Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Türkiye

BMW CONCEPT 4.

Coupé sürüş keyfinin geleceği.

BMW CONCEPT 4.Coupé sürüş keyfinin geleceği.

  11.10.2019

  BMW’nin bu yıl Frankfurt’ta düzenlenen 68. IAA Otomobil Fuarı’ndaki en büyük sürprizi BMW Concept 4 oldu. “Sürpriz” olmasının en önemli nedeni aslında BMW’nin daha öncesinde bu model ile ilgili bir duyuru yapmamasıydı. BMW’nin büyüleyici coupé sürüş keyfini en heyecan verici şekilde yansıtan BMW Concept 4, BMW’nin hiç değişmeyen genlerinin geleceğe dönük yorumunu gözler önüne seriyor.

  BMW Group Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk’un “BMW Concept 4, BMW markasının estetik varlığını içinde barındırıyor. Sade ve titizlikle uygulanmış tasarımıyla mükemmel oranları bir araya getiriyor.” şeklinde tanımladığı BMW Concept 4, gelecek nesil BMW 4 Serisi hakkında da önemli ip uçları veriyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  4 SERİSİ'NİN YENİ YÜZÜ.

  BMW Concept 4 yola çok yakın bir şekilde, adeta süzülüyor. Ayırt edilir Böbrek Izgaraları, belirgin hava girişleri ve öne çıkan şekillendirilmiş yüzeyleri otomobilin performansı ve gerçek bir sürücü otomobili olarak karakteri hakkında hemen bir fikir veriyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  Ön kısmın tam merkezinde dikkatleri üzerinde toplayan dikey Böbrek Izgaraları yer alıyor. BMW Tasarım Başkanı Domagoj Dukec otomobille ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Böbrek Izgaraları her zaman BMW otomobillerinin imzası olmuştur. BMW Concept 4, bu ikonlaşmış özelliğin kendinden emin ve şık bir yorumuna sahip. BMW Concept 4 aynı zamanda 4 Serisi ürün yelpazesinin iddialı yüzüyle geleceğe dönük bir bakışı ortaya koyuyor.”

  Dikey yönlendirilmiş ızgara, ön kısmın oranları ve BMW’nin görkemli geçmişiyle son derece uyumlu. Biçimi ve tasarımı BMW 328 veya BMW 3.0 CSi gibi efsanevi klasiklere gönderme yapıyor ve böylelikle olağanüstü coupé otomobillerin üreticisi olarak BMW’nin uzun ve başarılarla dolu geçmişini öne çıkarıyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  Böbrek Izgaraları aynı zamanda titizlikle uygulanmış bazı detaylara sahip. Izgaranın kendisi, ön kısmın sportif tasarımıyla kontrast oluşturan ve ızgaraya derinlik kazandıran yatay kaplama öğelerini de kapsıyor. Daha yakından bakınca böbrek öğeleri ve hava girişleri içinde bir dizi küçük “4” rakamının bir araya getirilmesiyle oluşan girift bir kafes görünümünü fark edeceksiniz.

  İnce çift farlar hafif bir açıya sahip ve Böbrek Izgaralarla birlikte ön tasarıma güçlü bir kimlik, modern bir görünüm kazandırıyor. Çarpıcı LED aydınlatma elemanlarının cam kapakları bulunmuyor. Bunun yerine gövde içine sanki üç boyutlu heykeller gibi yerleştirilmiş. Bu durum ön tasarımda yüksek seviyede bir modernizm duygusunu ve teknik inceliği de beraberinde getiriyor. Keskin çizgilere sahip motor kapağı ön kısmın çizgilerini güçlü bir hacim ve keskin kenarlar aracılığıyla uzatıyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  ASLA DURGUN DEĞİL. DURDUĞUNDA BİLE

  BMW Concept 4, BMW’ye özgü oranları şimdiye kadarki en modern formda sergiliyor. Uzatılmış motor kaputu, uzun aks aralığı, akıcı tavan çizgisi ve kısa aks dışı mesafeler modern, şık ve dinamik bir coupé silueti yaratırken hareketsizken bile alçak gövdesi aracılığıyla, hareket halindeymişçesine bir enerji yansıtıyor. İddialı dış tasarım rengi Metalik Kırmızı/Forbidden otomobilin yüzeylerini canlı bir biçimde vurguluyor. Işık altında zengin, parlak bir kırmızıyı ortaya çıkarırken, gölgede kalan kısımların siyahlığı çarpıcı bir kontrast yaratıyor.

