Yeni BMW i7’nin Kristal Farları | BMW Joy Blog

YENİ BMW i7’NİN KRİSTAL FARLARI.

Yollarda yepyeni bir ışık şöleni.

YENİ BMW i7’NİN KRİSTAL FARLARI.Yollarda yepyeni bir ışık şöleni.
  Yeni bir yüz, yeni bir ışıltı. Yeni BMW i7, yoldaki diğer her şeyi gölgede bırakan bir far ile karşımıza çıkıyor. BMW’nin Swarovski ile iş birliğinde tasarladığı kristal farlar, benzersiz bir görünüm sunuyor.


  29.06.2022

  Devamı

  “Arzu ettiğiniz her şey, korkunun diğer tarafında.” Swarovski Manufaktur’un duvarında yazılı olan bu cümlenin neon renkli harfleri parıl parıl parlıyor. Burası, en son teknolojinin ve etkileyici tasarımların statükoya sürekli olarak meydan okuduğu bir yer. Şirketin Avusturya Tirol’deki geleneksel tesislerini ziyaret ediyoruz. Ancak, parlak neon renklerle yazılı cümlenin de belirttiği gibi, Swarovski sırtını sadece geleneğe dayamıyor.

  Atıksız Yolculuk Rehberi | BMW Joy Blog

  8.000 nüfuslu Wattens kasabasının göze çarpmayan yüzünün ardında, her bir kristal üretilirken küçük bir mucize gerçekleşiyor. Burada oluşturulan renkler, şekiller ve yüzeyler; şirketi 19. yüzyılın sonlarında kuran Daniel Swarovski’nin test edip onayladığı karakteristik üretim tekniklerinin yanı sıra görünüşte imkansız olanı mümkün kılan yenilikçi yüksek teknoloji yöntemleriyle tasarlanıyor. Aynı teknik ve yöntemler, Yeni BMW i7’nin lansmanıyla ilk kez sunulan BMW Iconic Glow kristal farlar için de kullanılıyor.

  TİTİZ İŞÇİLİK.

  Her Swarovski kristalinin tasarım süreci, son şeklini almadan önce zorlu ve sıcak bir ortamda gerçekleştirilen cam işçiliğiyle başlıyor. Kesim ve kaplama için “Geleceğin Kristal Fabrikası’na” gönderilen kristal, burada bir robotun ellerine teslim ediliyor. Ancak hiçbir kristalin, büyüteç altında bir uzmanın kalite kontrolünden geçmeden bir sonraki aşamaya ilerlemesine izin verilmiyor. Alanının uzmanlarını bir araya getiren Swarovski ve BMW, şimdi bu karmaşık süreci otomobil farlarına taşıyarak yollarda ve lüks segmentte yeni standartlar belirliyor.

  BMW’nin Dış Aydınlatma Tasarımı Departmanı Başkanı Tom Binder, daha önce kimsenin atmadığı bu adımdan bahsederken şu sözleri kullanıyor: “Bugüne kadar yollarda sadece homojen ışık şeritleri gördük; kristal farlar ise bunun tam tersi. Göz kamaştırıcı bu canlı ışık görüntüsü, alışık olduğumuz ışıklandırma grafiğinden tamamen farklı. Plastikten çok daha ince ve hassas şekilde işlenebilen cam malzeme sayesinde hassas işçilik mümkün hale geliyor.”

  Yeni BMW i7’nin Kristal Farları | BMW Joy Blog

  Bu benzersiz proje, hem BMW mühendisleri hem de Swarovski ürün geliştirme uzmanları için yeni zorlukları da beraberinde getirdi. Swarovski tasarımları geleneksel olarak takı ve moda sektöründe kullanılıyor. Şirket, onlarca yıl boyunca benzersiz sanat yapıtlarının yanı sıra müzisyenler ve film yıldızları için kostümler de tasarladı. Otomotiv sektörüne geçiş ise şirketin uzmanlığında büyük bir sıçrama anlamına geliyor. Swarovski Mobility Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Peter Widmann, yeni kristal farların tasarımı hakkında, “BMW ile yaptığımız bu iş birliği, büyük ölçüde kristal kesimindeki ustalığımızla ve dünyaca ünlü iki markanın aynı tutkuyu paylaşmasıyla ilgiliydi,’’ diyor.

  Peki, bu projeyi bu kadar zorlu hale getiren ve otomobil farlarını bu kadar özel kılan neydi?

  Yeni BMW i7’nin Kristal Farları | BMW Joy Blog

  KRİSTALLERİN ARDINA BAKIŞ.

  Her şeyden önce bu süreç kristallerin boyutuyla ilgili. Binder ve ekibi için sonucun “mücevher gibi değil, kristal gibi görünmesi” büyük önem taşıyordu. Diğer bir zorluk ise büyük kristallerin stabilliğini sağlamanın bir yolunu bulmak ve 15 yıl sonra bile hala stabil halde kalacaklarından emin olmaktı. Binder, “Estetik nedenlerden ötürü kristalleri mücevher tırnaklarıyla çerçevelemek istemedik. Bu nedenle, girintilerin üzerine kenetlendikleri yüzer bir aparat tasarladık,’’ diyor.

