Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Joy Blog

MERAK VİRÜSÜ İÇERİ,
KORONA VİRÜSÜ DIŞARI.

MERAK VİRÜSÜ İÇERİ,<br>KORONA VİRÜSÜ DIŞARI.


  07.04.2020


  Ünlü gazeteci Mirgün Cabas’ın BMW Joy Blog için özel olarak kaleme aldığı yazısında, evde çok zaman geçirdiğimiz bu günlerde kendimize yeni bir şeyler katabilmek üzerine, ilham verici fikirleri keşfediyoruz.

  Bu yazıyı okuyabilecek durumdaysanız, sağlıklısınız ve virüsü kendinizden uzak tutmayı başarmışsınız demektir. Tebrikler. Başarınızın bu şekilde devamını dilerim. Ayrıca, bu yazıyı okuyabilecek durumdaysanız, çocuğunuzun günlük uzaktan eğitimini tamamlamış, onu eğlendirmiş, ev işlerini tamamlamış, evde oturdukça gözünüze batan ardiyeyi ya da dolapları ya da çekmeceleri düzenlemiş, kitaplığın dip köşe tozunu almış, evin dekorasyonunu birkaç kere değiştirmiş, köpeğinize yeni numaralar öğretmiş, mutfaktaki sepette duran patateslerle soğanları ayırmışsınız demektir. O zaman şimdi kendinize de yeni numaralar öğretmenin önünde bir engel kalmamış. Zaten insan dizi izleyerek ne kadar zaman geçirebilir ki?

   

  Devamı
  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye
  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye
  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  YARATICILIK UYGULAMALARINI KEŞFEDİN.

  Evde oturmaya ve işlerimi evden yapmaya başladığımdan bu yana çok fazla boş zamanım oldu. Daha az çalıştığım için değil. Tam tersine belki eskisinden de çok çalışıyorum ama daha az toplantı yaptığım ve sokakta vakit kaybetmediğim için başka şeylere de zamanım kalıyor. Üstelik de girişte saydığım “çok mühim” işlerin hepsini kendim de yapmış olmama rağmen.

  Sözünü ettiğin artan zamanımın bir kısmını, “bir gün yaparım” dediğim şeyleri yapmaya ayırdım. Bunların çoğu, birtakım şeyleri yapmayı öğrenmekle ilgili. Önce yıllardır aklımda olan, birkaç girişimde sıkıldığım için yarıda bıraktığım video düzenleme uygulaması iMovie’yi çözdüm. Youtube’da iki tane açıklama videosu izledikten bir saat sonra videolarımı montajlar hale gelmiştim. (Evet bunca yıllık televizyoncuyum, kendi videolarımı edit etmiyorum. Artık temel şeyleri yapabilecek hale geldim.) Bu veya benzeri programları kullanmak cep telefonunuzda çektiğiniz binlerce fotoğraf ve videoyu işe yarar hale getirmek için bir fırsat. Ayrıca WhatsApp’ta bir gruptan gelen videoları diğer gruplara forward etmek nereye kadar? Siz de kendi videolarınızı yapıp etrafa yayabilirsiniz.

  Aynı şekilde Photoshop öğrenmek ya da hakkını vererek kullanamadığınız ofis programları üzerindeki hakimiyetinizi artırmak için de birkaç saat ayırsanız kendinize yatırım yapmış olursunuz.

  Bu kategoride benim favorim, eğer bilmiyorsanız, 10 parmak klavye kullanmayı öğrenmek. Son derece pratik ve havalı bir şekilde klavyelerin efendisi olmanız için önereceğim bir de site var: typingme.com

  Site Türkçe ve mesele sadece egzersize dayanıyor. Bu sitede birkaç günlük pratiğin ardından parmaklarınız klavyenin üzerinde kanatlanabilir.

  Devamı

  ELEKTRONİK ALETLER KURCALANMAYI BEKLİYOR.

