The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

RIVAL RIG.

Esporda çığır açacak yeni bir donanım.

RIVAL RIG.Esporda çığır açacak yeni bir donanım.
  BMW, espor dünyasına yön veriyor: RIVALWORKS sanal teknoloji fabrikasının ilk ürünü olan “The Rival Rig”, yenilikçi yapay zeka desteği sayesinde pek çok özelliğin yanı sıra oyunculara her zamankinden daha konforlu bir oturma pozisyonu sunuyor.


  26.10.2021

  Devamı

  Oldukça uzun zamandan beri niş bir spor dalı olmaktan çıkan espor, dünya çapında bir trend haline geldi. Gerçek hayattaki spor deneyimi ile ekrandaki spor deneyimi arasındaki sınırlar giderek daha esnek hale geliyor. Bu nedenle, yeteneğin yanı sıra teknoloji ve donanım da oyuncular için büyük önem taşıyor. Örneğin, simülasyon yarışlarında (Daha fazlası için: Yarış Oyunları için 10 Profesyonel İpucu) orijinal direksiyonlar ve yarış koltukları, dijital sürüşün verdiği hissi ve deneyimi çok daha gerçekçi hale getiriyor. BMW; bir koltuk, ekran ve ağ bağlantısı özelliklerinden oluşan yüksek teknolojili “The Rival Rig” konseptinin dünya prömiyeri ile donanım konusunda büyük bir adım atıyor ve aynı zamanda esporun geleceğini kucaklıyor.

  Çığır açan bu espor donanımının RIVALWORKS sanal teknoloji fabrikasının ilk ürünü olduğunu belirten BMW Marka Deneyimi Başkan Yardımcısı Stefan Ponikva, ”The Rival Rig, sanal teknoloji fabrikamızdan çıkan ilk ürün olması açısından önem taşıyor. Bir teknoloji şirketi olarak, bu adımı gerçeklik ile tamamen yeni dijital deneyimler arasında kurulan mantıklı bir köprü olarak görüyoruz. BMW Group Designworks, bu cesur vizyonu muhteşem bir gerçekliğe dönüştürdü.”

  The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

  RIVALWORKS: SANALDAN GERÇEKLİĞE.

  RIVALWORKS, karşımıza ilk kez “Rekabetin Kahramanları” adlı kurgusal manga serisinde çıktı (Daha fazlası için: Rekabetin Kahramanları, 1. Bölüm). BMW, bu seri kapsamında iş birliği yaptığı ekipleriyle birlikte bir süredir espor tutkunlarına tamamen yeni bir hikaye anlatımı formatı sunuyor. RIVALWORKS, BMW mühendislerinin yeni fikirler ve donanım bileşenlerini araştırdığı bir teknoloji fabrikası olarak kurgulandı. Buradaki amaç, espor oyuncuları ve takımları arasındaki rekabeti teşvik etmek için yenilikçi teknolojiden faydalanarak deneyimi tamamen yeni bir seviyeye taşımak. Bu yaklaşım, ilk gerçek ürün olan “The Rival Rig” ile doruğa ulaştı.

  BMW mühendisleri, BMW Group’un inovasyon stüdyosu Designworks tarafından desteklenen bu çok işlevli oyun donanımı konseptini gerçek dünya için geliştirdi. Ağırlıklı olarak “Oyun Performansı”, “Oyuncuların Sağlığı” ve “Açık Kaynak” konularına odaklanan ekibin çalışmaları sonucu ortaya çıkan “The Rival Rig”, oyuncu performansını destekleyen ve aynı zamanda sağlıkla ilgili konuları ele alan pek çok yardımcı işlev sunuyor. Donanım aynı zamanda, oyun dünyasından alınan fikirlerin oyun platformlarından veya üçüncü taraf donanım ve yazılım sağlayıcılardan gelen görüşler kadar önem taşıdığı açık bir platform olarak tasarlandı. “The Rival Rig” donanımının öne çıkan birçok özelliği arasında “Mikroklima Kontrol Sistemi” ve “Uyarlanabilir Koltuk” da yer alıyor. Bu noktada, entegre sensörlerin yapay zekayla kontrol edilen etkileşimi, basınçlı hava yastıkları ve elektromekanik aktüatörler, platformun bir bütün olarak oyunculara mükemmel şekilde uyum sağlaması için bir araya geliyor.

