Dünyanın Dört Bir Yanında Yılbaşı Deneyimleri | BMW Joy Blog

DÜNYA ŞEHİRLERİNDE
YILBAŞI KAÇAMAKLARI.

DÜNYA ŞEHİRLERİNDE<br>YILBAŞI KAÇAMAKLARI.
  Dünyanın bambaşka bir yerinde yeni yılı kutlamak, alışılmadık eğlenceleri ve gelenekleri deneyimlemek, unutulmaz anılar biriktirmek… Düşüncesi bile insanı heyecanlandırıyor. İzlanda'dan Almanya'ya, Japonya'dan Brezilya'ya, yılbaşı gecenizi benzersiz kılacak destinasyonları Joy Blog sizin için derledi.


  26.12.2021

  Devamı

  Yeni yıla doğru günleri ve hatta saatleri sayarken unutulmaz günler ve anlar yakalamak için dünyanın farklı köşelerinde farklı deneyimler yaşamak mümkün. Eğlence odaklı bir yılbaşı tatili için havai fişeklerin, ışık gösterilerinin, adeta bir müzik festivaline dönüşen yılbaşı gecesi etkinliklerinin, dev buz pateni pistlerinin ve eğlence parklarının olduğu şehirleri seçebilir, alışveriş odaklı bir yılbaşı tatilinden elleriniz ve bavullarınız dolu dönmek için lüks alışverişin merkezi metropollere gidebilir, rotanızı ışıltılı vitrinlere doğru çevirebilirsiniz. İzlanda’da havai fişeklerin Kuzey Işıkları’na karışmasını izlemek, Brezilya plajlarında yeni yıla geri saymak ya da Cape Town’da 3 gün 3 gece süren sokak etkinliklerine katılmak da seçeneklerinizden bazıları.

  Dünyanın Dört Bir Yanında Yılbaşı Deneyimleri | BMW Joy Blog

  Champs Elyses yeni yıl döneminde ışıl ışıl oluyor.

  “YENİ YIL’’ DİYE YAZILIR “EĞLENCE’’ DİYE OKUNUR.

  Seyahat, her şeyden önce insanı eğlendirmeli, öyle değil mi? Kazandığımız deneyimler ve biriktirdiğimiz anılar da cabası…

  “Yılbaşı’’ ve “eğlence’’ kelimeleri yan yana geldiğinde akla ilk gelecek yerlerden biri Las Vegas olsa gerek. Dans gösterilerinden sirklere, komedi şovlarından müzikallere, en önemli sanatçıların sahne aldığı konserlerden yıldız sporcuların bir araya geldiği müsabakalara birbirinden farklı dev bütçeli prodüksiyonların beş yıldızlı otellerin geniş salonlarında izleyici karşısına çıktığı Las Vegas; yılbaşı gecesinde göz kamaştıran havai fişek, su ve ışık gösterileriyle de ön plana çıkıyor.

  Bunun dışında New York'un ünlü meydanı Times Square'de geleneksel olarak düzenlenen Ball Drop, Amsterdam'da her yıl yeni yıl dönemine denk gelerek kanalları ışık yerleştirmeleri ve gösterileriyle aydınlatan Işık Festivali ve Londra'daki Hyde Park'ta her yıl kurulan dev eğlence parkı ve panayır Winter Wonderland bambaşka deneyimler vadediyor.

  Yediden yetmişe herkesin denemeden duramadığı bir kış etkinliği olarak buz pateni de, büyük şehirlerin meydanlarında ya da parklarında kurulan pistlerde mevsimlik ve geleneksel bir etkinlik olarak gerçekleştiriliyor. Bunun için dünyanın en sevilen lokasyonları ise New York'taki Rockefeller Plaza'daki The Rink ve dünyanın en büyük kapalı buz pateni pisti olan, Paris'teki Grand Palais'nin kubbesi altındaki Le Grand Palais des Glaces.

  Dünyanın Dört Bir Yanında Yılbaşı Deneyimleri | BMW Joy Blog

  Kuzey Işıkları, yılbaşında karşılaşıldığında ayrı bir büyü yaratıyor.

  Yeni yıl ruhunun insan yapımı ışıkları ve el emeği büyüsünü doğanın ışıklarıyla taçlandırmak için, seyahat planınızı İskandinavya'da yapabilirsiniz. Özellikle göz kamaştırıcı doğasıyla yılın her döneminde güzellikleriyle dikkat çeken İzlanda, havai fişeklerin Kuzey Işıkları'na karıştığı yılbaşı kutlamalarıyla aklınıza rengarenk manzaralar kazıyabilir. Başkent Reykjavik Katedrali'ndeki dev ayin sonrası düzenlenen ışık gösterilerini izleyebilir, ayrıca geride kalan yılın kötülüklerinden kurtulmayı simgeleyen dev kamp ateşinde ısınabilirsiniz.

