Unutulmaz Filmlerdeki BMW Modelleri | BMW Joy Blog

BEYAZ PERDENİN BMW’LERİ.

Unutulmaz BMW Modellerinin Yer Aldığı Filmler.

BEYAZ PERDENİN BMW’LERİ.Unutulmaz BMW Modellerinin Yer Aldığı Filmler.


  24.01.2020  Bir film izlerken yönetmenin meziyetlerine ve oyuncuların yeteneklerine odaklandığınız kadar nefes kesen otomobillerin büyüsüne de kapılır mısınız? Heyecan dolu otomobil yarışı filmlerinde ve aksiyon filmlerinin kıyasıya kovalamaca sahnelerinde kapasitelerini sonuna kadar kullanılan, imrenilen hayatlara sahip karizmatik karakterlerin hayatlarını güzelleştiren ya da sadece perdede, ekranda gördüğümüzde tanıdık bir dostla karşılaşmışız hissi yaratan otomobiller… İşte o otomobillerin peşine düştük, arşivimizi biraz karıştırdık ve filmlerle özdeşleşmiş ikonik BMW modellerini bir araya getirdik. Gelin, BMW otomobillerinin yer aldığı sayısız filmden en çok akılda kalanları inceleyelim.

  Devamı
  Bond Filmleri – Golden Eye / 1995 (BMW Z3 E36/7)

  BMW Z3 E36/7.

  Bond Filmleri.
  Karizmatik ajanlar, şık takımlar, lüks hayatlar ve son model otomobiller dendiğinde akla hemen o geliyor James Bond filmleri. 1990’larda Pierce Brosnan, James Bond rolünü Timothy Dalton’dan devralmış, ajanın gözde otomobilleri de genellikle BMW modelleri olmuştu. Brosnan’ın rol aldığı ilk 007 filmi olan Golden Eye’da (1995) karşımıza çıkan BMW E36/7 Z3, sadece farlarının arkasından fırlatabildiği roketleri ve paraşüt donanımıyla değil Metalik Mavi /Atlanta rengiyle de göz kamaştırıyordu.

  Devamı
  Bond Filmleri - Tomorrow Never Dies / 1997 (BMW Z8)

  BMW Z8.

  007’nin otomobilleri, maceraları ve diğer teknolojik ekipmanı kadar ilgi çekmeye sonraki filmlerde de devam etmişti. Brosnan’ın Tomorrow Never Dies (1997) filminde sürdüğü E38 750Li’in sahip olduğu son teknoloji ürünü marifetler, günümüz için sıradan özellikler gibi dursa da, bundan yirmi yıl öncesi için tam anlamıyla bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibiydi: Otomobil kendi kendini sürebiliyor, 007 onu cep telefonundan kontrol edebiliyordu! The World Is Not Enough (1999) içinse henüz piyasaya sürülmemiş Z8 çekimler için özel olarak üretilmiş, otomobil bir kez daha roketlerle donatılmıştı.

  Devamı
  Mission: Impossible Filmleri - Ghost Protocol / 2011 (BMW i8)

  BMW i8’i henüz konsept otomobiliyken Ghost Protocol’de izledik. ©2011. PPC

  Mission: Impossible Filmleri.
  Beyaz perdenin çılgınlıktan çılgınlığa koşan bir diğer ajanı ise Mission: Impossible serisinden, Tom Cruise ile özdeşleşmiş Ethan Hunt. Maceraları boyunca başta yer çekimi olmak üzere birçok fizik kuralına karşı koyan, aksiyonun dozunu hiçbir zaman düşürmeden düşmanların üstesinden gelen bu ajan da sportif BMW sürüş keyfini yaşayanlardandı. O zamanlarda adı ‘BMW i8 Concept” olan ve birkaç sene içinde seri üretime geçmesi beklenen BMW i8’i pek çok kişi ilk kez bu filmde gördü.

  Ethan Hunt
  dört yıl sonra, Mission: Impossible - Rogue Nation’da (2015) kendini Britanyalı ajan Ilsa Faust’la (Rebecca Ferguson) beraber Fas’ın başkenti Rabat’ta bulmuştu. Kentin dar sokaklarında, engebeli yollarında, tozlu merdivenlerinde bir kovalamaca boyunca sürdükleri 2015 model Metalik Silverstone rengindeki M3, yönetmen Christopher McQuarrie’ye göre filmin en büyük yıldızıydı. Yönetmen, zorlu sahneleri kaç kez baştan çekseler ve otomobilleri ne kadar zorlasalar da BMW dayanıklılığının ekibi etkile”diğini söyleyecekti.

   

  Devamı
  The Bourne Supremacy / 2004 (BMW 5 E28)

  BMW 5 Serisi’nin E28 gövde koduna sahip ikinci nesli.

  Jason Statham’ın ardı arkası kesilmeyen aksiyonu bol maceralarının öncülerinden The Transporter (2002), tekmeleri ve yumrukları kadar sürücü koltuğundaki maharetleri de etkili Frank Martin’i simsiyah bir 735i’de izleme fırsatı sunmuştu. 2000’lerin favori ajanlarından, Matt Damon’ın canlandırdığı Jason Bourne’un BMW ile teması ise, serinin ikinci filmi The Bourne Supremacy’de (2004) olmuştu. Geçmişi olmayan ajan çok zeki bir yöntemle çaldığı, 80’lerin gözde modellerinden BMW 5 Serisi E28 ile yoluna ve firarına devam etmişti.

  Devamı
  Ronin / 1998 (BMW M5 E34)

  BMW 5 Serisi’nin üçüncü neslinin M modeli, BMW M5 (E34).

  Ronin’de (1998) ise sürücü koltuğunda Natascha McElhone çarpacak gözünüze. Sinema tarihinin en heyecanlı otomobil kovalamacası sahnelerinden birine sahip olan bu filmde, başroldeki Robert De Niro, bir BMW E34 M5 süren McElhone’u acımasızca kovalarken, koltuğunuzda dikilmenize yol açan bir aksiyon fırtınası esiyor. De Niro’nun canlandırdığı Sam kovalamacanın galibi oluyor. E34 tüm süratine, kıvraklığına ve dayanıklılığına rağmen usta nişancı Sam’in kurşunlarından kaçamıyor; arka lastiklerinden birine isabet eden kurşunla bu kusursuz sahne sonlanıyor.

  Daha eskilere doğru gidelim ve The China Syndrome’u (1979) hatırlayalım. Cesur bir gazetecinin nükleer bir santraldeki güvenlik açığı skandalını ortaya çıkarmak için çabaladığı filmde, Jack Lemmon’ın canlandırdığı Jack Godell ona yardımcı oluyor, fakat kısa sürede başları belaya giriyordu. Jack’in BMW 2002’siyle girdiği kovalamaca ise kurtuluşları oluyordu.

  BMW modellerine film sahnelerinde rastlamak her zaman çok heyecan verici. Bu yıl BMW’nin özel bir modelini, yine özel bir filmde izleyeceğiz. Joy Blog’u takipte kalın!

   

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Andy Warhol’u Tanımak | BMW Joy Blog

  ANDY WARHOL'U TANIMAK.

  Başrolde Adrenalin. | BMW Joy Blog

  BAŞROLDE ADRENALİN.