Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog

GELECEĞİN SESİ.

Yeni BMW Konsept i4’e özel ses tasarımı.

GELECEĞİN SESİ.Yeni BMW Konsept i4’e özel ses tasarımı.


  19.03.2020


  BMW’nin tamamen elektrikli ilk gran coupé gövdeli otomobili BMW Konsept i4, 2021 ile birlikte üretime başlayacak olsa da, otomobil tutkunlarını Temmuz itibariyle heyecan verici bir yenilikle buluşturmaya hazırlanıyor. Bu yenilik, Hans Zimmer’le birlikte yaratılan ve böylece BMW IconicSounds Electric’in sınırlarını genişleten BMW Konsept i4’ün sesi. Tüm elektrikli BMW modellerinde ortak olarak geliştirilen start-stop sesi yaklaşık üç ay sonra kullanılmaya başlanacak. Öncesinde gelin, Hans Zimmer’le yapılan bu ilham verici iş birliğine ve BMW Konsept i4’ün elektrikli motor sistemlerine getirdiği yenilikçi perspektife yakından bakalım.

  Devamı
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog

  BMW Konsept i4

  Konsept i4, karakterini sahip olduğu seçkin ve modern tasarımın yanı sıra; vizyoner ses profilinden alıyor. BMW IconicSounds Electric’in bu profilin yaratım sürecinde birlikte çalıştığı isimlerse Hans Zimmer ve BMW ses tasarımcısı Renzo Vitale. İkilinin ortaya koyduğu benzersiz tonlar ve sesler aracılığıyla, sürücü ve otomobilin karakteri arasında özel bir bağ kurmak ve böylece BMW’nin elektrikli modellerine daha fazla duygusal derinlik katmak amaçlanıyor.

  Renzo ile BMW Konsept i4’ün sesini tasarlarken ilhamımızı BMW’nin geçmişini ve geleceğini bir araya getirme fikrinden aldık.” diye açıklıyor Hans Zimmer. “Umuyoruz ki yarattığımız ses hem klasik hem etkileyici olur ve BMW markasının çağrıştırdığı canlılık hissini yansıtır.” BMW Konsepti i4’ün işitsel repertuvarıysa oldukça geniş: Experience Modu’ndan temel sürüş seslerinden daha yoğun tonların olduğu “Spor”a kadar uzanıyor. Bu seslere kapı açılırken ve otomobil çalıştırılırken eşlik eden akustikler de, yine bu ses düzeninin bir parçası.

  Devamı
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog

  Elektrikli sürüşün keyfi.
  Müzik yapımcısı Hans Zimmer ve Renzo Vitale’nin yeni start-stop sesini tanıtması, Kasım 2019 tarihinde Zimmer’in Santa Monica’daki stüdyosunda olmuştu. Tamamen elektrikli tüm BMW modelleri ve BMW plug-in hybrid otomobilleri için sürüşe çıkmaya hazır bu sesin Temmuz 2020’den itibaren tüm dünyada standart bir özellik olarak tanıtılması planlanıyor. “Otomobillerimizde ses tasarlayabilme imkanı hepimizde olumlu duygular uyandırmayı mümkün kılıyor.” diyor Vitale. “Yeni start-stop sesiyle sürücüde, otomobiline binip yolculuğuna başladığı andan itibaren, kendisini bekleyen elektrikli sürüş için heyecan duygusu uyandırmayı amaçladık.

  Hans Zimmer, yaptığı film müzikleriyle dünya çapında tanınan değerli bir isim. Kariyeri boyunca Hollywood için sayısız film müziği bestelemiş olan Zimmer, layık görüldüğü birçok ödülle de tanınıyor. Yedi kez En İyi Film Müziği dalında Oscar’a aday olan Zimmer, Lion King’deki adaylığıyla bu ödülü kazanmış; aynı zamanda dört Grammy ve iki Altın Küre Ödülü’nün de sahibi.

  Devamı
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog

  Hans Zimmer ve Renzo Vitale

  Günümüze kadar yanmalı motorun tanıdık sesine alışmış olan sürücüler, elektrikli sürüşte öncelikle güç aktarım mekanizmasıyla ilgili köklü bir değişimi deneyimliyorlar. Bu, bazı sürücülerin otomobile yabancılaşmasına yol açabilir. Zimmer’ın konuya bakış açısıysa şöyle: “Sürücünün gaz pedalıyla etkileşime geçmesi, yalnızca mekanik bir dokunuş değil; bunun ötesinde, bir performans unsuru. Hızlanma, sürücünün kademeli olarak biçim değiştiren ses dokularının arasından geçtiği bir deneyim haline geliyor.

  Devamı
  Elektriğe Ses Vermek: BMW Konsept i4 | BMW Joy Blog

  BMW IconicSounds Electric

  BMW IconicSounds Electric.
  Elektrikli motor sistemlerinin sessiz oluşu, elektrikli mobilitenin en büyük faydaları arasında sıkça gösteriliyor. Ancak elektrikli model tercihlerin artmasının beraberinde getirdiği bir durum daha var: sürücülerin sesle birlikte gelen o duygusal cazibeden mahrum kalması. BMW Müşteri ve Marka Başkan Yardımcısı Jens Thiemer bu konuda görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Ses, otomobillerimizin duygulara hitap etmesinde hep önemli bir rol oynadı. Şimdi ise, bu eşsiz sürüş keyfini yeni bir seviyeye taşımanın memnuniyetini yaşıyoruz ve BMW’de elektrikli mobilitenin yeni ses dünyasını oluşturmak adına Hans Zimmer ile çalışıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, BMW IconicSounds Electric önderliğinde, elektrikli otomobiller için ileriye dönük sesler yaratmak üzere yapacağımız daha pek çok çalışmayı beraberinde getirecek.

  Eklemekte fayda var, BMW Konsept i4’ün sürüş sesi, elektrikli BMW otomobilleri için Hans Zimmer ile geliştirilmiş ikinci ses. Öncesinde yani Haziran 2019’da, Münih’te gerçekleştirilen #NEXTGen etkinliği, BMW Vision M NEXT için üretilen eleştrikli sürüş sesinin sunumuna ev sahipliği yapmıştı ve Zimmer, o tarihte şöyle söylemişti: “İyi seslerin de yardımıylai elektrikli BMW kullanımını çok özel bir deneyime dönüştürmek için olağanüstü bir fırsata sahibiz. Gelecekteki elektrikli BMW modellerinin kompozisyonlarını birlikte tasarlama fikri bana çok keyif veriyor.

  Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisine sahip BMW Konsept i4, BMW’nin bu segmentte seri üretime girecek ilk tamamen-elektrikli modeli olmaya hazırlanıyor. 600 km’ye varan etkileyici menzilinin yanı sıra BMW Konsept i4’ün sesi, unutulmaz ve benzersiz bir sürüş deneyimine işaret ediyor.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Yeni BMW i3 ile Cesur Gelecek Hayalleri | BMW Türkiye

  CESUR GELECEK HAYALLERİ.

  Elektrikli Otomobil Mitleri | BMW Joy Blog

  ELEKTRİKLİ OTOMOBİL EFSANELERİ.