Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

EVDEKİ ZAMANI İYİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER.

Film, kitap, podcast önerileri ve daha fazlası.

EVDEKİ ZAMANI İYİ KULLANMAK İÇİN ÖNERİLER.Film, kitap, podcast önerileri ve daha fazlası.


  24.03.2020


  Zaman çok hızlı akıyor. Önemli olansa bu akışın içinde sürüklenmeden, bilinçli bir şekilde ilerlemek. Çünkü eldeki zaman verimli şekilde değerlendirildiğinde; ruh besleniyor, zihin gelişiyor, iç huzur bir şekilde geliyor. Güç zamanlarda bile… Hayatı ve farkındalıklarımızı gözden geçirdiğimiz ve sağlığımız için evde kaldığımız bu günlerde sizlere biraz da olsa keyif vereceğini düşündüğümüz film, kitap, podcast, canlı konser ve rahatlatıcı mobil uygulama önerilerinden oluşan bir liste hazırladık.

  Devamı
  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  Ekran başına geçin.
  Evde kaliteli zaman geçirmenin yollarından biri, şüphesiz izlenecek filmler listesindeki maddelerin üstünü birer birer çizmek üzere ekran başına geçmek. Tercihinizi yol hikayelerinden yana kullanmaya ve yeni tanıştığınız film karakterleriyle birlikte bilinmez maceralarla dolu yolculuklara atılmaya ne dersiniz? Bu konuda size ilk önerimiz; çok farklı karakterlere sahip iki arkadaş olan Miles ve Jack’in Kaliforniya’daki bağlara doğru birlikte çıktıkları yolculuğu konu alan, oldukça rahatlatıcı ve eğlenceli yol filmi Sideways (2004). Sideways’in iki Oscar ödüllü yönetmeni Alexander Payne’in izlemenizi önerdiğimiz bir başka yol filmi de, Montana’dan Nebraska’ya uzanan bir siyah-beyaz, baba-oğul hikayesi, Nebraska (2013). Pişman olmayacaksınız, söz.

  Yolculuğu aşkla bir araya getiren, içinizi ısıtacak filmlere gelirsek... Fatih Akın’ın ilk filmlerinden biri olan Im Juli / In July (2000), Hamburglu Daniel’ın bitpazarından satın aldığı bir yüzüğün peşinden, ona ne anlatmak istediğini keşfetmek üzere Avrupa’dan çıktığı ve İstanbul’da son bulan otomobil yolculuğunu anlatıyor. Sürprizler ve tesadüflerle dolu olan film, hem romantik hem de komik. Bir diğer önerimiz Paris, Texas (1984) ise Alman yönetmen Wim Wenders’ın başyapıtı olarak kabul edilen filmlerden biri. Texas Çölü’nde belleğini yitirmiş ve toplumdan uzaklaşmış bir halde dolaşıp duran bir adamın, kardeşinin yardımıyla eski yaşamına dair her şeyi belleğinde yeniden canlandırmasını konu alan film; oldukça içten ve samimi bir bir hayata geri dönüş hikayesi.

  Henüz izlemediyseniz; Charlie ve otizmli kardeşi Raymond’ın, birbirlerini çok daha yakından tanımalarını sağlayacak uzun yolculuklarının bir parçası olmak isterseniz, Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştığı Oscar ödüllü yol filmi Rain Man (1988)’i izleyebilirsiniz. Son olarak, film boyunca tek bir mekanda, bir arabanın içerisinde geçen ve Tom Hardy’nin canlandırdığı Ivan Locke karakterinin iç hesaplaşmalarına tanıklık edeceğiniz Locke (2014)’u da listenize ekleyebilirsiniz. Ivan Locke’un hayatını ve sahip olduğu her şeyi sorgulayışını konu bu filmi izlerken, kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminiz.

  Devamı
  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  BMW’nin yepyeni bir global podcast kanalı var: Changing Lanes.

