Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

NORVEÇ SERÜVENİ.

BMW iX ile çevreye duyarlı bir deneyim.

NORVEÇ SERÜVENİ.BMW iX ile çevreye duyarlı bir deneyim.
  Yoğun kaynak kullanımı gerektiren sporlar ve turistik aktiviteler günümüzün gereksinimlerine ayak uydurabiliyor mu? Tur kayağı uzmanı Alice Linari’ye göre kayak sporunda sürdürülebilirliğe ulaşmak için bir şeylerden ödün vermek gerekmiyor. Özellikle de yol arkadaşınız Yeni BMW iX ise…


  30.06.2022

  Devamı

  “Duyarlı seyahat” ve “sürdürülebilir kayak” kavramları, 31 yaşındaki Alice Linari için sadece trend olmuş kelimelerden ibaret değil. Bu kavramları adeta hayatının her köşesine entegre eden kayakçı için Yeni BMW iX, misyonuna hizmet eden mükemmel bir partner olarak öne çıkıyor. Ne de olsa yolcuları şımartan lüks konforun ve çevreye duyarlı sürüşün birbirlerini dışlayan kavramlar olması gerekmiyor. Linari, bu röportajımızda doğayı korumanın neden bir şeylerden ödün vermekle eş anlamlı olmadığını açıklıyor.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE ÖRNEK ÜLKE: NORVEÇ.

  Genç İtalyan, “The Melting Point” (Erime Noktası) adlı belgesel filminin devam projesi için Norveç’e gidiyor. Her zaman olduğu gibi, 47 yaşındaki profesyonel kayakçı ve fotoğrafçı Lorenzo Alesi ve Yeni BMW iX de bu serüvende ona eşlik ediyor. İkili, bu İskandinav ülkesini seçmelerinin sebeplerini doğasının oldukça kırılgan olması ve iklim değişikliğinin etkileriyle karşı karşıya kalması olarak gösteriyor. Bunların yanı sıra Norveç, pek çok katmanda aldığı kararlı önlemlerle biliniyor. Örneğin, elektrikli otomobiller ülkede uzun zamandır kullanılıyor.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  Floransa’da doğan ve hayatına Münih’te devam eden kayakçı, röportajımız sırasında bize doğaya duyduğu yakınlıktan bahsediyor. Zamanının çoğunu doğada geçiren Linari, doğanın günümüzde pek çok açıdan tehditlerle karşı karşıya olduğunu rahatlıkla görebiliyor. Ancak ne Linari ne de Alesi bu durumu sorgusuz sualsiz kabul etmiyor. Bir aksiyon almak isteyen ikili adımlarını öncelikle “Protect Our Winters” gibi üyesi oldukları organizasyonlar üzerinden atıyor ve ayrıca durumu doğrudan kendi sosyal medya kanallarında da ele alıyorlar. Bu benzersiz yolcuğun amacı yalnızca Kuzey Kutbu’na ve onu süsleyen dağlara ulaşmak değil, aynı zamanda bu ölçekteki bir seyahatin “mümkün olan en küçük karbon ayak izi” ile tamamlanabileceğini göstermek.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  YENİ BMW iX İLE ELEKTRİKLİ SÜRÜŞ CENNETİNE GİDİŞ.

  Linari, bu seyahatin Kuzey Norveç’teki insanların karşı karşıya kaldığı güçlüklere dikkat çekmesini istiyor. Yerli halkın tek geçim kaynağı olan turizm ve balıkçılık, iklim değişikliği nedeniyle büyük bir tehdit altında. Durumun bilincinde olan halk, her iki alanda yaşanan kaygı verici gelişmelere karşı yenilikçi fikirlerle savaşmaktan vazgeçmiyor. Norveç’i uçtan uca katedecek olan Linari, bu yolculuğu kapsamında (➜ Daha fazlası için: İzlanda’ya Yolculuk.) “gelenekleri ve inovasyonu birleştirerek sürdürülebilir bir hayat süren” yerli halkı ziyaret edecek. Linari, bu yaşam tarzını kısaca “Yeşil Hayat” olarak adlandırıyor. Doğanın karşılaştığı tehdide çok yakından tanık olan ve yaşamak için sağlıklı bir doğaya ve onunla özel bir bağ kurmaya ihtiyaç duyan bölge halkının ortak noktası duyarlı hareket etmek.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  Linari, bölge halkının sesini duyurmak ve yaşadıkları doğayı korumak için yaptıklarını dünyaya tanıtmak istiyor. Ayrıca, Alesi ile birlikte bölge halkından önemli bir sorunun cevabını da öğrenmeyi umuyorlar: Hepimiz daha sürdürülebilir yaşamak için ne yapabiliriz? Geliştirme aşamasında sürdürülebilirliğe verilen önem göz önüne alındığında, bu seyahatlerinde Yeni BMW iX’i tercih etmelerinin nedeni de bu sorunun yanıtıyla yakından bağlantılı. Elektrikli otomobillerin cennetine giderken yine elektrikli bir otomobil kullanarak mümkün olduğunca az CO2 emisyonu açığa çıkarmak, seyahatin amacına mükemmel şekilde uyuyor.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  LINARI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYAK.

