Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

HELI-SKI MERCEK ALTINDA.

Heli-skiing neden modern liderlerin radarına girdi?

HELI-SKI MERCEK ALTINDA.Heli-skiing neden modern liderlerin radarına girdi?
  Kayağa giderken yanınıza almanız gerekenler listesine yeni bir madde eklemenin zamanı geldi: Helikopter! Alışılmışın dışına çıkmayı, sınırları aşmayı ve macerayı sevenlerin tercihi heli-ski, kış sporları arasında gittikçe popülerleşiyor. Birçok ekstrem spor gibi, heli-ski de modern liderlerin yöneticilik becerilerini geliştiriyor ve ekip ruhunu güçlendiriyor.


  19.02.2021

  Devamı

  HELI-SKI NEDİR?

  Helikopterli kayak ya da heli-ski, isminin çağrıştırdığının aksine helikopterden kayakla atlamayı gerektirmiyor. Heli-ski yapmak için usta bir kayakçı olmanıza, en ekstrem sporları denemeye meyilli olmanıza da gerek yok. Bu spor, sadece helikopterle ulaşılabilen dağlık ve bol karlı bölgelerde, yani kayak merkezlerinin, kalabalık pistlerin, telesiyejlerin oldukça uzağında, doğanın içindeki bölgelerde serbest bir şekilde kaymak anlamına geliyor. Tıpkı kayak merkezlerindeki gibi farklı zorluk seviyelerindeki rotalar önceden helikopterli ekipler tarafından incelenmiş oluyor ve ortalama bir kayak tecrübeniz varsa, size sadece hiçbir yerin ortasında, bembeyaz yamaçlardan aşağı kaymanın tadını çıkarmak kalıyor. Heli-skide helikopter, sadece yamaç yukarı tırmanmak için bir araç olarak kullanılıyor ve heli-ski bölgelerinde birçok tur şirketi sadece helikopter hizmeti ya da helikopter ve konaklama hizmeti sunuyor. Heli-ski ile kayağın en büyük farkı, sporcuya kendi kararlarını verme, daha özgür ve daha serbest hissetme imkanı vermesi oluyor. Heli-skinin kayak merkezlerinin kalabalığından uzak noktalarda yapılan, izole bir aktivite olması, sosyal mesafeli kış tatili arayışları için de ideal bir alternatif olmasını sağlıyor.

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Avrupa'nın ve Alplerin en yüksek tepesi olan, 4810 metre yükseklikteki Mont Blanc'ın zirvesinde, 28 metre kalınlıkta bir buz tabakası vardır.

  HELI-SKI İÇİN EN İDEAL BÖLGELER.

  Kuzey Amerika'da doğan ve popülerleşen heli-ski için bugün en yaygın olarak Alaska, British Columbia ve Alpler tercih ediliyor ve bu bölgelerde sadece helikopterle ulaşılabilen, dolayısıyla heli-ski sporcularını hedefleyen lüks konaklama tesislerine yaygın bir şekilde rastlanabiliyor. Fakat İzlanda'dan Yeni Zelanda'ya, İsveç'ten Japonya'ya farklı noktalarda da helikopterli keşifler çoktan yeni rotalar oluşturmaya başlamış bile. Üstelik gerçek macera peşindeki kayakçılar, popülerleşen bölgelerdense bakir yamaçlarda kaymayı tercih ediyorlar – Türkiye, Arnavutluk, Kırgızistan, Sibirya, Kamçatka hatta Antarktika'da hiç kimsenin kaymadığı yamaçlardan aşağı kaymak için sınırları ortadan kaldırıyorlar. Süper lüks helikopterli yatlar kiralamak, Alaska'nın ya da İzlanda'nın, Şili'nin ya da Grönland'ın, İzlanda ya da Yeni Zelanda'nın kıyılarındaki dağlarda yeni rotalar keşfetmek de mümkün. Dünyada heli-ski için ideal, popüler destinasyonlardan bazıları şunlar:

  1. TÜRKİYE

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Doğu Karadeniz'in nesi meşhurdur? Yeşili, yaylaları, mutfağı… Peki ya heli-ski? Ayder Yaylası başta olmak üzere Kaçkarlar, son zamanlarda heli-ski için uluslararası kayakçıların favori destinasyonlarından biri olma yolunda ilerliyor. Yaz aylarında serin hava ve bol oksijenin peşinden gelen kalabalıklarla dolup taşan yemyeşil yaylalar, kış aylarında uçsuz bucaksız karla kaplı, doğal pistlere dönüşüyor.

  2. ALASKA

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Alaska, heli-ski dendiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan biri… Bakir doğası ve uçsuz bucaksız karlı yamaçlarıyla ABD'nin en kuzeydeki, en karlı eyaleti, heli-ski için sayısız rota imkanı sunuyor. Chugach dağlarının 1000-1500 metredeki eteklerinden ya da Kuzey Amerika'nın en yüksek noktası Denali tepesinden aşağı kaymak için farklı zorluk seviyelerinde onlarca rota mevcut. Chugach dağlarındaysanız, Washington buzulu manzaralı gurme restoran Tsaina Lodge'daki leziz yemeklerle enerji toplayabilir, Denali tepesindeyseniz, Judd gölü kıyısındaki Tordrillo Mountain Lodge'da konaklayarak heli-ski maceranızı günlerce süren bir kayak tatiline dönüştürebilirsiniz. - üstelik buz tutmuş gölün kıyısında sıcak su banyosu yapabilir, yeterince şanslıysanız Kuzey Işıklarını görebilirsiniz.

