Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

DUYGULARI CANLANDIRAN İKİLİ.

DJ ikilisi Dimitri Vegas ve Like Mike ile “Yaratıcılık” üzerine

DUYGULARI CANLANDIRAN İKİLİ.DJ ikilisi Dimitri Vegas ve Like Mike ile “Yaratıcılık” üzerine


  21.04.2020

  Belirsizlik zamanlarında, ilham veren kişiler toplumu ayakta tutmada daha da önemli bir rol oynuyor. BMW Group ve CNN International Commercial (CNNIC), “Liderlik Sanatı”nın incelendiği kısa filmlerden oluşan iki benzersiz seri aracılığıyla günümüzün en önemli yaratıcı isimleri, sanatçıları ve liderlerinin hikayelerini ve bakış açılarını anlatmak için bir iş birliğine imza attı.


  Bunlardan ilki: “Create” adını taşıyor. Yapımda, dünyanın en başarılı DJ ikililerinden ve elektronik müzik yapımcılarından Dimitri Vegas ve Like Mike'ın hikayesi anlatılıyor. Belçikalı kardeşler, Norveç’te verdikleri konserlerinden birinin sahne arkasında tutkularını ve dinleyicileriyle olan ilişkilerini yansıtarak kendi alanlarında nasıl lider olduklarını anlatıyor.

  Devamı
  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  TEK BİR BUTONLA UYANAN DUYGULAR.


  Dimitri Vegas ve Like Mike dünyanın en iyi DJ'leri arasında yer alıyor. İkilinin dinleyicileri, tabiri caizse 0'dan 100’e çıkarttıkları şarkıları ve performansları tıpkı yeni turne otomobilleri BMW M8 gibi dinamikler, hassasiyet ve ritmi bir araya getiriyor.
   

  Devamı
  " 0’dan 100’e çıkma hissi son derece heyecan verici: Hem yaptığımız müzikte hem de Yeni BMW M8’de. "
  Dimitri Vegas ve Like Mike

  DUYGUSAL TETİKLENME.


  Dimitri Vegas ve Like Mike, BMW M8 Gran Coupé’nin arka koltukları yerine bu kez ön koltuklara geçtiler. Norveç'teki Winterland Festivali’ne doğru yola çıkan ikili, otomobili kullanmak için iyi bir bahane yakalamış oluyor. Dimitri, şarkılarının kilit noktasını oluşturan ve “drop” adı verilen bölümü şöyle açıklıyor: “Bu, elektronik müzikte, pop müzikteki nakarata benzer şekilde şarkının en yüksek noktası oluyor. Ritim ve melodi başlamadan, patlamadan ve yükselişe geçmeden önceki kısa sessizlik anı... Neler olacağının habercisi gibi. Ritim sizi koltuğunuza geri ittiğinde ve ileri doğru hızlandığınızda, 0’dan 100’e çıkma hissi. Hassas zamanlamalar ve dinamiklerle saf bir mutluluk hissi.” Mike, gülümseyerek gaz pedalına basmadan önce araya girerek şunları söylüyor: “Aslında bir BMW M8'in direksiyonu başına geçmek gibi, aşırı duygu yüklü.” Şimdi müzik yapma sırası motorda.
   

  Devamı
  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  ELEKTRONİK MÜZİK, GENLERİNDE VAR.


  Gerçek isimleriyle Dimitrios Anastasios Thivaios ve Michael Thivaios, çocukluktan beri müziğin damarlarından aktığını biliyorlardu. 15 ve 17 yaşlarında iki kardeş, Yunanistan'dan elektronik müziğin merkezlerinden biri olan İspanya'nın parti adası İbiza’ya geçti. O dönemde pek tanınmayan Dimitri Vegas ve Like Mike yalnızca birkaç yıl içinde elektronik dans müziğinin (EDM) zirvesine çıktılar. Bugün Belçika'daki Tomorrowland gibi festivaller için marşlar besteleyen ikili dünyanın en etkili yapımcıları arasında yer alıyor. 2019 yılında İngiliz müzik dergisi “DJ Mag” ikiliyi ikinci kez dünyanın en iyi ve en popüler DJ'leri seçti (bu ödülü ilk kez 2015'te almışlardı).
   

  Devamı

  SESTEN HATIRALAR KÜTÜPHANESİ

  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  Yaratıcı ikili, müzikleri için ilhamlarını geçmişten veya belirli deneyimlerinden alıyor. Mike şu yorumda bulunuyor: “Özellikle büyüdüğümüz 80'li yılların sonu ve elbette 90'lı yıllardaki anılardan yararlanıyoruz. İkonik filmler, müzikal dönüm noktaları… O dönemde çıkan şarkıların çoğu bugün hala çalınıyor ve remix versiyonları yapılıyor, hem de her zamankinden daha fazla yeni mix versiyonlar ile. Ayrıca güzel bir manzara, gün batımı, tatil günleri veya otomobille yolculuk gibi duygulardan da ilham alıyoruz.”

