Dünyanın En Pahalı 5 NFT Eseri | BMW Joy Blog

DÜNYANIN EN PAHALI
5 NFT ESERİ.

DÜNYANIN EN PAHALI<br>5 NFT ESERİ.
  NFT’lerin yükselen popülaritesiyle birlikte sanatçılardan sanatseverlere, koleksiyonerlerden yatırımcılara herkes sanata farklı bir açıdan bakmak için motive oldu. Geçtiğimiz yıl NFT’ler kripto dünyasında ön plana çıkıp yalnıza NFT’nin Google aramalarındaki yeri bile ciddi rakamlara ulaşınca özellikle dijital sanatçılar da teknolojinin sunduğu bu imkanları en iyi şekilde değerlendirdiler.


  21.10.2021

  Devamı

  Güncel sanat haberleri paylaşan önemli kaynakların çoğu sadece NFT’lere yönelik birer alt başlık açma ihtiyacı hissederken, Grimes’dan Banksy’e beklenmedik ve popüler isimlerin de NFT dünyasına katıldığı haberlerini aldık. NFT’lerin çizimlerden müziğe, filmlerden fotoğraflara, hatta internet ‘meme’lerine her türlü dijital eser olabilmesi çeşitliliğe imkan tanıdı. Öyle ki Wong Kar-Wai’nin kült mertebesine ulaşmış filmi “In the Mood for Love’’ın NFT olarak satışa çıkacağı günü bekliyoruz. Her gün başka bir NFT haberi gündemimize düşerken biz de şu ana dek en yüksek meblağlara alıcı bulan NFT eserleri ve sanatçılarını Joy Blog’da bir araya getirdik.

  EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS, BEEPLE ($69.3 MİLYON)

  Rekoru elinde tutan sanatçı, listede başka eserleri de yer alan “Beeple” yani Mike Winkelmann. Kendisini yaşayan en değerli sanatçılar arasına sokan NFT eseri “Everydays: The First 5000 Days” ise bir kolaj çalışması ve Mickey Mouse ve Pokemon’lar gibi çizgi dünyasına ait karakterlerden Donald J. Trump, Kim Jong-un gibi politikacılara 5000 dijital görünümü bir araya getiriyor. Christie’s Müzayede Evi’nin aracılık ettiği bu satış yalnızca Beeple’ın kariyeri adına değil sanat dünyasının geleceği adına da bir mihenk taşı değerinde. Beeple’ın kendisinin “sanat tarihinde yeni bir sayfa” olarak değerlendirdiği bu satışın ardından açık artırmanın kazananı dijital bir dosya ve eseri sunabilmek için çok da net olmayan haklar dışında bir şey elde etmedi. Bununla birlikte Beeple, eserini satın alanla kişiyle birlikte onu sergilemenin yaratıcı yollarını bulmak üzere çalışacağını belirtti. Beeple’a göre artık dijital sanatı sergileme konusunda evde televizyona yansıtmaktan bir binanın tüm yüzünü kaplamaya dek yapılabilecek pek çok şey var.

  Dünyanın En Pahalı 5 NFT Eseri | BMW Joy Blog

  CRYPTOPUNK #7523, MATT HALL VE JOHN WATKINSON ($11.8 MİLYON)

  NFT satışlarında Beeple’ın daha önce ikinci sırada yer alan Crossroad’unu geçerek kendine önemli bir yer edinen piksellenmiş yüzler yani ‘CryptoPunk’lar aslında rastgele üretilmiş 10.000 benzersiz dijital karakterden oluşan bir setin parçaları. Yakaladıkları popülaritenin arkasında ise bazılarının Ethereum blok zincirinde piyasaya sürülen ilk NFT örnekleri arasında yer almaları yatıyor. Amerikan oyun stüdyosu Larva Labs’dan Matt Hall ve John Watkinson tarafından yaratılan “CryptoPunk #7523’’, yalnızca dokuz tane olan ve nadir bulunan ‘Alien Punk’tan biri ve tek maskeli karakter. Bu da onu NFT’lerin popülerliğinin arttığı Covid dönemiyle de ilişkilendirerek daha özel kılıyor. En pahalı NFT eserleri listesinin üç ve dördüncü sırasında da aslında yine CryptoPunk serisinden “CryptoPunk #7804”, 7.56 milyon dolar ve “CryptoPunk #3100”, 7.51 milyon dolar ile yerini alıyor.