  “Tasarımda uzay araçlarından ve Formula 1 otomobillerinden ilham aldık. Bu, santimetrenin de ötesinde, milimetrik ölçümlere dayalı bir projeydi.’’
  Holger Hampf BMW Group Designworks Başkanı
  The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

  “THE RIVAL RIG”: GELECEĞE GÖTÜREN BİR KOLTUK.

  Designworks, RIVALWORKS ile buluşuyor: Designworks Başkanı Holger Hampf, kendisinin ve ekibinin bu zorlu görevi tamamlarken benimsedikleri yaklaşımı şu sözlerle anlatıyor: “BMW ve RIVALWORKS iş birliğinin sonucu olarak ortaya çıkan “The Rival Rig”, insan yeteneklerinin sınırlarını önceki projelere kıyasla çok daha fazla zorladığımız bir proje oldu. Bu alanda hem teknolojiyi hem de estetiği tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak bir oyun donanımı tasarımı yaratmak istedik. Amacımız oturma, ellerin pozisyonu ve baş mesafesi açısından en konforlu ergonomiyi sunarak oyuncuların kendilerini tamamen kendi dünyalarına kaptırmalarını ve neredeyse yer çekiminden kurtulmuş gibi hissetmelerini sağlamaktı. Bir tasarımcı olarak, hayatınızda nadiren karşınıza çıkabilecek böylesine bir projede çalışma fırsatı yakalamak için oldukça şanslı olmalısınız. Teknolojinin sınırlarını zorlayarak uç noktalara ulaşmayı başardık.”

  FORMULA 1’DEN İLHAM ALINDI.

  Proje ekibi, espor dünyasına yapılan bu olağanüstü yolculukta yine aynı şekilde olağanüstü kaynaklardan ilham aldı. Konu hakkında “İlhamımızı insanların saniyeler içinde kararlar alması gereken alanlarda aradık” diyen Hampf, sözlerine şöyle devam ediyor: “Tasarımda uzay araçlarından ve Formula 1 otomobillerinden ilham aldık. Uzay araçlarının tasarımını ve insanlı uzay uçuşlarını düşündüğümüzde, astronotların son derece karmaşık sistemleri çalıştırmaları ve hızlı kararlar almaları gerektiği çok açık. Bu genellikle normalde bir insanın yapabileceğinin ötesine geçen bir şey. Aynı şeyi, sürücülerin fiziksel yeteneklerini en uç seviyelere kadar geliştirmelerinin gerekli olduğu Formula 1 yarışlarında da görüyoruz. Bu alanlardan edindiğimiz deneyimi yeni ortama, mikroskobik ölçekteki en küçük detaya kadar uyguladık. Bu, santimetrenin de ötesinde, milimetrik ölçümlerin önemli olduğu bir projeydi.”

  The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

  OYUNCULAR VE İZLEYİCİLER İÇİN ÖZEL OLARAK TASARLANDI.

  “The Rival Rig”, espor tutkunları için gerçek dünya ile sanal dünya arasında köprü kuran bir geçit niteliğinde. Hampf’in de dile getirdiği gibi, bu aynı zamanda tasarıma da yansıyor: “Her şeyden önce, oyun donanımını geliştirirken oyuncularla yakın temas halinde çalıştık. Oyuncuyu başka bir dünyaya çekmeyi başaran bir tasarım yaratmak için potansiyel bir kullanıcının boy, kilo, kol uzunluğu ve ellerinin büyüklüğü gibi fiziksel özelliklerini anlamamız gerekiyordu. İkinci bir nokta olarak, donanımla ilgili aldığımız tasarım kararlarının pek çoğu, genellikle oyunların kendi içinde bulunan estetik anlayışına dayanıyordu. Oyunlarda karşımıza çıkan görsel dünyalar, yaratmak istediğimiz atmosferi de etkiledi. Oyun donanımı, ışık spektrumunun tamamını kullanan LED aydınlatma efektlerinin yardımıyla oyunda olup biteni tümüyle yansıtıyor. Bu durumu sessiz atmosferlerden parlak ışıklı aksiyon sahnelerine kadar görmek mümkün.”

