik konvertör ek destek sağlar ve otomobile bağlı olarak kendi AdBlue dozaj sistemine sahiptir.
  BMW Group, seri üretimde NOx depolama özellikli katalitik konvertörleri ve SCR sistemini kullanan ilk otomobil üreticisidir. Yine BMW, çift AdBlue dozaj sistemini oluşturarak egzoz gazlarının temizlenmesi ve kirliliğe neden olan emisyon değerlerinin azaltılması açısından yeni standartlar belirler.
  Ayrıca, 2006’dan bu yana dizel otomobillerde partiküllü maddelerin azaltılması amacıyla standart olarak partikül filtreleri de yer almaktadır. Artık benzinli motora sahip modellerde de özel partikül filtreleri mevcuttur.
  Bu sayede BMW, Ocak 2020’den itibaren tüm yeni otomobiller için zorunlu hale gelen EU6d egzoz emisyon standardının RDE eşik limiti değerlerine uyum sağlar. EU6c'nin aksine EU6d egzoz emisyonu standardı, artık RDE test sürüşlerindeki nitrojen oksit ve partikül sayısı için eşik limiti değerlerini de belirler.

  Devamı

  BMW TWIN POWER TURBO TEKNOLOJİLİ MOTORLAR.

  Güçlü ve verimli BMW benzinli ve dizel motorlar.

  BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip yenilikçi benzinli ve dizel motorlar her BMW'nin en önemli parçasını oluşturuyor. Bu motorlar, en son enjeksiyon sistemlerini, tümüyle değişken performans kontrolünü ve yenilikçi turboşarj teknolojisini birleştiriyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics BMW TwinPower Turbo benzinli motorlar

  BMW TwinPower Turbo benzinli motorlar.

  Standartları belirleyen, son derece akıcı, yenilikçi üç silindirli benzinli motor, dört silindirli benzinli motor ve BMW TwinPower Turbo sıralı altı silindirli benzinli motor, çok sayıda "Yılın Motoru Ödülü"nün sahibi oldu. BMW EfficientDynamics motor ailesi, en son nesliyle önceki modellerine kıyasla daha ekonomik olduğunu, daha düşük emisyon ürettiğini ve daha güçlü olduğunu kanıtlıyor.

  BMW EfficientDynamics stratejisinde bir kilometre taşı olan bu yenilikçi donanım, verimliliği ve dinamizmi artırmak için en son enjeksiyon teknolojisi ve çift VANOS'a sahip tümüyle değişken Valvetronic valf kontrolünü yenilikçi turboşarj teknolojisiyle birleştiriyor. Böylece BMW'nin motor konusundaki bilinen uzmanlığını çarpıcı bir şekilde sergileyen verimli sürüş sistemi elde ediliyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics BMW TwinPower Turbo dizel motorlar

  BMW TwinPower Turbo dizel motorlar.

  BMW EfficientDynamics prensibinin sistematik uygulaması olan tasarruf, güç verimi ve çalışma özelliklerinin düşük yakıt tüketimiyle birleşmesi BMW Twin Power Turbo dizel motorlara yansıtıldı. Verimliliği ve dinamizmi ise kendini ispatladı. Aynı zamanda, ideal giriş düzeyi motorlardan olan BMW TwinPower Turbo üç silindirli dizel motorlar, yenilikçi BMW TwinPower Turbo 4 silindirli dizel motorlar ve özellikle güçlü BMW TwinPower Turbo sıralı altı silindirli dizel motorlar dikkat çekici ölçüde düşük emisyonlarda ve çok az sürtünmeyle performans gösteriyor. Böylece maksimum sürüş keyfi garanti ediliyor. BMW EfficientDynamics motor ailesinin alüminyum hafif yapısına sahip dizel güç birimlerinde değişken türbin kollu geometrisine sahip turboşarj bulunuyor. Yakıt enjeksiyonu son nesil CommonRail direkt enjeksiyon tarafından sağlanıyor.

  Devamı
  BMW EfficientDynamics BMW dizel motora yakından bakış

  İLERİCİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE VERİMLİ BMW DİZEL MOTORLAR

  Dizel, önemli bir ekonomik motor olmasının yanı sıra iklim hedeflerini karşılamaya yönelik sürdürülebilir bir katkı sağlayan yenilikçi ve son derece verimli bir sürüş sistemi. Yenilikçi AdBlue enjeksiyon teknolojisi sayesinde, modern BMW dizel otomobillerinin nitrojen emisyonu sıfıra yaklaşıyor. Ayrıca, kirliliğe neden olan emisyonu azaltmak için ek egzoz gazı temizleme prosedürleri de kullanılıyor. Sonuç olarak dizel motor, özellikle düzenli şekilde uzun mesafe kat eden sürücüler için verimli ve sürdürülebilir bir sürüş sistemi. BMW Group içerisinde tüm sürüş türleri, paralel olarak geliştiriliyor ve iyileştiriliyor.

  DİZELE İLİŞKİN BİLİNMESİ GEREKENLER.

  Modern dizel motorları destekleyen sürdürülebilirlik, uygun maliyetlilik ve verimlilik gibi pek çok neden mevcut. Ancak halen herkes bu konuya ilişkin yeterli düzeyde bilgi sahibi değil. Dizel motorlar ve kirliliğe neden olan emisyon değerleri konusunda kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

  Devamı
  • Dizel ve çevre
  • Partiküllü madde ve partikül filtresi
  • CO2 nedir?
  • NOx nedir?
  • AB egzoz emisyonu standardı
  • Çevresel alanlar
  • Emisyon etiketi
  BMW EfficientDynamics Verimli Sürüş

  BMW EFFICIENTDYNAMICS İLE VERİMLİ SÜRÜŞ.

  BMW EfficientDynamics tarafından sunulan BMW EfficientDynamics yenilikçi teknolojiler

  BMW EFFICIENTDYNAMICS'İN SUNDUĞU YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER.

  SSS - TÜKETİM VE EMİSYONA İLİŞKİN ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ.

  Sorularınız Ve yanıtlarımız.

  • WLTP nedir?
  • WLTP sürüş döngüsü nedir?
  • WLTP benim için ne anlama geliyor?
  • RDE nedir?
  • EU6 nedir?
  • Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) ne anlama gelir?
  • BluePerformance nedir?
  • Partikül filtresi nedir?
  • WLTP, elektrikli ve hybrid otomobiller için ne anlama geliyor?