  Farların nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için kristallere daha yakından bakalım. Yeni BMW i7’nin yeni yüzü, aydınlatmalı Böbrek Izgara kenarlığı ve belki de daha da önemlisi, üst üste duran iki parçalı far tasarımı ile öne çıkıyor. Her farda iki çift olarak kullanılan kristaller, farın üst bölümü boyunca uzanıyor. Kristallerin arkasında ise bağımsız olarak kontrol edilen ve düzensiz, canlı bir ışıltı oluşturan LED’ler yer alıyor ve gündüz farlarının yanı sıra sinyal lambalarına hayat veriyor. Alt bölümde ise göze çarpmayan uzun ve kısa huzmeli farlar yer alıyor. Gündüzleri neredeyse hava girişleri gibi görünen bu farlar üst bölümdeki kristalleri mükemmel şekilde dengeliyor.

  Yeni BMW i7’nin Kristal Farları | BMW Joy Blog

  Bu dikkat çekici farların gerçek hayattaki parlaklık seviyesini sözlerle tasvir etmek zor; zira kristallerin hassas kesimli yapısı büyüleyici ışık oyunlarını da beraberinde getiriyor. Otomotiv dünyası söz konusu olduğunda, bu tasarım klasik farlardan tamamen farklı olan yeni boyutların kapılarını açıyor ve neredeyse güneş ışığına tutulan bir kristale veya parıldayan yıldızlarla dolu gökyüzüne bakmak gibi bir his yaratıyor.

  LÜKSÜN YENİ YÜZÜ.

  Kristal farlar aynı zamanda otomotiv sektörüne yeni bir lüks anlayışı getiriyor. Titiz işçiliğin yanı sıra kristalin olağanüstü özellikleri sayesinde yeni “Mükemmel Bir An" karşılama deneyimi özelliğinin oldukça önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu özellik kapsamında, sürücü otomobile yaklaştığında başlayan ışık gösterisi Böbrek Izgaraları ve kristal farlardan yan tarafta üst üste binmiş kristalleri andıran ışıklı karşılama halısına kadar uzanıyor.

  BMW i3: Emisyonsuz Bir Geleceğin Öncüsü | BMW Joy Blog

  Binder, “Işık, otomobili öne çıkarmak için giderek daha önemli hale geliyor” diyor ve devam ediyor: “Her geçen gün krom öğelerin yerini ışık alıyor ve yeni bir kişiselleştirme ve sunum fırsatı sunuyor.”

  Değişen lüks konseptini keşfetmek, Swarovski’nin felsefesinde önemli bir yer tutuyor. Tirol merkezli firma bu noktada BMW ile ortak bir anlayışı paylaşıyor. Bu felsefeyi açıklarken “Moda, tasarım, sanat ve film dünyasının temel bir aktörü olan Swarovski, 1895’ten bu yana hayallerin kıvılcımını yakmaya devam ediyor” diyen Widmann, sözlerine şöyle devam ediyor: “Zengin işçilik ve inovasyon mirasımızın yanı sıra global çaptaki kültürel farkındalığımız sayesinde günümüzün ve geleceğin lüksünü tanımlamaya dair bu yeni keşif bizim için doğal bir adım haline geliyor.”

  BMW i3: Emisyonsuz Bir Geleceğin Öncüsü | BMW Joy Blog

  BMW ise bu keşfi sürdürülebilirliğe öncelik vererek köklü bir değişim yaratan, geleceğe dönük bir lüks anlayışını şekillendirme fırsatı olarak görüyor (➜ Daha fazlası için: Geleceği İnşa Eden Genç Liderler.) Widmann’ın dile getirdiği gibi, bu değerler Swarovski’nin gündeminde de önemli bir yer tutuyor: “Yalnızca BMW için ürettiklerimiz değil, tüm kristallerimiz “Gelişmiş Kristaller” olarak adlandırdığımız sınıfta yer alıyor. Kurşun içermeyen bu kristaller Avusturya’da sürdürülebilir uygulamalar kullanılarak üretiliyor. Bilinçli lüks firma genlerimizin önemli bir parçası olduğundan sorumlu üretim ve şeffaflık konusunda piyasanın en yüksek standartlarını sunan kristaller üretmek bizim için önemli.”

  Yüzünü geleceğe dönen bu yeni kristal farlar, ışığın sunum, kişiselleştirme ve kişisel sürüş keyfi için giderek daha önemli bir rol oynadığı heyecan verici bir geleceğin kapılarını aralıyor.

   

  * Yazar: Jelena Pecic; Fotoğraflar: Roderick Aichinger; Çizimler: Chunyue Zhai; Sanat Direktörleri: Lucas Lemuth, Verena Aichinger; Video: Christoph Deja, Jade & Lee Trott, Noelani Dreksler | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/magazine/design/swarovski-crystal-headlights-in-BMW-i7.html

  Devamı
  YENİ BMW i7.| BMW Joy Blog

  YENİ BMW i7.

  Tamamen elektrikli ilk BMW i7 Sedan.

  YENİ BMW i7.

  Tamamen elektrikli ilk BMW i7 Sedan.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Dünyanın Öne Çıkan Sıfır Atık Restoranları | BMW Joy Blog

  DÜNYANIN FARKLI ŞEHİRLERİNDEN ÖNE ÇIKAN SIFIR ATIK RESTORANLARI.

  Vegan İç Tasarıma Sahip BMW Otomobilleri | BMW Joy Blog

  BMW’DE SÜRDÜRÜLEBİLİR İNOVASYON: %100 VEGAN İÇ TASARIMA SAHİP OTOMOBİLLER.