Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

YEŞİL YOLLAR, YEŞİL DÜŞÜNCELER.

BMW i3 ile Sürdürülebilir Yolculuk Fikirleri.

YEŞİL YOLLAR, YEŞİL DÜŞÜNCELER.BMW i3 ile Sürdürülebilir Yolculuk Fikirleri.

   03.01.2020


  Adem Barış ilham dolu paylaşımlarıyla ilgi çeken bir gezgin. BMW i3 ile doğaya ve yeşile dokunan keyifli bir yolculuk gerçekleştiren Adem, bu günübirlik gezisini sürdürülebilir seyahat fikirleriyle tamamlıyor.

  Devamı

  Doğa Dostu Kavuşmalar İçin Yola Çıkış.
  Ağaçlı yollar sizde de heyecan ve mutluluk duygularını tırmandırır mı? Yukarıdaki fotoğrafta benim için yüzü doğaya dönük bir maceradan fazlası var.

  2019’da mevsimlerin izini doğada süren bir fotoğrafçı olarak gelecek için tutkularımdan vazgeçmeden, doğayla nasıl doğa dostu kavuşmalar yaşayabilirim diye çok kafa yordum. Gelecek için nasıl daha yeşil kararlar almalıyım? Doğal güzelliklerin fotoğraflarda bir anı olarak kalmaması için, karbon ayak izimi azaltmak için neler yapmalıyım?

  2020 için günlük bir alışkanlığımı değiştirmekti hedefim, yolculuklarımı yeşillendirmek. BMW i3 ile yıl bitmeden maceramız bir Aralık günü İstanbul Bahçeköy’de, kış güneşiyle sabaha uyanan bu nefis manzaralı yolda başladı. Yeşil enerjiyle şehre yakın doğal güzellikleri deneyimlemek benim için sürükleyiciydi.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Bu muazzam yolculuğun detaylarına geçmeden önce size biraz yol arkadaşımdan bahsetmek istiyorum: BMW i3, gelecek için taze fikirleri ve sürdürülebilir adımları konuşmak, sonra da hayata geçirmek konusunda gerçek bir ilham perisi. Sıfır karbon emisyonlu bu otomobil ile doğa dostu bir sürüş deneyiminin yanı sıra çok yönlü ve kullanışlı fikirler hayata geçirilmiş. %99 oranındaa geri dönüştürülmüş malzemelerle tasarlanmış ve oldukça çevik bir model olan BMW i3, bakanları kendine bir daha dönüp baktıran harika bir tasarıma sahip. Eğer benim gibi fotoğrafa meraklısıysanız geniş camlarından ya da tamamen açık hale getirilebilen kapılarıyla profilden de harika kareler alabiliyorsunuz.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Atatürk Arboretumu.
  BMW i3 ile yol hikayemiz, Bahçeköy’de, İstanbul’un tam da içinde doğanın tüm renklerini görebileceğiniz Atatürk Arboretumu ile başladı. Arboretuma doğru yoldayken, şehre yakın doğal güzellikleri deneyimlemenin tadı ve insana verdiği huzurun anlatılmaz yaşanır türden olacağını hissediyordum.

  Ağaçların muhteşem bir görsel şölen sunduğu Atatürk Arboretumu, 296 hektarlık bir alana yayılan koca bir ağaç müzesi. İçinde 2000’den fazla yerli ve yabancı bitki türü barındıran bu canlı müzede, yalnızca burada görebileceğiniz, ender rastlanan ağaç ve bitkiler de yer alıyor. Kuzey Amerika'nın doğu kesimlerinde yaygın olarak görülen Batı Mazısı, çoğunlukla İran ve Himalayalar’da yetişen At Kestanesi bu bitkilerden birkaçı. Atatürk Arboretumu’nu gezerken, doğa ile buluşma yolculuğunuzda size su kaplumbağalarının ve kuğuların yüzdüğü göletler de eşlik ediyor. Hepsi bir araya geldiğinde ise, doğanın masalsı güzelliklerine hayran kalmamak elde değil.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Vitosha Doğa Parkı: Sürdürülebilir Bir Eğitim Merkezi.
  Arboretum’da dolaşırken, aklıma el değmemiş doğasıyla Bulgaristan ve buradaki Vitosha Doğa Parkı geldi. İçinde yer alan Vitosha Dağı ve yürüş noktaları arasında en çok tercih edilen Zlatnite Mostove gibi jeolojik güzelliklerinin yanında, bu özel park ile ilgili biraz araştırma yapınca çok ilgi çekici bilgiler karşımıza çıkıyor. 1934 yılında kurulan ve Balkan Yarımadası’nın en eski doğal parkı olarak bilinen Vitosha Doğa Parkı’nın, merkeze yakınlığı sebebiyle aynı zamanda sürdürülebilirlik ve doğa üzerine bir eğitim merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Bu merkez ziyaretçilerine; gözlem kulesinden yeşil okulların idaresi için gerekli alanlara, öğrencilere staj imkanından doğa ile ilgili sayısız kaynağa ev sahipliği yapan geniş bir kütüphaneye, çeşitli fırsatlar da sunuyor. Ayrıca yakın zamanda Bulgaristan’da, çevreye duyarlı gönüllü grupların bir araya gelerek 12.000 fidan ve tohum diktiğini öğrendim. Tam da insanın ruhunu besleyen böyle değerli bir doğal parktan söz etmişken, bu haberi okumak bana çok iyi geldi.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Şile dört mevsim de güzel.
  İstanbul’a geri dönerken, yine şehre yakın ancak bu sefer kendimi ortasında bulduğum başka bir doğal güzellikten söz etmek istiyorum: Şile. BMW i3 ile sadece bir saate yakın bir sürüş sonrası ulaştığım Şile, sadece kalesi ve deniz feneri ile değil, doğanın keşfedilmemiş tüm güzelliklerini de önünüze sunan etkileyici lokasyonlardan bir tanesi. İstanbul’a çok yakın ancak İstanbul’dan çok farklı bu yer, özellikle kamp ve doğanın içinde uzun yürüyüşler yapmayı sevenler için “yeşil cennet” diye tabir edilebilecek türden. Bana sorarsanız, kendinize Şile’nin eşsiz doğasında vakit geçirdiğiniz zamanlar yaratın. Güzel havaları fırsat bilip çadırınızı arabaya atıp yolculuğa çıkabilir, doğanın ortasında kamp yapabilirsiniz. Karşınızda Karadeniz’in mavi suları, etrafınız yemyeşil bir doğayla çevrili, temiz havanın ferahlığı eşliğinde doğanın bilgeliğine kulak verin. Şile’yi her mevsim ziyaret edebilirsiniz, her seferinde ayrı bir tat alacağınıza eminim.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Şarj Olma Zamanı.
  Elektrikli bir araca sahip olduğunuzda aracınızın otopark alanı, garaj ve şarj alanına dair konular gündeminize giriyor.