  3. BRITISH COLUMBIA

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Dünyanın en geniş heli-ski alanı, Alaska'nın komşusu, Kanada'nın British Columbia bölgesinde bulunuyor: Sadece Bella Coola bölgesi bile, tüm İsviçre Alpleri'nden daha geniş bir alana yayılıyor. Bunun en önemli sebebi, 1965 yılında heli-ski sporunun burada doğmuş olması. Ultra-lüks şalelerde konaklamak isteyenler için Revelstoke, orman parkurlarını sevenler için Mica, farklı ilgi alanlarına ve kayak becerilerine sahip kalabalık gruplar içinse Bell 2 Lodge bölgeleri öneriliyor.

  4. ALPLER

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Yüzlerce kayak merkezinin bulunduğu Alplerde, sakin yamaçlar, kimsenin geçmediği rotalar bulmaya ne dersiniz? Heli-ski ile kendinizi İsviçre Alpleri'ndeki Zermatt bölgesinde, Avrupa'nın en yüksek ikinci zirvesi Monte Rosa'nın ıssız yamaçlarından kayarken ya da Avusturya Alpleri'nin Arlberg bölgesinde, zorlu parkurlarda doğaya meydan okurken bulabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı bir kayak tatili, helikopter yolculukları ve daha kolay parkurlar içinse Fransız Alpleri'ndeki Val d'Isere ya da İtalyan Alpleri'ndeki Livigno bölgelerini tercih edebilirsiniz.

  5. AVRUPA

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Son yıllarda Avrupa'nın Alpler dışındaki birçok dağlık bölgesinde de heli-ski alternatiflerinin sayısı artmaya başladı. Kuzey İsveç'teki Riksgransen'de dağlar arasında saklanmış göllerin arasından kayabilir, İspanya ile Fransa arasında doğal bir sınır çizen Pirene dağlarının yamaçlarında, İspanya'nın gözde kayak merkezi Baquira'nın etrafındaki ıssız yamaçlarda 1500 ila 3000 metre yükseklikte bembeyaz manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Günler boyu heli-ski macerası yaşarken bir yandan da termal havuzlarda vücudunuzu, buzda balık tutarak ruhunuzu dinlendirebileceğiniz süper lüks bir kayak tatili içinse İzlanda'nın Troll Yarımadasındaki gözlerden ırak bölge Deplar Farm'ı tercih edebilirsiniz.

  6. YENİ ZELANDA

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  Kış hiç bitmesin isteyenler, yıl boyu kayak yapmayı arzu edenler… Güney yarımkürenin heli-ski destinasyonu, Yeni Zelanda'nın Güney Alpleri bölgesi. Karlarla kaplı vahşi doğanın ortasında, birçoğu zorlu pistlerden oluşan, Clark buzulunun da aralarında bulunduğu 11 farklı rota sunan bu bölge, gerçek kayak tutkunlarına kışı tüm yıla yayma imkanı sunuyor.

  Heli-ski: Önce uçun, sonra kayın. | BMW Joy Blog

  HELI-SKI VE MODERN LİDERLİK İLİŞKİSİ.

  Alışıldık rotaların, kontrollü ve sınırları belirlenmiş pistlerin dışına çıkmak… Bir ekip olarak helikopterin içinde zirveye doğru yola çıkmak ve inişin ardından özgürce, serbest bir rota belirleyerek yol almak… Yol boyunca hiçbir işaret, hiçbir ok, hiçbir gösterge olmadan ilerlemek… Heli-skinin bu özellikleri, modern bir liderin izlemesi gereken rotada emin adımlarla ilerlemesi için sahip olması gereken özelliklerden pek de farklı değil. Alışıldık yöntemlerden, kalıplaşmış standartlardan çıkarak, kendi rotasını belirleyerek, ekibiyle beraber özgürce yol alarak başarıya ulaşmayı hedefleyen yöneticilerin son yıllarda paraşütle atlama, dağcılık ya da rafting gibi farklı ekstrem sporların yanı sıra heli-skiyi de tercih etmesine şaşırmamak gerek.

  “Alışıldık yöntemlerden, kalıplaşmış standartlardan çıkarak, kendi rotasını belirleyebilen, ekibiyle özgürce yol alarak başarıya ulaşmayı hedefleyen modern yöneticiler heli-ski’ye ilgi gösteriyor.”

  Heli-skinin de dahil olduğu birçok ekstrem sporu ve takım sporunu ekipçe yapmak, bu deneyim ve adrenalini paylaşmak, bir modern liderin takım ruhunu güçlendirmek için ideal koşulları sağlıyor. Modern liderin kendisine ne kadar risk alabildiğini, sınırların ve kalıpların dışına çıktığında kendi yolunu nasıl çizdiğini gösterirken, bir yandan da ekip arkadaşlarıyla bağ kurma, onları tanıma, güvenilirliklerini test etme, becerilerini ve zayıf noktalarını keşfetme imkanı sunuyor.

  Modern lideri başarıya götüren özgürlük, heli-ski ile bir helikopter uçuşu uzaklıkta.

  Avrupa’nın İlk Bisiklet Filmi: The Old World | BMW Joy Blog

  YENİ BMW 5 SERİSİ.

  YENİ BMW 5 SERİSİ.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Bir Kış Cenneti: İzlanda. | BMW Joy Blog

  BİR KIŞ CENNETİ: İZLANDA.

  Kış Sürüş Teknikleri ve İpuçları. | BMW Joy Blog

  KIŞ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ VE İPUÇLARI.