İkonik Logo, BMW M’in 50. Yılı için Geri Döndü | BMW Joy Blog

BMW M’İN 50. YILI.

İkonik logo geri dönüyor.

BMW M’İN 50. YILI.İkonik logo geri dönüyor.
  BMW M’in 50. yıl dönümüyle birlikte klasik “BMW Motorsport’’ logosu da geri dönüyor. Bu logo, isteğe bağlı olarak BMW M otomobilleri ve M Sport donanımına sahip BMW modellerinde sunulacak.


  08.04.2022

  Devamı

  “BMW MOTORSPORT” LOGOSUNUN GERİ DÖNÜŞÜ.

  BMW M, bu özel yıl dönümünde geçmişine ait izleri yeni ürünlerine taşıyor. Bu kapsamda, Mart 2022'den sonra üretilecek BMW M otomobilleri için otomobilin önünde, arkasında ve jantlarında “BMW Motorsport’’ logosunu tercih etme olanağı sunuluyor. Alışılagelmiş BMW logosuna alternatif olarak sunulacak bu ikonikleşmiş logo, markanın motor yarışlarına ve BMW M’in kökenlerine duyduğu tutkuyu simgeliyor. Dünyanın en güçlü üç harfini temsil eden markanın tarihinde ilk kez sunulan bu benzersiz fırsatla ilgili bilgi almak için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

  “BMW M’in 50. yıl dönümü için duyduğumuz sevinci, klasik BMW Motorsport amblemini geri getirerek M tutkunlarıyla paylaşmak istiyoruz.”
  Franciscus van Meel / BMW M GmbH CEO’su

  BMW M’in 50. yılının kutlandığı 2022 yılı boyunca seçili seriler için orijinal logoyu tamamlayan ikonikleşmiş 50 tarihi BMW M görünümü sunulacak. Bu kapsamda, Metalik Sarı/Dakar, Metalik Turuncu/Fire, Metalik Mor/Daytona, Metalik Mavi/Macao, Metalik Kırmızı/Imola veya Metalik Mat Mavi/Marina Bay gibi stil öncüsü gövde renkleri, BMW M’in 50 yıllık tarihindeki farklı dönüm noktalarına atıfta bulunacak.

  İkonik Logo, BMW M’in 50. Yılı için Geri Döndü | BMW Joy Blog
  İkonik Logo, BMW M’in 50. Yılı için Geri Döndü | BMW Joy Blog

  BMW LOGOSUNUN EFSANEVİ TARİHİ.

  Mavi, mor ve kırmızı renkli yarım dairelerden oluşan BMW logosu; ilk olarak 1973’te BMW Motorsport GmbH’nin yarış otomobillerinde kullanılmıştı, yani BMW Motorsport GmbH’nin kuruluşundan tam bir yıl sonra (Daha fazlası için: BMW M Logosunun Hikayesi.) BMW M1’in 1978 yılında ilk kez piyasaya sunulmasıyla birlikte sağa eğimli ve M harfine yaslanmış üç renkli şerit logosu da hayatımıza giriş yapmış oldu ve kısa süre içinde motor sporları dışında da yüksek tanınırlık değeri kazanarak güçlü bir marka kimliği haline geldi. Efsanevi BMW M1, BMW M’in üç şeritli logoya ek olarak tarihi motor sporları logosunu taşıyan tek yüksek performans seri üretim otomobili oldu.

  Her iki logoda da mavi renk BMW’yi temsil ederken kırmızı renk yarışı, mor rengi ise ikisinin birleşimini simgeliyor. Bir süre sonra mor rengi yerini koyu maviye bıraktı ve BMW Motorsport 1993 yılında adını BMW M olarak değiştirdi. Bu değişikliklere rağmen hiçbir şey markanın ve logonun simgelediği değerleri değiştirmedi. Şirket, 50. kuruluş yıl dönümünde performans ve yüksek performans otomobilleri segmentinde küresel pazarın lideri olarak her zamankinden daha başarılı bir konumda yer alıyor.

  “M harfi, uzun zamandır dünyanın en güçlü harfi olarak kabul ediliyor. Şirketimizin yıl dönümünde ise her zamankinden daha güçlü.”
  Franciscus van Meel / BMW M GmbH CEO’su
  İkonik Logo, BMW M’in 50. Yılı için Geri Döndü | BMW Joy Blog

  BMW M’İN 2022 İÇİN YENİ MODELLERİ.

  Performans ve yüksek performans otomobillerinin dünya çapındaki popülaritesi giderek artıyor. Sürekli olarak büyüyen bu ilgi, BMW M’in yıl dönümünde yeni ürün özellikleriyle bir kez daha desteklenecek. BMW M3 Touring modelinin 2022 yılında ilk kez piyasaya sunulması bekleniyor. Bunun yanı sıra, markanın performans odaklı tutkunları BMW M4 Coupé serisi kapsamında sunulacak çok özel bir modeli sabırsızlıkla bekleyebilir. Ayrıca, başarılı BMW M2’nin devam modeli de seri geliştirme aşamasında epey mesafe katetmiş durumda. Bu gelişmelere paralel olarak, BMW M’in elektrikli kullanıma geçiş süreci de ivme kazanıyor. BMW M tarihindeki ilk elektrikli yüksek performans modelinin lansmanının bu yıl dönümünde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  Diğer yandan, BMW M GmbH yıl dönümünü sunacağı ilgi çekici yeni ürünlerin yanı sıra çok sayıda etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. 2022 Mayıs ayında Como Gölü kıyısında düzenlenecek Concorso d'Eleganza Villa d'Este etkinliği için planlanan yıl dönümü performanslarını Büyük Britanya’daki Goodwood Festival of Speed ve ardından California’nın Pebble Beach kıyılarında düzenlenecek Concours d'Elégance etkinliği takip edecek. BMW M, bu etkinliklerin yanı sıra 24 saatlik Nürburgring yarışını da başarılı geçmişini kutlama ve M tutkunlarına BMW M’in geleceği ile ilgili heyecan verici haberler verme fırsatı olarak kullanacak.

   

  * Yazı için kaynak: https://www.bmw-m.com/en/topics/magazine-article-pool/bmw-motorsport-emblem-returns.html 

  Devamı
  WE ARE M - BMW M’in 50. Yılı | BMW Türkiye

  WE ARE M.

  M Tutkusu 50 Yaşında.

  WE ARE M.

  M Tutkusu 50 Yaşında.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  BMW Logosunun Gerçek Anlamı Nedir | BMW Türkiye

  BMW LOGOSUNUN GERÇEK ANLAMI NEDİR?

  BMW M Logosunun Hikayesi | BMW Joy Blog

  BMW M LOGOSUNUN HİKAYESİ.