   

  Atletik gövde, basık tavanın oluşturduğu dar cam yüzeylerle profilden bakıldığında aracın dinamizmini artırıyor. Uzun, akıcı tavan çizgisi bagaj kapağına doğru kesintisiz bir biçimde uzanarak, arka tasarıma kaliteli ve sportif bir estetik görünüm katıyor. Dışa doğru çıkıntı yapan arka çamurluk davlumbazları, arka jantlar aracılığıyla tekerleklerin güçlü hareketine görsel bir ifade kazandırıyor ve BMW Concept 4’ün kaslı omuzlarını daha yüksekte gösteriyor. Ön jantların üst kısmındaki ince alan da belirgin, dinamik bir denge sağlıyor. Güçlendirilmiş hacimler görsel açıdan çevikliği ve hafifliği artırırken; bunlarla birlikte iki çamurluk davlumbazı Yeni BMW Concept 4’e güçlü ve kendinden emin bir duruş katıyor.

   

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  Çamurluk davlumbazları arasındaki yatay ana çizgi yan kısımların karakterini şekillendirme açısından klasik kontur çizgisinin yerini alıyor. Otomobilin yan kısmı boyunca alçaktan ilerleyerek görsel açıdan alçak bir ağırlık merkezi oluşturuyor. Daha da aşağıya inildiğinde bir diğer karakter çizgisi ön tekerleklerin arka kısmından bagaj kapağına doğru yükselerek, otomobilin çevik görünümünü tamamlıyor.

  Devamı

  İNCE DETAYLAR.

  BMW Concept 4’e daha yakından bakıldığında diğer kaliteli detaylar gözler önüne seriliyor. Parlak alüminyumdan alt bölüm, sızdırmazlık bandını akıcı bir hareketle uzatıyor ve ayna yüzeyini oluştururken, aerodinamik açıdan iyileştirilmiş gövde rengindeki arka bölüm aynaların tasarımını dinamik bir biçimde tamamlıyor. Minimalist aynaların iç kısmında havada süzülür gibi görünen ve yalnızca detaylı bir şekilde bakıldığında fark edilen bir BMW logosu yer alıyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  BMW Concept 4’ün hafif alaşım jantlarında da pek çok detay yer alıyor. Beş kollu, 21 inçlik iç bükey jantlar sportif beş kollu tasarımı belirgin bir biçimde ön plana çıkarırken; bakışları merkez noktalarına yönlendiriyor. Oldukça parlak bir yüzeye sahip olan girift kolların ön kısımları, yüzeyler hafif koyu renkli bir etki yaratıyor ve jant tasarımıyla sofistike bir kontrast oluşturuyor.

  Devamı

  SADE, GÖZ ALICI, DİNAMİK ARKA TASARIM.

  Bir spor otomobile uygun şekilde tasarlanan arka kısmı ile yola yakın bir görünüm sunan BMW Concept 4, çeşitli tasarım detayları ile normalden çok daha alçakmış hissiyatı yaratıyor. LED stop lambaları, alışılmış BMW L biçimine “kalp atışı” grafiği ekleyen ve cam lensle dağıtılan tek bir fiber optik öğeden oluşuyor. Çizgiler arka kısmın sportif yatay odak noktasını oluşturuyor ve yoldaki güçlü duruşunu vurguluyor. Kaslı arka tamponla bütünleşik entegre difüzör otomobilin arka tasarımını tamamlıyor.

  Devamı
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog
  Yeni BMW Concept 4 ile Tanışın | BMW Joy Blog

  Yatay kanatlar kaliteli sportif kökenini yansıtmak üzere otomobilin kuyruk kısmı yüzeylerini bölümlere ayırırken, metalik partiküller içeren parlak siyah renk, ilave bir görsel etki yaratıyor. BMW Concept 4 tasarımının otomobilin karakterini ifade eden bir tasarım detayı olan çift egzoz çıkışları yeni, dinamik bir form oluşturuyor ve her detayıyla estetik cazibe sunan coupé otomobilin modern ruhunu yansıtıyor.

  Devamı

  İLGİLİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR:

  BMW Vision M Next | BMW Türkiye

  BMW VISION M NEXT.

  Yeni BMW X6 Vantablack | BMW Joy Blog

  YENİ BMW X6 VANTABLACK.