  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  Hepimizin elinde ve evinde birçok elektronik alet var. Cep telefonundan, akıllı saatlere, kameralardan bilgisayarlara kadar sahip olduğumuz aletlerin pek çoğunu sadece temel fonksiyonlarını kullanacak kadar tanıyoruz. Oysa bu aletlere kucak dolusu para ödememizin sebebi, ekstra fonksiyonları.

  Evde geçirdiğimiz zamanda, bu aletlerin gerçek efendisi olmak için menülerine girip ileri geri gitmek, ayarları değiştirmek, bilmediğimiz fonksiyonları bulmak, sizi evin geek’i haline getirebilir.

   

  HEPSİNİ DENEMİŞ BİRİ, SİZE ŞİFACILARI ANLATSIN.

  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  Evde tavanı seyrederken pek çoğumuzun aklından kişisel gelişim metotlarına şöyle bir bakmak da geçiyor. Bugüne kadar isteyip de zaman bulamadığımız için, ne işe yarayacağını bilmediğimiz için, işe yarayıp yaramayacağından emin olmadığımız için, nereden başlayacağımızı bilemediğimiz için uzaktan izlediğimiz bu aleme girme zamanı gelmiş olabilir. Ama her halükarda önce yukarıdaki soruların bir kısmına inandırıcı cevaplar bulmak gerekiyor. Ela Başak Atakan’ın Mundi’den yayınlanan kitabı "Bir Şifa Bağımlısının İtirafları" tam da bununla ilgili. Yazar; astrolog, hipnotizmacı, vücut okuyucusu, nefes, masaj ve dans terapisti, enerji uzmanı ve başka şifacılarla yaşadığı tecrübeleri anlatıyor. İşinize yarayacağından, okurken eğleneceğinizden ve uzak duracağınız metotlara karar vereceğinizden eminim.

   

  HER ŞEYİN 101’İ.

  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  Şu an okuduğunuz türden yazıların asıl faydası, size “bunları merak edebilirsiniz” diye ilham vermesi. Yoksa zaten merak ettiğiniz bir konuyu öğrenmek, bu konuda ustalaşmak günümüzde işten bile değil. Google’da birkaç site ve makale, Youtube’da birkaç tutorial, bitti gitti… Gerisi sizin bu konuya ayıracağınız zamana kalmış. Şimdi sözünü edeceğim site de size “Bakın bunları merak edebilirsiniz” diye öneride bulunuyor. Bununla da kalmıyor, size o konularla ilgili temel açıklamaları getiriyor: Sitenin adı pathyou.com. Türkçe-İngilizce iki dilli sitede budizmden kırmızı ruja, uykudan süte kadar geniş bir yelpazede çeşitli kavramlar, nesneler ve fikirler üzerine size temel bilgileri ve yaklaşımları anlatan videolar var. Zira bugünün sorunu online kaynaklara ulaşmak değil, bunların arasından işe yarayanları seçmek. Bunun gibi spesifik kataloglama girişimleri çöp ve hurda içerik arasında yolunuzu bulmak için çok işe yarıyor. 

   

  FİKRİNİZE FİKİR KATACAK 100 BEDAVA BELGESEL.

  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  Bu arada, “Ben kendimi geliştirmek değil, dünyayı değiştirmek istiyorum. Bunu da yerimden kalkmadan yapmak istiyorum, tek ihtiyacım olan bir fikir” diyor olabilirsiniz. Hakkınız… Hepimiz zaman zaman sıkıntıdan ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Eğer bu türden bir kanepe devrimcisiyseniz size de bu linki öneriyorum: Dünyayı değiştirmek için işe yarayacak 100 belgesel.

   

  Gördüğünüz gibi, kendimi oyalamak ve geliştirmek için bizzat denediğim bazı şeyleri sıraladım. Popüler bilim, çocuk eğlencesi, sanat, podcastler ve başka şeylerle dolu bir masa başı, ev içi gündemim var. Siz bu yazıdakileri değerlendirin, belki sıra onlara da gelir.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  EVDEKİ ZAMANI İYİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER.

  Unutulmaz Filmlerdeki BMW Modelleri | BMW Joy Blog.

  UNUTULMAZ FİLMLERDEKİ BMW MODELLERİ