  Şarj ağı dünyanın başka yerlerine kıyasla bizde halen gelişmeyi bekleyen bir konu olsa da, elektrikli sürüş konusunda İstanbul bana dilediğim özgürlüğü tanıdı. Ev içi şarj kolaylığının yanı sıra şarj/menzil performansı bir şehir kaçamağı için hayli yeterli. Şarj istasyonları da oldukça yaygın ve hızlı. Ben fotoğraflarımı düzenlerken zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve şarjım doldu.

   

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Sürdürülebilir Bir Seyahat İçin İpuçları.
  Doğa ile iç içe olacağımız seyahat rotaları planlarken, aldığımız keyfi dünyayı korumanın bilinciyle taçlandırmak da önemli. Bu konuda son zamanlarda konuşulan, hepimizin kolaylıkla hayata geçirebileceği bazı şeyler var. Bunlardan bir tanesi, kendinize seyahate çıkarken yanınızda bulunmasını istediğiniz malzemelerin tek kullanımlık olanlarını sürdürülebilir alternatifleriyle değiştirdiğiniz bir seyahat kiti hazırlamak: yeniden kullanılabilir bir matara, bir bez çanta, bambudan yapılmış bir diş fırçası...

  Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktanın ise doğaya duyarlı uygulamaları olan otelleri seçmek olduğundan bahsediliyor. Çeşitli kaynaklara göre; mutfağından spa alanına, ziyaretçilerini tek kullanımlık plastik ürünlerin doğaya duyarlı alternatifleri ile buluşturmak, bir geri dönüşüm programına bağlı kalmak, gıda atıklarını yeniden kullanmanın yollarını araştırmak, güneş enerjisi veya enerji tasarruflu aydınlatma kullanmak, mutfak alışverişini lokal marketlerden yapmak, otel seçiminizde dikkat edebileceğiniz noktalar olabilir. Gideceğiniz yere uçak yerine denizyolu veya tren ile gitmeyi de değerlendirebilirsiniz.

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  Seyahat ettiğiniz yerlerde, kullandığınız harita ve broşürleri, onlardan yararlandıktan sonra başkaları tarafından tekrar kullanılmaları için iade etmeye dikkat edebilir, otelinizde bir kısmını kullandığınız şampuan, sabun ve diş macunlarını yanınızda götürebilirsiniz. Bu kullanılmamış bölümlerin genellikle çöpe atıldığını ve doğaya atık olarak geri dönüğünü sıkça duyuyoruz.

  Son olarak, seyahat rotalarınızı çizerken, sizlere sürdürülebilirlik konusunda yol göstereceğini düşündüğüm bir kaynaktan bahsetmek istiyorum: Lonely Planet’ın “Best in Travel 2020” kitabı. Kitap, 2020’de mutlaka görmeniz gereken ülkeleri, yeni konaklama alternatiflerinden gastronomik deneyimlere, her açıdan ele alırken; aynı zamanda iyi planlanmış, sürdürülebilir bir seyahatin doğaya, lokallere ve size ne şekilde fayda sağlayabileceğini anlatıyor. Bu konuda özellikle ailelere çeşitli ipuçları sunuyor ve karbon ayak izini azaltmanın, seyahat edilen noktalarda oradan ‘almak’ yerine, oraya ‘vermenin’, yerel halka destek olmanın yollarından bahsediyor. Elbette dijital versiyonu da mevcut…

  Devamı
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog
  Yeşil Yollar, Yeşil Düşünceler | BMW Joy Blog

  BMW i3 ile çıktığım bu yolculuk, doğanın huzurunu onunla yaşamak, doğayla bütünleşik bir deneyimdi.
  Bir ♥’i hak ettin #bmwi3

  Güzelliklerin ve doğanın sürdürülebilirliği için siz de bana katılın. 2020, dünya için kahramanlıklarımızın yılı olsun! 2020’de yol manzaralarımız daha yeşil, yaşantımız doğa ile daha dostça olsun. Yeşil kararlar verin, günlük alışkanlıklarınızda doğa dostu değişimler yapın.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Elektrikli Otomobil Mitleri | BMW Joy Blog

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİL EFSANELERİ.

  Yeni BMW i3 ile Cesur Gelecek Hayalleri | BMW Türkiye

  CESUR GELECEK HAYALLERİ.