  Konu cennetten açılmışken Norveç’in, Linari ve Alesi’nin tutkuyla sarıldığı tur kayağı için sunduğu olağanüstü imkanlardan bahsetmemek olmaz. Linari’ye göre kayak yapmak mutlaka büyük bir kayak merkezindeki asansörleri kullanmak, uzaklardan taşınan yiyecekleri yemek ya da tesise seyahat ederken ve tesis çevresinde dolaşırken büyük miktarlarda CO2 emisyonuna neden olmak anlamına gelmiyor. Çünkü başka bir alternatif de var. Linari, tepeden aşağıya doğru kaymadan önce dağlara tırmanırken kas gücünü ve tur kayaklarını kullanıyor, gittiği lokasyonlarda yerel halk tarafından üretilen mevsimlik yiyecekleri tüketiyor ve yeşil elektrikle çalışan doğa dostu Yeni BMW iX ile seyahat ediyor. Kısacası, mümkün olan en sürdürülebilir şekilde kayıyor.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  Yeni BMW iX, Norveç’te oldukça gelişmiş bir şarj altyapısına sahip (➜ Daha fazlası için: 10 Adımda Elektrikli Otomobillerin Şarj Klavuzu.) BMW i ailesinin amiral gemisi, şarj istasyonları biraz uzakta bile olsa (modele bağlı olarak) 593 kilometreye varan etkileyici ve tamamen elektrikli menziliyle her türlü zorluğa hazır. Linari ve Alesi, Yeni BMW iX ile yapacakları yolculuğun hem çevre açısından duyarlı hem de oldukça rahatlatıcı bir deneyim olmasını umuyor. Yanlarına alacakları kayak takımlarının, aksesuarların ve bagajların da geniş iç hacme kolayca sığacak olması cabası.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  İSKANDİNAV MANZARASINA KARŞI.

  Sürdürülebilirlik için seyahatten ödün vermenin gereksizliği üzerine vurgu yapan Linari, duyarlı yaşamın bir şeylerden vazgeçmek anlamına gelmediğini ifade ediyor (➜ Daha fazlası için: BMW’de Sürdürülebilir Üretim.) Biraz daha dikkatli davranarak ekolojik açıdan sorumlu şekilde beslenmenin, sürdürülebilir sporlarla uğraşmanın ve doğadan keyif almanın mümkün olduğunu söyleyen kayakçı, elektrikli bir otomobille yapılan seyahatlerin konfor deneyimini ve yaşam kalitesini de yükselttiğini belirtiyor.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

  Alesi ve Linari böylece Münih’ten yola çıkarak Kuzey Kutbu’na doğru bir maceraya atılıyorlar. Almanya’yı ve Norveç’i kuzeye doğru katedecekleri yolculuklarında Yeni BMW iX’in konforuyla İskandinavya’nın dingin doğasını keşfe çıkıyorlar. Sadece üç hafta gibi bir sürede Kuzey Norveç’teki ünlü tur kayağı mekanlarını ziyaret edecek ve sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyen yerli halk ile tanışacaklar. Linari ve Alesi’nin seyahat deneyimlerini ve Yeni BMW iX’in uzun mesafeli bu yolculukta nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

  Yeni BMW iX ile Norveç Seyahati | BMW Joy Blog

   

  * Yazar: Nils Arnold; Fotoğraflar: Lorenzo Alesi; Sanat Çalışmaları: Carolin Wabra, Verena Aichinger | Yazı için kaynak: https://www.bmw.com/en/magazine/sustainability/sustainable-road-trip-through-norway.html 

  Devamı
  THE iX | BMW Joy Blog

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  THE iX

  Tamamen Elektrikli Yeni BMW iX.

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  Yeni BMW iX ile Güney Tirol Seyahati: Doğa Dostu İşletmeler | BMW Joy Blog

  YENİ BMW iX İLE GÜNEY TİROL SEYAHATİ.

  Yeni BMW iX ile Heyecan Verici Bir Norveç Gezisi | BMW Joy Blog

  OSLO’DA İKİ GEZGİN.