2020’nin Gastronomi Trendlerine Bakış | BMW Joy Blog

2020’NİN GASTRONOMİ TRENDLERİ.

2020’NİN GASTRONOMİ TRENDLERİ.

24.12.2019

 Önümüzdeki yıl gastronomi alanında bizleri hangi trendler bekliyor? Tahminler ne kadar isabetli olacak göreceğiz ancak emin olduğumuz bir şey var: Tüketiciler olarak seçiciliğimiz artıyor, taleplerimiz uçsuz bucaksız bir çeşitliliğe sahip ve sağlıklı, taze gıdalarla ilgili farkındalığımız yükseliyor. Gelin; 2020’de gastronomi alanında bizleri bekleyen yeniliklere yakından bakalım.

Devamı
2020’nin Gastronomi Trendlerine Bakış | BMW Joy Blog

Unsplash.com / Caroline Attwood

2020’de, dünyanın her köşesinden Michelin yıldızlı restoranlar başta olmak üzere, çok sayıda restoranın odağına eski medeniyetler zamanından kalan geleneksel ve yerli malzemelerin yerleştiğini göreceğiz. Güney Amerika’nın yemek pişirme tarzından alınan ilhamla mutfaklarda manyok, bijao yaprakları, cócona, aguaje ve çarkıfelek meyveleri gibi vitamin, mineral, protein, antioksidan anlamında oldukça zengin olan ‘süper besin’lerin başrolde olmasını bekliyoruz.

Devamı
Brezilyalılar da Türkler gibi fasulyeyi pilavsız düşünemiyor: Yaşasın Feijoada!

Brezilyalılar da Türkler gibi fasulyeyi pilavsız düşünemiyor: Yaşasın Feijoada!

Güney Amerika etkisinden söz etmişken… Brezilya mutfağının olmazsa olmazlarından feijoada’yla da yeni yıl ile birlikte daha içli dışlı olacağız gibi görünüyor. Pirinç pilavı ve siyah fasulye ile sunulan bu geleneksel lezzetin içinde, manyok unu ve yumurtanın tereyağı ile kavrulmasıyla yapılan farofa ve et de yer alıyor.

Devamı
2020’nin Gastronomi Trendlerine Bakış | BMW Joy Blog

Sol: Unsplash.com / Matthew Hamilton, Sağ: Fotoğraf: Unsplash.com / Robert Metz

2020’de gastronomi dünyasında adından sıkça söz ettirmesi beklenen bir diğer mutfak da Asya mutfağı. 2019’u kasıp kavuran sokak lezzetlerinin etkisi yeni yılda görülmeye devam edecek, ancak bu kez rotanın Vietnam mutfağına doğru çevrildiğini göreceğiz. Geleneksel bir Vietnam lezzeti olan pho ile birçok yönden benzeşen bún bò huế – şehriyeli pilav ve et ile hazırlanan bir çorba – mutfaklarda yerini alacağı gibi, yine Vietnam’a özgü meşhur bir içecek olan yumurtalı kahve de 2020 ile birlikte hayatlarımıza girecek. Merak edenler için cà phê trứng, yani yumurtalı kahve; yumurta sarısı, şeker, yoğunlaştırılmış süt ve robusta kahvesi ile hazırlanıyor.

Devamı
2020’nin Gastronomi Trendlerine Bakış | BMW Joy Blog

Fotoğraf: Unsplash.com / Jakub Kapusnak

Kore mutfağının ise, önümüzdeki yıl gastronomi dünyasında özellikle barbekü alanında bir hayli baskın olmasını bekliyoruz. Globalde “kbbq” olarak da bilinen ve Kore usulü barbekü anlamına gelen konseptin ilgi topladığını göreceğiz. Özellikle Kimchi Fries adlı; et, kızarmış pilav ve doğranmış sebzelerden oluşan geleneksel lezzetin adını çok sık duyacağız.

Devamı
" Atıksız mutfak konusunda yaratıcı ve sürdürülebilir fikirler çoğalacak. "

Her yıl daha fazla konuşulmasını, böylelikle küresel boyutta bir farkındalığa kapı aralamasını ve paralelinde büyük ölçekte değişimler yaratmasını dilediğimiz atıksız mutfak konusu, 2020’de de gastronomi dünyasının merkezinde olacak. Doğaya ve yerele saygı duyan üretimlerin, organik ve lokal ürünler ile hazırlanan lezzetlerin daha çok talep gördüğüne tanık olacağız; gıda atıklarından yaratıcı ve sürdürülebilir şeylerin yaratıldığını göreceğiz.

Devamı
Şimdi balık şeklindeki külahımızın içine biraz dondurma koyalım...

Şimdi balık şeklindeki külahımızın içine biraz dondurma koyalım...

“Peki ya tatlılar?” dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman haberini verelim, 2020’de popülerleşecek iki tatlı var: Booza ve Taiyaki Dondurma. Booza, lastik gibi uzayan esnek yapısıyla tanınan, Orta Doğu’ya ait bir dondurma çeşidi. Bizim Maraş Dondurması’na çok benzeyen Booza, sahlep ve reçine ile hazırlanıyor ve ünü Amerika’dan dünyaya yayılmaya başladı bile. Taiyaki dondurma ise, balık şeklindeki waffle külahında servis edilen ve çok farklı malzemelerden yapılabilen bir Japon icadı.

Bakalım gastronomik trend tahminlerimiz isabetli olacak mı? Umuyoruz 2020 hepimizin daha sağlıklı, sorumlu ve keyifli bir beslenme anlayışı edindiği bir yıl olsun…


*Kapak görseli için kaynak: Unsplash.com / Max Delsid

Devamı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

Yavaş Ve Sessiz Bir Yaşam Anlayışı. | BMW Joy Blog

CITTASLOW’U ANLAMAK.

Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

EVDEKİ ZAMANI İYİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER.