BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog

BMW GROUP VE NVIDIA İŞ BİRLİĞİ.

İki sektör lideri, sanal fabrika planlamasını bir sonraki seviyeye taşıyor.

BMW GROUP VE NVIDIA İŞ BİRLİĞİ.İki sektör lideri, sanal fabrika planlamasını bir sonraki seviyeye taşıyor.
  İki sektör lideri BMW Group ve NVIDIA, Omniverse platformu ile bir dizi planlama verisi ve uygulamayı entegre ederek sınırsız uyumluluk sağlayan bir iş birliğine olanak tanıyor. Böylece BMW Group ve NVIDIA, sanal fabrika planlamasında standartları yeniden belirliyor.


  27.05.2021

  Devamı

  Üretimden Sorumlu BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Milan Nedeljković, konu hakkında şunları söylüyor: “Birlikte, geleceğe doğru büyük bir adım atarak sanal ve dijital planlama konusunda tamamen yeni perspektifler geliştirme arifesindeyiz. Gelecekte, üretim ağımızın sanal bir temsili ile birlikte planlama süreçlerimiz için yenilikçi ve entegre bir yaklaşımı hayata geçirebileceğiz. Hassasiyet ve hız konularında kayda değer gelişmelere imkân tanıyan Omniverse ile planlama süreçlerimiz daha verimli bir hale geliyor.”

  NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ise şu açıklamalarda bulunuyor: “BMW, muazzam bir ölçekte kişiselleştirilmiş üretim gerçekleştiriyor ve dünya çapında en karmaşık operasyonlardan birini yönetiyor. BMW’nin geleceğin fabrikası vizyonunda; insanlar robotlarla birlikte çalışıyor, fabrika tasarım sürecinin tüm aşamalarına dahil olan mühendisler paylaşılan sanal bir ortamda iş birliği yapıyor ve tüm fabrika “fotorealistik” anlamda, ayrıntılı bir şekilde simüle ediliyor. NVIDIA Omniverse böyle bir geleceği mümkün kılmak üzere tasarlandı. BMW’nin gelecekteki fabrikalarını henüz fiziksel olarak inşa etmeden önce sanal ortamda tasarlamak, planlamak ve işletmek üzere ekiplerini uyumlamak için NVIDIA Omniverse platformunu kullanmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bu, üretimin geleceğine doğru atılan çok büyük bir adım.”

  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog
  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog
  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog

  Sanal fabrika planlaması bir süredir yaygın olarak kullanılmakla beraber şimdiye kadar olan sürecin işlemesi için çeşitli uygulamalardan veri aktarılması gerekiyordu. Bu işlem hem uzun zaman alıyor hem de uyumluluk sorunlarını beraberinde getiriyordu. Ayrıca, kimi durumlarda veriler güncelliğini yitirmiş de olabiliyordu. İlgili tüm veri tabanlarından canlı verilerin toplanıp harmanlanmasına olanak tanıyan Omniverse platformu gelecekte ortak bir simülasyonun oluşturulmasını sağlayacak ve bu sayede verilerin tekrar aktarılmasına gerek kalmayacak. Buradaki hedef, değişikliklerin ve uyarlamaların erken planlama safhalarında gerçekleştirilmesine olanak tanıyarak genel bir görünüm elde etmek.

  Bu denli yüksek düzeyde bir görünürlük sayesinde planlama ve üretim uzmanları oldukça karmaşık üretim sistemlerini, herhangi bir arabirim kaybı ya da uyumluluk sorunu olmadan her zamankinden daha hızlı ve doğru bir şekilde planlayabilecek. Omniverse, farklı üreticilere ait çeşitli profesyonel tasarım ve planlama araçlarını entegre ederek, bu entegrasyonu iş birliğini temel alan tek bir ortamda fotorealistik ve gerçek zamanlı simülasyonlar oluşturmak için kullanıyor.

  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog
  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog
  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog
  BMW Group ve NVIDIA İş Birliği | BMW Joy Blog

  Benzersiz fotorealistik kalite, Omniverse platformunun sağladığı pek çok avantajdan sadece biri. Farklı saha ve zaman dilimlerinde bulunan çalışanların, sanal simülasyona erişerek ihtiyaç duyulduğu takdirde birlikte çalışacak şekilde planlanması ve ayrıntıların optimize edilmesi ise platformun bir diğer avantajı. Bu özelliklere ek olarak, pek çok uygulamada kullanılabilen Omniverse sayesinde gelecekte planlama ve üretim uzmanları, Omniverse platformunun bulut alt yapısına senkronize edilen gerçek zamanlı verileri kullanarak iş birliği içinde çalışabilecek. Tedarikçilerle yeni üretim sistemlerinin entegrasyonunu değerlendirmek de mümkün olacak. Omniverse, yapı ve tesis verilerinin yanı sıra ürünlerin ve üretimdeki malzemelerin parça numaralarının entegre edilmesine de olanak sağlıyor. Lojistik planlama için de kullanılabilen platform, planlama aşamasından üretime kadar benzersiz veri tutarlılığı vadediyor. Üretimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Milan Nedeljković, platformun önemini “İş birliği kavramını yeniden tanımlıyor” diyerek vurguluyor. Değişikliklerin gerçek zamanlı olarak uygulanabilmesi karar verme sürecini kayda değer şekilde hızlandırıyor. BMW Group bünyesindeki üretim planlama uzmanları, ölçeklenebilir GPU performansının katkısıyla, küresel üretim ağındaki tüm fabrikalar için planlama döngüsünün tamamını görselleştirme imkanına sahip oluyor. Böylelikle otonom robotlardan tahmine dayalı bakıma ve veri analizine dek yapay zekâ özellikli pek çok uygulama ile de desteklenebiliyor.

  BMW Group ve NVIDIA uzun süredir devam eden bir ortaklık içinde. Amerika merkezli şirket, ilk pilot projede yüksek performanslı teknoloji ve özel yapay zeka kontrol modüllerini lojistik robotlara ve BMW Group’un kendi geliştirdiği otonom nakil robotlarına (STR) aktarmış bulunuyor.


  *Yazı için kaynak: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0329569EN/bmw-group-and-nvidia-take-virtual-factory-planning-to-the-next-level?language=en 

  Devamı
  Yeni BMW iX3 | BMW Joy Blog

  YENİ BMW 5 SERİSİ.

  YENİ BMW 5 SERİSİ.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Yarış Oyuncuları için 10 Profesyonel İpucu. | BMW Joy Blog

  YARIŞ OYUNLARI İÇİN 10 PROFESYONEL İPUCU.

  BMW i 10 Yaşında. | BMW Joy Blog

  BMW i 10 YAŞINDA.