  Bambaşka bir kültür keşfetmek isteyip yeni yıla Japonya'da giriyorsanız, zaten yılın her günü ve saati ışıl ışıl olan ve yaratıcı süslerle, renklerle donatılmış dev mağazaları en azından 1 Ocak sabahı bir kenara bırakıp, kültürel bir deneyime, geleneksel bir ritüele zaman ayırabilirsiniz. İnanışa göre yılın sonunun gelmesiyle 1 Ocak'ta yapılan her şeyin “yılın ilki” olmasından yola çıkarak, yeni yılda görülen ilk rüya hatsu-yume'yi tanrı Kami'ye anlatmak için bir tapınağı ziyaret edebilir ya da birkaç tapınaktan oluşan bir rota oluşturabilirsiniz. Her şey, yeni yılın ilk rüyasının gerçekleşmesini sağlamak için.

  Dünyanın Dört Bir Yanında Yılbaşı Deneyimleri | BMW Joy Blog

  Frankfurt Noel Pazarı, Avrupa'nın her köşesinde kurulan Noel pazarlarından yalnızca biri.

  YILIN SON ALIŞVERİŞ ÇILGINLIĞINA KAPILIN.

  Yılbaşı alışverişi, bütçeniz ne olursa olsun zevkle gerçekleştirilen bir gelenek. Sevdiklerinizi onları düşündüğünüzü belli etmeye yetecek ufak bir hediyeyle sevindirmek ya da tüm imkanlarınızı kullanarak şımartmak için yılbaşı alışverişinizi seyahatiniz sırasında da yapabilirsiniz. Tercihinizi metropollerin alışveriş caddelerindeki en lüks mağazalardan yana kullanabilir veya özellikle Avrupa'daki hemen hemen tüm şehir ve kasabaların meydanlarında kurulan Noel pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

  Pandemi şartları nedeniyle iki yıldır çok büyük kısıtlamalarla kurulan ya da iptal edilmek zorunda kalan Noel pazarları, Avrupa'nın meydanlarını güzelleştiren, Noel ve yılbaşı ruhunu çağrıştıran kokularla dolduran, çeşit çeşit lezzet ve zanaati keşfetmenizi sağlayan, birer yılbaşı seyahati vazgeçilmezi. Çoğunlukla kasım ayının sonlarında ya da aralık ayının başlarından itibaren, Noel'e ya da yılbaşına kadar açık kalan pazarlar, özellikle el emeği yılbaşı süsleri, el yapımı oyuncaklar, ışıldayan takılar ve başta tarçınlı çörek ve sosisli sandviçler olmak üzere türlü lezzetler sunuyor.

  Almanya'nın Frankfurt ve Köln şehirlerinin büyük meydanlarında, Londra'da Southbank'te ve Amsterdam'da Museumplein'da kurulan Noel pazarları ziyaret edebileceklerinizden yalnızca birkaçı. Metropollerdeki lüks mağazalar ve çok katlı, çok markalı lüks AVM’ler ise sadece yılbaşı alışverişiniz için değil göz zevkiniz ve yaşayacağınız yılbaşı ruhu için de oldukça cezbedici olabiliyor. Londra'daki Harrods ve Liberty, Berlin'deki Kaufhaus des Westens (KaDeWe), Tokyo'daki Kitte ve New York'taki Bloomingdale's, Macy's ve Saks Fifth Avenue gibi mağazalar ile Londra'daki New Bond Street, New York'taki Fifth Avenue ve Paris'teki Champs-Élysées caddeleri üzerindeki dünyaca ünlü lüks markaların gözde mağazaları uğrayabileceğiniz yerlerden bazıları. Tüm bu mağazaların vitrin tasarımları, yılbaşı döneminde ayrı bir özen ve ayrı bir zevkle yapılıyor, birçoğu dünyaca ünlü sanatçı ve tasarımcılarla çalışarak yeni yıl ruhuna göz zevkini de dahil ediyor. Ayrıca mağazalarda kurulan yılbaşı ağaçları her yıl adeta bir yaratıcılık yarışı veriyor.