  Espor topluluğundaki oyuncular ve hayranlar arasındaki bu heyecan verici etkileşim, çığır açan oyun donanımının tasarım sürecinde de önemli bir rol oynadı. Hampf bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Oyun donanımı yalnızca oyuncuya değil, aynı zamanda seyircilere de odaklanıyor.” Bunun nedeni, esporların hem internette hem de canlı etkinliklerde yüksek seyirci rakamlarına sahip olan ve büyüyen bir pazar haline gelmiş olması. “The Rival Rig’in oyuncular ve seyirciler arasındaki bağı güçlendirdiğinden emin olmak istedik. Örneğin, özel aydınlatma özellikleri, hayranların ve seyircilerin kendilerini aksiyonun bir parçası gibi hissetmelerini sağlıyor.”

  The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

  YAPAY ZEKA İLE İNANILMAZ SANAL OYUN DENEYİMİ.

  “The Rival Rig” oyun platformu, çarpıcı görünümüne ek olarak yapay zeka ve akıllı sensörler yardımıyla sunduğu işlevler açısından da standartları belirliyor. Hampf ve ekibi, kullanıcıyı gerçekten “okuyabilen” ve kullanıcının hareketlerini sürekli analiz ederek onunla iletişim kurabilen benzersiz bir donanım tasarladı. Bu sayede, oyuncuların artık kendi başına ayarlama yapmaları gerekmiyor. Oyuncunun sırt bölgesindeki sıcaklık yükselirse donanım bu bölgeye soğuk hava sağlıyor. Oyuncu kolçaklara çok fazla yaslanırsa donanım baskı noktalarını ortadan kaldırmak için kolçakları alçaltıyor. Yapay zekanın katkısıyla dünyaya gelen bu oyun donanımı, espor deneyimi için yeni dünyaların kapılarını açıyor.

  BMW ESPOR DÜNYASINDA.

  BMW, 2020 yılından bu yana klasik “League of Legends” oyununda dünyanın en iyi beş takımıyla iş birliği yapıyor. Cloud 9, FNATIC, FunPlus Phoenix, G2 Esports ve T1 takımları, sektörün en büyük etkinliklerinde BMW renklerini giyiyor. 2020 yılında başlayan iş birliğinin ilk sezonunda yaşanan en önemli gelişme, G2 Esports ve FNATIC takımlarının dünyanın en iyi takımlarına karşı mücadele ederek Dünya Şampiyonası finallerinin eleme turuna ulaşması oldu. Bunun ardından, G2 Esports yarı finallere kadar çıkmayı başardı. OG Esport organizasyonunun “Dota 2” uzmanları da Nisan 2021 tarihinden bu yana “United in Rivalry” kadrosunda yer alıyor. BMW’nin espor dünyasına girişi, hızla büyüyen dinamik bir topluluk ile kurulan tamamen yeni temas noktaları anlamına geliyor.

  Simülasyon yarışlarında da ciddi bir varlık gösteren BMW, BMW SIM Racing’i yarış programına bağımsız bir parça olarak entegre etti. BMW SIM Cups, dünyanın en iyi simülasyon yarışçılarını sanal BMW yarış otomobilleriyle zaferler, ünvanlar ve cazip para ödülleri kazanmak üzere kendine çekmeyi başarıyor. BMW SIM Racing takımları 2021 yılında ilk kez yarışacak. BS+COMPETITION, G2 Esports, Team GB ve Team Redline takımları çeşitli simülasyon platformlarında BMW’yi temsil ediyor.

  The Rival Rig: Çığır Açan Espor Donanımı | BMW Joy Blog

   

  *Yazar: Markus Löblein; Fotoğraflar: BMW; Video: BMW | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/automotive-life/esports-innovation-rivalworks-the-rival-rig.html

  Devamı
  BMW X3 | BMW Joy Blog

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Rekabetin Kahramanları 1. Bölüm | BMW Joy Blog

  REKABETİN KAHRAMANLARI, 1. BÖLÜM

  Yarış Oyuncuları için 10 Profesyonel İpucu. | BMW Joy Blog

  YARIŞ OYUNLARI İÇİN 10 PROFESYONEL İPUCU.