  Yeni keşifler peşinde koşun.
  Yeni podcast keşiflerinin peşinden koşmaya ne dersiniz? Öyleyse, BMW’nin ilk resmi podcast kanalıyla tanışın: Changing Lanes. Sara ve Jonathan’ın eğlenceli sunumu eşliğinde inovatif teknolojiler, tasarım ve çok daha fazlasına dair merak ettiklerinizi bulabileceğiniz kanal, özgün içeriklerle dolu yeni bölümleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

  Devamı

  Gerçek başarı ve yaşam hikayelerine ilgiliyseniz Nilay Örnek’in mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü isimleri konuk ettiği ve gün geçtikçe popülaritesi artan Nasıl Olunur? adlı podcast serisine göz atabilirsiniz. Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sporun sosyolojisinden dijital oyun tasarımına, yaşama dair çok çeşitli alanlara yönelik atılabilecek ilk adımları konuştuğu Nereden Başlasam? adlı podcast serisini takip edebilir veya ikilinin 26 bölümden oluşan İlk Sayfası kanalını keşfedebilirsiniz. Cabas ve Kozanoğlu, düzenledikleri bu ‘sesli yazı atölyesi’nde; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Zülfü Livaneli ve Türk edebiyatının daha pek çok başarılı ismini konuk ederek onlardan kendilerine ait bir kitabı seçmelerini istiyor ve aynı soruyu soruyorlar: “Bu kitabın ilk sayfasını nasıl yazdınız?”

  Sanat tarihi konusunda bilgi dağarcığınızı genişletmek isterseniz, Tamar Avishai’nin The Lonely Palette adlı kanalını kendinize not edebilirsiniz. Avishai, her bir bölümde sanat tarihinde iz bırakan bir başka esere odaklanıyor ve bu eser bazında ziyaret ettiği müzelerdeki sanatseverlerle keyifli sohbetler ediyor. Son olarak, The New York Times’ın müzik eleştirileri yazarlarından biri olan Jon Caramanica’nın New York Times Popcast adlı kanalına göz atmanızı öneriyoruz. Caz müziğin geleceğinden yükselişe geçen farklı müzik türlerine, müziğe dair çeşitli başlıklar etrafında dönen bölümler oldukça eğlenceli geçiyor.

  Devamı
  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  Satır aralarının izinden gidin.
  Uzun zamandır zaman ayıramadığınız için bir köşede bekleyen o kitabı bitirmek veya yeni kitapların peşinden giderek bilinmezliklerle dolu hikayelere ortak olmak… Evde kendiniz için yaratacağınız huzur dolu bir köşeye yerleşerek satır aralarının izinden gitmenizi öneriyoruz. Fantastik kitaplara ilgiliyseniz, Madeline Miller’ın Kirke adlı ana karakteri üzerinden; Odysseus, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin hikayelerini büyük bir akıcılıkla anlattığı ve Washington Post, Time, Amazon, Newsweek gibi pek çok mecra tarafından Yılın En İyi Kitabı olarak gösterilen Ben Kirke’yi okumaya başlayabilirsiniz.

  Evde geçirdiğiniz zamanları, hayatınızı sadeleştirmeyi deneme yolunda etkili adımlar atarak değerlendirmek de bir seçenek olabilir. İlgilenirseniz Ege Soley’in Sakin adlı kitabını edinmenizi tavsiye ediyoruz. Okuyucusuna hızla koştuğu yollara, bu kez biraz soluklanarak ve yolda karşısına çıkan güzellikleri farkına vararak farklı bir gözle bakmanın değerini hatırlatan kitap aracılığıyla, yaşamın akışına güvenme konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

  İsterseniz yönünüzü doğaya çevirebilir; Alman ormancı ve yazar Peter Wohlleben’in, ağaçların nasıl hissedebildiği ve birbirleriyle nasıl iletişim kurdukları gibi fazlasıyla ilgi çekici ve merak edilen konulara odaklandığı, doğaya bakış açınızı değiştireceğini düşündüğümüz kitabı Ağaçların Gizli Yaşamı’nı keşfedebilirsiniz. Doğadan söz etmişken, evde geçirdiğiniz zamanı doğaya duyarlı alışkanlıklar edinerek geçirebileceğinizi de eklemek istiyoruz. Kathryn Kellogg’un 101 Ways To Go Zero Waste adlı kitabı eşliğinde, sıfır atık yaşam tarzına geçişi öğrenebilirsiniz. Kompost yapımı, geri dönüşüm, plastik tüketimi... Ekolojik ayak izinizi küçültmenin 101 yolunu bu kitapta bulacaksınız.