  Dünyanın Dört Bir Yanında Yılbaşı Deneyimleri | BMW Joy Blog

  Rio de Janeiro plajlarındaki yılbaşı kutlamaları sırasında beyaz giymenin şans getirdiğine inanılıyor.

  SICAK VE GÜNEŞLİ BİR YILBAŞI KUTLAMASI MI?

  Eşsiz bir yılbaşı deneyimi için her şeyi ters çevirmeye ne dersiniz? Bulunduğumuz coğrafyada yılbaşı soğuk ve hatta karlı günler, kayak tatilleri, şömine başında geçen geceler, sıcak içecekler gibi çağrışımlar yaratsa da, güney yarımkürede işler oldukça farklı. Aralık ayında yazı yaşayan güney yarımküreliler, yeni yılı plajlarda, kumsallarda, yaz tatillerinde ve yaz partilerinde karşılıyor.

  Anlatmaya Avustralya’dan başlayalım. Yılbaşını evde geçirdiğiniz yıllarda yeni yıl kutlamalarını televizyondan ya da sosyal medyadan takip edenlerdenseniz, Avustralya yeni yıla ilk giren ülkelerden biri olarak, en büyük kenti Sydney ise liman köprüsü ve opera binasının üzerinde gökyüzünü aydınlatan havai fişekleriyle zihninizde yer etmiştir. Yeni yıla Sydney'de girmek isterseniz, o havai fişekleri o limandan kalkan gemilerden ya da limandaki restoranlardan izleyebilir, aydınlanan gökyüzünün altında büyülenebilirsiniz. Geleneksel olarak Bondi Plajı'nda düzenlenen dev partiler de aklınızın bir köşesinde bulunmalı.

  Bulunduğumuz saat diliminden fazla uzaklaşmadan, Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Cape Town'da da yeni yılı yüksek hava sıcaklığıyla karşılamak mümkün. İster Table Mountain'da piknik yaparak ve havai fişekleri olabildiğince yüksekten izleyerek, ister Victoria and Alfred sahilindeki beach club'larda gece boyunca dans ederek, isterseniz de Cape Quarter'daki dj'lerin ritimlerine kapılarak… Üstelik Cape Town'da yılbaşı kutlamaları, dansçıların, şarkıcıların ve performans sanatçılarının sokaklarda hemen 1 Ocak'ta başlayan gösterileriyle üç gün üç gece sürüyor.

  Son olarak, Brezilya'nın plajlarıyla ünlü kenti Rio de Janeiro'da da yılbaşı kutlamaları, tabii ki plajlara taşınıyor. Copacabana Plajı başta olmak üzere birçok plajdaki renkli kutlama ve partilerde, kahkahalar sambaya karışıyor ve plajlardaki iki milyona yakın insan, huzur ve mutluluk getirdiğine inanılan beyaz renkte giysileriyle yeni yılı karşılıyor.

  COVID-19 ÖNLEMLERİ VE KURALLARI.

  Yeni yıla her nerede giriyor olursanız olun, önceliğinizin güvenlik ve sağlığınız olmasından vazgeçmemenizi umuyoruz. Bu amaçla, yazıda adı geçen şehirlerin bulunduğu ilgili ülkelerin seyahat kuralları ve koşullarına göz atmanızı, güncel bilgiler için her zaman resmi temsilciliklerden bilgi almanızı öneririz:

  Devamı
  • ABD (New York ve Las Vegas):
  • Almanya (Berlin, Frankfurt, Köln):
  • Avustralya (Sydney):
  • Birleşik Krallık (Londra):
  • Brezilya (Rio de Janeiro):
  • Fransa (Paris):
  • Güney Afrika Cumhuriyeti (Cape Town):
  • Hollanda (Amsterdam):
  • İzlanda (Reykjavik):
  • Japonya (Tokyo):

   

  *Yazar: Jelena Pecic; Fotoğraflar: Manuel Nagel | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/magazine/sustainability/The-travel-tester-in-Oslo.html 

  Devamı
  YENİ BMW i4 | BMW Joy Blog

  YENİ BMW i4

  YENİ BMW i4: TAMAMEN ELEKTRİKLİ İLK GRAN COUPÉ

  YENİ BMW i4

  YENİ BMW i4: TAMAMEN ELEKTRİKLİ İLK GRAN COUPÉ

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  2022 Trend Raporu | BMW Joy Blog

  2022’DE BİZİ HANGİ TRENDLER BEKLİYOR?

  X’İN KEŞFETTİKLERİ. | BMW Joy Blog

  X’İN KEŞFETTİKLERİ.