  ÖNCÜLER UZLAŞMAYA AÇIKTIR


  Bu ilhamların müziğe dönüştürülmesi bir çırpıda olmuyor; iki kişi oldukları için aynı noktaya gelmeleri gerekiyor. Dimitri “Şarkılarımız için, her performans için önümüzde her zaman yeni zorluklar oluyor. Kimliğinizi kaybetmeden kendinizi yeniden keşfetmek gerekiyor. En önemli faktörlerden biri kendi fikrinizi ifade etmek ve temsil etmek.” Mike ise şunları ekliyor: “İki yaratıcı kişi birlikte çalıştığında bu çok normal. Her zaman çatışan noktalar olacaktır, ancak iyi bir şey ortaya koymak için bazen geri çekilmek de gerekir. Kendimize asla ‘Nasıl bir şey yapmalıyım?’ diye sormayız. ‘Ne yapabilirim? ve ‘Ne yapmak istiyorum?’ sorularını sorarız. Sonra her şarkı için her iki yaklaşımı birleştiririz. Fikir alışverişinde bulunuruz, melodileri tamamlarız ve en iyisini buluruz.”


  İkili bunları yaparken bütün zamanlarını stüdyoda birlikte geçirmiyor; her birinin kendi yaratıcı süreci var. Bununla birlikte, kardeşler düzenli olarak birbirlerine geri bildirimde bulunuyorlar. Mike, en sert eleştirmenlerin yine kendileri olduğunu söylüyor. Bu durumda, bir melodinin kabul edilmesi için elbette çok iyi olması gerekiyor. “Mike bir projede, ben ise başka bir projede ön planda olabilirim ancak şarkının son hali her zaman ikimizin karakterini yansıtır. Uzlaşma gerektiriyor ama sonuçta bizim metodumuz bu.” diyor Dimitri. İkilinin başarısı, metodun işe yaradığını kanıtlar nitelikte.
   

  Devamı
  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  YENİ MÜZİKLERİ OTOMOBİLDE TEST ETMEK.


  Tromso şehri, gece vakti Norveç’te büyülü bir tablo gibi önlerinde uzanıyor. Şehrin ışıkları suya yansıyor. Dimitri Vegas ve Like Mike, BMW M8'in arka koltuklarına yaslanıyor. Karla kaplı sokaklar farların ışığıyla büyüleyici bir melodi gibi parlıyor. Elektronik müzik yapan iki ünlü DJ için, performanslar arasında yaptıkları yolculuklar mola niteliğinde. İkisi de iş için uçakla, otobüsle ve otomobille çok fazla seyahat ediyor. Kardeşler çoğu zaman arka koltukta olduklarını ifade ediyor.


  İkilinin otomobilleri, demo şarkıları sakince dinlemek ve mevcut kayıtları test etmek için stüdyodan sonra mükemmel bir yer. Dimitri, “Otomobilde yolculuk ederken kafamı dinliyorum, müziğimi sakin bir ortamda geliştirebiliyorum.” diyor. Turnedeyken performansları arasında direksiyon başına geçmeye zamanları oluyor mu dersiniz? DJ’ler bunun istedikleri sıklıkta olmadığını söylüyor: “Yaz aylarında genellikle İbiza'da bu fırsatı değerlendiriyoruz.” Elbette otomobilde geçirilen zamanın bir araç değil, çalışmaya verilmiş bir ara, bir keyif olduğu, kendimizi özgür hissettiğimiz anlar yaşattığını unutmayalım. “Bir de süper markete yolculuklar var,” diye ekliyor ikili.
   

  Devamı

  HIZLANMA MÜZİĞİ

  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  İki kardeş tıpkı başarıları gibi, otomobillere olan tutkularını da paylaşıyorlar. Mike “BMW otomobilleri lüks ancak bir o kadar da sportif. Bu otomobiller güvenilir, hassas direksiyon kullanımı sunuyor ve konforu saf sürüş keyfiyle birleştiriyor.” diye belirtiyor tutkusunu. İkilinin favori otomobilleri arasında BMW i8, BMW X5 ve BMW M8 yer alıyor. Dimitri M8’i en çok Cabrio gövdesi ile sevdiğini söylüyor ve “Yaz aylarında İbiza için ideal olduğunu söylemeye gerek bile yok.” diye ekliyor. Dimitri, M8'de gaz pedalına sonuna kadar basarak yolculuk etmeyi tercih ettiğini söylüyor. Ancak dağ yolları ve uzun düzlükler için motor gücünün şık motor kapağı altında harekete geçmeye hazır olduğunu bilmenin iyi olduğunu da ekliyor.

  Dimitri Vegas ve Like Mike Ropörtajı | BMW Joy Blog

  THE 8

  Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé.

  THE 8

  Yeni BMW 8 Serisi Gran Coupé.

  *Fotoğraflar: BMW, CNN; Yazar: Markus Löblein

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Yeni BMW X6 Vantablack | BMW Joy Blog

  YENİ BMW X6 VANTABLACK.

  BMW M2 by FUTURA 2000

  BMW M2 by FUTURA 2000