  Biraz da sanatın yaratıcılık kokan dünyasında kaybolmaya ne dersiniz? Susie Hodge’un Sanatın Kısa Öyküsü adlı kitabının rehberliğinde; sanat tarihindeki önemli akımları, eserleri, temaları, teknikleri ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Ruhuna iyi gelecek bir kitap önerisi arayışında olanlarsa bizce, Judith Malika Liberman’ın Masal Terapi’sine bir şans vermeli. Kitabın içerisinde yer alan masallar, uzun süredir temasa geçmemiş olabileceğiniz iç sesinizle bağ kurmanız için size yol gösterebilecek nitelikte.

  Devamı
  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  Canlı konserlerle ruhunuzu müzikle doldurun.
  Evde geçirilen zamanı iyi değerlendirmenin yollarından biri de ruhunuzu müzikle doldurmak olabilir. Bunun için müzik zevkinize en çok hitap eden topluluğun canlı konserlerinizi izleyebilirsiniz. Falstaff'tan Figora'ya birbirinden keyifli dinletilerin bir parçası olabileceğiniz Viyana Devlet Operası Konserleri’ni dinleyebilir; Iván Fischer, Daniel Stabrawa gibi değerli sanatçıların canlı performanslarını Berlin Filarmoni Orkestrası’nın websitesi üzerinden izleyebilirsiniz. Metropolitan Operası’nın her akşam farklı bir opera oyunuyla izleyici karşısına çıkan ‘Nightly Met Opera Streams’ adlı canlı yayınına katılabilir, Londra’da bulunan Kraliyet Operası’nın (Royal Opera House) opera ve bale gösterilerini izleyerek ruhunuzu besleyebilirsiniz.

  Huzur dolu piyano melodileri eşliğinde günlerinize renk katmak isterseniz; Arjantin’ten Japonya’ya uzanan uluslararası bir müzik kariyerine sahip, başarılı piyanist Gülsin Onay’ın canlı konserlerini izleyebilirsiniz. Kendi ifadesiyle “müziğin mucizevi gücü”nü birlikte hissetmek için Gülsin Onay, her pazar günü saat 19.00’de Twitter, 20.00’de Facebook, 21.00’de Instagram kanallarından müzikseverle buluşuyor.

  Devamı
  Evde Kaliteli Zaman Geçirmek. | BMW Joy Blog

  Şu an nerede olmak isterdiniz? Gözünüzü kapayın ve hayal edin.

  Zihninizi dinlendirin.
  En sevdiğiniz mumu yakın, ortamı hafifçe kulağınıza çalınan bir müzik doldursun ve zihninizin dinlenmesine izin verin. Tüm gerekliliklerden uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda zihninizi dinlendirmek için alan açabilir, isterseniz bunu rahatlatıcı uygulamalar eşliğinde yapabilirsiniz. Uykudan Önce, Güne Başlarken gibi zaman dilimlerine göre ayrılmış meditasyon serilerinden Özgüven, Şefkat, Kabul gibi duygulara yönelik olanlara; her türlü ruh halinize uyum sağlayabilecek yönlendirmeler için Meditopia uygulamasını tercih edebilirsiniz. Uygulamanın içerisinde aynı zamanda motive edici farkındalık sohbetleri ve blog yazıları da yer alıyor.

  Önerebileceğimiz bir diğer meditasyon uygulamasıysa Headspace. Daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız, meditasyonun temel adımlarını öğreneceğiniz Headspace Basics adlı serisine göz atmanızı öneririz. Eğer gün içinde kendinizi sık sık geçmişi veya geleceği düşünürken buluyorsanız da, an’da kalmanızı hatırlatmaya yönelik mesajlarıyla Mindfulness Daily size yardımcı olabilir.

  Ev ortamında da kültür, sanat, müzik, gelişim ve keyif dolu anlar yaratmak mümkün. Siz de önerilerimize kulak vererek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için evde geçirdiğiniz bu zamanlarda ruhunuzu beslemeye ve kendiniz geliştirmeye devam edebilirsiniz.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Merak Virüsü İçeri, Korona Dışarı | BMW Türkiye

  MERAK VİRÜSÜNÜ EVE ALIN.

  Need for Speed’e Ev Ziyareti | BMW Joy Blog

  NEED FOR SPEED'E EV ZİYARETİ.