Avrupa'nın Büyüleyici Meydanları Ve Noel Pazarları. | BMW Joy Blog

AVRUPA'NIN BÜYÜLEYİCİ MEYDANLARI
VE NOEL PAZARLARI.

AVRUPA'NIN BÜYÜLEYİCİ MEYDANLARI<br>VE NOEL PAZARLARI.

09.12.2019

 Avrupa şehirlerine seyahat etmek her mevsim çok keyifli ama yılbaşı ve Noel zamanı meydanlar bir başka güzel oluyor. Meşhur Noel pazarları, yeni yıl ruhunu tam anlamıyla yaşayabileceğiniz ışıltılı ve büyüleyici yerler... Estonya’dan İtalya’ya, Avrupa’nın en ışıltılı ve eğlenceli Noel pazarlarını sizin için listeledik.

Devamı
Old Town Square Noel Pazarı - Prag, Çek Cumhuriyeti

Fotoğraf: Unsplash.com / Jan Baborák

Old Town Square Noel Pazarı - Prag, Çek Cumhuriyeti
Kartpostal görünümlü şehir Prag’ın, tarihi geçmişiyle ve gotik mimarisiyle gören herkesi büyüleyen meydanı Old Town Square, 30 Kasım’dan 6 Ocak’a kadar göz kamaştırıcı bir Noel pazarına dönüşüyor. Parlak ışıklarıyla kocaman bir yılbaşı ağacı, yerel içkiler, soğuk havaya rağmen içinizi ısıtan kalabalık arasında yeni yıl ruhunu tam anlamıyla hissedebilirsiniz. Meydandaki 12 saat dilimiyle 12 burcun sembolünü taşıyan Astronomik Saat Kulesi’nin tepesine çıktığınızda şehir tam anlamıyla ayaklarınızın altında kalırken küçük dükkanlarla süslenmiş ışıklı meydanın büyüsü de birçok ziyaretçiyi çekmeye yetiyor. Birbirinden süslü ve benzersiz hediyelik eşyayı, geleneksel Prag kurabiyelerini, el yapımı oyuncakları bulabileceğiniz bu pazarı hem gündüz hem de gece ziyaret edebilirsiniz.

Devamı
Tallinn Noel Pazarı, Estonya

Fotoğraf: Unsplash.com / Ilya Orehov

Tallinn Noel Pazarı, Estonya
“2019’un En İyi Noel Pazarı” seçilen Tallinn Noel Pazarı bir Noel pazarından beklediklerinizin çok daha fazlasını vadediyor. İlk defa 1441’de Town Hall Square’de kurulan Noel ağacı Avrupa’da sergilenen ilk Noel ağacı olduğu için Estonya, Noel pazarlarının yıldızı sayılabilir. Klasik yiyecek ve içeceklerin yanı sıra Estonya’ya özel ekşi lahana, zencefilli ve sıcak alkoller gibi geleneksel yiyecek ve içeceklerin de bulunduğu bu Noel pazarı, Estonya Noel mutfağının tadını çıkarmak için oldukça ideal. Pazarlarının kurulduğu tarihler olan 15 Kasım ile 7 Ocak arası günler, Estonya’da kış tatili yapmak için iyi bir seçim olabilir.

Devamı
Köln Noel Pazarı, Almanya

Fotoğraf: Unsplash.com / Lucas Carl

Köln Noel Pazarı, Almanya
Her şehri ayrı güzel olsa da Almanya’nın Noel zamanlarında bir başka olduğunu hepimiz biliriz. 25 Kasım’dan 23 Aralık’a kadar Noel ruhu Köln şehir merkezine yerleşiyor. Köln şehir merkezi yaklaşık 80 tane Noel pazarı ile süslenmiş, hatta köpekler için bile Noel pazarı kurulmuş rengarenk bir şehir. Her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bu Noel pazarlarından en ihtişamlısı Köln Katedrali Meydanı’nda kurulan pazar. Ortaçağ kasabasındaki romantik ve pastoral pazarda Noel ağacı, kukla tiyatrosu, Noel Baba mağarası gibi çeşitli eğlenceler de yer alıyor. Eski bir Köln efsanesine göre şehirde kurulan pazarlar “Heinzelmännchen” denen cüceler tarafından dikkatle gözlemlenerek yapılan ve onların sorumluluğunda olan çok önemli alanlar. Bembeyaz karın çam ağaçlarıyla buluştuğu bu günlerde elinize sıcak zencefilli kurabiyelerinizi alıp şehri gezebilirsiniz.