  CROSSROAD, BEEPLE ($6.66 MİLYON)

  Zirvenin sahibi Beeple’ın bir diğer eseri Crossroad, Trump karşıtı bir mesaj niteliğinde ve eski başkanı yerde çıplak bir biçimde yatarken sergiliyor. Yenilmiş ve yere yüzüstü yıkılmış biçimde gördüğümüz Trump’ın kilolu vücudunun üzerinde ‘loser’, ‘fool’ gibi ifadeler yer alıyor. Esere dair ilgi çekici bir diğer şey ise 2020 seçim sonuçlarına göre değişebilecek biçimde hazırlanmış olması. Yani eğer Biden değil de Trump kazansaydı eserde Trump’ı bir taç giyerken ve alevlerin arasından yükselirken görebiliyor olacaktık. Bu da eseri Beeple’ın ilk NFT satışı “The First Drop”ta Ekim 2020’de satın alan alıcısının, eseri koleksiyonuna eklerken aslında nasıl bir görsel satın aldığını henüz bilmiyor olduğu anlamına geliyor (çünkü esere konu seçim 3 Kasım 2020’de gerçekleşti.) Crossroad’a dair bir diğer iddia ise ilk satın alınışından yaklaşık 4 ay sonra orijinal fiyatının on katına yeniden alıcı bulduğu yönünde.

  Dünyanın En Pahalı 5 NFT Eseri | BMW Joy Blog

  OCEAN FRONT, BEEPLE ($6 MİLYON)

  NFT Dünyasına Giriş yazımızda NFT ve sürdürülebilirlik tartışmalarına karşın sanatçıların, satışlardan elde edilen karları iyi amaçlar için kanalize ederek eserlerini karbon nötr ya da karbon negatif hale getirmek üzere adımlar attıklarını belirtmiştik. Art arda başarılarıyla dikkatleri üzerine toplayan Beeple, doğal kaynakları koruma çalışmaları ve karbondioksiti atmosferden çeken teknolojilere yatırım yapacağını belirtenler arasındaydı. İşte Ocean Front aslı eserinin satışından elde edilen kar da iklim kriziyle savaşmak üzere Paris Anlaşması kapsamında küresel değişimin izini süren Open Earth Foundation’a gitmiş durumda. Beeple, NFT’lerin yalnızca kripto milyarderlerinin kişisel tatmin için kullandığı bir oyun alanı olmadığını kanıtlamak adına önem taşıyan bu satışı, kişisel Twitter hesabı üzerinden: “Anlamlı bir değişimi sahneye koymak için yapmamız gereken buydu. Birbirimizle savaşmak yerine birlikte çalışmak. Bunu başarabiliriz ve başaracağız” sözleriyle kutladı.

  WORLD WIDE WEB SOURCE CODE, TIM BERNERS-LEE ($5.43 MİLYON)

  Listedeki son ve belki de en nostaljik NFT; “World Wide Web’’in yaratıcısı Sir Tim Berners-Lee’ye ait. Berners-Lee Sotheby's’de bir açık artırma aracılığıyla ‘web’in orijinal kod kaynağını temsil eden bir NFT’yi satışa çıkaracağını ilk duyurduğunda büyük bir şaşkınlığa neden olmuştu. Bir grup ‘web’in kaynak kodunun tek bir kişi tarafından satın alınmasının onun merkezsizleşmiş yapısına aykırı olduğunu iddia ederken Berners-Lee bu durumun ‘web’in değerleriyle örtüştüğünü savunmuştu. Sonuç olarak satış gerçekleşti ancak elbette satışa ilişkin pek çok önemli detay söz konusu. İlk olarak, satılan NFT gerçekten ‘web’in kaynak kodu değil; onun sanatsal bir temsili, dijital poster hali ve Berners-Lee tarafından yazılmış dijital bir mektubu içeriyor. Yalnızca 1000 dolardan başlayan açık artırmada esere değer biçilmesi ise piyasaya bırakılıyor ve birçok teklif sunan eserin değerli olduğu konusunda hemfikir oluyor ve sonuç olarak açık artırma 5.4 milyon dolar ile sonuçlanıyor.

   

  *Yazar: Jelena Pecic; Fotoğraflar: Ramon Haindl; Video: Ramon Haindl; Düzenleme: Linda Deutsch | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/automotive-life/marvel-florian-munteanu-interview.html 

  Devamı
  BMW iX | BMW Joy Blog

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  NFT Dünyasına Giriş. | BMW Joy Blog

  NFT DÜNYASINA GİRİŞ.

  X’İN KEŞFETTİKLERİ. | BMW Joy Blog

  X’İN KEŞFETTİKLERİ.