Devamı
Colmar’ın Sihirli Noel Pazarları, Fransa

Fotoğraf: Unsplash.com / Sinziana Susa

Colmar’ın Sihirli Noel Pazarları, Fransa
Her biri kendine özgü bir koleksiyona sahip olan altı küçük köyün altı büyük Noel pazarı Colmar’da büyüleyici bir rota oluşturuyor. 22 Kasım’dan 26 Aralık’a kadar yaklaşık 6 hafta boyunca Colmar’ın tamamı samimi, otantik ve çok yönlü pazarlara dönüşüyor. 180’den fazla tezgahın arasında dolaşırken yılbaşı ruhunu hissetmemek mümkün değil. Işıklı ağaçlarıyla, kurabiye gibi evleriyle ve eğlence alanlarıyla Colmar, peri masallarını andırıyor.


Eski şehrin merkezinde, yaklaşık elli tane düzenlenmiş dağ evi bulunuyor ve gece geldiğinde bu evler görkemli birer aydınlatıcıya dönüşüyor. Lauch Nehri’nin her iki tarafına kurulan Place de l’Ancienne Douane pazarında yılbaşı süslemelerinin yanı sıra çağdaş sanat eserleri de yer alıyor. Diğerlerine göre daha geleneksel bir köy marketi olan Place Jeanne d’Arc ise, yöresel lezzetleriyle pazara uğrayanların kalbini kazanıyor diyebiliriz. Pazarlar, kaz ciğeri, kuru etler, şaraplar, peynirler likör ve Noel kurabiyeleri gibi yılda sadece bir kez yiyebileceğiniz özel lezzetlerle dolu.


Koïfhus’un diğer pazarlardan farkı; dışarıda değil içeride, kapalı bir alanda kurulan bir el sanatları pazarı olması. Yaklaşık 20 zanaatkarın bulunduğu bu pazarda seramikler, el yapımı oyuncaklar, takılar, resimler, örme ürünler, cam eşyalar, şapkalar gibi aklınıza gelebilecek çeşitli ürünler bulunuyor. Koïfhus, sevdiklerinize yılbaşı hediyeleri almak için iyi bir seçim olabilir.

Devamı
Brüksel Winter Wonders, Belçika

Sol fotoğraf: Unsplash.com / Stephanie LeBlanc, Sağ fotoğraf: Unsplash.com / Mateus Campos Felipe

Brüksel Winter Wonders, Belçika
Her yıl Aralık ayında, 200’den fazla ahşap eviyle harikalar diyarına dönüşen Noel pazarı, Brüksel’deki Grand Place’de gerçekleşiyor. Bu sene 29 Kasım’dan 5 Ocak’a kadar ziyaret edilebilen pazarda, Grand Place’e yansıyan ışık ve ses gösterisi, kocaman bir ağaç, buz pisti, dönme dolap ve atlı karıncalar da var! Alanda yapılan geçit töreni boyunca Noel Baba’yla ren geyiklerini görebilir ve lokal tatları deneyimleyebilirsiniz

Devamı
Jul i Vinterland Noel Pazarı - Oslo, Norveç

Fotoğraf: Unsplash.com / Christoffer Engström

Jul i Vinterland Noel Pazarı - Oslo, Norveç
Oslo’nun en güzel caddelerinden birinde kurulan Noel pazarı Jul i Vinterland, klasik Avrupa Noel pazarları şeklinde dekore edilmiş tezgahlar ve ağaçlarla çevrelenmiş buz pateni posterinden oluşuyor. Hindistan cevizli kekler, karamelli ve çikolatalı elma şekerleri, Lofoten Adaları’ndan gelen somonuyla mideleri; gümüş takıları, eldivenleri, cam ve tekstil ürünleriyle de gözleri doyuran Noel pazarı 16 Kasım’dan 30 Aralık’a kadar Spikersuppa Meydanı’nda gerçekleşiyor.

Devamı
Moskova Noel Pazarı, Rusya

Sol fotoğraf: Unsplash.com / Marina Khrapova, Sağ fotoğraf: Unsplash.com / Nikita Karimov

Moskova Noel Pazarı, Rusya
Soğuklarıyla ünlü olan Moskova, aynı zamanda Noel pazarlarıyla da ünlü. Geleneksel unsurların çağdaş fikirlerle birleştiği Noel pazarları, her yaştan insan için uygun. Manezh Meydanı’nda ünlü dev toplarla başlayan Noel festivalinde sokak konserlerinden yemek pişirmeye farklı farklı aktiviteler yer alıyor, aynı zamanda sanat eserlerinden hediyelik eşyalara da çok çeşitli ürünler satılıyor. Rusya’daki en büyük Noel biblo olan ünlü parlak dev topun yüksekliği ise 17 metre. Rusya’daki bu yeni yıl yolculuğu ise 18 Aralık’tan 14 Ocak’a kadar sürüyor ve Moskova’nın her bölgesi bu festivalin bir parçası oluyor.

Devamı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

Otomobil Lastikleri Hakkında Kısa bir Rehber. | BMW Joy Blog

OTOMOBİL LASTİKLERİ HAKKINDA KISA BİR REHBER.

Yavaş Ve Sessiz Bir Yaşam Anlayışı. | BMW Joy Blog

CITTASLOW’U ANLAMAK.